Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
5,56 mm kbs wz 96 BERYL
Opublikował Wiadomość
Zdzisław 
3
kaliber60


Pomógł: 2 razy
Wiek: 73
Dołączył: 10 Lis 2004
Posty: 143
Skąd: Polska
Wysłany: Sro 19 Sty, 2005   5,56 mm kbs wz 96 BERYL

Szanowni koledzy, w 2004r Wojska Lądowe zakupiły pierwszą partię celowników holograficznych do BERYLA mocowanych na standardowej natowskiej szynie do montażu przyrządów celowniczych (typu picatinni). Poprzednia szyna to był dziwny wytwór pozwalający wszak mocować celownik noktowizyjny krajowej produkcji typu PCS 6 i nic poza tym. Na szynie tej można zamontować będzie także inne typy celowników tak optyczne jak i noktowizyjne, mające standardowy natowski system montażu.
Rozwiązano także problem przyrządów celowniczych do karabinów wyborowych typu TRG 21 (22). Od 2004r kupowane są już karabiny z szyną standardową NATO do montażu przyrządów celowniczych. W standardowym wyposażeniu karabinu są nowszej generacji celowniki optyczne. Część zakupionych karabinów została doposażona w przystawki noktowizyjne.
Dyskusyjnym tematem jest zasadność wyposażania WP w 9 mm pistolety WIST 94. Wszak to nowy typ pistoletu na amunicję Parabellum, lecz na dzień dzisiejszy jeszcze o wątpliwej niezawodności. Przykładem było wyposażenie w te pistolety żołnierzy w ramach misji w Afganistanie. Wróciła pewna ich ilość (procentowo duża w stosunku do liczby stanowiących wyposażenie żołnierzy) do kraju nie nadająca się do dalszego użytkowania bez remontu (przeglądu). Było to powodem nie wyposażania w nie żołnierzy wykonujących zadania w IRAKU. W efekcie wyposażono je w także zawodne 9 mm P83. Obecnie w Iraku testowane będą 9 mm pistolety P99 „Walter” (montowane w Fabryce Broni w Radomiu na potrzeby Policji). Może one zastąpią kontrowersyjne WISTY ??????????.
 
 
Gość

Wysłany: Sro 19 Sty, 2005   

A co się stało z MAG-ami? Zostały wymazane z historii??
 
 
Zdzisław 
3
kaliber60


Pomógł: 2 razy
Wiek: 73
Dołączył: 10 Lis 2004
Posty: 143
Skąd: Polska
Wysłany: Sro 19 Sty, 2005   MAG

9 mm pistolety MAG nie zostały wprowadzone do użytku w SZ RP ze względu na niespełnienie wymagań taktyczno technicznych (określanych przy podejmowaniu prac badawczo - rozwojowych nad konstrukcją) bowiem był troszkę zaciężki i za długi i za szeroki. To główny powód, że Magi przeszły do historii. :zly4:
 
 
Gość

Wysłany: Czw 20 Sty, 2005   

Za ciezki? :???: Chyba dla jakiegos sztabowca, co nie zalicza WF-u! Najlepszy jest "damski" pistolecik P-64. :viktoria: Wiekszosci zolnierzy "ginal" w dloni. :D
 
 
Oso
5


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 27 Lis 2004
Posty: 340
Wysłany: Czw 20 Sty, 2005   

Moim zdanie niestety nasi oficjele zapomnieli o MAG-u. Słyszałem kilka ciepłych opinii na jego temat od członków IPSC, którzy strzelają dużo.Fakt wiele nas żołnierzy od nich różni.Pierwsze MAG-i rzeczywiście były ciężkie ale była szybka odpowiedź Radomia i powstał pistolet z szkieletem z lekkich stopów. Myślę,że MAG to dobra alternatywa dla WISTA. Nie musimy szukać wzorów zachodnich wystarczy określić parametry i zrobić rzetelny konkurs.
Jeżeli chodzi o Beryla to w końcu ktoś wysłuchał skarg na temat nieszczęsnej szyny i zastosowano sprawdzone rozwiązanie. Holograf to ciekawa opcja oprócz np. dobrych celowników noktowizyjnych. Podnosi to mozliwości Beryla.
Pozdro
 
 
Revenant
[Usunięty]

Wysłany: Czw 20 Sty, 2005   

Tak w kwestii wagi pistoletów:
MAG-95 - 1.280g (nie wiem ile waży odchudzony MAG-98)
CZ-75B - 1.285g
S&W 5906 9mm - 1072g (10-nabojowy magazynek)
Beretta 92FS - 945g (bez masy amunicji)
MP-443 Gracz - 950g (bez masy amunicji)
P99 - 720g (bez amunicji)
WIST 94 - ~950g

Jak widać masa MAGa nie odbiega znacząco od podobnych mu konstrukcji, a znacząco lżejsze są dopiero "gumiaki". Ale i one 'wymiękają' przy P-93 (~830g załadowany) czy P-83 (pusty 730g) :)
 
 
Mack Pl 
5


Wiek: 43
Dołączył: 21 Cze 2004
Posty: 773
Skąd: Piaseczno
Wysłany: Czw 20 Sty, 2005   

Revenant napisał/a:
Tak w kwestii wagi pistoletów:
MAG-95 - 1.280g (nie wiem ile waży odchudzony MAG-98)


875g bez amunicji;-)
 
 
Zdzisław 
3
kaliber60


Pomógł: 2 razy
Wiek: 73
Dołączył: 10 Lis 2004
Posty: 143
Skąd: Polska
Wysłany: Czw 20 Sty, 2005   WIST/MAG

przedstawiam w poniższej tabel dane porównawcze obu typów pistoletów:
Porównanie danych pistoletów WIST-94 i MAG (95,98,98c) i WIST-94

Wyszczególnienie MAG -95 MAG-98 MAG-98c WIST-94
Masa broni z magazynkiem załadowanym (g)
1230 1055 1055 884
Masa broni z magazynkiem bez amunicji (g)
1050 875 875 740
Długość broni (mm)
200 200 200 190
Wysokość broni (mm)
140 140 140 135
Szerokość broni (mm)
35 35 35 33
Długość lufy (mm)
115 115 115 114
Pojemność magazynka (szt)
20/15 2 0/15 20/15 16
 
 
Woj I
[Usunięty]

Wysłany: Pią 21 Sty, 2005   

Co do MAG-a - strzelałem w 1994 roku z jednego z pierwszych prototypów MAG-a. Rewelacyjne skupienie (nigdy z żadnego pistoletu tego nie powtórzyłem, nawet z CZ czy M9)! Ch...nie ciężki - ale przez to podrzut był mniejszy i dobra celność. W sumie konstruktorzy z Radomia sami skroili sobie konstrukcję niespełniającą wymagań, które sami wcześniej współtworzyli. Smutne, tragiczne - że aż śmieszne :x .
 
 
Oso
5


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 27 Lis 2004
Posty: 340
Wysłany: Pią 21 Sty, 2005   

Myślę że konstruktorzy z Radomia nie strzelili sobie samobója z masą MAG-a, poprostu stworzyli klasyczny pistolet 9 PARA. Masy pierwszych wersji były zbliżone do innych "cudownych dziewiątek". Problem tkwi w ...... modzie. kiedy WP ogłosiło chęć zakupu nowego pistoletu w modzie były kompozyty("plastiki" jak niektórzy je nazywają") typu GLOCK.Poprostu wymagania MON-u od razu sugerowały pistolet z polimerowym szkieletem, myślę i przypuszczam, że nie dano "szansy" MAG-owi "zrzucić" parę deko. Wynik mamy wymagający poprawki pistolet na wyposażeniu(WIST ) i trochę zapomniany aczkolwieg chwalony - MAG. Jednak z drugiej strony medalu WP to nie IPSC i też trzeba na to wziąć poprawki.
Moim marzeniem jest realny test dla kilku modeli- WIST,MAG, P-99,(produkowane czy składane u nas) i USP itp(dla porównania/marzeniem jest o myśleć o ich wprowadzeniu/) w Iraku w ciężkich PATROLOWYCH nie SZTABOWYCH warunkach. Efekt? Szybko by wyszło na jaw co trzeba poprawić zanim się coś kupi/WIST/ i tłumaczenia producenta, że wszystko jest ok z ich produktem w końcu zostałyby zweryfikowane.
Pozdro
 
 
Woj I
[Usunięty]

Wysłany: Pon 24 Sty, 2005   

Oso napisał/a:
Myślę że konstruktorzy z Radomia nie strzelili sobie samobója z masą MAG-a [..] Problem tkwi w ...... modzie [...] przypuszczam, że nie dano "szansy" MAG-owi "zrzucić" parę deko.

Jeszcze wiele przypuszczeń można by tu wysnuć - po części nawet mających pokrycie w rzeczywistości.
Nie strzelili sobie samobója - oni tylko przystawili broń, ktoś inny pociągnął za spust.
Zważ kolejny fakt. Rok 1994 - zbliża się następna okrągła rocznica (30-ta) wprowadzenia na wyposażenie (przynajmniej formalnie w nazewnictwie) pistoletu wojskowego P-64, skonstruowanego w obecnym WITU Zielonka. WIST-94 też pochodzi z tej stajni. Cóż za piękna okazja - w 30-tą rocznicę zastąpić poprzednią swoją konstrukcję naszą "cudowną dziewiątką"? Wzmóc naciski u decydentów (zapewniam, że możliwości w tym zakresie były i są w WITU znaczne) i ... już mamy WIST-a na wyposażeniu.
Załóżmy, że jest to tylko hipoteza - oczywiście zupełnie niewiarygodna i pozbawiona sensu ...
Pozdrawiam
 
 
REMOV 
9


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 11 Lis 2004
Posty: 5214
Skąd: Polska
Wysłany: Sro 26 Sty, 2005   

Anonymous napisał/a:
A co się stało z MAG-ami? Zostały wymazane z historii??
Owszem. Zachwyty nad nimi nieco mnie dziwią, podejrzewam, że w normalnej esploatacji ujawniłyby tyle samo wad, o ile nie więcej, co WIST-y. WIST-94 pozostaje i nikt nie będzie go zastępował P99, ten ostatni w ogóle niespecjalnie nadaje się do wojska. Producent, jak twierdzi, wprowadził do niego jakieś enigmatyczne "niewielkie zmiany", które mają poprawić działanie broni.
 
 
Oso
5


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 27 Lis 2004
Posty: 340
Wysłany: Pon 31 Sty, 2005   

Kolega Remov napisał:
Cytat:
WIST-94 pozostaje i nikt nie będzie go zastępował P99, ten ostatni w ogóle niespecjalnie nadaje się do wojska

Ciekawy jestem czy Szanowny Kolega sądzi, że WIST się nadaje? Mimo iż uproszczę porównanie- w/w ma wiele wspólnych cech w P-99 i dokładnie te same wady "bezkurkowców".
Szkoda, że HK nie odważyło się składać i oferować Armii i Policji doskonałej serii USP i pochodnych.
Jezeli chodzi o WIST-a to będzie na wyposażeniu ,wg mnie, ponieważ:
1.Jest już na wyposażeniu w pewnej liczbie,
2."Nie ma dla niego" konkurencji branej pod uwagę przez dycydentów- wymagania z góry określiły go jako zwycięzcę,
3. WIST ma "przebicie" na górze,
Szkoda, że nie ma testów z prawdziwego zdarzenia dla broni, która ma wejść do użycia.
Pozdrawiam,
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group