Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
W warunkach wojny ... przeprawa by się odbyła, ćwiczeń Nie..
Opublikował Wiadomość
gąsior 
4


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 09 Lis 2009
Posty: 231
Skąd: wschód
Wysłany: Sro 14 Lis, 2018   

. Przy skokach tez tak byś napisał?? Gwałtownie zawiało i skoczków porozwalało po całym województwie...

Ale to już ćwiczono, tylko rozrzut był mniejszy. Kiedy jeszcze WSOWZ zrzucano na Oleśnicę to i lądowania na pobliskiej szosie bywały. Szczęście że ruch był wtedy dużo mniejszy. :D
 
 
PDT 
Guru
iuris peritus in spe



Pomógł: 32 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 13756
Skąd: ex rei publicae defectae
Wysłany: Sro 14 Lis, 2018   

gąsior, co myślisz że mogą sobie wybrać odcinek rzeki gdzie da się zwodować pontony i wejść sobie na każdy grunt nie licząc się prawami posiadacza? Zresztą historia z Mięćmierza czegoś ich nauczyła.
_________________
Nec stultis solere succurri.
******* ****
 
 
bond 
Mod



Pomógł: 28 razy
Wiek: 57
Dołączył: 20 Cze 2004
Posty: 3745
Skąd: Gliwice
Wysłany: Sro 14 Lis, 2018   

PDT, myślę że gąsior, raczej do MDS, pisał niż do kogoś innego :gent:
 
 
PDT 
Guru
iuris peritus in spe



Pomógł: 32 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 13756
Skąd: ex rei publicae defectae
Wysłany: Sro 14 Lis, 2018   

bond, jakaś sugestią aby nie włączać się w dyskusję ?
_________________
Nec stultis solere succurri.
******* ****
 
 
bond 
Mod



Pomógł: 28 razy
Wiek: 57
Dołączył: 20 Cze 2004
Posty: 3745
Skąd: Gliwice
Wysłany: Sro 14 Lis, 2018   

PDT, żadna. wolny kraj ;)
 
 
PDT 
Guru
iuris peritus in spe



Pomógł: 32 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 13756
Skąd: ex rei publicae defectae
Wysłany: Sro 14 Lis, 2018   

bond napisał/a:
wolny kraj


... jeszcze i "teoretycznie" :tongue10:
_________________
Nec stultis solere succurri.
******* ****
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11476
Skąd: -)
Wysłany: Sro 14 Lis, 2018   

MDS napisał/a:
Pontonów nie można , to robimy to innymi sposobami.


Toteż przeprawili się mostem.

Pamiętam reklamę sklepu z przynętami wędkarskimi, (nie w Polsce):
"Our shrimps are guaranteed to catch a fish or die trying!"

Od żołnierzy wymagajmy czegoś takiego na wojnie, ale nie na ćwiczeniach.
:gent:
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
 
 
MDS 
7


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Sty 2007
Posty: 2760
Wysłany: Sro 14 Lis, 2018   

Michqq- Ty tak na poważnie? Bo kursywy nie widzę. Jeżeli na poważnie to kończę swój udział w tej dyskusji.
 
 
bond 
Mod



Pomógł: 28 razy
Wiek: 57
Dołączył: 20 Cze 2004
Posty: 3745
Skąd: Gliwice
Wysłany: Czw 15 Lis, 2018   

Brodziłem kiedyś przez Kwisę kompanią BRDM. Kilka przejechało, kolejny stanął na środku i ruszył wygrzebując wielką dziurę kołami, kolejny wpadł tę dziurę i został na kolejne 2-3 godziny. Udało się go w końcu wyciągnąć ale reszta kompanii przekroczyła Kwisę przez most ;) . Głębokość w tym miejscu była początkowo około 1-1,2 m a po "wygrzebaniu" dziury pamiętam że tłumiki było zaraz nad lustrem wody czyli jakieś 1,7-1,9 m. Niestety nie miałem tam żadnego wsparcia hydro-meteo ani saperów... Tylko sam.... I miejsce też nie było przygotowane specjalnie do brodzenia tylko jakieś wybrane przez moich przełożonych.

michqq, od żołnierzy nie wymagajmy aby ginęli ale aby pozabijali wszystkich tych skurwysynów...
 
 
MDS 
7


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Sty 2007
Posty: 2760
Wysłany: Czw 15 Lis, 2018   

bond - i dałeś radę pomimo trudności.
Papla - nie przypisuj mi głupot typu -
Cytat:
Dlatego chcesz na sile uczyc amie "umierac za ojczyzne"
- daleki jestem od tego. Jeżeli piszesz że nie może pływać i nie może jechać - to pozostaje jeszcze jedna metoda...Dążę do tego żeby - ustalić np. czy saperzy obecnie mogą zbudować przeprawę w takim terenie jaki sami sobie wybrali do przeprawy i nie będą to pontony? Są przecież takie techniki - kiedyś realizowane.
Dążę do tego żeby uświadomić niektórym że takie sytuacje mają miejsce kiedy trzeba nieść ratunek podczas powodzi - i wtedy doświadczenie które zostanie nabyte podczas takich ćwiczeń zaowocuje. Dążę do tego że uświadomić niektórym że od tego są ćwiczenia żeby czegoś się nauczyć, zdobyć doświadczenie, wyciągnąć wnioski. Dążę do tego żeby uwiadomić niektórym że podczas ćwiczeń czasami trzeba wejść do wody, ubrudzić łapki, czy też lekko się zmęczyć. I proszę mi więcej nie pisać banałów typu umieranie za ojczyznę czy narażanie zdrowia i życia ...
 
 
beryl73 
8
kiedyś to było wojsko...



Pomógł: 27 razy
Dołączył: 16 Sty 2010
Posty: 3947
Skąd: zielone berety
Wysłany: Czw 15 Lis, 2018   

MDS, tak czytam i czytam i jestem pewien, że nic nie rozumiesz. Albo rozumiesz ale wbrew logice brniesz dalej. Tak, tak wiem...
_________________
6. Starajcie się pisać po polsku z zachowaniem kultury języka (...).
 
 
MDS 
7


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Sty 2007
Posty: 2760
Wysłany: Czw 15 Lis, 2018   

Beryl 73 - jak czytam taką argumentację jak Twoja to mam nieodparte odczucie że szkoda mojego czasu na dyskusję w tym temacie.
 
 
Star660 
6
Biturboengine



Pomógł: 3 razy
Dołączył: 05 Lis 2006
Posty: 1193
Skąd: MSS
Wysłany: Pią 16 Lis, 2018   

Z artykułu: "Planowany epizod obejmował przeprawę 40 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak i wozów zabezpieczenia."
A może to planistów poniosła ułańska fantazja i podnieśli za wysoko poprzeczkę :?:
Po co planowali takie trudne zadanie, na tak prestiżowych ćwiczeniach :?:
Przecież pododdziały ćwiczyły takie manewry nie jeden raz. Zawsze były zrealizowane na wysokim poziomie.
Zapewne, można to sprawdzić w dzienniczkach szkolenia :czytanie:
A teraz, dyskusje, fala hejtu, podział na obozy, że zrealizowano/nie zrealizowano, tony paliwa w kosmos, sprzęt rozkonserwowany, resursy poleciały, żołnierze umęczeni, warto było :-o
_________________
BORN TO RIDE
 
 
dzimas 
3


Wiek: 55
Dołączył: 25 Kwi 2010
Posty: 136
Skąd: GA
Wysłany: Pią 16 Lis, 2018   

Niektórzy powinni wreszcie zerwać ze starym przyzwyczajeniem, że w ćwiczeniu wszystko musi się udać. Od tego jest analiza aby określić przyczyny niepowodzenia i wyciągnąć wnioski na przyszłość. Najłatwiej oczywiście znaleźć jakiegoś kozła ofiarnego i go "urypać". I zostanie po staremu - planiści będą robili te same błędy, wojsko będzie się miotać i albo udawać działania albo szukać wymówek albo co gorsza jakiś "ambitny" narazi ludzi i sprzęt. Niestety, do rzetelnego omówienia i postawienia wniosków potrzeba ludzi doświadczonych i znających się na rzeczy. Dobre też żeby nie byli "bojowi" ... w sensie bojący się o własny stołek ;)
_________________
never tired never run away
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group