Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Leworęczność w wojsku
Opublikował Wiadomość
matlos 
5



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 15 Sty 2010
Posty: 579
Skąd: pomorskie
Wysłany: Sob 11 Lut, 2017   

kefirer napisał/a:
Z czego strzelają zawodowi żołnierze (nie z P83)?

Przeważnie z broni etatowej. Najczęściej jest to AKMS, Beryl, Mini Beryl, PM, P83, Wiat, UKM, PK.
Trudno na ćwiczeniu rezerw wykonać kilka strzelnic. Czas szkolenia jest krótki zatem najczęściej wykonuje się strzelania bojowe, a nie szkolne na celność i skupienie.
 
 
kefirer 
4


Dołączył: 04 Lut 2017
Posty: 179
Skąd: zawsze z rezerwy
Wysłany: Nie 12 Lut, 2017   

Źle zadałem pytanie. Chodziło mi tylko o broń krótką. Interesuje mnie z czego strzelają na
takiej imprezie no i czy to też jest jedną ręką na 25 m. Jeśli P83 na 25 m to szacunek. Mam jeszcze trochę pracy przed sobą zanim dorównam wynikiem no ale strzelałem z P83 dopiero 5 raz do tarczy. Z .22 miałem już lepsze wyniki.
Kolega-rezerwista strzelając mało co nie zrobił sobie krzywdy, już była krew. Naprawdę powinno się zaczynać od statycznego strzelania zwłaszcza że mogą się zdarzyć tacy z "dwoma lewymi rękami" :(
_________________
Nie ma obowiązku klikania w moje linki. Jeszcze.
 
 
Kubi091 
1


Dołączył: 19 Wrz 2016
Posty: 9
Skąd: Dębica
Wysłany: Pią 24 Lut, 2017   

kefirer napisał/a:
Odkopię.
Cytat:
Weźmy np. strzelanie bojowe. Na początek kabura jest tylko prawostronna.
Pistolet należy wyciągnąć prawą i przełożyć do lewej, bezpiecznik też jest dla praworęcznych.
I teraz wyobraźmy sobie konieczność zabezpieczania broni, zmieniania magazynków, przemieszczania się i przyjmowania pozycji strzeleckich. Takie przerzucanie broni nie jest bezpieczne dla otoczenia, o normach czasowych, a zatem dyskryminacji w wynikach strzelania nie wspomnę.

Prawostronna kabura to problem dla leworęcznego, fakt. Do wymiany magazynka i tak jest potrzebna druga ręka. Byłem na ćwiczeniach rezerwy i na pierwszym strzelaniu z P83 tylko ja zaliczyłem, jedyny leworęczny z grupy strzelających. W ogóle te strzelanie "dynamiczne" to śmieszna sprawa. Kula zaczepi o krawędź sylwetki - zaliczony :brawo: tymczasem oznaczałoby to na przykład tylko rozszarpanie munduru przeciwnika i lekkie otarcie czego w walce nawet nie poczuje. Najpierw żołnierz powinien się nauczyć strzelania statycznego potem jakieś bieganie i strzelanie.
Z czego strzelają zawodowi żołnierze (nie z P83)?


A jako leworęczny z pistoletu strzelasz z prawej czy lewej ręki?? Czy w naszym wojsku nie ma kabur leworęcznych obecnie??
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 284 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15909
Skąd: POLSKA
Wysłany: Pią 24 Lut, 2017   

Kubi091 napisał/a:
Czy w naszym wojsku nie ma kabur leworęcznych obecnie??
A jak chciałbyś taką kaburę nosić ?
Cytat:
§ 2. Żołnierze zawodowi i żołnierze pełniący służbę kandydacką noszą uzbrojenie przy realizacji zadań służbowych w następujący sposób:
1) broń krótką (pistolety, rewolwery) w kaburze:
(...)
b) na pasie żołnierskim lub pasie udowym, na prawym boku, w składzie ubioru polowego, ćwiczebnego i specjalnego,
(...)

Oczywiście powyższe nie dotyczy żołnierzy wojsk specjalnych oraz wykonujących zadania ochronne.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
Kubi091 
1


Dołączył: 19 Wrz 2016
Posty: 9
Skąd: Dębica
Wysłany: Pią 24 Lut, 2017   

To oznacza, że w wojsku każdy uczy się strzelać z prawej ręki? To znaczy, że mańkut musi dostosować się do ogólnie przyjętych zasad i nie może mieć broni krótkiej po lewej stronie?. Myślałem, że w dzisiejszych czasach są dla leworęcznych jakieś udogodnienia. Widocznie trzeba jeszcze poczekać.
 
 
zhiqiang 
2


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 26 Gru 2016
Posty: 61
Skąd: Wwa
Wysłany: Pią 24 Lut, 2017   

Jestem praworęczny, ale odkryłem że (chyba) mam lewe oko dominujace, jak lepiej:

1. Strzelac z prawej reki
2. Przestawic sie na lewa reke
 
 
Kubi091 
1


Dołączył: 19 Wrz 2016
Posty: 9
Skąd: Dębica
Wysłany: Pią 24 Lut, 2017   

Z tego co wyszukałem w internecie to w przypadku pistoletu można z niego strzelać np. z prawej ręki celując lewym okiem. W przypadku karabinu już się nie da tak strzelać. Albo prawa ręka i prawe oko, albo lewa ręka i lewe oko. Ja np. jestem leworęczny, ale prawooczny.

[ Dodano: Pią 24 Lut, 2017 ]
W sumie też zastanawiam się nad taką rzeczą, bo czytałem o pistoletach dla WP i piszą, że pistolety powinny być dostosowane dla lewo- i praworęcznych. A wiadomo, że leworęcznemu wygodniej jest mieć kaburę lewostronną, żeby bez problemu sięgnąć po pistolet. A czy w wojskowym ZZT nie ma mowy, że broń ma być też dostosowana dla leworęcznego??
 
 
buntaro 
6
buntaro


Pomógł: 16 razy
Dołączył: 08 Maj 2009
Posty: 1726
Skąd: już z ZER-u
Wysłany: Pią 24 Lut, 2017   

-=Alex=- napisał/a:
A jak chciałbyś taką kaburę nosić ?
Cytat:
§ 2. Żołnierze zawodowi i żołnierze pełniący służbę kandydacką noszą uzbrojenie przy realizacji zadań służbowych w następujący sposób:
1) broń krótką (pistolety, rewolwery) w kaburze:
(...)
b) na pasie żołnierskim lub pasie udowym, na prawym boku, w składzie ubioru polowego, ćwiczebnego i specjalnego,
(...)


A wystarczyłaby drobna poprawka w tym paragrafie (na podobieństwo zarządzenia KGP):
Cytat:
§ 9. 1. Policjant umundurowany podczas pełnienia służby ma obowiązek nosić broń palną krótką wraz z przydzieloną amunicją w futerale lub kaburze umieszczonych na pasie głównym, w futerale udowym lub kamizelce na oporządzenie, w sposób zapewniający sprawne i szybkie jej dobycie oraz bezpieczne przenoszenie.

to leworęczni mieliby lżej.
_________________
Nie wierzę w niezdementowane informacje - Aleksander Michajłowicz Gorczakow
Ostatnio zmieniony przez buntaro Pią 24 Lut, 2017, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Kubi091 
1


Dołączył: 19 Wrz 2016
Posty: 9
Skąd: Dębica
Wysłany: Pią 24 Lut, 2017   

Zawsze można przekładać z ręki do ręki.

[ Dodano: Pią 24 Lut, 2017 ]
Chociaż wydaje mi się, że w Stanach leworęczni mają w wojsku dużo udogodnień związanych z bronią czy kaburami.
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 284 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15909
Skąd: POLSKA
Wysłany: Pią 24 Lut, 2017   

Cytat:
To oznacza, że w wojsku każdy uczy się strzelać z prawej ręki?
Nie. Z której ręki się strzela nie ma znaczenia, bo to nie ręka decyduje o tym, tylko oko dominujące.
zhiqiang napisał/a:
Jestem praworęczny, ale odkryłem że (chyba) mam lewe oko dominujace, jak lepiej:

1. Strzelac z prawej reki
2. Przestawic sie na lewa reke
Z lewej.
Kubi091 napisał/a:
Z tego co wyszukałem w internecie to w przypadku pistoletu można z niego strzelać np. z prawej ręki celując lewym okiem.
Zawsze można. Tylko życzę powodzenia w celności.

Jestem leworęczny, strzelam z prawej ręki.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
kefirer 
4


Dołączył: 04 Lut 2017
Posty: 179
Skąd: zawsze z rezerwy
Wysłany: Sob 25 Lut, 2017   

Cytat:
Zawsze można. Tylko życzę powodzenia w celności.

Żaden problem wczoraj tak strzelałem z wiatrówki. Nie ma różnicy lewe czy prawe oko, kwestia wyćwiczenia słabszej ręki. Sądzę że mógłbym zdać strzelanie nr 1 na bardzo dobry strzelając w ten sposób.
_________________
Nie ma obowiązku klikania w moje linki. Jeszcze.
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 284 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15909
Skąd: POLSKA
Wysłany: Sob 25 Lut, 2017   

kefirer napisał/a:
Nie ma różnicy lewe czy prawe oko, kwestia wyćwiczenia słabszej ręki.
Zdecyduj się. Jak nie ma różnicy czy prawe czy lewe oko, to po co ćwiczyć słabszą rękę ?

[ Dodano: Sob 25 Lut, 2017 ]
A tak na marginesie, to nie ważne w jaki sposób się strzela, która ręka, które oko, ważne aby były tego efekty. :gent:
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
kefirer 
4


Dołączył: 04 Lut 2017
Posty: 179
Skąd: zawsze z rezerwy
Wysłany: Sob 25 Lut, 2017   

Z powodu dyskryminacji leworęcznych na strzelnicy. Wyczynowe pistolety mają tylko dla praworęcznych. Nawet Margoliny bardziej pasują do prawej ręki niż do lewej.
Cytat:
Nie. Z której ręki się strzela nie ma znaczenia, bo to nie ręka decyduje o tym, tylko oko dominujące.

Widocznie jesteś oburęczny a ja nie widzę różnicy przy celowaniu okiem lewym czy prawym.

PS. A tak na marginesie strzelnicę na której strzelam odwiedzają często żołnierze i nie ma znaczenia jak celują, strzelają chyba z zamkniętymi oczami bo wszędzie pełno dziur po pociskach :oops1:
_________________
Nie ma obowiązku klikania w moje linki. Jeszcze.
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 284 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15909
Skąd: POLSKA
Wysłany: Sob 25 Lut, 2017   

Mnie uczyli strzelać panowie z WSOWZ. Raczej wiedzieli jak to się robi. Założenia były takie. Ustalenie oka dominującego i do niego dobranie ręki i dlatego mimo iż jestem leworęczny strzelam z prawej ręki bo oko dominujące jest prawe.

W publikacjach, metodykach szkolenia wojskowych i policyjnych przy strzelaniu z jednej ręki jest opisany taki tryb postępowania.
Obecnie wiele się zmieniło przy strzelaniu oburącz, a na ten temat się nie wypowiadam.
W jednej publikacji "Sztuka celnego strzelania " Bolesława Wasilewskiego (ciekawa pozycja) jest napisane, że "udział wzroku w celnym strzelaniu nie odgrywa najważniejszej roli". Ten "wzrok" jako jeden z wielu elementów składających się na strzał jest dopiero na 20 pozycji.

Zresztą jest strzelanie i strzelanie. Co innego na celność, a co innego położyć figurę.

Cytat:
A tak na marginesie strzelnicę na której strzelam odwiedzają często żołnierze i nie ma znaczenia jak celują, strzelają chyba z zamkniętymi oczami bo wszędzie pełno dziur po pociskach.
Tak mi się przypomniało. Miałem kolegę, który jak stał na linii otwarcia ognia i celował, to wszyscy uciekali, bo ręka latała mu jakby drżał z zimna, ale wyniki w strzelaniu osiągał najlepsze.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
Kubi091 
1


Dołączył: 19 Wrz 2016
Posty: 9
Skąd: Dębica
Wysłany: Sob 25 Lut, 2017   

W sumie to interesuję się uzbrojeniami itd. ale właśnie najbardziej ciekawi mnie to jak radzi sobie w wojsku taki, który zarówno z karabinu jak i pistoletu strzela z lewej ręki. Ja jako mańkut nie mogę sobie wyobrazić strzelania z prawej w przypadku pistoletu. Prawdziwej broni w ręku nigdy nie miałem. Strzelałem u znajomego z replik na kulki. I z pistoletów i karabinu. Z karabinu jestem w stanie strzelać i z prawego i lewego ramienia, ale pistolet tylko w lewej jakoś dobrze leży i czuję się pewny.
Czy miałbym szansę w wojsku z takim "strzelaniem"?
Pistolety zwykle zwalniacze magazynka i zamka mają po lewej stronie, aby praworęczny mógł obsłużyć je kciukiem prawej dłoni. Leworęczny musi użyć palca wskazującego, ale z tego co widzę nie jest to duży problem. Wiem, że w służbach mundurowych typu policja są na wyposażeniu kabury dla leworęcznych i nie ma problemu.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group