Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Apel do ofic. dyż 12BZ
Opublikował Wiadomość
thikim 
Guru


Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sty 2007
Posty: 12320
Skąd: Polska
Wysłany: Nie 05 Maj, 2019   

i napisał/a:
Znasz takie pojęcie jak podległość?

Podległość i nie oznacza że możesz żądać wszystkiego. Nawet od żołnierza możesz żądać rzeczy do jakich wykonania on jest zobowiązany. OWC też ma swoje obowiązki ale jednak z większymi ograniczeniami.
_________________
131 dni do cywila :)
 
 
acl 33 
2


Pomógł: 2 razy
Wiek: 46
Dołączył: 08 Maj 2007
Posty: 50
Skąd: Koszalin
Wysłany: Nie 05 Maj, 2019   

i napisał/a:
"Rządzą" - znaczy są na prawie.

Czepiasz się słówek.
Odpowiedz mi na dwa proste pytania:
1. Ile razy pełniłeś służbę Oficera Dyżurnego Jednostki Wojskowej?
2. Ile razy pełniłeś służbę Oficera Inspekcyjnego Garnizonu?


To może ja odpowiem koledze. Od 4 lat przynajmniej 1 służba w miesiącu i pozwolę sobie nie zgodzić się z kolegi wywodami.

Po pierwsze, regulamin ogólny SZ RP mówi jasno:
210. Oficerowi dyżurnemu jednostki podlegają wszyscy żołnierze i osoby pełniące służbę wewnętrzną, a w czasie wolnym również wszystkie osoby przebywające na terenie jednostki z wyjątkiem: dowódcy, zastępcy dowódcy, szefa sztabu, szefa szkolenia i szefa logistyki. Dowódcy wart z OWC i SUFO wykonują polecenia oficera dyżurnego w zakresie wynikającym z planu ochrony jednostki (kompleksu, obiektu), instrukcji dowódcy warty lub instrukcji ochrony SUFO.

Po drugie, regulamin OWC również mówi jasno:
18.Przełożonymi warty pełniącej służbę ochronną są: komendant oddziału wart cywilnych, dowódca jednostki wojskowej, w etacie której występuje OWC oraz oficer dyżurny jednostki wojskowej (kompleksu). Oficer dyżurny jednostki wojskowej (kompleksu) nadzoruje pełnienie służby sprawowanej przez wartę OWC. W przypadku ochrony obiektów (kompleksów) poza macierzystą jednostką wojskową, dowódca warty wykonuje polecenia oficera dyżurnego tego obiektu (kompleksu), w zakresie wynikającym z instrukcji dowódcy warty i wyciągu z planu ochrony obiektu oraz osiągania gotowości do podjęcia działań i stanów kryzysowych.
21.Kontrolę pełnienia służby ochronnej na posterunkach można przeprowadzić tylko w obecności dowódcy warty. Zabrania się kategorycznie skrytego podchodzenia do wartownika, usiłowania odebrania mu broni lub wykonywania innych czynności mogących doprowadzić do nieszczęśliwych wypadków z bronią. Wpis o przeprowadzeniu kontroli dokonywany jest w „Książce meldunków oddziału wart cywilnych”, której wzór określa załącznik Nr 2 do regulaminu.
22.W razie stwierdzenia przez kontrolującego poważnego naruszenia przez wartownika zasad pełnienia służby na posterunku, w szczególności zaśnięcia, samowolnego zejścia lub oddalenia się z posterunku (z wyjątkiem sytuacji, o których mowa w pkt 49 ppkt 1), stanu wskazującego na spożycie alkoholu lub podobnie działającego środka albo niezdolności wartownika do pełnienia służby ochronnej z powodu choroby, należy zastąpić go na posterunku innym wartownikiem ze składu warty. Wartownikowi, który w sposób rażący naruszył obowiązki na posterunku dowódca warty niezwłocznie odbiera broń i amunicję.
31.Pracownicy OWC za naruszenie obowiązków służbowych podlegają w szczególności odpowiedzialności porządkowej zgodnie z art. 108 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy lub odpowiedzialności karnej zgodnie z art. 50 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia (Dz. U. z 2005 r. Nr 145, poz.12214)) oraz art. 356-363 w związku z art. 317 § 2 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. Nr 88, poz. 553, z późn. zm.5))
38.Dowódca warty ma prawo i obowiązek:
1)wydawać wartownikom polecenia w sprawach związanych z pełnieniem służby ochronnej;
45.Wartownik OWC, zwany dalej „wartownikiem”, jest pracownikiem ochrony, który w czasie pełnienia służby podlega dowódcy warty. W uzasadnionych przypadkach wartownik może wykonywać obowiązki dowódcy warty OWC pod warunkiem, że posiada licencję pracownika ochrony fizycznej drugiego stopnia.

Po trzecie:
W izbie zatrzymań można osadzić tylko wartownika żołnierza.

[ Dodano: Nie 05 Maj, 2019 ]
I jeszcze jedno w kwestii podległości służbowej i wydawania rozkazów przez oficera dyżurnego:
211. Do zakresu działań oficera dyżurnego jednostki należy:
1) wykonywanie czynności określonych odrębnie w przepisach o wojskowych organach porządkowych;
2) uruchamianie (zapoczątkowanie) osiągania gotowości do podjęcia działań i stanów kryzysowych oraz kierowanie jego przebiegiem do czasu przybycia dowódcy (kierownika, szefa, komendanta, dyrektora);
3) wykonywanie innych zadań określonych w instrukcjach oraz nakazanych przez dowódcę (szefa, komendanta) jednostki wojskowej.
212. W zakresie działania, o którym mowa powyżej, oficer dyżurny ma prawo do wydawania i egzekwowania rozkazów (poleceń) w stosunku do wszystkich będących podwładnymi dowódcy jednostki wojskowej, z wyjątkiem jego zastęp-cy, szefa sztabu, szefa szkolenia i szefa logistyki.
 
 
i 
10



Pomógł: 47 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 9826
Skąd: ---
Wysłany: Sro 22 Maj, 2019   

Wolfchen napisał/a:
i napisał/a:
Ale dopóty, dopóki jesteś wartownikiem OWC masz obowiązek wykonywać polecenia OD JW.
OIDP, to OD może wydać polecenie wyłącznie dowódcy warty, a nie określonemu wartownikowi. Tak ja to rozumiem. :czytanie:

Chyba nie służyłeś w wojsku.
Dowódca wyższego szczebla wydaje rozkaz "spocznij". Żołnierze robią "spocznij". Tymczasem to nie był rozkaz dla nich. To było polecenie do wydania rozkazu przez ich dowódcę.
Toć to elementarz wojskowości.

Jeśli tego nie rozumiesz - nie powinieneś być w wojsku.

OD JW ma prawo dowodzić. OWC nie jest żadnym "państwem w państwie". Żaden wartownik OWC jako oficerowi dyżurnemu JW by mi nie powiedział: Goń się. Od razu poszedłby siedzieć.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
michqq 
10


Pomógł: 24 razy
Wiek: 45
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 6057
Skąd: -)
Wysłany: Czw 23 Maj, 2019   

i napisał/a:
OWC nie jest żadnym "państwem w państwie".


A cywilne sprzątaczki albo księgowe?

Nimi to dowódca JW dowodzi czy jedynie im zleca pracę?

I w takim razie czym się różnią takie sprzątaczki i księgowe od OWC, bo może tylko zakresem obowiązków i ubraniem roboczym...
:cool:
_________________
"Słowo LUB należy rozumieć jako jednocześnie alternatywę i koniunkcję."
(Logika wojskowa. WZTT na modernizację dywizjonu NEWA)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Patronat prawny Forum
EGIDA - Kancelaria Radcy Prawnego Robert KŁOSIŃSKI