Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Stevie
Nie 25 Lut, 2007
Poświadzczenie z MONu
Opublikował Wiadomość
niedoszły zawodowy
[Usunięty]

Wysłany: Wto 07 Lut, 2006   Poświadzczenie z MONu

Posiadam dokument o nazwie poświadczenie bezpieczeństwa. Uzyskałem go z wojska ponieważ pełniłem tam służby d-ca warty, dyż biura przep. i musiałem go mieć, z tego co pamiętam jest to najniższa kluzula dostępu do informacji niejawnych-zastrzeżone albo poufne? Czy ten dokument jest ważny w cywilu, czy muszę wyrabiać inny, potrzebuje jakichkolwiek informacji na ten temat!
 
 
SŁAWOMIR 47 
5


Pomógł: 1 raz
Wiek: 65
Dołączył: 01 Gru 2005
Posty: 345
  Wysłany: Wto 07 Lut, 2006   poświadczenie bezpieczeństwa osobowego z MON-u

Panie niedoszły zawodowy jeśli masz poświadzenie bezpieczeństwa o klauzuli zastrzeżone, poufne to jest ono ważne przez 10 lat od momentu wydania w przypadku klauzuli tajne 5 lat jeśli kończyło się przed 16.06.2005 jesli terminważności upływał po 16.06.2005 to zostawało ono automatycznie przedłużane na mocy ustawy o ochronie informacji niejawnych z 2005r. jeszcze o 2 lata. Kolego w kazdym razie po upływie ważnosci poswiadczenia będziesz musiał je odnowić porzez poddanie się powtóórnie procedurom sprawdzeń - czyli powtórtna ankieta. :czytanie:
 
 
Uwe
4


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Lut 2005
Posty: 202
Wysłany: Wto 07 Lut, 2006   Re: Poświadzczenie z MONu

niedoszły zawodowy napisał/a:
Posiadam poświadczenie bezpieczeństwa. ... Czy ten dokument jest ważny w cywilu?

TAK! Jest ważny.

Do czasu znowelizowania ustawy o ochronie informacji niejawnych, co miało miejsce w kwietniu ubiegłego roku, wszystko zależało od nowego kierownika jednostki organizacyjnej, który zatrudniał Ciebie w instytucji cywilnej.

Jednakże po wejściu w życie znowelizowanej ustawy o OIN, zgodnie z Art. 31 ust. 3 obligatoryjnie przyjęto zasadę o nieprzeprowadzaniu ponownego postępowania sprawdzającego.

A więc, jeśli jesteś w posiadaniu ważnego Poświadczenia, musi być ono honorowane w nowym zakładzie pracy. Natomiast na kierowniku jednostki organizacyjnej, który Ciebie zatrudni, spoczywa obowiązek poinformowania w terminie 7 dni organu, który wydał poświadczenie bezpieczeństwa, o zatrudnieniu osoby przedstawiającej to poświadczenie.
 
 
niedoszły zawodowy
[Usunięty]

Wysłany: Sro 08 Lut, 2006   

Panowie dzięki za info. Jak ktoś coś jeszcze wie na ten temat to piszcie. Ja na razie pracuję w miejscu gdzie to poświadczenie nie jest mi potrzebne ale może pójdę do firmy gdzie to będzie przydatne i nie wiedziałem czy na rozmowie kwalifikacyjnej z czystym sumieniem mogę mówić że posiadam taki dokument, czy może muszę isć do ABW aby to uaktualnić czy coś takiego. Kiedyś w jakiejś innej firmie pokazałem ten dokument to usłyszałem że on jest ważny tylko w MON-ie było to napewno przed 04'2005' czyli po części mogli mieć rację. Poświadczenie mam ważne do 2012r. tylko nie wiem na jaką klauzulę zastrzeżone (to jest najniższa?) czy poufne, postępowanie sprawdzające było zwykłe, na tym poświadzeniu nic nie pisze a ja nie pamiętam. :?:
 
 
robson36
4



Dołączył: 16 Wrz 2005
Posty: 204
Wysłany: Sro 08 Lut, 2006   

Poswiadczenie jest ważne wszedzie nie ma tu znaczenia kto go wydał (ABW, MON, ŻW czy też Straż Graniczna) podejrzewam, ze osoba której go przedstawiłeś była niekompetentna. Tak w nawiasie mogę powiedzieć, że w cywilu postepowanie na wniosek kosztuje ok. 1500 zł.
_________________
Kawasaki Voyager XII
 
 
Vertigo
[Usunięty]

Wysłany: Czw 09 Lut, 2006   

robson36 napisał/a:
Poswiadczenie jest ważne wszedzie nie ma tu znaczenia kto go wydał (ABW, MON, ŻW czy też Straż Graniczna)

Tu się kolego mylisz. Świadectwa uznawane wszędzie w kraju wydają jedynie SOP czyli ABW i WSI. Policja, Straż Graniczna, Służba Więzienna, ŻW wydają Poświadczenia Bezpieczeństwa Osobowego jedynie na własne potrzeby.

robson36 napisał/a:
Tak w nawiasie mogę powiedzieć, że w cywilu postepowanie na wniosek kosztuje ok. 1500 zł.

Cena zależy od poziomu prowadzonego postępowania sprawdzającego zwykłe, rozszerzone, specjalne. Dla klauzul Zastrzeżone i Poufne prowadzone jest postępowanie zwykłe, kosztujące znacznie mniej. :cool:
 
 
robson36
4



Dołączył: 16 Wrz 2005
Posty: 204
Wysłany: Czw 09 Lut, 2006   

Gdzie tak jest napisane, że tylko dla własnych potrzeb? Idąc tym tokiem myslenia, że respektuje się poświadczenia wydane tylko przez SOP, mozna wywnioskować, że poswiadczenia wydane przez pełnomocników w JW są tylko ważne w tej jednostce która je wydała :)
Sorry ale chyba nie jest tak. Jeżeli się mylę to prosze o sprostowanie.
_________________
Kawasaki Voyager XII
 
 
lokom 
7


Pomógł: 34 razy
Dołączył: 04 Lut 2005
Posty: 2875
Skąd: z Polski
Wysłany: Czw 09 Lut, 2006   

robson36
tak napisano w ustawie o ochronie informacji niejawnych, ale oczywiście tylko w kontekście postępowań dopuszczających do klauzuli tajne i ściśle tajne:
Art. 30.
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu, Wojskowe Służby Informacyjne oraz Policja, Żandarmeria Wojskowa, Straż Graniczna i Służba Więzienna przeprowadzają samodzielne postępowania sprawdzające wobec osób ubiegających się o przyjęcie do służby lub pracy w tych organach, stosując odpowiednio przepisy ustawy. Przepis stosuje się także w stosunku do osób pełniących służbę lub zatrudnionych w tych organach i służbach.

Pozostałe przypadki opisuje Art. 29.
Postępowania sprawdzające, o których mowa w art. 36 ust. 1 pkt 2 i 3, na pisemny wniosek osoby upoważnionej na podstawie odrębnych przepisów do obsady stanowiska lub zlecenia prac, w tym także kierownika jednostki organizacyjnej, zwanej dalej „osobą upoważnioną do obsady stanowiska”, przeprowadzają:
1) Wojskowe Służby Informacyjne (i dalej czteropunktowy opis)
2) Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego
– w razie ubiegania się osoby o stanowisko, zatrudnienie lub zlecenie prac
w innych przypadkach niż wymienione w pkt 1.
_________________
Dawniej znieważający panującego narażał się na śmierć, później na uwięzienie. Musiał być gotów na karę. Dzisiaj wystarcza być chamem z dostępem do internetu by znieważać każdego, a brak kary rozzuchwala idiotów.
Tyl­ko dwie rzeczy są nies­kończo­ne: wszechświat oraz ludzka głupo­ta, choć nie jes­tem pe­wien co do tej pierwszej. Albert Einstein
 
 
Uwe
4


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Lut 2005
Posty: 202
Wysłany: Pią 10 Lut, 2006   

Jednakże wszystkich obowiązuje zapis Art. 31 ust. 3:

"Nie przeprowadza się postępowania sprawdzającego, jeżeli osoba, o której mowa w ust. 1, przedstawi odpowiednie poświadczenie bezpieczeństwa. Kierownik jednostki organizacyjnej informuje w terminie 7 dni organ, który wydał poświadczenie bezpieczeństwa, o zatrudnieniu osoby przedstawiającej to poświadczenie".
 
 
militaro 
5


Dołączył: 08 Sie 2005
Posty: 455
Skąd: Wr-w
Wysłany: Nie 21 Maj, 2006   

Cytat:
Świadectwa uznawane wszędzie w kraju wydają jedynie SOP czyli ABW i WSI. Policja, Straż Graniczna, Służba Więzienna, ŻW wydają Poświadczenia Bezpieczeństwa Osobowego jedynie na własne potrzeby.





Nie rozumiem na jakiej podstawie :?: twierdzisz że poswiadczenia wydane przez Policję, SG, SW czy ŻW nie są ważne gdzie indziej - - - - > należy przypuszczać że trudniej je tam otrzymać niż w innym miejscu służby (pracy ).

Przecież :!:

świadectwa wydane przez pełnomocników ( po zwykłym postępowaniu sprawdzającym ) są ważne w całym kraju :!:
 
 
MI-1 
1
emeeeryt?



Pomógł: 2 razy
Wiek: 58
Dołączył: 20 Lut 2007
Posty: 30
Skąd: Szczecin
Wysłany: Wto 13 Mar, 2007   

Dz.U.1999.11.95
tekst jednolity:
Dz.U. 2005.196.1631
akty zmieniające:
Dz.U. 2006.104.708
Dz.U. 2006.104.711
Dz.U. 2006.149.1078
Dz.U. 2006.218.1592
Dz.U. 2006.220.1600
O OCHRONIE INFORMACJI NIEJAWNYCH
Tekst ujednolicony po zmianie z 15 kwietnia 2005 r.

Art. 31.
3. Nie przeprowadza się postępowania sprawdzającego, jeżeli osoba, o której mowa w ust. 1, przedstawi odpowiednie poświadczenie bezpieczeństwa. Kierownik jednostki organizacyjnej informuje w terminie 7 dni organ, który wydał poświadczenie bezpieczeństwa, o zatrudnieniu osoby przedstawiającej to poświadczenie.
Art. 36.
2a. Poświadczenie bezpieczeństwa wydaje się na okres:
1) 10 lat w przypadku dostępu do informacji niejawnych oznaczonych klauzulą "zastrzeżone" lub "poufne";
_________________
Patriotyzm to przekonanie o tym, że jakiś kraj jest lepszy od innych dlatego, że ja się w nim urodziłem. — Bernard Shaw
 
 
biler22 
4
MASZERUJ ALBO GIŃ



Wiek: 36
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 196
Skąd: Wlkp.
Wysłany: Pon 22 Lis, 2010   

Jeżeli posiadam poświadczenie bezpieczeństwa z MON-u o klauzuli "zastrzeżone", czy będzie one ważne w Policji? Czy raczej będę musiał przystąpic do nowej procedury sprawdzającej?
 
 
Krzysiek 
2


Dołączył: 08 Sty 2009
Posty: 62
Skąd: zza rogu
Wysłany: Pon 22 Lis, 2010   

biler22 napisał/a:
Jeżeli posiadam poświadczenie bezpieczeństwa z MON-u o klauzuli "zastrzeżone", czy będzie one ważne w Policji? Czy raczej będę musiał przystąpic do nowej procedury sprawdzającej?


Oczywiście że będzie honorowane pod warunkiem, iż taka klauzula będzie wymagana na stanowisku które obejmiesz w policji. W przypadku gdyby istniał wymóg posiadania poświadczenia o wyższej klauzuli niż tej którą posiadasz obecnie będziesz musiał na nowo pisać kwitki...
 
 
Uwe
4


Pomógł: 6 razy
Dołączył: 26 Lut 2005
Posty: 202
Wysłany: Pon 22 Lis, 2010   

biler22 napisał/a:
...poświadczenie bezpieczeństwa z MON-u o klauzuli "zastrzeżone", czy będzie one ważne w Policji? ....

Nie będzie ważne.

Po pierwsze
- z dniem 2.01.2011. wchodzi w życie nowa ustawa z dnia 5.08.2010 r. o ochronie informacji niejawnych. Zgodnie z potanowieniami zawartymi w art. 21 ust. 4 tej UOIN:
"Dopuszczenie do pracy lub pełnienia służby na stanowiskach albo zlecenie prac, związanych z dostępem danej osoby do informacji niejawnych o klauzuli „zastrzeżone” może nastąpić po:
1) pisemnym upoważnieniu przez kierownika jednostki organizacyjnej, jeżeli nie posiada ona poświadczenia bezpieczeństwa;
2) odbyciu szkolenia w zakresie ochrony informacji niejawnych
".

Po drugie- zgodnie z postanowieniami ww. UOIN - art. 23 ust. 5 pkt 1: "... Policja ... przeprowadzają samodzielnie postępowania sprawdzające oraz kontrolne postępowania sprawdzające odpowiednio wobec własnych funkcjonariuszy, żołnierzy i pracowników oraz osób ubiegających się o przyjęcie do służby lub pracy ...".
 
 
biler22 
4
MASZERUJ ALBO GIŃ



Wiek: 36
Dołączył: 03 Sty 2010
Posty: 196
Skąd: Wlkp.
Wysłany: Pon 22 Lis, 2010   

Moje drugie pytanie. Czy podczas postępowania sprawdzającego oraz wywiadu środowiskowego "zaplusuję" posiadając już PB z MON-u? To pytanie chyba bardziej powinno być kierowane do pełnomocnika OIN, ale może ktoś na forum będzie posiadał wiedzę na ten temat?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group