Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: MK-J
Pią 14 Sie, 2015
Język polski dla opornych
Opublikował Wiadomość
REMOV 
9


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 11 Lis 2004
Posty: 5214
Skąd: Polska
Wysłany: Nie 09 Paź, 2005   Język polski dla opornych

Poradnik będzie uzupełniany o ile zajdzie taka potrzeba.

(1) Przymiotniki utworzone od nazw kontynentów, krajów, miejscowości, narodów, plemion, nie będące nazwami geograficznymi zapisujemy z małej litery, na przykład: polski, rosyjski, białoruski, niemiecki, szwedzki i tak dalej. Szczegóły - Słownik ortograficzny PWN.

(2) Wielką literę stosuje się na początku każdego wypowiedzenia rozpoczynającego tekst oraz na początku każdego wypowiedzenia następującego po kropce, po pytajniku i wykrzykniku. Można jej również użyć po dwukropku, kiedy przytaczamy cudzą wypowiedź lub kiedy następuje dłuższy opis lub dłuższe wyliczenie. Szczegóły - Słownik ortograficzny PWN.

(3) Partykułę nie jako zaprzeczenie piszemy rozdzielnie:
- z osobowymi formami czasownika oraz z bezokolicznikiem, np. nie lubię, nie musisz, nie ma, nie chcemy, nie żałujcie, nie są, nie dotknąłem, nie pragnęłam, nie dbałeś, nie zdążyłeś, nie zdjął, nie wzięła, nie krzyczy, nie świeciło, nie móc, nie tłumić, nie upokorzać, nie dostrzegać. WYJĄTKI: Czasowniki utworzone od rzeczowników z przedrostkowym nie, np. niepokoić (od: niepokój), niewolić (od: niewola), a także czasowniki niedomagać, niedowidzieć, nienawidzić.
- z osobowymi formami czasownika użytymi w funkcji bezosobowej, np. nie należy (ukrywać), nie powinno się (namawiać), nie wypadałoby (postąpić inaczej), nie godzi się (rzucać oszczerstw), nie należało (zabierać głosu), nie podróżowało się (długo);
- z wyrazami użytymi w znaczeniu czasownikowym, np. nie brak (tupetu, nie można (narzekać), nie trzeba (namawiać), nie wiadomo (jak postąpić), nie warto (zaczynać), nie wolno (palić), a także z użytymi w funkcji orzeczenia wyrazami: nie wstyd (nie wstyd ci?), nie strach (nie strach na to patrzeć?), nie żal (nie żal wam wyjeżdżać?), nie szkoda (nie szkoda wam czasu?), nie sposób (wszystkiego zapamiętać), z wyjątkiem wyrazu niepodobna (niepodobna tego zrozumieć);
- z imiesłowami przysłówkowymi współczesnymi (zakończonymi na -ąc) i uprzednimi (zakończonymi na -łszy, -wszy), np. nie myśląc, nie przewidując, nie wyszedłszy, nie przyrzekłszy, nie zamknąwszy, nie wstąpiwszy;
- z bezosobowymi formami czasowników na -no, -to, np. nie widziano, nie zaprzestano, nie podjęto, nie zachęcano, nie zdjęto, nie nakryto, nie wykryto;
- z zaimkami, np. nie ja, nie ty, nie mój, nie nasz, nie one, nie taki, nie swój, nie to, nie każdy, nie wasza, nie twoja, nie tamten; Do nielicznych wyjątków należą zaimki: nieco, niecoś, nieswój (niezdrów), niejaki (pewien, jakiś), niejako, niektóry, poniektóry.
- z liczebnikami, np. nie raz, nie dwa, nie tysiąc, nie piąty, nie siódma, nie dziewiętnasta, nie troje, nie dwanaścioro, nie kilka, nie kilkoro; Do wyjątków należą liczebniki: niejeden (wielu; ten i ów), niewiele, niewielu.
- z przymiotnikami i przysłówkami w stopniu wyższym i najwyższym, np. nie krótsza, nie ciekawszy, nie najwłaściwsza, nie najzabawniejsza, nie najsprytniejszy, nie częściej, nie łatwiej, nie dokładniej, nie trudniej, nie najlepiej, nie najpewniej, nie najgrzeczniej;
- z przysłówkami nie pochodzącymi od przymiotników, np. nie tylko, nie bardzo, nie zawsze, nie tutaj, nie całkiem, nie zaraz, nie jutro, nie dosyć; Do wyjątków należą przysłówki: niebawem, nieraz, niezbyt.
- z rzeczownikami, przymiotnikami i przysłówkami, jeśli wyraża przeciwstawienie, np. nie porażki, lecz sukcesy (zmieniły jego życie), poprawny, a nie błędny (zapis jest poprawny, a nie błędny), nie długo, lecz bardzo krótko (trwała jego nadzieja).
 
 
G. Kappen 
4



Dołączył: 29 Wrz 2008
Posty: 218
Skąd: gdzie indziej
Wysłany: Sro 12 Sie, 2015   Re: Język polski dla opornych

(4) Między wartością liczbową a literowym oznaczeniem miary, czyli skrótem lub skrótowcem, stawiamy spację, natomiast między wartością liczbową a oznaczeniem miary za pomocą symbolu albo połączenia skrótu/skrótowca i symbolu spacji nie stawiamy. Poprawny zapis to zatem: np. 5 proc., 5 m, 5 s, 20 V, 13 Ω, 7,5 rd, 10,5 rad, 98 Hz oraz 5% (nie: 5 %, choć: 5 proc.), 3‰ (nie: 3 ‰ ), 10°C (nie: 10 °C ani 10 ° C), 212°F (nie: 212 °F ani 212 ° F), 3΄ (nie: 3 ΄), 35″ (nie: 35 ″), 25g (nie: 25 g) itd.

http://www.rjp.pan.pl/ind...ykowe&Itemid=58
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group