Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Niemcy obronią nam Gdańsk
Opublikował Wiadomość
Stamp 
Banita


Dołączył: 19 Lut 2009
Posty: 2623
Skąd: były Garnizon Polska
Wysłany: Wto 24 Kwi, 2012   

Masz na myśli tych panów?
http://s1.pokazywarka.pl/...71087/nad-6.jpg
_________________
"Byli czekiści nie istnieją." W. Putin
 
 
PDT 
Guru
iuris peritus in spe



Pomógł: 32 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 13756
Skąd: ex rei publicae defectae
Wysłany: Wto 24 Kwi, 2012   

239099 napisał/a:
A czy ja mówię, że nie?
Wspomniałem o tym specjalnie dla tych, którym wydaje się że Łukaszenka tylko czeka, na okazje by z FR "pójść na Polskę" i zagarnąć Podlasie.


Sugerujesz, że Podlasie to nowy "Polish Corridor" ?

[ Dodano: Wto 24 Kwi, 2012 ]
239099 napisał/a:
A czy ja mówię, że nie?
Wspomniałem o tym specjalnie dla tych, którym wydaje się że Łukaszenka tylko czeka, na okazje by z FR "pójść na Polskę" i zagarnąć Podlasie.


Sugerujesz, że Podlasie to nowy "Polish Corridor" ?
_________________
Nec stultis solere succurri.
******* ****
 
 
239099 
10
nie taki ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 13 Gru 2010
Posty: 6043
Skąd: z nikąd
Wysłany: Wto 24 Kwi, 2012   

Stamp napisał/a:
Masz na myśli tych panów?
http://s1.pokazywarka.pl/...71087/nad-6.jpg


Niezupełnie... Mam na myśli cywili...

Z resztą z terenu Białorusi zaatakować może nas nie tylko armia białoruska...
Mogą to być Rosjanie...


P.S. Tak nawiasem mówiąc gdzie oficer po lewej ma pas?
 
 
Stamp 
Banita


Dołączył: 19 Lut 2009
Posty: 2623
Skąd: były Garnizon Polska
Wysłany: Sro 25 Kwi, 2012   

Cytat:
Niezupełnie... Mam na myśli cywili...


Acha, czyli dyskutujesz sam ze sobą. Bo nikt oprócz Ciebie nic takiego tu nie twierdził.

Cytat:
Z resztą z terenu Białorusi zaatakować może nas nie tylko armia białoruska...
Mogą to być Rosjanie...


Długo musiałeś studiować mapę żeby to stwierdzić?
Zdradzę Ci tajemnicę. Łukaszenka nie jest samodzielnym politykiem ani jego państwo nie jest samodzielnym państwem. Jest oczywiste że sam bez zgody Kremla nas nie zaatakuje. Może tylko pobrzękiwać szabelką. Natomiast czy jego armia będzie tylko osłaniać atak Rosjan? Tu można dyskutować. Rosjanom może się kalkulować skłócenie Białorusinów z Polakami przez wciągnięcie armii Białoruskiej w atak na nasze miasta. Jeśli popatrzysz sobie na tę mapę z linku, to widać że atakują nas 4 armie nie licząc zagrożenia z terenu Ukrainy. To oczywiście hipotetyczna sytuacja ale jeśli z południa nie będą mogli nic większego ruszyć, a kierunek północny (kraje bałtyckie) też muszą czymś obsadzić, to mogą wziąć armię Białoruską na jeden z pomocniczych kierunków uderzenia. Aczkolwiek też myślę że daliby im tylko jakieś drugorzędne zadania - sprowokowanie konfliktu, zajęcie kilku miejscowości.
_________________
"Byli czekiści nie istnieją." W. Putin
 
 
239099 
10
nie taki ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 13 Gru 2010
Posty: 6043
Skąd: z nikąd
Wysłany: Sro 25 Kwi, 2012   

No właśnie druga część twojej wypowiedzi przeczy pierwszej...

Właśnie ty uważasz, że armia białoruska może nas prowadzić działania ofensywne, ja natomiast twierdze, że nie... (Bez względu na zachowanie Rosjan, armia białoruska nie przeprowadzi, żadnych operacji zaczepnych.)

No bo czym? - rozwiniętą w brygadę bazą sprzętową? (Zdajesz sobie sprawę z różnic miedzy prowadzeniem zadań ofensywnych, a defensywnych?)

Na mój gust w "systemie obrony FR" armia Białorusi ma już dawno sprecyzowane swoje zadanie - ochrona terytorium Białorusi, a więc baz i lotnisk z których może operować FR)
OT co i nic więcej...

P.S. Zdradzę ci jeszcze wiekszą tajemnice - nasze władze też nie są samodzielne... Wiesz?
 
 
Stamp 
Banita


Dołączył: 19 Lut 2009
Posty: 2623
Skąd: były Garnizon Polska
Wysłany: Sro 25 Kwi, 2012   

Cytat:
No właśnie druga część twojej wypowiedzi przeczy pierwszej...


Nie przeczy, tylko Ty nie rozumiesz co znaczy zdanie "Tu można dyskutować".

Cytat:
(Bez względu na zachowanie Rosjan, armia białoruska nie przeprowadzi, żadnych operacji zaczepnych.)


Acha, bo Ty tak chcesz, czy miałeś jakiś proroczy sen, albo telefon od Baćki?

Cytat:
No bo czym? - rozwiniętą w brygadę bazą sprzętową?


Bond kilka postów wcześniej wytłumaczył Ci, że wystarczy 2 tygodnie żeby baza stała się normalną brygadą, czegoś jeszcze nie rozumiesz?

Cytat:
(Zdajesz sobie sprawę z różnic miedzy prowadzeniem zadań ofensywnych, a defensywnych?)


Tak zdaję sobie sprawę. Działania ofensywne są łatwiejsze. Zwłaszcza jak się ma armie od 50 lat przystosowaną do takich działań. Apropos, zdajesz sobie sprawę że w armii białoruskiej każda brygada zmechanizowana ma 2 bataliony czołgów? :lanie:

Cytat:
OT co i nic więcej...

Rozumiem że tego argumentu używasz jako broni ostatecznej, kiedy wszystkie inne zawiodą?

Cytat:
P.S. Zdradzę ci jeszcze wiekszą tajemnice - nasze władze też nie są samodzielne... Wiesz?


Śmiem przypuszczać że się mylisz, wiesz?
Spójrz sobie na wykres dostawców gazu na Białorusi, a może coś zrozumiesz.
_________________
"Byli czekiści nie istnieją." W. Putin
 
 
239099 
10
nie taki ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 13 Gru 2010
Posty: 6043
Skąd: z nikąd
Wysłany: Czw 26 Kwi, 2012   

No, rzeczywiście, jeśli będą atakować po rosyjsku (czyli masą, masą i jeszcze raz w szeregu) to, rzeczywiście działania ofensywne są łatwiejsze...

Nie nie miałem proroczego snu, po prostu struktura armii (jednostki. b. skadrowane), przy problemach ze szkoleniem (u nich też z tym krucho), raczej uniemożliwiają im podjęcie skutecznych działań ofensywnych (No chyba, że masz Łukaszenke za typa, który nie liczy się ze stratami... )

Dobrze - niech ci będzie w 2 tygodnie rozwijasz brygadę - ale jaki w niej jest poziom wyszkolenia?

Tak nawiasem mówiąc - może domyślasz się dlaczego ja chętnie widziałbym WP brygady (2x b. cz + 2x b. zmech 44 wozy każda)?
 
 
Baldigozz 
7



Dołączył: 07 Maj 2006
Posty: 2041
Skąd: Polska
Wysłany: Czw 26 Kwi, 2012   

Musi zarąbisty skoro i w czasie samej zasadniczej służby w wojsku białoruskim nie szkoli się w praktyce na większości sprzętu... Ot, wychodzi kolejny rocznik przeszkolony w umiejętności oddania strzału z kałacha przed siebie. Zapewne będzie z nich świetne dwutygodniowe wojsko :lol: Ja tam bardziej obstawiałbym, że całymi oddziałami chętnie będą się poddawać panom Lachom w niewolę stąd nie liczyłbym, że mądre głowy w Moskwie traktowaliby armię białoruską jako coś innego niż pomocnicze oddziały zabezpieczające tyły. Może za wyjątkiem tych paru brygad specnazu ale już widzę jak Łukaszenka wysyła na rzeź swoją gwardię.
 
 
Stamp 
Banita


Dołączył: 19 Lut 2009
Posty: 2623
Skąd: były Garnizon Polska
Wysłany: Czw 26 Kwi, 2012   

Poziom wyszkolenia będzie dobry bo na Białorusi jest obowiązkowa służba wojskowa i z tego powodu mają przeszkolone rezerwy. Nawet nie muszą robić ćwiczeń rezerwistów, wystarczy że powołają tych co rok temu służyli w wojsku. Tydzień ćwiczeń zgrywających i mają znowu brygadę jak każdą inną.

Żeby było jasne, to nie uważam żeby teraz nam coś zagrażało, chociaż, kto ich tam wie?

USA zmieniły strategię prowadzenia wojen. Teraz mają jedna pełna wojna plus powstrzymywanie przeciwnika w innym miejscu świata. Czyli powiedzmy zaangażują się w pełną wojnę na Bl. Wschodzie, albo w Korei, to Rosja ma praktycznie wolną rękę w Europie. Co mnie dziwi to że taka zmiana strategii USA praktycznie nie wpłynęła w żaden sposób na nasze podwórko. A przecież powinniśmy zrewidować jakoś swoje plany. Chyba że za taką rewizję uznać fakt że już nie mówi się o dalszych redukcjach, ale to moim zdaniem trochę za mało.

2 bataliony w czołgów i 2 zmechanizowane, też uważam że to najlepsza struktura z p.tu widzenia taktyki, z drugiej strony ciekawa jest struktura typu chińskiego albo angielskiego jak to nazywam: 2 bataliony zmot, jeden bz na bwp gąsienicowych i 1 bcz.
_________________
"Byli czekiści nie istnieją." W. Putin
 
 
maxikasek 
9


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 27 Maj 2007
Posty: 4561
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pią 27 Kwi, 2012   

Stamp napisał/a:
Poziom wyszkolenia będzie dobry, bo na Białorusi jest obowiązkowa służba wojskowa i z tego powodu mają przeszkolone rezerwy.

Tylko że te dwie części zdania nie muszą iść w parze ;) Bo może się okazać (nie znam obecnie realiów służby na Białorusi- ale nie sądzę by w kryzysie było tam różowo), że owszem są świetnie wyszkoleni- w sprzątaniu rejonów, pełnieniu wart i robieniu fuch dla oficerów (będzie świniak - będzie urlop- jak swego czasu w WP bywało). Gruzini też tak myśleli- a wyszło jak wyszło.
_________________
Jestem z pokolenia H5N1.
 
 
Stamp 
Banita


Dołączył: 19 Lut 2009
Posty: 2623
Skąd: były Garnizon Polska
Wysłany: Pią 27 Kwi, 2012   

Pewnie masz rację. Tylko co z tego? To im nie przeszkodzi wykonać rozkazu "вперед!". A nasze orły w konwencjonalnej walce z czołgami to dużo od nich będa odbiegać? Wolne żarty.
_________________
"Byli czekiści nie istnieją." W. Putin
 
 
Baldigozz 
7



Dołączył: 07 Maj 2006
Posty: 2041
Skąd: Polska
Wysłany: Pią 27 Kwi, 2012   

O tak, chłopaki co w czasie obowiązkowej służby wojskowej przeszkolili się w robieniu miotłą pójdą do szturmu jak w dym. Pewnie w łapach będą trzymać te miotły. Smutna dla Białorusinów prawda jest bowiem taka, że utrzymują armię na poziomie ilościowym porównywalnym z Polską mając na to 20-krotnie mniejsze pieniądze. Z tego co można tu i ówdzie wyczytać, poborowi nie szkolą się w obsłudze sprzętu, bo nie ma na to pieniędzy. Poznają podstawy obsługi kałacha i to jest cała wiedza wojskowa białoruskiego poborowego. Owszem, ktoś może uznać, że to wystarcza do prowadzenia działań wojennych w dzisiejszym świecie. Może na terenie Libii czy Syrii, to się sprawdza ale w Europie? Obstawiam bez najmniejszego wahania, że polskie lotnictwo spuściłoby białoruskim pilotom straszliwy łomot. Z tego prostego powodu, że nawet najmniej latający w Polsce pilot samolotu bojowego i tak lata 2 razy więcej niż pilot białoruski. Ten ostatni zaś ponoć godziny w powietrzu wylatuje częściej na samolotach szkolnych niż bojowych. Może więc wykazać się ilością godzin co by nie stracić jakiś tam uprawnień ale czy to jest właściwe szkolenie? I tak jest z większością białoruskich sił zbrojnych. Już widzę jak te chłopaki od mioteł wytrzymują konfrontację z polską brygadą, gdzie większość stanu, to żołnierze zawodowi lub rezerwiści, którzy przeszli chrzest bojowy w Iraku czy Afganistanie. Może i nie ćwiczy się tam taktyki niezbędnej do walki z podobnie wyposażonym i walczącym przeciwnikiem ale nikt mi nie wmówi, że ostrzelanie ogniowe żołnierza jest bez znaczenia. Jak ktoś przeżył na własnej skórze ostrzał rakietowy, grzechot kul po pancerzu transportera czy trafienie rpg, to obstawiam, że zachowa się pewniej niż chłopek, któremu w czasie służby zagrażała co najwyżej drzazga z miotły. I to jest akurat jedna z nielicznych zalet polskiej obecności w takich miejscach jak Irak czy Afganistan.
 
 
Stamp 
Banita


Dołączył: 19 Lut 2009
Posty: 2623
Skąd: były Garnizon Polska
Wysłany: Pią 27 Kwi, 2012   

Hm, ciekawe że lekceważenie żołnierzy służby zasadniczej częściej występuje u "teoretyków" opierających się głównie na propagandzie partii matki związanej z likwidacją tej służby, niż na opiniach kadry, która długo jeszcze będzie tęskniła za ich zaradnością i zdolnością do poświęceń. A tak na marginesie, jakbyś był w wojsku, to byś wiedział że żołnierz idzie do ataku nie dlatego że się nie boi wroga tylko dlatego że bardziej od wroga boi się swoich przełożonych i tych co jadą z tyłu za nim.

Co naszym wojakom pomoże osłuchanie z dźwiękiem padających afgańskich pocisków, jak dźwięk który usłyszą będzie ostatnim jaki usłyszą w życiu? Nie będzie to bowiem dźwięk pocisku z AK-47 tylko ze zmodernizowanych T-72B? Białoruś w odróżnieniu od nas w swoim planie modernizacji armii do 2015 roku chce zmodernizować swoje T-72B wyposażając je w systemy obserwacyjno-celownicze takie jak w modernizacji rosyjskich T-72B i T-90.
_________________
"Byli czekiści nie istnieją." W. Putin
 
 
stachu1 
5
<O((((><


Dołączył: 27 Gru 2011
Posty: 329
Skąd: ja mogę to wiedzieć?
Wysłany: Pią 27 Kwi, 2012   

A pro po wojska na Białorusi
Klik
_________________
Choć nieraz mówię o durnej Polsce, wymyślam na Polskę i Polaków, to przecież tylko Polsce służę
J.K. Piłsudski
 
 
Baldigozz 
7



Dołączył: 07 Maj 2006
Posty: 2041
Skąd: Polska
Wysłany: Pią 27 Kwi, 2012   

Ależ ja nie neguję zdolności systemu opartego na służbie zasadniczej do dobrego wyszkolenia żołnierza! Jest tylko jeden warunek. Szkolenie tego żołnierza musi się po prostu odbywać. W wojsku szkoli się chyba czołgistów, artylerzystów, przeciwlotników itp. itd. Na mój chłopski rozum żołnierz służby zasadniczej, który zostaje na papierze czołgistą i w czasie tej służby czołg widzi na planszy poglądowej, do tego odbywa kilka strzelań z kałacha, a 99 % czasu swojej służby spędza na zamiataniu i obieraniu ziemniaków dobrym nie będzie żadnym przeciwnikiem w razie wojny, kiedy naprawdę posadzą go do czołgu. W końcu wg papierów będzie, że jest czołgistą!
I naprawdę przestańcie się już bawić w te porównywania co te T-72 be, sre mają co nie mają te me i insze. To nie te różnice bynajmniej decydują o wygranych bitwach i wojnach. Niemcy w czasie II wś prowadzili swoje ofensywy mając prawie zawsze czołgi o gorszym opancerzeniu i uzbrojeniu niż ich przeciwnicy. I co z tego? Przeszkadzało im to wygrywać? Jakie znaczenie miała grubość tych pancerzy w planowaniu i prowadzeniu tych kampanii. Podobnie później Brytyjczycy i Amerykanie atakowali Niemców mając czołgi gorzej uzbrojone i opancerzone niż Niemcy. I znów jakoś, to nie te parametry decydowały o zwycięstwach. To dziś małe i duże dzieci zajmują się smętnym dyskusjami, który czołg był lepszy jakby, to miało jakiekolowiek istotne znaczenie dla prowadzenia wojny.
I tak, wolę ostrzelanych weteranów z Twardymi i Rosomakami niż zielonych i niedoszkolonych leszczy w zmodernizowanych T-72 be, sre czy jakie tam oni mają i BTR-ach.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group