Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jaką pamięć wybrać?
Opublikował Wiadomość
thikim 
Guru


Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sty 2007
Posty: 13020
Skąd: Polska
Wysłany: Sob 31 Maj, 2008   Jaką pamięć wybrać?

Mam w tej chwili 2 x 1 GB dual chanel DDR2 667 MHz.
Płyta obsługuje DDR2 do 1066 MHz, procesor to Core Duo 2-E6550, 2,33 GHz, FSB 1333 MHz(333x7=2,33;333x4=1333).
Czyli 2 x taktowanie RAM(667) daje mi FSB(1333).
Zastanawiam się nad zwiększeniem ilości RAM do 4 GB.
I teraz mam dylemat: czy dokupić 2 x 1 GB 667MHz(tanio)
czy też mogę się spodziewać że zakup 2 x 2GB 1066 MHz(drożej) da duże przyspieszenie?
Pamięć dużo szybsza, ale praca będzie asynchroniczna w stosunku do FSB=1333MHz.
:gent:
 
 
mkow 
1
hobbysta-amator


Pomógł: 3 razy
Wiek: 56
Dołączył: 18 Wrz 2007
Posty: 18
Skąd: W-wa
Wysłany: Nie 08 Cze, 2008   

To nie jest takie proste zagadnienie niestety jakby wynikało z samego dzielenia szyny przez pamięć, bo pamięci mają swoje parametry co do "oczekiwania", dokładnie te wszystkie czarodziejskie cyferki typu 5-5-5-15 itp. De facto one oznaczają jak przy danym taktowaniu wyglądają opóźnienia liczone w cyklach zegara. Znajdź program CPU-Z, on pokazuje między innymi jak obecnie działa twoja pamięć ( to jest PC2 5300-333 MHz, od jakiegoś czasu opisywana jako DDR2 667 MHz żeby robić lepsze wrażenie :-) Sam mam taką, napędzaną teraz 333 MHz ale zmuszoną do pracy w trybie 4-4-4-12 zamiast bezpiecznej, deklarowanej przez producenta 5-5-5-15. Tak sie składa, że będę miał w przyszłym tygodniu w brudnych łapskach płytę ASUS'a maximus, w niej E8400 i dwa giga tego taniego Kingstona ( Value Ram'a ) 1066 MHz CL7, jak to poskładam to wetknę też z ciekawości moje własne DDR2 i zapuszczę jakieś syntetyczne testy. bankowo nawet na tych wolniejszych 1066 wyniki będą lepsze, ale czy w realu to będzie jakoś wyraźnie widać, sam nie wiem, ja na twoim miejscu wziąłbym 2 x 1066 jakichś fajniejszych, a stare spróbował sprzedać, chyba że rzeczywiście masz jakieś aplikacje, które się tymi dwoma Giga ponad dwa które masz szczególnie wykarmią. Ale prócz SQL serwera ( ten zje wszystko i się obliże :-) i Battlefield'a :-) nic mi nie przychodzi do głowy. Swoją drogą jaka to płyta główna ?
 
 
thikim 
Guru


Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sty 2007
Posty: 13020
Skąd: Polska
Wysłany: Nie 08 Cze, 2008   

Asus P5K
http://pl.asus.com/produc...637&modelmenu=1
Póki co jeszcze spróbuje się pobawić w podkręcanie :D . Zobaczymy co się uda wyciągnać ;)
_________________
"Robotnicza myśl socjalistyczna jest nam bliska" - premier polskiego rządu rok 2019.
"W skrytości ducha byłem socjaldemokratą" - inny premier polskiego rządu.
 
 
mkow 
1
hobbysta-amator


Pomógł: 3 razy
Wiek: 56
Dołączył: 18 Wrz 2007
Posty: 18
Skąd: W-wa
Wysłany: Sob 14 Cze, 2008   

No i naobiecywałem, a za Maximusa mogłem się zabrać dopiero wczoraj i od razu spotkała mnie odmowa współpracy, dziwna płyta, potrzebuje 8 pinowego zasilania ATX 12V inaczej kaprysi. Zabrałem ją na testy do domu, leży na środku podłogi i złości żonę bo zwiastuje rozbieranie komputera. Mam do niej stare DDR2 667, czyli takie jak twoje, wolne 1066 z CL7 i szybkie 1066 CL5. Przy tej okazji wyszło na to, że różnice między 1066 2GB szybszymi CL5 a CL7 to parędziesiąt złotych w dzisiejszych czasach.
Mam nadzieję coś wiedzieć najpóźniej jutro wieczorem :-)
 
 
Stevie 
Admin Site
Polak



Pomógł: 23 razy
Wiek: 56
Dołączył: 19 Cze 2004
Posty: 14796
Wysłany: Sob 14 Cze, 2008   

Zwiększenie taktowania pamięci nic Ci nie da jeżeli masz wolne dyski twarde. Niekiedy nie warto podniecać sie liczbami jednego podzespołu, bo inny i tak będzie spowalniał.

:gent:
_________________
Administratorzy i Moderatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za opinie wyrażane przez użytkowników NFoW.

Jest broń straszniejsza niż oszczerstwo: to prawda
 
 
Arrakis 
Guru


Pomógł: 37 razy
Dołączył: 08 Gru 2006
Posty: 11771
Skąd: Lepiej nie wiedzieć
Wysłany: Sob 14 Cze, 2008   

Trudno zgadywać tym bardziej, że dane podawane przez producentów pamięci nie zawsze odpowiadają rzeczywistości.
Przyznam, że tu zgaduję, ale prawdopodobnie ważniejsze może być tu zwiększenie ilości pamięci (kwestia jeszcze programów, z jakich korzystasz), niż to, którą wersję wybierzesz.

Na Twoim miejscu wybrałby tańsze rozwiązanie.

Arrakis
 
 
thikim 
Guru


Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sty 2007
Posty: 13020
Skąd: Polska
Wysłany: Sob 14 Cze, 2008   

I mając to na uwadze wybrałem tańsze rozwiązanie. Dokładnie, to jak odczujemy przyspieszenie zależy od programów jakich używamy, niektóre wymagąją mocnego procka, inne pamięci szybkiej, inne większej pojemności pamięci lub jakiejś kombinacji powyższych.
Niemniej i tak jest to ciekawy problem, co się bardziej opłaca i jak wielkie jest przyspieszenie pamięci. Teraz latem, gdy temperatura wysoka nie zamierzam na stałe przetaktowywać. Niemniej zimą takie dodatkowe ogrzewanie się przydaje :D
Póki co testowałem Vistę 64 i XP programem Sandra. Minimalnie lepiej wyszła Vista 64(ale to już przy 4 GB i testach poszczególnych podzespołów).
 
 
mkow 
1
hobbysta-amator


Pomógł: 3 razy
Wiek: 56
Dołączył: 18 Wrz 2007
Posty: 18
Skąd: W-wa
Wysłany: Pon 16 Cze, 2008   

Wyszło tak:
DDR2 667MHz
odczyt z pamięci 6,279 GB/sek
zapis do pamięci 2,49 GB/sek

DDR2 1066 MHz CL7
odczyt 7,406 GB/sek
zapis 2,929 GB/sek

DD2 1066 MHz CL5 ( HyperX, takie z radiatorami :-)
odczyt 7,41 GB/sek
zapis 3,016 GB/sek

Jakaś tak różnica jest, ale czy imponująca ?
 
 
thikim 
Guru


Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sty 2007
Posty: 13020
Skąd: Polska
Wysłany: Pon 16 Cze, 2008   

Oto moje wyniki: programem Sandra.
Int Buff'd iSSE2 Memory Bandwidth : 5.44GB/s (Vista) 5.61GB/s(XP_
Float Buff'd iSSE2 Memory Bandwidth : 5.46GB/s 5.62GB/s
Różnice mogą się brać stąd że użyłeś programu diagnostycznego uruchamianego w DOS, wtedy rzeczywiście byłby to "czysty" test. Sprawdzę jeszcze jakimś dosowym programem.
Z tego co podałeś wynika że różnice są dużo mniejsze niż by to wynikało ze stosunku 1066/667, dobrze zatem wybrałem, kupiłem bowiem tanie 2 GB 667 MHz.
Dzięki.
_________________
"Robotnicza myśl socjalistyczna jest nam bliska" - premier polskiego rządu rok 2019.
"W skrytości ducha byłem socjaldemokratą" - inny premier polskiego rządu.
 
 
Edi 
5
Emeryt_Rencista


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 19 Cze 2004
Posty: 427
Skąd: Pomorze
Wysłany: Wto 17 Cze, 2008   

Przed zakupem proponuję sprawdzić, czy twój komp obsłuży 4GB pod XP?
Mogą byc z tym problemy bo XP widzi tylko 3,25
_________________
Podstawą służby wojskowej jest nie dać sobie postawić zadania, głupiego zadania.
 
 
thikim 
Guru


Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sty 2007
Posty: 13020
Skąd: Polska
Wysłany: Wto 17 Cze, 2008   

To prawda, hehe, ale ja będe używać Visty 64 a zakupu już dokonałem...
Zresztą nawet 3,25 GB działa lepiej niż 2 GB.
_________________
"Robotnicza myśl socjalistyczna jest nam bliska" - premier polskiego rządu rok 2019.
"W skrytości ducha byłem socjaldemokratą" - inny premier polskiego rządu.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group