Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przewóz mebli, opłaty, faktury, zwroty
Opublikował Wiadomość
Malinoski 
5


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Lis 2016
Posty: 458
Skąd: Z daleka ale tutaj
Wysłany: Nie 01 Sty, 2017   

Witam, wczoraj na zabawie sylwestrowej mieliśmy z kolegą, który wrócił do MON taki dylemat:

Cytat:
7. Wypłaty świadczenia pieniężnego, o którym mowa w art. 95 pkt 1, zwrotu kosztów jednorazowego przejazdu żołnierza i członków jego rodziny oraz zwrotu kosztów przewozu urządzenia domowego do obranego przez żołnierza miejsca zamieszkania w kraju dokonuje wojskowy organ emerytalny właściwy dla adresu zameldowania żołnierza, a w razie braku adresu zameldowania - organ emerytalny właściwy dla adresu zameldowania żołnierza na pobyt czasowy.
8. Zwrotu kosztów jednorazowego przejazdu żołnierza i członków jego rodziny oraz zwrotu kosztów przewozu urządzenia domowego do obranego przez żołnierza miejsca zamieszkania w kraju dokonuje się w okresie trzech lat od dnia zwolnienia żołnierza z zawodowej służby wojskowej.


Kolega odszedł z MON w 2014 przechodząc na rentę (wypadek w JW), nie brał kasy za przeprowadzkę z WBE, z WBE otrzymywał rentę. Za miesiąc, czyli w 2017 rozpoczyna karierę w innej JW, już renty nie pobiera. Czy należy mu się kasa za przeprowadzkę (w momencie jak odszedł miał 8 lat służby).
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 284 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15910
Skąd: POLSKA
Wysłany: Nie 01 Sty, 2017   

Zacznijmy od tego czy ma rachunek ...
Cytat:
Komu przysługuje zwrot kosztów przejazdu i kosztów przewozu?
Ustawa z dnia 11.09.2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych w art. 95 ust. 6 mówi, ze żołnierzowi zwolnionemu z zawodowej służby wojskowej przysługuje zwrot kosztów jednorazowego przejazdu żołnierza i członków jego rodziny oraz zwrot kosztów przewozu urządzenia domowego do obranego przez żołnierza miejsca zamieszkania w kraju - w wysokości i na zasadach określonych jak dla żołnierzy zawodowych przeniesionych do pełnienia służby w innej miejscowości.
Podstawą prawną regulującą zasady przyznawania zwrotu kosztów przewozu urządzenia domowego jest Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 16 lipca 2014 r. w sprawie należności pieniężnych żołnierzy zawodowych za przeniesienia, przesiedlenia i podróże służbowe (Dz. U. z 2014 r. poz.1003).
O zwrot kosztów przewozu urządzenia domowego w razie śmierci żołnierza zawodowego może ubiegać się małżonek, a w razie braku małżonka - dzieci, wnuki, rodzice lub rodzeństwo, jeżeli w dniu śmierci żołnierza zawodowego spełniali warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej, określone w przepisach ustawy z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin.
W jakiej wysokości przysługuje zwrot kosztów przewozu?
Koszty przewozu urządzenia domowego podlegają zwrotowi w wysokości stwierdzonej rachunkiem, nie więcej jednak niż 200% najniższego uposażenia. Zwrot kosztów obejmuje koszty opakowania, prac załadunkowych i wyładunkowych oraz transportu.
WBE potrąca 10% zryczałtowany podatek dochodowy od przyznanej należności - na podstawie art.30 ust. 1 pkt 4 ustawy opodatku dochodowym od osób fizycznych (t.j Dz. U. z 2012 r. poz. 361).
Jakie dokumenty powinien złożyć w WBE świadczeniobiorca ubiegający się o przyznanie zwrotu kosztów przewozu?
Aby świadczeniobiorca mógł otrzymać taki zwrot powinien złożyć w WBE następujące dokumenty:
- wniosek o wypłatę zwrotu za poniesione koszty przewozu urządzenia domowego,
- rachunek za przewóz urządzenia domowego – zwrotowi podlegają tylko koszty opakowania, prac załadunkowych i wyładunkowych oraz transport, a nie np. koszt postoju samochodu,
- dokument potwierdzający fakt zameldowania na pobyt stały albo czasowy przekraczający trzy miesiące w nowym miejscu zamieszkania wnioskodawcy oraz członków rodziny,
- oświadczenie, że w miejscowości, do której wnioskodawca się przeniósł, on sam lub jego małżonek nie posiada domu lub samodzielnego lokalu mieszkalnego oraz że bezpośrednio przed przeniesieniem nie był zameldowany w tej miejscowości na pobyt stały.
Zgodnie z KPA mamy 30 dni na rozpatrzenie wniosku. Po przeanalizowaniu dokumentów WBE wydaje decyzję:
odmowną - gdy nie ma prawa do zwrotu,
przyznającą - gdy przyznajemy zwrot.
Jaki jest termin w przeciągu którego świadczeniobiorca może się ubiegać o zwrot kosztów przewozu?
Zwrotu kosztów jednorazowego przejazdu żołnierza i członków jego rodziny oraz zwrotu kosztów przewozu urządzenia domowego do obranego przez żołnierza miejsca zamieszkania w kraju dokonuje się w okresie trzech lat od dnia zwolnienia żołnierza z zawodowej służby wojskowej (art. 96 ust. 8 ustawy z dn. 11.09.2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych).
http://krakow.wbe.wp.mil.pl/pl/14.html
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
Malinoski 
5


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Lis 2016
Posty: 458
Skąd: Z daleka ale tutaj
Wysłany: Nie 01 Sty, 2017   

Rachunku jeszcze nie ma, bo sie jeszcze nie przeprowadził. Póki co coś tam nagrał na wynajem, przeprowadzić się chce jak będzie już na miejscu, na spokojnie.
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 284 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15910
Skąd: POLSKA
Wysłany: Nie 01 Sty, 2017   

Malinoski, "wyłuszcz" o co chodzi bo już nie wiem.
Cytat:
Czy należy mu się kasa za przeprowadzkę

Malinoski napisał/a:
Rachunku jeszcze nie ma, bo sie jeszcze nie przeprowadził.

Malinoski napisał/a:
przeprowadzić się chce jak będzie już na miejscu
:-o
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
Malinoski 
5


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Lis 2016
Posty: 458
Skąd: Z daleka ale tutaj
Wysłany: Nie 01 Sty, 2017   

No wszystko się zgadza. Robote gość zaczyna za miesiąc. Odszedł w 2014 roku na rentę w JW X i jego "akta" przejęło WBE i WKU. Teraz wraca do MON, ale do innej JW. Przemeblować się jeszcze nie przemeblował, gdyż go tam fizycznie jeszcze nie ma, a jak już zacznie w JW X to dopiero ruszy sprawę przeprowadzania swoich rzeczy. Co za tym idzie, rachunku póki co też nie ma.
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 284 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15910
Skąd: POLSKA
Wysłany: Nie 01 Sty, 2017   

Odszedł z JW X, teraz idzie do innej JW X ... :)

Nie wiem czy o to chodzi, ale nie ma ograniczeń ilościowych będąc w służbie co do korzystania ze zwrotu za "przeprowadzkę", oczywiście zgodnie z przepisami.
Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 16 lipca 2014 r. w sprawie należności pieniężnych żołnierzy zawodowych za przeniesienia, przesiedlenia i podróże służbowe (Dz. U. z 2014 r. poz.1003).
Cytat:
§ 6. Koszty przewozu urządzeń domowych między dotychczasowym miejscem stałego zamieszkania żołnierza lub członka jego rodziny a nowym miejscem pełnienia służby podlegają zwrotowi w wysokości udokumentowanej rachunkiem, nie większej jednak niż 200% najniższego uposażenia.
§ 7. 1. Diety i ryczałt, o których mowa w § 4, oraz zasiłek osiedleniowy i zwrot kosztów przewozu urządzeń domowych wypłaca się na pisemny wniosek żołnierza.
2. Wniosek składa się po objęciu przez żołnierza obowiązków służbowych na stanowisku służbowym w nowym miejscu pełnienia służby, z tym że wniosek o wypłatę zasiłku osiedleniowego i wniosek o zwrot kosztów przewozu urządzeń domowych składa się po przesiedleniu się do nowego miejsca pełnienia służby.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
Malinoski 
5


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Lis 2016
Posty: 458
Skąd: Z daleka ale tutaj
Wysłany: Nie 01 Sty, 2017   

No tak Alex, ale on tak na prawdę przyjął się w JW "z cywila". Nie przeniósł się z jednej JW do drugiej JW. Był po prostu kiedyś już żołnierzem zawodowym, i teraz ponownie się przyjął. Nie wiem jak rozpatrywać ten przypadek, bo strasznie mnie ciekawi. Osobiście mu powiedziałem, że raczej nie dostanie, ale sam się nigdy nie przenosiłem, wiem tylko z opowiadań, że pieniądze za przeprowadzkę dostaje się jesli żołnierz przenosi się pomiędzy jednostkami. Ale z drugiej strony jego przypadek jest dosyć specyficzny, sam nie wiem jak to rozumieć.
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 284 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15910
Skąd: POLSKA
Wysłany: Nie 01 Sty, 2017   

Należność tą dostaje się przy przeniesieniu służbowym, a kolega nie jest przenoszony służbowo, więc jej nie otrzyma.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
foxi 
5


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 04 Lip 2016
Posty: 326
Skąd: warszawa
Wysłany: Pon 02 Sty, 2017   

A czy po przeniesieniu służbowym żołnierz mieszka w internacie i oczekuje na kwaterę i dopiero po otrzymaniu kwatery przenosi się z rodziną i mi ja 3 lata od przeniesienia to się należy .
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 284 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15910
Skąd: POLSKA
Wysłany: Pon 02 Sty, 2017   

Te 3 lata dotyczą żołnierza zwolnionego ze służby, którą to należność wypłaca WBE.
Nie znalazłem "terminu roszczeń" dot. żołnierza pełniącego służbę, lecz z treści rozporządzenia wynika, że takiego terminu ubiegania się o zwrot kosztów nie ma.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
Weronika88 
1
Weronika88


Wiek: 36
Dołączyła: 24 Wrz 2018
Posty: 6
Skąd: Wrocław
Wysłany: Pon 24 Wrz, 2018   

Witam bardziej doświadczonych kolegów. Chciałabym zasięgnąć informacji w temacie przeniesienia służbowego. W styczniu skończyłam służbę poza granicami kraju na kontrakcie 3 letnim. Wróciłam do macierzystej jednostki jednak bez wyznaczenia na stanowisko( rezerwa kadrowa -oczekiwanie na zwolnienie stanowiska) Stanowiska się nie doczekałam i po 2 miesiącach za zgodą d-cy przeniosłam się do innego garnizonu gdzie dostałam stanowisko . W międzyczasie zdaliśmy z mężem moje służbowe mieszkanie i zamieszkaliśmy w nowym garnizonie w wynajętym mieszkaniu( bez udziału MON). Przyjęłam stanowisko i wystąpiłam z wnioskiem o wypłatę świadczeń należnych z tytułu przeniesienia. Wniosek odrzucono twierdząc że nic nie należy się. Narazie nie mam czasu zapoznać się z opinią pana radcy prawnego( kurs w innej jednostce). Czy naprawdę nic nie wskóram. Podobno są jakieś przepisy że jak z rezerwy kadrowej to nic się nie należy. Ktoś coś wie?
 
 
filipek 
5


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Wrz 2007
Posty: 301
Skąd: polska
Wysłany: Pią 05 Paź, 2018   

Sprawa pozornie skomplikowana ale do wygrania. Organ odmawia bo stwierdza, że żołnierz nie zajmował w jednostce gdzie służył poprzednio stanowiska służbowego gdyż był w rezerwie kadrowej. Moim zdaniem przepis mówi " ".... w której żołnierz zajmował ostatnio stanowisko służbowe". Przed wyznaczeniem do służby poza granicami kraju zajmowałaś w jednostce stanowisko służbowe i teraz pytanie co oznacza słowo "ostatnio"? Według mnie nie oznacza to określenie dnia (rozkaz personalny czy też objęcie obowiązków na nowym stanowisku) w którym przeniesiono Ciebie do innej jednostki w innej miejscowości , kiedy to faktycznie nie byłaś na stanowisku, lecz czas kiedy faktycznie byłaś na stanowisku w tej jednostce ( przed wyjazdem). Może troszku zawile to tłumaczę ale proponuję odwołać się od decyzji i to szybko bo jak się uprawomocni to zostanie tylko sąd.
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 284 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15910
Skąd: POLSKA
Wysłany: Pią 05 Paź, 2018   

Weronika88 napisał/a:
Podobno są jakieś przepisy że jak z rezerwy kadrowej to nic się nie należy.
Nie ma takich przepisów.

filipek napisał/a:
".... w której żołnierz zajmował ostatnio stanowisko służbowe"

Cytat:
Art. 86. 1. Żołnierzowi zawodowemu wyznaczonemu na stanowisko służbowe poza miejscowością stanowiącą siedzibę jednostki wojskowej lub wydzielonego pododdziału, w której żołnierz zajmował dotychczas stanowisko służbowe przysługują:
(...)

Cytat:
Art. 6.3) stanowisko służbowe – usytuowanie żołnierza zawodowego w hierarchii służbowej jednostki organizacyjnej, z określonymi dla tego stanowiska:
a) nazwą,
b) stopniem etatowym, dla którego określono jeden lub kilka stopni wojskowych,
c) grupą lub grupami uposażenia,
d) korpusem osobowym,
e) grupą osobową,
f) specjalnością wojskową;

Cytat:
Art. 45.3a. Z dniem przeniesienia żołnierza zawodowego do rezerwy kadrowej lub dyspozycji albo zwolnienia z zawodowej służby wojskowej żołnierz zawodowy z mocy prawa jest zwolniony z dotychczas zajmowanego stanowiska służbowego.

Pomijając powyższe to co zacytowałem, twierdzę, że zaczyna rozbijać się g....o na atomy. Pomija się celowość świadczenia.

Na marginesie będąc w sytuacji jak zainteresowana otrzymałem w nowej jednostce, należności z tytułu przeniesienia (ryczałt z tytułu przeniesienia, zasiłek osiedleniowy ...)
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
Brzytwa 
6



Pomógł: 10 razy
Wiek: 44
Dołączył: 19 Lip 2014
Posty: 1731
Skąd: z kątowni
Wysłany: Pią 05 Paź, 2018   

-=Alex=- napisał/a:
twierdzę, że zaczyna rozbijać się g....o na atomy. Pomija się celowość świadczenia.


A dziwisz się? Masa była spraw karnych, gdzie sądownie udowodniono przekręty w powyższym zakresie. Schemat znany. I czkawką odbiło się organom finansowym w kilku WOG. Tak dla zasady.

No to teraz zastanawiają się dwa razy, zanim wypłacą. A dziwne, przepisy nadal kryminogenne w tym zakresie. Tak ciężko je zmienić? Widocznie tak.
_________________
....
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 284 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15910
Skąd: POLSKA
Wysłany: Pią 05 Paź, 2018   

Cytat:
A dziwne, przepisy nadal kryminogenne w tym zakresie. Tak ciężko je zmienić?
Już je pozmieniali po przegranych sprawach, ale widać z jakim efektem.

Stara sprawa i rozporządzenie się zmieniło, ale proszę zwrócić uwagę.
Żołnierz w rezerwie kadrowej oddelegowany do wykonywania obowiązków służbowych do innej jednostki, miejscowości.
Cytat:
Również należy zwrócić uwagę na cel i funkcję zasiłku osiedleniowego, którego wysokość jest zróżnicowana w zależności czy żołnierz przesiedla się sam czy z rodziną. Podstawową funkcją tego świadczenia pieniężnego jest obniżenie kosztów związanych z dokonanym przesiedleniem, do którego doszło w związku z przeniesieniem służbowym. Stąd przepisy rozporządzenia dotyczące zasiłku osiedleniowego winny być interpretowane w sposób, który pozostawałby w zgodzie z powyższym celem.

II SA/Wa 770/08 - Wyrok WSA w Warszawie z 2008-08-11 http://www.orzeczenia-nsa...&_okres=2008_08
Sprawa przegrana przez wojsko.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group