Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: Stevie
Wto 29 Cze, 2010
Ludwika Dorna - posła, członka Sejmowej Komisji ON
Opublikował Wiadomość
Prawie emeryt
[Usunięty]

Wysłany: Wto 27 Kwi, 2010   


Czy można poprosić o rozwinięcie w tym oto temacie Pańskich słów o dymisji pana Klicha wypowiedzianych w programie ,,Teraz my"?

 
 
Liber 
6
Ojczyzna, Honor, PodwładniDołączył: 28 Paź 2006
Posty: 1617
Skąd: Z mitologii
Wysłany: Pon 03 Maj, 2010   

Panie Pośle, jakie jest Pana zdanie na temat poniższego artykułu - niestety nie znam autora:
Cytat:
Kiedy w lipcu 2009 roku ostatni żołnierze z poboru opuścili koszary, rząd ogłosił wielki sukces na drodze do profesjonalizacji Sił Zbrojnych. Tej optymistycznej atmosfery nie zakłóciły jednak żadne głosy rozsądku płynące od osób i instytucji bezpośrednio związanych z armią. W sferach rządowych zapanował urzędowy optymizm i długo nie można było znaleźć żadnych oficjalnych danych na temat tego "sukcesu".
Pełno dowódców i urzędników
Dopiero w październiku, trochę przez przypadek, na oficjalnej stronie internetowej MON (www.wp.mil.pl) udało mi się zaleźć informację, że stan ewidencyjny żołnierzy w Siłach Zbrojnych RP na 30 września 2009 r. wynosi 95 360, z czego 139 osób to generałowie; 22670 – oficerowie; 41 850 – podoficerowie, a 28 200 – szeregowi (zawodowi i nadterminowi).
Wynika z tego jasno, że stosunek generałów i oficerów do szeregowych wynosi 1 do 1,23, a więc na jednego generała i oficera przypada 1,23 szeregowego. Stosunek ten jest jeszcze bardziej szokujący, jeżeli weźmiemy pod uwagę generałów i oficerów plus podoficerów zawodowych (czyli ogólnie kadrę kierującą), wtedy wyniesie on 1 do 0,43, czyli na jednego kierującego (generała, oficera lub podoficera) przypada 0,43 bezpośredniego wykonawcy (szeregowego).
Spróbujmy sobie wyobrazić w tej sytuacji funkcjonowanie jakiejkolwiek innej publicznej lub prywatnej organizacji, np. przedsiębiorstwa, gdzie w teorii stosunek ten powinien wynosić około jeden do sześciu (rozpiętość kierowania).
Co to oznacza w praktyce dla naszych Sił Zbrojnych i dla naszego bezpieczeństwa? Otóż, znaczy to, że w Wojsku Polskim istnieje obecnie następująca sytuacja:
- w czołgach i innych wozach bojowych są dowódcy, ale nie ma kierowców i działonowych – a więc nie ma kto nimi jeździć i nie ma kto z nich strzelać,
- samochody pozbawione są kierowców i mechaników – a więc stoją w garażach i rdzewieją,
- w magazynach broni jest pełno karabinów i amunicji – ale nie ma kto z nich strzelać,
- na strzelnicach i placach ćwiczeń nie jest realizowane szkolenie, bo nie ma tam kogo szkolić.
Natomiast dowództwa i sztaby pełne są dowódców i urzędników wojskowych, którzy produkują tysiące, w większości nikomu niepotrzebnych, dokumentów w postaci rozkazów, pism, załączników, wniosków, próśb, planów, harmonogramów, strategii, wizji, misji itd.
Profesjonalizacja gwoździem do trumny
Co z tego wynika? Otóż, od lipca 2009 r. Siły Zbrojne RP nie są w stanie wypełniać swojej konstytucyjnej misji obrony terytorium kraju (art. 26) – ani pośrednio przy wsparciu sił sojuszniczych NATO, ani tym bardziej bezpośrednio, czyli samodzielnie, w sytuacji gdyby nasi sojusznicy mieli inne, ważniejsze zadania. A zatem Siły Zbrojne RP nie istnieją! Ani w ujęciu funkcjonalnym, ponieważ nie są w stanie właściwie wypełniać swoich podstawowych funkcji, ani nawet w ujęciu organizacyjnym, ponieważ ich struktury istnieją tylko formalnie, pozostały z nich tylko żałosne resztki, które wegetują, podtrzymując jedynie z dnia na dzień swoje podstawowe funkcje życiowe (kierowanie, zaopatrzenie, ochrona własna).
Powodem takiego stanu są oczywiście wieloletnie zaniedbania i błędy popełniane przez kolejne rządy, ale do czasu, gdy w szeregach armii służyli żołnierze z poboru, sytuacja – chociaż trudna – możliwa była jeszcze do opanowania. Jednak likwidacja poboru doprowadziła do kryzysu i prawie całkowitej dysfunkcjonalności naszych Sił Zbrojnych. Sytuację dodatkowo komplikuje jeszcze udział Sił Zbrojnych w misjach poza granicami kraju, co powoduje dalsze ograniczanie i tak już skromnych zasobów, głównie finansowych, na ich funkcjonowanie w kraju.
Gwoździem do trumny naszych Sił Zbrojnych stała się więc nieprzemyślana i pośpieszna, ale za to typowo propagandowa (piarowska), decyzja obecnego rządu, a dokładnie premiera Donalda Tuska, o przeprowadzeniu ich profesjonalizacji do końca 2010 r. oraz jej bezkrytyczna i bezmyślna realizacja przez ministra Bogdana Klicha przy biernej i konformistycznej postawie decydentów wojskowych.
 
 
Prawie emeryt
[Usunięty]

Wysłany: Pon 03 Maj, 2010   

Robert Liberadzki napisał/a:
niestety nie znam autora


,,Polska armia nie istnieje" - autor Grzegorz Kwaśniak; Rzepa 03-11-2009 r. Link

Znalezienie artykułu zajęło mi 15 sekund.

:gent:

 
 
Henryk Kwinto 
6
wonsaty janush z podkarpaciaPomógł: 3 razy
Dołączył: 25 Sie 2006
Posty: 1401
Skąd: Groom Lake
Wysłany: Pią 07 Maj, 2010   

A co Pan powie na to?
Gazeta Wyborcza napisał/a:
Dominika Wielowieyska

Poseł Ludwik Dorn domaga się dymisji szefa MON Bogdana Klicha w związku z tragedią smoleńską, bo minister nie poprawił jakości szkolenia pilotów wojskowych.

Lider ugrupowania Polska Plus już raz żądał odwołania tego ministra, ale z zupełnie innych powodów. I ciekawe, że dziś tych powodów już nie przytacza. W styczniu tego roku Dorn krytykował Klicha za... przetarg na samoloty dla VIP-ów!

MON przymierzał się do kupna tych samolotów. Ale zdaniem posła przetarg ów nie był dostatecznie przejrzysty. Dorn nie zdołał przekonać do swoich racji nawet PiS-u. Jego postulat był zagraniem pod publiczkę, próbą zaistnienia w mediach, bo twardych dowodów na nieprawidłowości w przetargu nie było.

Zakup samolotów dla VIP-ów był zawsze sprawą drażliwą. Wiadomo, że samoloty te będą bardzo drogie, a każdy ich wybór zostanie okupiony wielką awanturą, jeśli nie w Sejmie, to na pewno w tabloidach. Wszystko pod hasłem "polityczne darmozjady kupiły sobie wypasione embraery". A podejmowanie tego typu decyzji w czasie kryzysu gospodarczego i przy tak dużym deficycie budżetowym graniczyło z politycznym szaleństwem.

Dorn tę atmosferę podsycał. Ze strachu przed taką awanturą ani rząd SLD, ani PiS, ani PO-PSL do tej pory nie wymienił tupolewów na inny model.

Pytanie o polityczną odpowiedzialność Klicha za tragedię Smoleńską jest wciąż otwarte, a odpowiedź znajdzie się zapewne w wynikach śledztwa i pracy komisji badającej przyczyny katastrofy. Ale myślę, że akurat Ludwik Dorn powinien w tej sprawie milczeć.

I pomyśleć o swojej odpowiedzialności.


_________________
"Polską się nie rządzi, Polsce się służy."
 
 
Gecko 
Vice Admin
Sceptycznie wyrachowany optymistaPomógł: 42 razy
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 4205
Skąd: Z innej bajki
Wysłany: Czw 27 Maj, 2010   

Temat powinien być: Zbyt trudne pytania do ... Ale Pan Poseł w Sejmowej Komisji Obrony Narodowej wciąż pracuje. Łyknął troszkę wiedzy i teraz pewnie błyszczy na salonach i sejmowych korytarzach. Mamy kolejnego eksperta d/s wojskowości po kursie (modne ostatnio w MON słówko) w Uczelni NFoW
Żałosne Panie Pośle zawiodłem się na Panu
Pozdrawiam NFoW - a Pana Nie
_________________
Dziś mamy przedziwną sytuację, że bardzo trudno jest być idiotą. Nie dość, że osiągnięcie panującego w przestrzeni publicznej poziomu zidiocenia jest niemal niemożliwe, to dodatkowo konkurencja w tym obszarze jest niesamowicie wysoka.
 
 
miki 
ModPomógł: 139 razy
Wiek: 60
Dołączył: 07 Mar 2007
Posty: 6757
Skąd: Warmia i Mazury
Wysłany: Pią 28 Maj, 2010   

Gecko napisał/a:
Żałosne Panie Pośle zawiodłem się na Panu


Gecko, zawsze możesz napisać do Pana posła

Ludwik.Dorn@sejm.pl

miki :cool:
_________________
"Człowiek postępuje rozsądnie wtedy i tylko wtedy, gdy wszelkie inne możliwości zostały już wyczerpane". - Prawa Murphiego
 
 
Earpman 
8Pomógł: 7 razy
Dołączył: 08 Maj 2005
Posty: 3948
Skąd: SZ RP
Wysłany: Nie 30 Maj, 2010   

Belial napisał/a:
No i skończyło się rumakowanie. Wraz z nieoczekiwaną intensyfikacją walki politycznej drugorzędne audiencie prostego ludu odeszły w zapomnienie. I nie poznamy już autorskich idei. Ech.

A może zaproponuję taki mały "political fiction". ;)
"Po wygranych najbliższych wyborach prezydenckich znika pewien personalny czynnik i L.Dorn wraca na łono swojej partii. Jako niewątpliwie osoba bardzo inteligentna zajmuje w niej ważną pozycję. Po wygranych przyszłorocznych wyborach zostaje MON-em".

I wtedy Belial poznamy.

:gent:
 
 
GRYZLI 
9Pomógł: 11 razy
Dołączył: 19 Cze 2004
Posty: 4474
Skąd: Znad morza~~~
Wysłany: Wto 01 Cze, 2010   

Fantastykę to może zostawcie Lucasowi i Spielbergowi.

Cenna inicjatywa Pana Ludwika -mnie sie podoba !

Cytat:
Nowy pomysł Ludwika Dorna ws. wojska

Rzeczpospolita": Do Sejmu trafił poselski projekt powołania nowego urzędu - rzecznika praw żołnierza, informuje gazeta . Miałby on zająć się ochroną praw mundurowych w służbie czynnej i w stanie spoczynku.

Pomysłodawcy, m.in. Marek Borowski i Ludwik Dorn, w uzasadnieniu do tej ustawy powołują się na to, że taka instytucja działa już w Kanadzie i USA, a na naszym kontynencie rzecznika praw żołnierza można znaleźć w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Szwecji.

Argumentem wnioskodawców jest także to, że rzecznik praw obywatelskich w niewystarczający sposób pomaga mundurowym, których prawa, podczas służby, są ograniczone.

Więcej w dzisiejszym wydaniu "Rzeczpospolitej".
_________________
"...Nic nie jest skończone dopóki się nie skończy..." MIŚ YOGI

Flogger Fanclub na NK
28 SPLM na facebook
 
 
 
miki 
ModPomógł: 139 razy
Wiek: 60
Dołączył: 07 Mar 2007
Posty: 6757
Skąd: Warmia i Mazury
Wysłany: Wto 01 Cze, 2010   

Wynika z tego, że Pan poseł lekcje z NFoW odrobił.

miki :cool:
_________________
"Człowiek postępuje rozsądnie wtedy i tylko wtedy, gdy wszelkie inne możliwości zostały już wyczerpane". - Prawa Murphiego
 
 
Stevie 
Admin Site
PolakPomógł: 23 razy
Wiek: 55
Dołączył: 19 Cze 2004
Posty: 14796
Wysłany: Wto 01 Cze, 2010   

Tu mają być pytania do Gościa, a nie dyskusja pomiędzy użytkownikami.
:gent:
_________________
Administratorzy i Moderatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za opinie wyrażane przez użytkowników NFoW.

Jest broń straszniejsza niż oszczerstwo: to prawda
 
 
ero03 
Banita
PERSONA NON GRATA


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 20 Maj 2007
Posty: 4571
Skąd: Gliwice
Wysłany: Wto 01 Cze, 2010   

Ludwik Dorn napisał/a:
W drugim – niesłusznym, bo często korzystają z tego osoby, które były po prostu politrukami - funkcjonariuszami reżimu komunistycznego.


Słusznie Panie Pośle, tylko jedno ale.
To ludzie o orientacji zbliżonej do Pana zamienili politruków na kapelanów, którzy panoszą się w armii tak samo jak politrucy. Ale to tak na marginesie.

Natomiast z całego serca popieram Pana pomysł powołania rzecznika żołnierzy, ponieważ politycy robią z amią co chcą i jak chcą.
Mały przykład - minister ON bardzo ograniczył (a właściwie pozbawił ich) świadczenia socjalne emerytom WLąd., MW i SP pozostawiając nienaruszone świadczenia funkcjonariuszom SWW i SKW i nikt nie potrafi powiedzieć dlaczego minister ON dzieli podległych mu ludzi na równych i równiejszych?

Z poważaniem
ero03
 
 
Prawie emeryt
[Usunięty]

Wysłany: Wto 29 Cze, 2010   


No i skończyła się ,,Bajka o żelaznym Ludwiku". NFoW miało być odskocznią w kampanii wyborczej? Bo jakże rozumieć Pańskie milczenie?

Ludwik Dorn 9 kwietnia po raz ostatni napisał/a:
Było jeszcze pytanie Beliala o autorskie pomysły. Pojawią się niebawem.

To ,,niebawem" nieźle się rozciąga w czasie.

 
 
ero03 
Banita
PERSONA NON GRATA


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 20 Maj 2007
Posty: 4571
Skąd: Gliwice
Wysłany: Wto 29 Cze, 2010   

No cóż, po raz kolejny sprawdziło się powiedzenie:
"Obiecanki cacanki, a głupiemu radość" ;)
 
 
PDT 
Guru
***** ***Pomógł: 32 razy
Wiek: 52
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 13568
Skąd: failing states
Wysłany: Wto 29 Cze, 2010   

Prawie emeryt napisał/a:
Ludwik Dorn 9 kwietnia po raz ostatni napisał/a:


Następnego ranka była już inna data a z ... nią inne "ciekawsze okazje" do zabrania głosu.
:gent:
_________________
300 tys. żołnierzy WP to mrzonka :!:

PDT was here
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group