Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak pracować na emeryturze?
Opublikował Wiadomość
Namil 
1



Wiek: 52
Dołączył: 27 Paź 2005
Posty: 49
Skąd: Wybrzeże
Wysłany: Pon 19 Cze, 2006   Jak pracować na emeryturze?

Witam.
Dzisiaj dostałem decyzję z WBE.Mam 75%.Moje pytanie brzmi-czy podjąć pracę na umowę zlecenie,czy na umowę o dzieło?Jaka jest różnica?
_________________
Namil
 
 
rezerwista
2


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 12 Lut 2006
Posty: 51
Wysłany: Wto 20 Cze, 2006   

Mając 75% możesz pracować jak tylko chcesz. WBE w ogóle nie interesuje czy emeryt mając 75% pracuje. Nie musisz zawiadamiać WBE, że podjąłeś pracę i jakie masz przychody. Oczywiście jeżeli te 75% wynika z tytułu słuzby a np. w związku z dodatkiem z tytułu III grupy zw. ze służbą wojskową.
 
 
Deron
[Usunięty]

Wysłany: Wto 20 Cze, 2006   

Zgadza się.
Jeżeli masz pełna emeryturke z wysługi - to nikogo to nie obchodzi gdzie pracujesz i za ile.

W każdym przypadku pracodawca bedzię odprowadzał składki.
Także Twoja pensja bedzie tak, czy inaczej taka sama.
W każdym z 2 przypadków, nie będziesz miał urlopu, ani płaconego chorobowego.

Pozdro Deron
 
 
rezerwista
2


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 12 Lut 2006
Posty: 51
Wysłany: Wto 20 Cze, 2006   

Być może coś się ostatnio zmieniło i nie jestem na bieżąco, ale od umowy o dzieło składek na ZUS się nie odprowadza. Takie składki od umowy o dzieło odprowadza się tylko w sytuacji gdy podpisuje się ją z własnym pracodawcą - np. na wykonywanie dodatkowych zadań. Wydaje mi się , że pytający nie jest w takiej sutuacji.
Zgadza się co do urlopu , czy też chorobowego i w sytacji gdy jest to np. budżetówka to nie otrzyma trzynastki i ewentualnie innych dodatkowych pieniędzy (ngrody,premie)
 
 
Namil 
1



Wiek: 52
Dołączył: 27 Paź 2005
Posty: 49
Skąd: Wybrzeże
Wysłany: Wto 20 Cze, 2006   

75% wynika z wysługi.Dziękuję za odpowiedzi.
_________________
Namil
 
 
agnieszka 
6



Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 09 Wrz 2004
Posty: 1527
Skąd: z nienacka
Wysłany: Wto 20 Cze, 2006   

Spróbuje troche te umowy uscislić:
umowa o dzieło - płacony jest tylko podatek i często w ich wyniku musimy dopłacic skarbówce w PIT. A jest to umowa rezultatu i jesli nasz zleceniodwaca stwierdzi, że źle wykonalismy nasza prace ma prawo odmówic zapłaty.
umowa zlecenie - pracodawca płaci ZUS, może równiez płacic chorobowe, ale wtedy automatycznie mniejsze jest nasze wynagrodzenie, nie przysługuje urlop, ani żadne inne dodatki pracownicze czyli 13tka, bony swiąteczne, grusza.

wszelkie roszczenia z tytułu tych umów rozstrzyga sąd cywilny, wiec niestety trzeba płacic za rozprawy, nie to co w sądzie pracy.

Pozdrawiam ;)
_________________
Prezydent jest w stanie zrobić cię generałem, ale tylko łączność może uczynić cię dowódcą. Gen. Le May
 
 
adam61 
5
Już emeryt.


Pomógł: 1 raz
Wiek: 62
Dołączył: 22 Wrz 2005
Posty: 448
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Wto 20 Cze, 2006   składka

witam , czy jeżeli ma się 75% to nowy pracodawca musi opłacać ZUS z tego co słyszałem to nie , wg przepisów unii to nawet u nich opłaca się tylko zdrowotne . Pozdrawiam.
 
 
Deron
[Usunięty]

Wysłany: Sro 21 Cze, 2006   

Małe sprostowanie

UMOWA ZLECENIA
- Osoba pracująca w oparciu o taka umowę nie jest podporządkowana zleceniodawcy tak jak pracownik pracodawcy, ale z drugiej strony nie korzysta z niektórych uprawnień pracowniczych.

Ma jednak prawo do:

* bezpłatnego leczenia
* zasiłku chorobowego (po 30 dniach nieprzerwanej choroby), macierzyńskiego i porodowego
* emerytury, renty i renty rodzinnej
* świadczeń z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych
* zasiłku pogrzebowego.


I dalej:

Umowa o dzieło

Wszystkie zasady, które obowiązują w przypadku umowy o dzieło zostały uregulowane w art. 627 - 646 Kodeksu cywilnego. Umowa o dzieło jest typem tzw. umowy rezultatu, gdyż przyjmujący umowę zobowiązuje się do "stworzenia" dzieła, za którego efekt jest ostatecznie odpowiedzialny wobec dającego zlecenie. Wykonawcę zawierającego umowę o dzieło obowiązuje opłacenie podatku dochodowego. W miesiącu, w którym następuje wypłata wynagrodzenia za umowę o dzieło należy odprowadzić do urzędu skarbowego zaliczkę na podatek dochodowy, która wynosi 19\% wynagrodzenia pomniejszonego o koszty uzyskania tego przychodu. Interesującym dla wykonawcy elementem umowy o dzieło jest opodatkowanie tylko połowy wynagrodzenia (koszt uzyskania przychodu wynosi wtedy aż 50 proc.) w przypadku działalności twórczej i autorskiej (jak np. napisanie broszury czy zorganizowanie koncertu). Natomiast podpisanie umowy o dzieło nie zobowiązuje pracodawcy do udzielania urlopów, odpraw, zasiłków, itp. Dla pracodawcy zawieranie umowy o dzieło jest niewątpliwie opłacalne, bo nie musi on odprowadzać od niej składek na ubezpieczenia społeczne ani zdrowotne (chyba że umowa jest zawarta przez firmę z własnym pracownikiem).

Umowa zlecenie

Drugą formą, równie popularną wśród pracodawców jest umowa zlecenie, której zasady zostały uregulowane w art. 734 - 751 Kodeksu cywilnego. Według znajdującego się tam zapisu umowa zlecenie polega na tym, że przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonych czynności dla dającego zlecenie, za których ostatecznie efekt nie jest odpowiedzialny (odmiennie od umowy o dzieło). Mimo tej różnicy w przypadku umów: zlecenie i o dzieło sprawa podatku dochodowego została rozstrzygnięta dokładnie w ten sam sposób. Najpierw jest pobierana zaliczka na podatek dochodowy w wysokości 19\% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodu. Łącznie koszty te wynoszą 19\% uzyskanego przychodu, choć mogą wrosnąć w przypadku korzystania przez zleceniobiorcę z praw autorskich i praw pokrewnych, tzn. gdy konkretne zlecenie ma charakter działalności twórczej. Jeśli umowa zlecenie jest jedynym tytułem do ubezpieczenia społecznego, to opłacanie składek na ZUS jest obowiązkowe. Składkę emerytalną i rentową finansują po połowie zleceniodawca i zleceniobiorca. Ubezpieczenie wypadkowe jest obowiązkowe - jeśli umowa jest wykonywana w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności przez zleceniodawcę (składkę na ubezpieczenie wypadkowe opłaca zleceniodawca, ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne). Od wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia należy również potrącić składkę zdrowotną. Tak samo rzecz się ma w przypadku ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych. W związku z tym, jeżeli umowa zostaje zawarta z podmiotem innym niż własny pracodawca (czy pracownik), to płacenie składek na te ubezpieczenia nie jest wymagane. Jeżeli natomiast strony umowy pozostają ze sobą w stosunku pracy to koniecznie powinniśmy ponieść koszty ubezpieczeń. Inaczej mówiąc jeżeli pracownik podpisze z pracodawcą, z którym będzie w stosunku pracy (czyli będzie pracował na podstawie umowy o pracę) umowę zlecenie to w świetle ustawy o ubezpieczeniach społecznych zostanie uznany za pracownika i będzie zobowiązany do opłacania składek od łącznego przychodu z umowy o pracę i od przychodów z umowy zlecenia. Ważne: Nie opłaca się składek na ubezpieczenie społeczne od umów zlecenia zawartych z uczniami bądź studentami, którzy nie ukończyli 26 roku życia.

Pozdro Deron
 
 
lux
4



Dołączył: 27 Lut 2005
Posty: 187
Wysłany: Sob 24 Cze, 2006   

Serdecznie witam!
Jeśli można mam takie pytanie: niepełna wysługa , (wiadomo niepełna emerytura) ale rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej w zamiarze. to chyba się nie mylę, że w takim przypadku nie ma ograniczeń co do uzyskanych dochodów?

Pozdrawiam :viktoria:
_________________
Rozglądaj się. Zawsze jest coś czego nie zauważyłeś
 
 
sampras45
[Usunięty]

Wysłany: Nie 23 Lip, 2006   

Mam pytanie. Czy ktoś wie czy planuje sie zmiany jeśli chodzi o nie pelną emeryturę tj mniej niż 75%. Moim zdaniem to kompletna bzdura, aby emeryt z pelną wyslugą mógł zarabiać bez ograniczeń, a ten co ma mało musi mieć ograniczenia. Emeryci z nie pelną wysługą - coś trzeba w tym kierunku zrobić!!!http://www.nfow.pl/images/smiles/beksa.gif
http://www.nfow.pl/images/smiles/beksa.gif
 
 
artukos 
3
emeryt


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 02 Sie 2006
Posty: 126
Skąd: Szczecin
Wysłany: Czw 14 Wrz, 2006   

W momencie, gdy myśli się o tanim państwie i zwiększeniu wieku emerytalnego kobiet, to nie ma mowy o zmianie ustawy emerytalnej na lepsze.
Gdy bezrobocie się zmniejszy i więcej osób będzie płaciło składki ZUS oraz będą zbliżały się kolejne wybory parlamentarne, to może ktoś pomyśli o tym. :bye:
 
 
Jankes 
9


Pomógł: 119 razy
Wiek: 50
Dołączył: 22 Cze 2006
Posty: 4273
Skąd: Archiwum X
Wysłany: Czw 28 Wrz, 2006   

:gent:

Bezrobocie wg.sondaży spada - ale nie jest to zasługą rządu .Po prostu większość nie tylko młodych ludzi wyjeżdza za pracą do krajów UE ,choć nie tylko.
_________________
Jeśli uznasz, że ktoś na forum Ci pomógł - daj mu punkt - używając przycisku "pomógł".
Czytanie jest jak tłumaczenie, ponieważ doświadczenia dwóch różnych osób nie będą nigdy takie same. Aby nauczyć się czytać w sposób właściwy, wszechstronna znajomość wielu dziedzin nauki jest mniej ważna od instynktu - W.H. Auden.
 
 
 
artukos 
3
emeryt


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 02 Sie 2006
Posty: 126
Skąd: Szczecin
Wysłany: Sob 30 Wrz, 2006   

Masz rację, że bezrobocie spada także z powodu wyjazdu młodych ludzi z Polski. Wcześniej czy później władza będzie musiała się obudzić i zachęcić emerytów do ponownego zatrudnienia się, a co za tym idzie znieść wszelkie przeszkody, które utrudniają emerytom uzyskanie większych dochodów, z których i tak odprowadzają wszelkie składki i podatki.
:modli:
 
 
Jankes 
9


Pomógł: 119 razy
Wiek: 50
Dołączył: 22 Cze 2006
Posty: 4273
Skąd: Archiwum X
Wysłany: Nie 01 Paź, 2006   

Sęk w tym,że nasze kochane państwo samo z siebie nie będzie dziadków zatrudniać,skoro proponowane zarobki tymże nie odpowiadają.Z kolei sektor prywatny stawia na ludzi młodych,wykształconych,bez zobowiązań-skłonnych dla wysokich zarobków zaniedbywać życie osobiste.
_________________
Jeśli uznasz, że ktoś na forum Ci pomógł - daj mu punkt - używając przycisku "pomógł".
Czytanie jest jak tłumaczenie, ponieważ doświadczenia dwóch różnych osób nie będą nigdy takie same. Aby nauczyć się czytać w sposób właściwy, wszechstronna znajomość wielu dziedzin nauki jest mniej ważna od instynktu - W.H. Auden.
 
 
 
artukos 
3
emeryt


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 02 Sie 2006
Posty: 126
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pon 02 Paź, 2006   

Sam widzisz, że niewiele możemy zrobić. Pozostaje nam jedynie, monitować do różnych stowarzyszeń, instytucji itp. o poprawienie ustawodawstwa w imię równego traktowanie, (co często zarzuca się wojskowym).
I tu także masz rację, że sektor prywatny stawia na ludzi młodych, wykształconych, bez zobowiązań… I dlatego nie powinniśmy „zbytnio” myśleć o zmniejszeniu naszych świadczeń emerytalnych, jeżeli osiągamy znacznie wyższe dochody niż nasze emerytury. W końcu mogą nam zabrać „jedynie” 25% świadczenia emerytalnego, co przy wysokich zarobkach będzie nieodczuwalne.
Ja pozostaję optymistą, kiedyś stan prawny w tym względzie się zmieni i dlatego winniśmy zbierać wszelkie dokumenty świadczące o odprowadzanie przez nas skałek emerytalnych. Mogą się kiedyś przydać.
Pozdrawiam :hey:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group