Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Urlop na żądanie
Opublikował Wiadomość
rydz 
4



Dołączył: 02 Paź 2005
Posty: 270
Skąd: PL
Wysłany: Sob 20 Gru, 2008   Urlop na żądanie

Jak wszystkim wiadomo, pracownikowi wojska przysługuje 4 dni urlopu w roku tzw. "na żądanie". Moje pytanie brzmi: czy jeśli do końca tego roku nie zdążę, bądź nie zechcę, wykorzystać np. 3 dni "na żądanie" to czy mogę je dołączyć do urlopu w przyszłym roku czy przepadają? :?:
_________________
Inna miała być codzienność.
 
 
takijeden 
2


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 07 Lis 2008
Posty: 96
Skąd: z kraju
Wysłany: Sob 20 Gru, 2008   

Przechodzą, z tym, że w przyszłym roku przysługują 4 dni na żądanie, natomiast te są doliczone do urlopu jako zwykłe dni urolopwe. Myślę, że jasno wyjaśniłem.
 
 
wojskowa 
1


Dołączyła: 30 Maj 2007
Posty: 40
Skąd: gdzieś z Polski
Wysłany: Sob 20 Gru, 2008   

Witam. Te 4 dni urlopu na żądanie o których wspominasz należą do urlopu wypoczynkowego. Jeżeli nie zostaną one wykorzystane w danym roku kalendarzowym, zostają przeniesione na rok następny. Z tym że nie będą one zwiększały ilości dni wolnych na żądanie. W danym roku kalendarzowym możemy wykorzystać tylko 4 dni urlopu na żądanie. Pozdrawiam.
 
 
rydz 
4



Dołączył: 02 Paź 2005
Posty: 270
Skąd: PL
Wysłany: Sob 20 Gru, 2008   

Dzięki za odpowiedzi, tak właśnie przypuszczałem...
_________________
Inna miała być codzienność.
 
 
ZEB_45 
4
zeb_45



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 21 Cze 2004
Posty: 192
Skąd: Pustelnia
Wysłany: Nie 21 Gru, 2008   

Należałoby jeszcze dodatkowo sprecyzować a mianowicie:
Kodeks Pracy (t. j. Dz.U. 1998.21.94 z późn. zm.) cytuję z kodeksu z ostatnim uaktualnieniem z Dz.U. 2008. 93. 586.

Ponieważ zgodnie z:

Cytat:
Art. 1672.
Pracodawca jest obowiązany udzielić na żądanie pracownika i w terminie przez niego
wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Pracownik
zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu.

Powinien wystąpić warunek zawarty w Art. 164:

Cytat:
Art. 164.
§ 1. Przesunięcie terminu urlopu może nastąpić na wniosek pracownika umotywowany
ważnymi przyczynami.
§ 2. Przesunięcie terminu urlopu jest także dopuszczalne z powodu szczególnych
potrzeb pracodawcy, jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne
zakłócenia toku pracy.


Ponieważ:

Cytat:
Art. 1673.
Łączny wymiar urlopu wykorzystanego przez pracownika na zasadach i w trybie
określonych w art. 1672 nie może przekroczyć w roku kalendarzowym 4 dni
, niezależnie
od liczby pracodawców, z którymi pracownik pozostaje w danym roku w kolejnych
stosunkach pracy.

Pogrubienie z podkreśleniem moje
W związku z:

Cytat:
Art. 168.
Urlopu niewykorzystanego w terminie ustalonym zgodnie z art. 163 należy pracownikowi
udzielić najpóźniej do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego;
nie dotyczy to części urlopu udzielanego zgodnie z art. 1672.


Reasumując, jeśli nie wykorzystasz urlopu na żądanie w roku bieżącym (za aprobatą pracodawcy) to te dni możesz wykorzystać w ciągu całego przyszłego roku kalendarzowego jako normalny - zwykły urlop wypoczynkowy i nie ma tu zastosowania art. 168 w pierwszej części mówiący o pierwszym kwartale następnego roku kalendarzowego, np. te trzy dni możesz wykorzystać w grudniu następnego roku i nic Ci nie przepada. :D
_________________
Kiedy w końcu zmęczony, zobaczysz światełko w tunelu - na pewno będzie to pociąg :)
 
 
ZEB_45 
4
zeb_45



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 21 Cze 2004
Posty: 192
Skąd: Pustelnia
Wysłany: Nie 21 Gru, 2008   

wiking - Z całym szacunkiem :gent: , nie mam najmniejszego zamiaru wprowadzać zamieszania ani tym bardziej kogokolwiek w błąd, wybacz, ale to chyba ja Cię nie rozumiem.
Cytujesz stan prawny z dnia 2004.07.01 ale mimo to:
Jak mniemam chciałeś zwrócić uwagę na ten fragment (pogrubiony 4 punkt, komentarza)? Przecież ja tego nie podważam w swej wypowiedzi. Załóżmy do bieżącej dyskusji, że:.
W roku bieżącym (zgodnie z art. 153 § 1 pkt 2 k.p.) z przysługującego mi urlopu w wymiarze 26 dni, wykorzystałem "w ciągłości" 22 dni oraz dwukrotnie przebywałem na urlopie w trybie z art. 167 2 tzw. urlopu na żądanie, notabene będącego przecież niczym innym tylko moim urlopem wypoczynkowym, (czyli kolejne 2 dni z przysługującego mi urlopu). Na dzień dzisiejszy pozostało mi jeszcze do wykorzystania 2 dni urlopu wypoczynkowego, który to mogę do końca bieżącego roku zgodnie z art. 167 2 k.p. wykorzystać w tzw. trybie urlopu na żądanie (proszę zwróć uwagę - do końca bieżącego roku). Jeżeli tego przysługującego mi mego urlopu nie wykorzystam do 31 grudnia 2008, to te 2 dni urlopu mogę wykorzystać w 2009 roku jako np. "dodatkowo zaplanowane", jednocześnie z całym urlopem wypoczynkowym za 2009r (tj. 22 + 2 z 2008r nie rezygnując z urlopu w tzw. trybie "na żądanie" 4 dni urlopu wypoczynkowego przysługującego mi za 2009 rok). Takie prawo daje mi art. 168 k.p.

Cytat:
Art. 168.
Urlopu niewykorzystanego w terminie ustalonym zgodnie z art. 163 należy pracownikowi
udzielić najpóźniej do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego
;
nie dotyczy to części urlopu udzielanego zgodnie z art. 167 2.


Przecież mówimy tu tylko o niewykorzystanej, pozostałej części urlopu wypoczynkowego, którego pracownik nie wykorzystał w bieżącym roku w tzw. trybie "na żądanie" a więc udzielanego z atr. 167 2 k.p.

Co prawda prawnikiem nie jestem to jednak k.p. mówi wprost, urlop nie przepada i można go wykorzystać w "całym" a nie w pierwszym kwartale roku następnego, art. 168 k.p.. :efendi2: :czytanie: :efendi2:
_________________
Kiedy w końcu zmęczony, zobaczysz światełko w tunelu - na pewno będzie to pociąg :)
 
 
ZEB_45 
4
zeb_45



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 21 Cze 2004
Posty: 192
Skąd: Pustelnia
Wysłany: Nie 21 Gru, 2008   

Wybaczcie, ale chciałem tylko pomóc dla kolegi rydz :efendi2:
Jak widzę, to naszą różnicę zdań może rozstrzygnąć tylko prawnik. Starałem się czytać ze zrozumieniem i z przykrością stwierdzam, że chyba reprezentujesz punkt widzenia działu Kadr (z całym szacunkiem), który chce mieć zagadnienie niewykorzystanych urlopów z ubiegłego roku całkowicie rozwiązane do dnia 31 marca bieżącego roku. :efendi2: :efendi2:

Ponadto, proszę zwróć uwagę na post, w którym piszę o konieczności spełnienia warunku zawartego w art. 164 k.p., tylko i wyłącznie po to, aby pracownik uniknął konsekwencji wynikających z art. 52 k.p. i jeszcze jedno nie wiem czy zauważyłeś, iż cytowany art. 168 jest podzielony średnikiem a więc myślę, że należy uznać, iż prawodawca w domyśle miał cały urlop wypoczynkowy 26 dni, ale z wyodrębnionymi dwiema jego nierozłącznymi częściami (tylko w tym jednym roku kalendarzowym), czyli 22 dni tzw. zwykłego urlopu wypoczynkowego, (który w razie niewykorzystania w danym roku kalendarzowym należy pracownikowi udzielić do końca pierwszego kwartału) i 4 dni tzw. urlopu wypoczynkowego, który Pracownik ma prawo wykorzystać w terminie przez Siebie wybranym, czyli na żądanie z art. 167 2, a skoro go nie wykorzystał w tym trybie to prawodawca daje mu art. 168 w części po średniku.
Więc nie jest to już urlop na żądanie do wykorzystania w roku następnym tylko część urlopu wypoczynkowego, niewykorzystanego w roku poprzednim, ale wyodrębnionego art. 168 (po średniku).
Z tego też względu uważam, iż te dni może wykorzystać w skali całego roku, ale nie w trybie urlopu na żądanie tylko urlopu wypoczynkowego np. dołączonego do kolejnego urlopu wypoczynkowego za przyszły rok. :efendi2:
_________________
Kiedy w końcu zmęczony, zobaczysz światełko w tunelu - na pewno będzie to pociąg :)
 
 
Grzegorz33 
5
Grzegorz33



Pomógł: 9 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 737
Skąd: Z domu
Wysłany: Pon 22 Gru, 2008   

wiking napisał:

Cytat:
2. Wymiar 4 dni urlopu wypoczynkowego na żądanie nie stanowi urlopu dodatkowego ani uzupełniającego, ale mieści się w ogólnym wymiarze dni urlopowych, jakie przysługują pracownikowi w danym roku kalendarzowym.


Cytat:
W sytuacji, gdy pracownik nie skorzystał w danym roku kalendarzowym ze swojego uprawnienia (urlop na żądanie) ta część urlopu należy do urlopu zaległego i jako taki może być wykazany w planie urlopowym w kolejnym roku kalendarzowym ze stosowną adnotacją.


wiking, wszystko wyjaśniłeś już w pierwszym swoim poście :brawo: . Nie pogrubiłeś jednak powyższych cytatów. :cool: . Wesołych Świąt. :mik4:
 
 
ZEB_45 
4
zeb_45



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 21 Cze 2004
Posty: 192
Skąd: Pustelnia
Wysłany: Wto 23 Gru, 2008   

Witam wszystkich śledzących dyskusję.

Jak sięgam pamięcią wstecz, będąc jeszcze w służbie, dane było mi przez kilka lat (expressis verbis) kierowanie - dowodzenie pewną i stosunkowo pokaźną grupą pracowników wojska, co musiało skutkować dokładną analizą różnych zapisów w różnych aktach prawnych i stąd moja dociekliwość (a jednak pozostało wypaczenie) i wiem że choć są rzadkością, to jednak zdarzają się pracownicy o czysto konsumpcyjnym nastawieniu oraz w najwyższym stopniu złośliwi (najgorsze jest połączenie obydwu tych cech). Przeto nigdy z zasady, przy pierwszych spotkaniach, polemikach czy dyskusjach nie wystawiam żadnych opinii, każdy może mieć swoje zdanie.

wiking - krótko :oki: - oczywiście, przyjęte - chylę czoła :efendi2: ;) , pełny szacun :gent: .
Wspominasz o:
Cytat:
Widzisz piszemy o art. 167 k.p. nagle przechodzisz do art.. 52 k.p. i konsekwencji z tego wynikających, uważam , że każdy pracownik jest świadom swoich obowiązków jak i pracodawca.

moje przejście do art. 52 k.p. miało na celu pokazanie Ci, że dokładnie zapoznałem się z cytowanym przez Ciebie artykułem, oraz aby przestrzec kolegę rydz przed ewentualnymi konsekwencjami.
Na zakończenie dziękuję koledze Grzegorz33 za ostateczne utwierdzenie mnie we właściwym rozumieniu dyskutowanego zagadnienia. W żadnym miejscu nie podważałem przytaczanego artykułu, natomiast cytując drugie zdanie pkt. 7, chcąc wesprzeć kolegę wiking, niestety wsparłeś i potwierdziłeś jedynie mój punkt widzenia, z konieczności muszę zacytować a pogrubienie i podkreślenie jest moje.
Cytat:
W sytuacji, gdy pracownik nie skorzystał w danym roku kalendarzowym ze swojego uprawnienia (urlop na żądanie) ta część urlopu należy do urlopu zaległego i jako taki może być wykazany w planie urlopowym w kolejnym roku kalendarzowym ze stosowną adnotacją.

Tak, więc nie zachodzi konieczność wykorzystania tych dwu dni w pierwszym kwartale. :brawo:
Szanowni Państwo dziękuję za frapującą dyskusję :D , co miałem do powiedzenia (napisania) to już napisałem. :hey:
Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia jak i Nowego Roku życzę wszystkim bez wyjątku jak najwięcej zdrowia, ciepła rodzinnego i samych przyjaznych dusz dookoła. Pozdrawiam. :gent:
_________________
Kiedy w końcu zmęczony, zobaczysz światełko w tunelu - na pewno będzie to pociąg :)
 
 
Docent68 
2
Hole in one!


Wiek: 56
Dołączył: 29 Gru 2006
Posty: 82
Wysłany: Czw 16 Kwi, 2009   

Może lekko po czasie utworzenia tematu, ale jak najbardziej "na czasie" tematu:

"Stanowisko Departamentu Prawnego GIP GPP-110-4560-170/08/PE w sprawie terminu udzielania pracownikom zaległego urlopu na żądanie

W myśl prawa pracy obowiązkiem pracodawcy jest udzielanie pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym uzyskał on do niego prawo (art.152 kodeksu pracy). Odstępstwa od tej zasady dopuszczalne są tylko wyjątkowo i są ściśle określone w przepisach. Urlop wypoczynkowy udzielany pracownikowi w terminie późniejszym niż rok kalendarzowy, w którym pracownik nabył do niego prawo, jest urlopem zaległym. Granicą czasową udzielenia urlopu zaległego – zgodnie z art.168 k.p. - jest koniec pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego, niezależnie od tego, czy przyczyny powodujące to przesunięcie leżą po stronie pracodawcy, czy pracownika.

Ten obowiązek nie dotyczy udzielanych zgodnie z art.167 [2] k.p. czterech dni urlopu na żądanie pracownika. Uprawnienie do tego urlopu przysługuje bowiem na dany rok kalendarzowy i w razie niewykorzystania go przez pracownika w danym roku nie przechodzi na rok następny. Zatem nieudzielanie pozostawionych poza inicjatywą pracodawcy i planem urlopów oraz porozumieniem w sprawie terminu wykorzystywania urlopu dni urlopu na żądanie, które wraz z końcem roku tracą swój specyficzny charakter, nie uważa się za naruszenie obowiązku wynikającego z art.168 k.p.

Przykładowo, jeśli pracownik uprawniony do 26 dni urlopu wypoczynkowego nie wykorzystał w 2007 r. sześciu dni urlopu, w tym czterech dni urlopu na żądanie, w 2008 r. będzie miał sześć dni urlopu zaległego. Jednak obowiązek wykorzystania zaległego urlopu do 31 marca 2008 r. będzie dotyczył tylko dwóch dni urlopu wypoczynkowego, gdyż pozostałe cztery dni urlopu zaległego były niewykorzystanym w 2007 r. urlopem na żądanie.

Ponadto informujemy, że stosownie do art.167 [2] k.p. w danym roku kalendarzowym pracownikowi przysługują tylko cztery dni urlopu na żądanie i kiedy pracownik w danym roku kalendarzowym nie wykorzystał czterech dni urlopu na żądanie, cztery dni urlopu przechodzą na rok następny, ale już jako normalne dni urlopu. Ponadto urlop na żądanie jest częścią urlopu wypoczynkowego, do którego odnoszą się odmienne zasady jego wykorzystywania.

Mając na uwadze te wyjaśnienia, należy stwierdzić, że pracownicy mają obowiązek wykorzystać do 31 marca dni urlopu zaległego „zwykłego”. Natomiast dni niewykorzystanego np. w 2007 r. urlopu na żądanie „przechodzą” na 2008 r. jako „normalny” urlop, ale pracodawca nie może domagać się wykorzystania ich do końca pierwszego kwartału 2008 r. W planie urlopów pracownik może więc wpisać dowolny termin ich wykorzystania i łączyć ten urlop z dniami „zwykłego” urlopu wypoczynkowego.

Równocześnie informujemy, że nieudzielenie do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego następującego po roku, w którym pracownik nabył do niego prawo tylko „zwykłego” urlopu zaległego, może stanowić wykroczenie przeciwko prawom pracownika (art. 282 § 2 k.p.).

p.o. dyrektora Departamentu Prawnego mgr Wojciech Gonciarz
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group