Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Cichociemni - Spadochroniarze Armii Krajowej
Opublikował Wiadomość
SM 
2


Dołączył: 19 Maj 2005
Posty: 57
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 27 Maj, 2005   Cichociemni - Spadochroniarze Armii Krajowej

Witam,
proponuję rozpoczęcie dyskusji nt. cichociemnych.
Jeśli macie jakieś zdjęcia, informacje o starych i nowych książkach, artykułach w prasie - szczególnie tych starych, interesujecie się to elitarną grupą PSZ na Zachodzie to podzielcie się informacjami.
pozdrawiam
 
 
Mack Pl 
5


Wiek: 43
Dołączył: 21 Cze 2004
Posty: 773
Skąd: Piaseczno
Wysłany: Pią 27 Maj, 2005   

Cześć Sebastian

cóż, jest tego trochę...część opracowań masz wymienionych na swojej stronce, np. te:

P. Bystrzycki, "Znak cichociemnych", Warszawa 1985.
"Drogi cichociemnych", Warszawa 1993.
J.Tucholski, "Cichociemni", Warszawa 1984.
J. Szatsznajder, "Cichociemni. Z Polski do Polski", Wrocław 1985.

można jeszcze do tego dodać :

J. Tucholski, "Powracali nocą", Warszawa 1988.
J. Garliński "Politycy i żołnierze", Warszawa 1991.
(obszerna praca opisująca realcje pomiędzy Polską a SOE, zresztą angielskie wydanie ma tytuł "Poland, SOE and the allies")
A. Paczkowski , "Ankieta cichociemnego", Warszawa 1987.

tło polityczne, i relacje brytyjsko-polskie opisują jeszcze angielscy autorzy, przy czym o samych "cichociemnych" są raczej tylko wzmianki:
David Stafford, "Wielka Brytania i ruch oporu w Europi(1940-1945), Warszawa 1984.
jeśli jesteś z Warszawy, to możesz przejrzeć w CBW prace profesora MDR. Foot'a:
"SOE in France", London 1966
"SOE:The special operations 40-46"

ze stronek internetowych, artykuły Foota i Daviesa:

http://www.polishresistan...9%20Artykul.htm
http://www.polishresistan...0%20Artykul.htm

trochę tutaj(w oparciu o Foota i Garlinskiego, ale bardziej ogólnie o współpracy Polski z SOE)
http://www.polandinexile.com/exile3.htm

jeszcze
http://www.naszawitryna.pl/jedwabne_672.html

poza tym, było pare artykułów w Komandosie, były też w Wojskowym Przeglądzie Historycznym, ale tego jeszcze sam musze poszukać do swojej pracy.

pozdro
Maciek :mrgreen:


PS
a odnośnie dyskusji na ich temat, to zależy o czym byś tu chciał mówić...doskonale wyszkoleni, wysokie morale...choć z czasem trzeba było dostosować ich szkolenie w Anglii, do rzeczzywistych potrzeb krajowych. A zdarzało się, że przysyłano ludzi, z takimi specjalnościami, które miały się nijak do realnych potrzeb(np. generał d/s broni pancernej) ...ale to były wyjątki. Zasadniczo, byli i są dowodem, że doskonale wyszkoleni zawodowcy zrobią więcej, niż zapaleńcy bez przeszkolenia...

PPS
jak coś więcej będe miał, to dorzuce.
 
 
SM 
2


Dołączył: 19 Maj 2005
Posty: 57
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 28 Maj, 2005   

dzięki! z tego co wymieniłeś nie mam:
J. Garliński "Politycy i żołnierze", Warszawa 1991 - ciężko jest znaleźć niedrogi egzemplarz :(
David Stafford, "Wielka Brytania i ruch oporu w Europi(1940-1945), Warszawa 1984
"SOE in France", London 1966
"SOE:The special operations 40-46"
mam za to wiele innych opracowań, także swoich zdjęć i wywiadów...
ale z przejrzeniem nie będzie problemu. Artykuły z K. mam i z innych gazet, ale rynek prasy i wydawnictw książkowych jest tak duży, że nie sposób ogarnąć wszystkie informacje w książkach i gazetach. Macie może jakieś zdjęcia cichociemnych?
dobrze by było porozmawiać o tym gdzie brali udział w walkach - wiadomo, że niewiele osób ma dużo książek a i te nie opisują wszystko. Może macie jakieś zdjęcia przedstawiające miejsca ich walk, spotkania cichociemnych po latach, miejsca pamięci poświęcone cichociemnym?
pozdrawiam
Sebastian Miernik
 
 
Mack Pl 
5


Wiek: 43
Dołączył: 21 Cze 2004
Posty: 773
Skąd: Piaseczno
Wysłany: Sob 28 Maj, 2005   

koniecznie przeczytaj Garlińskiego, poza tą książką napisał jeszcze jedną, "Między Londynem a Warszawą", tam możesz poczytać o operacji "Freston"(zrzut brytyjskiej misji wojskowej do Polski, zresztą w moich okolicach).

a te książki, Foota i Stafforda, o tak jak mówiłem, bardziej cała otoczka polityczno-organizacyjna działań SOE(i polskiego epizodu), więc to tylko takie żródło dodatkowe.

zresztą, ja sam też szukam ile mogę, bo potrzebuję do mgr.

pozdro
:mrgreen:
 
 
SM 
2


Dołączył: 19 Maj 2005
Posty: 57
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sob 28 Maj, 2005   

No to ja polecam: Koncert, Tadeusza Chciuka, Spadochronową opowieść, Tucholskiego, Wiatr Kuszmurunu, Bystrzyckiego, biografię Iranka-Osmeckiego, Ankietę Cichociemnego, Drogi Cichociemnych, Z fałszywym ausweisem w prawdziwej Warszawie, Jankowskiego "Agatona" i Słownik biograficzny cichociemnych - Tochmana...
a masz jakieś zdjęcia cichociemnych?
 
 
Mack Pl 
5


Wiek: 43
Dołączył: 21 Cze 2004
Posty: 773
Skąd: Piaseczno
Wysłany: Sob 28 Maj, 2005   

no właśnie ze zdjęciami to u mnie kiepsko, sam się zastanawiam co dodać do magisterki...

pzdr
 
 
Charisteas
[Usunięty]

Wysłany: Wto 12 Lip, 2005   

chcialbym podziekowac za tytuly ksiazek, bo od jakiegos zcasu interesuje sie takimi jednostkami i ze mam teraz wakacje to wybiore sie do biblioteki i poszukam tych tytulow.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group