Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Orzeczenie WKML, a emerytura
Opublikował Wiadomość
kola65 
1
emeryt


Dołączył: 26 Sty 2011
Posty: 42
Skąd: Polska
Wysłany: Sro 26 Sty, 2011   Orzeczenie WKML, a emerytura

Witam!
Jest to mój pierwszy post, podobnego tematu nie znalazłem na forum więc pozwolę sobie przedstawić mój problem. a może ktoś w przyszłości skorzysta z niego.

Posiadam Orzeczenie Wojskowej Komisji Morsko-Lekarskiej w Gdańsku przyznające mi jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy w wysokości 5%. Przebyty wypadek pozostaje w związku z pełnieniem służby wojskowej. WKML ustaliła utratę zdrowia w wysokości 5% długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.

Następnie otrzymałem Decyzję Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Szczecinie przyznające jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku pozostającego w związku z pełnieniem czynnej służby wojskowej. W uzasadnieniu napisano, że wypadek pozostaje w związku z pełnieniem służby wojskowej oraz ustalono utratę zdrowia w wysokości 5% długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.

W niedługim czasie będę emerytem wojskowym, a moje pytanie dotyczy oczywiście wysokości przyszłej emerytury. Z tytułu pełnienia służby wojskowej posiadam 75% emerytury. Czy na podstawie powyższych dokumentów, które posiadam, stając kolejny raz na WKML, mam szansę na podwyższenie mojej emerytury o kolejne 5%, czyli w sumie 80%?

Proszę o konkretne odpowiedzi podparte rzeczowymi dokumentami.
_________________
Pozdrawiam, kola65
 
 
miki 
Mod



Pomógł: 139 razy
Wiek: 61
Dołączył: 07 Mar 2007
Posty: 6757
Skąd: Warmia i Mazury
Wysłany: Sro 26 Sty, 2011   

kola65, jest dział na forum pod tytułem : WOJSKO A PRAWO » Zdrowie w przepisach .
Poszukaj może znajdziesz trochę informacji.

miki :cool:
_________________
"Człowiek postępuje rozsądnie wtedy i tylko wtedy, gdy wszelkie inne możliwości zostały już wyczerpane". - Prawa Murphiego
 
 
archibald 
6
archibald


Pomógł: 19 razy
Dołączył: 15 Kwi 2010
Posty: 1524
Skąd: z dala
Wysłany: Czw 27 Sty, 2011   

kola65 napisał/a:
Czy na podstawie powyższych dokumentów, które posiadam, stając kolejny raz na WKML, mam szansę na podwyższenie mojej emerytury o kolejne 5%, czyli w sumie 80%?


Dosłownie tak jak piszesz to nie , bo emerytura wynosi max 75 %, ale masz możliwość otrzymać rentę:

Cytat:
Art. 22. 1. Renta inwalidzka wynosi dla inwalidów zaliczonych do:

1) I grupy – 80%,

2) II grupy – 70%,

3) III grupy – 40%

– podstawy wymiaru.

2. Rentę inwalidzką zwiększa się o 10% podstawy wymiaru inwalidom, których inwalidztwo powstało wskutek wypadku pozostającego w związku ze służbą lub wskutek choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami bądź warunkami tej służby, z tytułu których przysługują świadczenia odszkodowawcze.

W uproszczeniu masz szansę na 80% tylko gdy otrzymasz II grupę i "na schorzenie" z tytułu którego otrzymałeś świadczenie odszkodowawcze.
 
 
~~Ad~~ 
Banita
Już rezerwa...


Pomógł: 14 razy
Wiek: 58
Dołączył: 20 Cze 2004
Posty: 7297
Skąd: Teraz: Roztocze.
Wysłany: Czw 27 Sty, 2011   

Chyba I grupę... :???:
_________________

„…Nic nie poradzę, że nie lubię faryzeuszy, obłudników, kameleonów, kurew, karierowiczów, itp..."


"Jeśli chcesz zachowywać się moralnie to najgorszym miejscem by szukać rad jest religia..."
 
 
Boba Fett 
Banita
Bounty Hunter


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 18 Lut 2007
Posty: 1050
Skąd: Kamino
Wysłany: Czw 27 Sty, 2011   

II też, jeżeli inwalidztwo powstało w wyniku wypadku, pozostającego w związku ze służbą wojskową, z tytułu którego przysługują siadczenia odszkodowawcze.
Wtedy jest 70+10.
_________________
What if he doesn't survive? He's worth a lot to me.
 
 
~~Ad~~ 
Banita
Już rezerwa...


Pomógł: 14 razy
Wiek: 58
Dołączył: 20 Cze 2004
Posty: 7297
Skąd: Teraz: Roztocze.
Wysłany: Czw 27 Sty, 2011   

OK! Dzięki! Nie jestem bezpośrednio zainteresowany i opierałem się tylko na cytacie użytkownika archibald, a z tego logicznie wynikało, że jest inaczej... :gent:
_________________

„…Nic nie poradzę, że nie lubię faryzeuszy, obłudników, kameleonów, kurew, karierowiczów, itp..."


"Jeśli chcesz zachowywać się moralnie to najgorszym miejscem by szukać rad jest religia..."
 
 
archibald 
6
archibald


Pomógł: 19 razy
Dołączył: 15 Kwi 2010
Posty: 1524
Skąd: z dala
Wysłany: Czw 27 Sty, 2011   

Art.22 ustawy o zapoatrzeniu emerytalnym /.../ który zacytowałem należy czytać łącznie tj.zarówno ust.1 jak i ust.2 . Wydaje mi się to nadzwyczaj logiczne.
 
 
~~Ad~~ 
Banita
Już rezerwa...


Pomógł: 14 razy
Wiek: 58
Dołączył: 20 Cze 2004
Posty: 7297
Skąd: Teraz: Roztocze.
Wysłany: Czw 27 Sty, 2011   

Zacytowałeś przepisy traktujące o rencie, a pytanie było o emeryturę więc trochę miałem wątpliwości, chyba mogę takie mieć nie będąc prawnikiem oraz nie będąc bezpośrednio zainteresowany? A wiedzieć warto, stąd moje dodatkowe pytania. :gent:
_________________

„…Nic nie poradzę, że nie lubię faryzeuszy, obłudników, kameleonów, kurew, karierowiczów, itp..."


"Jeśli chcesz zachowywać się moralnie to najgorszym miejscem by szukać rad jest religia..."
 
 
kola65 
1
emeryt


Dołączył: 26 Sty 2011
Posty: 42
Skąd: Polska
Wysłany: Czw 27 Sty, 2011   

Witam!

Dziękuję wszystkim użytkownikom forum za zainteresowanie moim tematem oraz za wyczerpujące odpowiedzi.
_________________
Pozdrawiam, kola65
 
 
slupek 
2


Dołączył: 27 Sty 2007
Posty: 83
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pią 18 Paź, 2013   

Podepnę się pod temat ponieważ nie do końca rozumiem:
Cytat:
Art. 22. 1. Renta inwalidzka wynosi dla inwalidów zaliczonych do:

1) I grupy – 80%,
2) II grupy – 70%,
3) III grupy – 40%

– podstawy wymiaru.

2. Rentę inwalidzką zwiększa się o 10% podstawy wymiaru inwalidom, których inwalidztwo powstało wskutek wypadku pozostającego w związku ze służbą lub wskutek choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami bądź warunkami tej służby, z tytułu których przysługują świadczenia odszkodowawcze.


Jak jest w przypadku, gdy komisja orzeka:
1. pierwsza grupa inwalidzka z ogólnego stanu zdrowia
2. trzecia grupa inwalidztwa w związku ze sł. wojskową - inwalidztwo powstałe wskutek wypadku/choroby, z tyt. których przysługują św. odszkodow.

Punkty 1.i 2. powodują niezdolność do służby wojskowej - Kat. N - Zał. 1 Gr. II - Trwale niezdolny do zawodowej sł. wojskowej

W związku z tym pytanie jest takie, jaka procentowo w tym przypadku przysługiwać będzie renta?
(świadomie nie wspominam o emeryturze, bo ta sprawa jest jasna %wynikające z wysługi +15% max 75%).
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pon 21 Paź, 2013   

Nie znalazłem odpowiedzi na to pytanie ani w przepisach, ani w orzecznictwie. Dlatego przedstawiam własną interpretację:

Zwiększenie renty inwalidzkiej o 10% przysługuje w przypadku związku inwalidztwa ze służbą wojskową (tego inwalidztwa, tej grupy). Jeśli więc żołnierz jest inwalidą I grupy z ogólnego stanu zdrowia, zaś schorzenie pozostające w związku ze służbą wojskową kwalifikuje go tylko do III grupy inwalidztwa, zwiększenie renty przysługiwałoby mu tylko wówczas, gdyby wybrał świadczenie należne z tytułu inwalidztwa III grupy.
 
 
slupek 
2


Dołączył: 27 Sty 2007
Posty: 83
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pon 21 Paź, 2013   

To jest zrozumiałe, ale w takim razie, czy w tej sytuacji można otrzymać rentę w wysokości 80% z tyt. ogólnego stanu zdrowia?

Ten wariant byłby i tak najkorzystniejszy, bo:
1. emerytura: max 75%
2. renta III gr. + zwiększenie: 50%
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pon 21 Paź, 2013   

Nie można odpowiedzieć na Twoje pytanie, nie znając:

1) daty zwolnienia z zawodowej służby wojskowej,
2) daty powstania inwalidztwa I grupy,
3) daty powstania choroby bądź chorób powodujących inwalidztwo I grupy (chodzi o to, czy choroba powstała w czasie służby, czy już po zwolnieniu z niej).

Dane pkt 2 i 3 powinieneś znaleźć w orzeczeniu WKL w sprawie zdolności do zawodowej służby wojskowej i inwalidztwa.
 
 
slupek 
2


Dołączył: 27 Sty 2007
Posty: 83
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pon 21 Paź, 2013   

1: X 2013 (obecny miesiąc)
2 i 3: I 2012 więc w czasie służby, ta sama data dotyczy choroby "zawodowej" zaliczonej do III gr.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pon 21 Paź, 2013   

W takim razie przysługuje Ci renta inwalidzka w wysokości przewidzianej dla inwalidów I grupy, tj. w wysokości 80% podstawy wymiaru.

Podstawa prawna (z ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin):
Cytat:
Art. 19. Renta inwalidzka przysługuje żołnierzowi zwolnionemu z zawodowej służby wojskowej, który stał się inwalidą wskutek stałego lub długotrwałego naruszenia sprawności organizmu:
1) w czasie pełnienia służby...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group