Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Problem z ACPI
Opublikował Wiadomość
Panzerfaust
Gość
Wysłany: Sob 17 Lip, 2004   Problem z ACPI

Bardzo proszę o pomoc. PC co parę godzin mi się albo resetuje, albo całkowicie "zamraża" (reakcja tylko na przycisk "Reset"). W "Dzienniku zdarzeń" bezpośrednio przed resetem ("zamrożeniem") są poniższe wpisy
2004-07-17 19:41:29 ACPI Błąd Brak 4 Brak AMLI: System BIOS ACPI dokonuje próby odczytu z niedozwolonego adresu portu We/Wy (0x71), który znajduje się w chronionym zakresie adresów 0x70 - 0x71. To może prowadzić do niestabilności systemu. Skontaktuj się z dostawcą systemu w celu uzyskania pomocy technicznej.
2004-07-17 19:41:29 ACPI Błąd Brak 5 Brak AMLI: System BIOS ACPI dokonuje próby zapisu do niedozwolonego adresu portu We/Wy (0x70), który znajduje się w chronionym zakresie adresów 0x70 - 0x71. To może prowadzić do niestabilności systemu. Skontaktuj się z dostawcą systemu w celu uzyskania pomocy technicznej.
2004-07-17 19:41:29 ACPI Błąd Brak 4 Brak AMLI: System BIOS ACPI dokonuje próby odczytu z niedozwolonego adresu portu We/Wy (0xcfc), który znajduje się w chronionym zakresie adresów 0xcf8 - 0xcff. To może prowadzić do niestabilności systemu. Skontaktuj się z dostawcą systemu w celu uzyskania pomocy technicznej.
2004-07-17 19:41:29 ACPI Błąd Brak 5 Brak AMLI: System BIOS ACPI dokonuje próby zapisu do niedozwolonego adresu portu We/Wy (0xcf8), który znajduje się w chronionym zakresie adresów 0xcf8 - 0xcff. To może prowadzić do niestabilności systemu. Skontaktuj się z dostawcą systemu w celu uzyskania pomocy technicznej.

BIOS mam aktualny. Pracuję pod XP Prof. Przeinstalowanie XP nie zmieniło sytuacji. Co by się stało gdybym w BIOSIE wyłaczył ACPI? Czy XP by się zainstalował poprawnie? A może Panowie spotkaliście się z podobnym problemem? Szukałem poprzez Google pomocy, ale nie znalazłem wyjśnienia.
 
 
Darek
[Usunięty]

Wysłany: Nie 18 Lip, 2004   

Po pierwsze sprawdz czy masz poprawnie ustawione parametry pracy procesorai pamieci tzn czy nie jest gdzies podkręcony procesor lub szyna FSB, lub zminione jedno z napięć (procesora ,karty grafiki ) poniewaz niektóre płyty główne maja takie mozliwości co nie idzie w parze z wydolnoscią pozostałych komponentów.
A po drugie jesli cos piszesz o błedach to lepiej podaj jaki sprzet posiadasz ułatwi to znalezienie przyczyny i w jakim momencie ,bo z wpisu z dziennika zdarzeń nie wynika żeby jakaś aplikacja stała na przeszkodzie.
 
 
Panzerfaust
Gość
Wysłany: Nie 18 Lip, 2004   Acpi - problem

Dziękuję za zainteresowanie się problemem. Mój PC: płyta Shuttle AK 12, Athlon 1200, SDRAM 256 MB, grafika ATI 9200 SE 128 MB, tuner PCI TV KWord Philips, karta sieciowa Realtek, dżwięk zintegrowany. Komputer ma 3 lata i chodził niezawodnie. Siadła mi karta grafiki NVidia FX 5200 i wymieniłem ją na ATI. Przez 2 miesiące było wszystko OK. Zupełnie niespodziewanie pojawiły się problemy - o których wyżej. Nigdy niczego nie "podkręcałem" i nie zmieniałem napięć (chyba bym tego nie potrafił). Gdy PC zaczął "wariować" przeinstalowałem XP na Setupie domyślnym. Niestety Acpi nadal generuje błędy i to coraz częściej. Rzeczywiście - nie wiążę tych zdarzeń z pracą którejś z aplikacji. Kombinowałem tylko ze sterownikami ATI (od Catalyst do Omegi - ale bez żadnego podkręcania), bo intuicyjnie mi się wydaje, że może tu tkwi jakiś szkopuł.
Komputer nie wykazuje jakichkolwiek błedów konfiguracyjnych, dyskowych, Direct 9, itd. Tylko to Acpi no i w konsekwencji reset (mrożenie).
Wracam do swojej pierwszej myśli. Czy można wyłączyć ACPI i poprawnie zainstalować XP? A może ktoś już rozwiązał podobny problem (nie kupując nowego PC:))?
 
 
Darek
[Usunięty]

Wysłany: Nie 18 Lip, 2004   

Problemy z ACPI w tej płycie pojawiały się oto przykła poprawki BIOS do tej płyty

"Date code: 12/26/2001 checksum: 8D07h

1. Fixed Windows XP/Administrative Tools/Event Viewer/System/ACPI error marked.
2. Updated ACPI shutdown temp. function
3. Updated new SDRAM Chipset For VCM memory 64M / 256M module well
4. To speed up UDMA cycle for IDE performance improvement.
5. Fixed can't boot-up from CDROM and/or HDD when Adaptec 29160 SCSI card installed
Nie wiem czy nowa wersja BIOS by nie pomogła ,ale skoro jak mówiłeś wcześniej masz aktualną wiec chyba pozostaje wylączyc ACPI i spróbować zainstalować Win XP
Ostatnia poprawia obsługe Palomino
"Date code: 12/23/2003 checksum: 53BAh

To support AMD Duron 1.3GHz Palomino CPU."
 
 
IN
Gość
Wysłany: Nie 18 Lip, 2004   

spróbuj na zasilaczu o większej mocy...
 
 
szymar
[Usunięty]

Wysłany: Wto 20 Lip, 2004   

... tak jeszcze troche trywialnie ale sprawdz temeperature pracy procesora - czasami lekko przytarty cooler - moze byc sprawca tego:( na pierwszy rzut oka nie do zauwazenia..
pozdrawiam
marek
 
 
voytazz
[Usunięty]

Wysłany: Nie 20 Lis, 2005   

Obawiam się że nie athlon 1200 ...... mam ten sam problem ale wstępnie zlokalizowałem przyczynę . U mnie sprawa wygląda następująco :
Mam proce Celerona 1 GHz , 192 Mb RAM Zasilacz 400W płytę główną chaintech 6vjd2 problem zaczął się pojawiać i nadal zaczyna zaraz po włożeniu grafiki z Nvidii obojętne czy Ge Force 4 czy Riva TNT 2 System przy uruchomieniu renderingu 3d w przypadku użycia karty nvidii od razu się zmraża a w rejestrze zdarzen zostaje tylko ten wpis co kolega dał wczesniej
.. Nawiasem mówiąc wczesniej używałem ( zostałem zmuszony do dalszego uzywania ) Karty S3 Savage 4 16 MB .... Prosiłbym o przeanalizowanie przez kogoś kto może się już z tym spotkał bo szału dostaję . ( W konsoli mmc zmianiłem żeby pod żadnym pozorem nie odcinał zasilania do niczego i lipa dalej to samo)
 
 
ZXR
[Usunięty]

Wysłany: Nie 20 Lis, 2005   

Nie ma info o systemie, ale czy masz system zaktualizowany i oprogramowanie do karty jak najbardziej świeże?
Spróbuj też kompletnie wyrzucić oprogramowanie starej karty.
Zakładam, że BIOS płyty jak najbardziej świeży i OK?
Poza tym, czy ten błąd występuje w jednym programie/ grze, bo może jej sterownik też nie jest odpowiedni albo wystarczy program przeinstalować/ przekonfigurować?
Tyle wstępnych "wolnych myśli"...
:cool:
 
 
voytazz
[Usunięty]

Wysłany: Nie 20 Lis, 2005   

Bios najnowszy , po formacie zaraz po instalacji (ktorejs z kolei ) nowej karty z nvidii Win XP SP2 . nie mam zielonego pojęcia co z tym może być . Wiem tyle że to raczej nic z systemem xp bo akurat uczy mnie w szkole pracownik Microsoftu i zrobiłem wszystko tak jak mi kazał ale niestety dalej zmuszony jestem uzywac starego s3 , problem powtarza sie przy kazdym odpaleniu jakiejkolwiek aplikacji wykorzystującej d3d . Stery ze oficjalnej strony nviddi , aktualne
 
 
ZXR
[Usunięty]

Wysłany: Nie 20 Lis, 2005   

Spróbuj uruchomić tę kartę na innym kompie, może to jakiś problem sprzętowy.
A jak karta nie jest najnowsza to i sterownik najnowszy nie musi być najlepszy - miałem taki przypadek.
Wypróbuj kilka podstawowych rzeczy, a jak nie poskutkuje do oddaj do serwisu - chłopaki widząc i czując maszynę zrobią Ci to za kilkadziesiąt zł i będzie po kłopocie.
:cool:
PS: A poczytałeś na stronie producenta płyty, czy ten model nie ma jakiś kłopotów z grafiką?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group