Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Klęska polskiej armii
Opublikował Wiadomość
calmarc 
5
Śmieszność hańbi bardziej niż hańba



Dołączył: 15 Sie 2008
Posty: 372
Skąd: Itaka
Wysłany: Pon 05 Wrz, 2011   

@sD napisał/a:
No cóż calmarc, nieprzekonanego nie przekonasz - skoro wiesz lepiej... (szkoda tylko, że nie podasz jakichś sensownych argumentów). Piszesz tu taką propagandę aż miło ale nie za wiele w tym konkretów. Prosiłem Cię, żebyś przed wydawaniem zapoznał się z wątkiem chociażby o absolwentach SO. Swoje opinie w przeciwieństwie do Ciebie na temat tego typu kształcenia opieram na swoim i innych doświadczeniu w pracy z nimi i porównaniu ich do absolwentów 4 i 5 letniego cyklu WSO. Nie zdążyłem nimi podowodzić zbyt długo ale zdarzyło mi się ich oceniać w czasie szkolenia czy ćwiczenia taktycznego. I zapewniam Cię, że nie jest to perspektywa jednej jednostki ani jakiegoś uprzedzenia bo często faceta pierwszy raz na oczy widziałem nie wnikając w jego historię. Mógłbym Ci sporo opowiedzieć ale to raczej nie na publicznym forum. Zapraszam Cię calmarc w pole, na strzelnice. Sam zobaczysz. Oczywiście nie wszyscy absolwenci SO prezentują taką postawę i wykazują zaangażowanie ale brakuje im zwyczajnie wiedzy i nawyków. Po paru latach i owszem tacy "zaangażowani" (cokolwiek by to znaczyło) oficerowie osiągają całkiem przyzwoity poziom (ale wtedy kończy im się kadencja) tyle, że absolwent pełnej WSO ma większość z tego na starcie. :gent:

Proponuję Ci zmianę wątku na ten o SO bo zupełnie odeszliśmy od głównego tematu.


Po pierwsze, to nie ja wywołałem ten wątek a ty (pamiętasz jeszcze?). Po drugie nigdzie nie napisałem, że wiem lepiej ale twoje argumenty nie różnią się niczym od moich i tylko tyle miały ci pokazać, więc nie doszukuj się chęci indoktrynacji z mojej strony :-o . Nie licytujmy się w kwestii "twardości" dowodów, bo to do niczego nie doprowadzi. I nie próbuj deprecjonować mojej osoby podłymi sztuczkami o braku znajomości tematu, bo to świadczy tylko o tobie. Masz swoje doświadczenia? Ok! A ja mam swoje! Ciężko ci to zrozumieć a żadasz żebym ja zrozumiał ciebie. Facet! Ja nie mam żalu do tego że widzisz to inaczej, chodzi mi o to w jaki sposób wypowiadasz się o tych ludziach (z firmy w której robisz!) Nie musisz mnie zapraszać ani niczego udawadniać, bo ja ci wierzę. Wiem że są ludzie którzy się nie nadają, ale wiem również, że to nie jest taki procent sierot jak starasz się to przedstawić (bo to nie jest jakaś choroba zakaźna na którą chorują absolutnie wszyscy, czy nawet większość - bo czy ktoś robił na ten temat badania?). Czy potrafisz przyjąć do wiadomości, że tacy ludzie są wszędzie a nie tylko po SO? I że takich zdarzeń nie wolno generalizować bo to nieuczciwe? Oczywiście że niektórym brakuje...Kurdystan! Wszystkim czegoś brakuje. Każdego możesz zagiąć jeśli tylko chcesz, tylko ja się pytam - po co? Jak stwarza zagrożenie to chyba wiadomo co się robi w takim przypadku. I na koniec. Nie wiem kto i co ma ma na starcie, trzeba by było każdego z osobna konfrontować, tylko (znowu) po co? :-o
PS. Mam nadzieję, że Admin przymknie jeszcze raz swoje czujne oko na nasz "wybieg", bo rzeczywiście odbiegliśmy :gent:

[ Dodano: Pon 05 Wrz, 2011 ]
Oso napisał/a:
Panowie, nie chodzi o ppor. po 4 latach czy rocznym kursie. Problem jest w systemie. Złamano, stary system przekazywania wiedzy i doświadczenia. Wykończono chor. i pdf, którzy byli podporą pododdziałów( dcy dr, pl, pomocnicy itd.). W ostatnim czasie zawirowania kadrowe, spowodowały, że wymieszały się losy wielu, a cierpi WP. Kiedyś jak dca kompanii(wiele lat nim był, często w stopniu por.) zaliczył wiele poligonów, razem ze swoimi ludźmi, to każdy wiedział co ma robić. Ćwiczenia też były inne - cały poligon się "zwiedzało", różne ćwiczenia były. Dziś, często młody dca(ppor czy kapral), który jeszcze "nie powąchał dymu", trafia na pododdział, gdzie "starzy" niewiele więcej potrafią. Spotykany jest "przerost formy nad treścią" - czytaj "doświadczenia misyjne. Co z tego, jeśli zadania misyjne się różnią, zadania są różne a te "krajowe" są zaniedbywane. Znam kilku misjonarzy, którzy nie znają podstaw swojego rzemiosła. Siłą wojska są ludzie. Czas skończyć z walkami między korpusami i zacząć działać jak jeden mechanizm. Obecnie, często oficer ma w nosie, ponieważ wie, że niedługo ucieknie z pododdziału. A co z podoficerami? Jak jest to chyba każdy wie.


Masz w zupełności rację. Drwa porąbano gdzie indziej a wióry leżą gdzie indziej i są solą w oku jeszcze komu innemu.
_________________
Wszyscy leżymy w rynsztoku, ale niektórzy spoglądają w gwiazdy. (O.Wilde)
 
 
 
Ignacy Szczecina 
1
FORUM DZIECIAKÓW W MUNDURACH


Wiek: 86
Dołączył: 01 Sie 2011
Posty: 27
Skąd: Białystok
Wysłany: Wto 06 Wrz, 2011   Zapraszam

Czytam akurat książkę "Snajper" opowieść komandosa SEAL team six. kapitalna książka. Opis szkoleń bo jest ich w jego karierze cała sterta. Akcje. Polecam.
Ale znaczenie ma dla wojskowych jego(?) złota myśl. Pasująca jak ulał do naszej dzisiejszej armii:
"Spróbuj traktowac ludzi, którzy służą w tej samej armii, jak kupę g...a, a w końcu odbije się to rykoszetem i trafi cię w d...ę" :gent:
_________________
igor
 
 
Gecko 
Vice Admin
Sceptycznie wyrachowany optymista



Pomógł: 43 razy
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 4640
Skąd: Z innej bajki
Wysłany: Wto 06 Wrz, 2011   

calmarc napisał/a:
A czemu nie po 3-letnim, albo po 10-letnim? Demagogia!

Tak jak w cywilu mamy po 3 latach studiów licencjata i po kolejnych 2 "zielonego" w pełni wartościowego do dalszej obróbki zawodowej absolwenta większości zawodów tak i w armii przydałoby się przyjąć policencjackiego absolwenta do dalszej 2 letniej obróbki zawodowej. I tak mamy szanse na otrzymanie przyszłego Clausewitza tęskniącego do tych łąk i lasów zielonych szeroko na pasach taktycznych rozciągnionych, gdzie piach, błoto i zaspa biała, gdzie nie jeden podporucznik wstydem czerwieni policzków pała...
Bo w sumie czym różni się z punktu widzenia kryterium przydatności w zawodzie umiejętność czytania lub wykonania schematu elektrycznego przez mgr.inż elektroenergetyki od umiejętności czytania czy wykonania planu działania (mapy roboczej) itp przez mgr inż. dowodzenia wojskami? Jedno i drugie to mnóstwo "piktogramów" nieczytelnych dla niewtajemniczonych w arkana danej magii przedstawicieli innych zawodów.
Od siebie dodam, że delikwent w czasie studiów licencjackich (jeszcze jako cywil) powinien odbywać praktyki w NSR (po pierwszym roku - miesięczne szkolenie podstawowe, po drugim - miesięczne szkolenie st. szer. pomocnik dcy drużyny lub specjalność prosta, po trzecim - dowódca drużyny kapral) jak np. student geologii czy geodezji ma praktyki w czasie wakacji w zakresie swojego zawodu. Bez takiej praktyki powinien być zakaz przyjmowania absolwentów. Przynajmniej wiadomo byłoby, że delikwent wie czego chce a nie wstępuje na kurs bo nie ma co ze sobą zrobić. Wtedy jest szansa, że wielu uniknie rozczarowań związanych z rozbieżnością pomiędzy własnymi wyobrażeniami na temat nowoczesnego wojownika (wykreowanych na ASG, Paintballu i filmach z Tomem Cruisem czy Brucem Willisem) a rzeczywistością.
Pozdrawiam
Gecko
_________________
Proszę nie naciskać na likwidację agentury. W każdej szanującej się rodzinie powinno być jakieś zwierzątko. Świat jest wtedy weselszy.
 
 
dziamdziak
8



Pomógł: 6 razy
Wiek: 64
Dołączył: 07 Lis 2005
Posty: 3458
Wysłany: Nie 11 Wrz, 2011   

Myslę, że mamy bardzo poważny kryzys tożsamości SZ, tożsamości indywidualnej kadr W.P.
Skala destrukcji w SZ jest ogromna i dochodzi do tego niestety rozkład moralny. Mamy ogromna niechęć do niestety standardowo niekompetentnej cywilnej kontroli nad armią, nie darzymy żadnym autorytetem zdecydowanej większości generalicji. Również ocena SZ przez społeczeństwo,a przyczyną m.in. negatywnego PR i naszej bierności, jest negatywna. Wielokrotnie pisałem na tym forum krytyczne wypowiedzi o nas, o naszych ,,wodzach", politykach i o tym co dzieje się w armii (tym co z niej zostało) i wokół niej. Cieszę się,ze jest taki krytyk jak np. kmdr rez. Bilski, który otwarcie nazywa rzeczy po imieniu.
Ostatnio przeczytałem książkę Rogere R. Reese pt.: ,,Czerwoni dowódcy". Jest to wspaniałe studium analityczne destrukcji, która takze nas toczy, lecz krócej bo ich od 1917r., a nas od 1943r.
Systemowe uwarunkowania są te same, wypisz wymaluj jak o naszej armii. Aurtor dokonał metodycznej analizy od rewolucji do upadku ZSRR, w tym opisał co działo się z armią podczas wojny w Afganistanie. Choć opisuje ona RKKA, potem Armię Czerwoną, potem Armie Radziecką, czyta się ją jakby dotyczyła...niestety nas. Fundamentem każdej armii są zdrowe, trwałe i przejrzyste zasady oparte na espirit de corps. Bez tego armia staje się zbieranina przypadkowych ludzi odzianych w uniformy. Polecam lekturę.
http://historia.org.pl/in...e-recenzja.html
 
 
Ksawery 
5


Dołączył: 10 Gru 2010
Posty: 560
Skąd: z lasu
Wysłany: Wto 13 Wrz, 2011   

Może dziamdziak masz coś o autorze bo nic znaleźć w internecie nie mogę. Może przy książce jest jego biografia. :gent:
 
 
dziamdziak
8



Pomógł: 6 razy
Wiek: 64
Dołączył: 07 Lis 2005
Posty: 3458
Wysłany: Wto 13 Wrz, 2011   

Autor jest profesorem w amerykańskim A&M University w stanie Teksas i specjalizuje się w historii ZSRR oraz radzieckich Sił Zbrojnych.
 
 
thikim 
Guru


Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sty 2007
Posty: 13020
Skąd: Polska
Wysłany: Pią 16 Wrz, 2011   

Cytat:
Może dziamdziak masz coś o autorze bo nic znaleźć w internecie nie mogę

Jak to nie możesz?? Wymaga to użycia Ctr+C, Ctrl+V i Enter aby coś znaleźć. Oczywiście z google.
_________________
"Robotnicza myśl socjalistyczna jest nam bliska" - premier polskiego rządu rok 2019.
"W skrytości ducha byłem socjaldemokratą" - inny premier polskiego rządu.
 
 
Rewizor
[Usunięty]

Wysłany: Sob 17 Wrz, 2011   

dziamdziak napisał/a:
armia staje się zbieranina przypadkowych ludzi odzianych w uniformy
O nie nie, z tym się nie zgodzę. To nie jest przypadkowa zbieranina. Jedna część to namaszczeni karierowicze i cwaniacy. Druga stanowiąca tło dla tych pierwszych to tzw. masy żołnierskie, robiąca za tło dla tych pierwszych i cieszące się z poborów nie napawających strachem głodu na przednówku. O prawdziwych entuzjastach i prawdziwych żołnierzach nie będę wspominał, bo stanowią tak śladowe ilości że mieszczą się w granicach błędu statystycznego. :-o
 
 
Ksawery 
5


Dołączył: 10 Gru 2010
Posty: 560
Skąd: z lasu
Wysłany: Sro 21 Wrz, 2011   

Rewizor ma rację odnośnie tych grup, na początku swojej służby byłem w tej trzeciej wymienionej grupie, po 1990 dzięki "reformom" przeszedłem do tej drugiej grupy, natomiast z pierwszą od początku nie miałem nic wspólnego bo ani koligacji ani odpowiedniego pochodzenia nie miałem. ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group