Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Reforma korpusu podoficerskiego - konstruktywnie.
Opublikował Wiadomość
agwit 
4


Dołączył: 02 Lut 2011
Posty: 211
Skąd: R.o.p.
Wysłany: Wto 04 Cze, 2019   

Zgoda, niech to będzie podoficer pełną gębą, z krwi i kości, taki który rozumie specyfikę swojego stanowiska. Oczywiście nie miałem zamiaru wrzucać wszystkich do jednego worka, jeżeli ktoś poczuł się urażony to przepraszam. Z pewnością są tacy SPD którym blisko do stwierdzenia że to odpowiedni człowiek na odpowiednim stanowisku. Jednak nie brakuje też takich, którzy przywiązali się wyłącznie do samej nazwy SPD z dużym naciskiem na D. Grunt to widocznym być na zdjęciach, pomoc traktowana jako zło konieczne, czy też z racji funkcji załatwiane przez kolesiostwo egzaminy. Są i tacy.
 
 
Bełcik 
5
A może się uda?



Pomógł: 13 razy
Wiek: 42
Dołączył: 14 Kwi 2007
Posty: 847
Skąd: Z Miasta
Wysłany: Wto 04 Cze, 2019   

looker napisał/a:
Masz sporo racji. Ilość stopni pdf w korpusie to sprawa wtórna. Powinna wyjść z analiz a nie być ustalona jako pierwsza. Jednak tutaj też nie wymyślałbym prochu i zerknął do kolegów z NATO. Nie koniecznie z USA.

Tak to prawda tylko przy tej ilości stopni i przypisaniu (jak było po reformie z 2004r) ściśle stopnia do stanowiska sprawia że "naturalne" awanse są możliwe chyba tylko na "zmechu i pancu" w innych rodzajach wojsk raczej wiązało się to z nieustannymi zmianami specjalności często bez związku z poprzednią.
Natomiast obecny system koszyków powoduje że tak naprawdę mamy tylko trzy grupy stanowisk dla podoficerów a przeskok pomiędzy grupami przy niewydolności systemu kursów kwalifikacyjnych jest w znacznym stopniu utrudniony jeśli nie prawie niemożliwy (o czym doskonale świadczą wolne etaty pdf)
Mgliste założenia nowej reformy sprawią że tak naprawdę stopni w korpusie podoficerów będzie 5 (dwa koszyki po trzy i trzy podoficerów starszych) zakładam że kursy kwalifikacyjne nadal będą obowiązywały z tym że będzie ich więcej (obecnie dwa poziomy) zakładam że będą 4 poziomy czy to aby nie spowoduje że system doskonalenia w ramach kursów kwalifikacyjnych będzie jeszcze bardziej niewydolny?
Tak się zastanawiam czy cała ta koncepcja nie powinna przewidywać (może przewiduje tylko o tym nie wiem) innego modelu kształcenia? Może kursy powinny być nie na stopień a na typ stanowiska niezależnie od posiadanego stopnia? (gdzieś już na początku tematu o tym wspominałem).
_________________
Porządek może mieć każdy, tylko geniusz panuje nad chaosem.
Błędów nie robi ten kto nic nie robi.
 
 
Stiwen 
4


Dołączył: 18 Maj 2019
Posty: 217
Skąd: Z Woja
Wysłany: Sro 05 Cze, 2019   

U nas w jednostce spd nikt nie chciał zostać, bo spd ma być potakiwaczem d-cy. Jak raz wcisnęli gościa co miał po prostu jaja i mówił co myśli, to go po 2 tyg wywalili ze stanowisko z powrotem na pododdział.
Nie wiem czy nie lepiej jakby SPD był funkcją nieetatową, na co dzień za wiele do roboty gość nie ma.
 
 
Yery 
1


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 06 Gru 2018
Posty: 22
Skąd: WL
Wysłany: Sro 05 Cze, 2019   

Silmeor
Masz rację wiem że tacy są.....ale patrzmy trochę dalej....Mam nadzieję że właśnie między innymi - nowa koncepcja "wypleni" tych z przypadku i tych bez kwalifikacji. Spogladajmy w przyszłość i oczekujmy właściwych SPD. Jeżeli chcemy być docenieni chcemy aby było więcej stanowisk **** to trzeba się wziąć za inwestycje w siebie. Na szczeblu brygady mniemam ze podobnie jak u sojuszników na max stanowiskach bedzie oprócz SPD jeczcze kilku podoficerów tz opreacyjnych. Ale na Boga trzeba się z tym zgodzić że nie na szczeblu kompanii. W batalionów najwyżej dwóch operacyjny i SPD w brygadzie oprócz SPD jeszcze ze czterech operacyjnych ( S-3,S-2 pion szkol). Ale to mają być wyedykowani podoficerowie nie do klikania slajdów czy obsługi PGO od tego to może być kpr lub sierżant. Operacyjny pdf na 4-rech**** ma aktywnie brać udział w procesie dowodzenia.
PS nie jestem SPD
Pozdrawiam wszystkich oglądających dalej za horyzont.
 
 
Jabba01 
5


Wiek: 55
Dołączył: 14 Gru 2006
Posty: 309
Skąd: Polska
Wysłany: Sro 05 Cze, 2019   

Cała ta reforma to kolejny niewypał i próba m.in. obniżenia kosztów a wiadomo, że dół czytaj suweren nie ma nic do gadania. Dzięki temu dadzą podwyżki dla oficerów (jedna z kilku rzeczy, które chcą ugrać). To w perspektywie czasu. Doszukujecie się nie wiadomo czego, wzniosłych celów itd. Tu wcale nie o to chodzi bo jeżeli by chodziło to nie byłoby to takie wszystko zastrzeżone, w wąskim kręgu oficerów starszych tak naprawdę. Pdf nikt nie szanuje i szanować nie będzie. Cięcie kosztów i nic więcej a przy okazji niestety wg mojej oceny osłabienie wojska.
Jak znam to forum to za chwilę paru klakierów "systemu" lub bezmyślnych sługusów będzie mnie obrzucać błotem itp. Czas pokaże kto ma racje.
_________________
"Możesz wykształcić głupca, ale nigdy nie nauczysz go myśleć."
 
 
pavol 
1


Dołączył: 09 Lis 2011
Posty: 33
Skąd: Orbita
Wysłany: Czw 06 Cze, 2019   

Jabba01 w sedno.
Jakoś tworzenie stanowisk typu: szef oddziału, zarządu, pionu itd. łącznie z ich zastępcami nikomu nie przeszkadzało i sądzę, że nadal nie przeszkadza bo przedmiotowe stanowiska są o "słusznym" stopniu etatowym. Tzw. koncepcja rozwoju korpusu podoficerów wydaje się być po to, żeby "przynieść wymierne skutki dla budżetu", czytaj oszczędności. Dzięki tym oszczędnościom będzie można utworzyć kilka etatów, ale jakich to już można sobie wyobrazić. To nie w korpusie podoficerów powinno się szukać oszczędności.
 
 
jaroszsz 
2


Wiek: 55
Dołączył: 06 Lut 2012
Posty: 73
Skąd: 3-miasto
Wysłany: Pon 10 Cze, 2019   

Jabba01 napisał/a:
Cała ta reforma to kolejny niewypał


Zgadzam się w 100 %.

pavol napisał/a:
To nie w korpusie podoficerów powinno się szukać oszczędności


Tu też się zgadzam w 100 %.

Nie wiem ile w tym prawdy, ale paru "refomatołków" - SPD, którzy usilnie przepychali koncepcję, obrywa rykoszetami własnej koncepcji ...

"Ludzie ludziom zgotowali ten los" ... może cytat nie na miejscu, jednak chyba adekwatny do rzeczywistości.
_________________
Smerf Maruda
 
 
morelowy_gosc 
6


Dołączył: 22 Maj 2017
Posty: 1427
Skąd: nadwarciański
Wysłany: Czw 13 Cze, 2019   

Jabba01 napisał/a:
Cała ta reforma to kolejny niewypał i próba m.in. obniżenia kosztów a wiadomo, że dół czytaj suweren nie ma nic do gadania. Dzięki temu dadzą podwyżki dla oficerów (jedna z kilku rzeczy, które chcą ugrać). To w perspektywie czasu. Doszukujecie się nie wiadomo czego, wzniosłych celów itd. Tu wcale nie o to chodzi bo jeżeli by chodziło to nie byłoby to takie wszystko zastrzeżone, w wąskim kręgu oficerów starszych tak naprawdę. Pdf nikt nie szanuje i szanować nie będzie. Cięcie kosztów i nic więcej a przy okazji niestety wg mojej oceny osłabienie wojska.
Jak znam to forum to za chwilę paru klakierów "systemu" lub bezmyślnych sługusów będzie mnie obrzucać błotem itp. Czas pokaże kto ma racje.

Chociaż jestem sceptycznie nastawiony do tej reformy to jednak się z Tobą nie zgodzę.Podwyżki dla oficerów muszą być,aby zachować proporcje w uposażeniach do odpowiedzialności,wykształcenia i doświadczenia.Chyba zgodzisz się,że pensja pułkownika i ****chorążego z powiedzmy 25 letnią wysługą musi się różnić.
Z drugim stwierdzeniem(domyślnym),że reformy ma nie być też się nie zgodzę.Dlaczego? Obecny system jest już tak spierd...y,że woła o pomstę do nieba.Niestety,ktoś to wymyślił,a następnie wprowadził w 2004. Jak pisał Bełcik-naturalny awans bez zmiany specjalności to był i jest w zmechu i pancu.No może jeszcze w artylerii.Cała reszta aby awansować musiała się przekwalifikowywać.Chcesz przykład? A proszę bardzo-spytaj się dowódcy Zespołu Ewakuacji Medycznej do jakiego stopnia w specjalności medycznej dojdzie.Podpowiem,że aby zostać sierżantem MUSI zmienić specjalność.I uwierz,że takich kwiatków reformatoły z roku 2004 zafundowali podoficerom dużo.Dodaj do tego jeszcze "wąskie gardła" w niektórych specjalnościach.
Co mi się nie podoba w obecnych propozycjach,to że na **** ma być śladowa reprezentacja korpusu logistyczno-technicznego.
 
 
looker 
7
żołnierz naprawdę uniwersalny...



Pomógł: 10 razy
Wiek: 47
Dołączył: 15 Lis 2004
Posty: 2677
Skąd: WL
Wysłany: Czw 13 Cze, 2019   

morelowy_gosc napisał/a:
A proszę bardzo-spytaj się dowódcy Zespołu Ewakuacji Medycznej do jakiego stopnia w specjalności medycznej dojdzie.Podpowiem,że aby zostać sierżantem MUSI zmienić specjalność.

Pytanie powinno być inne: czy w każdej specjalności (których nomen omen jest dużo za dużo) i na każdym rodzaju stanowisk powinna być obligatoryjna możliwość dojścia do st.chor.szt. ?
Skoro tak chętnie odnosimy się do oficerów (np. pensje - literki, rozpiętość) to pamiętajmy też, że u nich są obszary gdzie nie ma szans na nic więcej niż płk a i to już czasem prawie cud.
Chyba, że wprowadzimy ogólny zapis na KAŻDYM podoficerskim stanowisku służbowym, że jest to STE: PODOFICER, GU: 2-10.
I sprawa załatwiona. Wszyscy zadowoleni...Do czasu aż dowódca drużyny kursów pocztowych - st.chor.szt. nie wymieni się wrażeniami ze służby z np. szefem SOIN. Jak równy z równym, prawda ?
_________________
"Wojna uczy najwięcej kiedy coś idzie nie tak"
Jocko Willink
 
 
morelowy_gosc 
6


Dołączył: 22 Maj 2017
Posty: 1427
Skąd: nadwarciański
Wysłany: Czw 13 Cze, 2019   

looker napisał/a:
morelowy_gosc napisał/a:
A proszę bardzo-spytaj się dowódcy Zespołu Ewakuacji Medycznej do jakiego stopnia w specjalności medycznej dojdzie.Podpowiem,że aby zostać sierżantem MUSI zmienić specjalność.

Pytanie powinno być inne: czy w każdej specjalności (których nomen omen jest dużo za dużo) i na każdym rodzaju stanowisk powinna być obligatoryjna możliwość dojścia do st.chor.szt. ?
Skoro tak chętnie odnosimy się do oficerów (np. pensje - literki, rozpiętość) to pamiętajmy też, że u nich są obszary gdzie nie ma szans na nic więcej niż płk a i to już czasem prawie cud.
Chyba, że wprowadzimy ogólny zapis na KAŻDYM podoficerskim stanowisku służbowym, że jest to STE: PODOFICER, GU: 2-10.
I sprawa załatwiona. Wszyscy zadowoleni...Do czasu aż dowódca drużyny kursów pocztowych - st.chor.szt. nie wymieni się wrażeniami ze służby z np. szefem SOIN. Jak równy z równym, prawda ?

Mea culpa-wyraziłem się zbyt ogólnikowo więc można odnieść wrażenie,że każda specjalność musi się kończyć na ****. Na pewno nie,ale i też nie powinno być tak,że koniec niektórych jest na czterech belkach.Przykład z ratownikiem ZEM-u jest o tyle specyficzny bo i wymagania formalne dla tej fuchy są duże (wykształcenie). I jakby nie patrzeć to im większe doświadczenie tym lepiej.
Dowódca drużyny kursów pocztowych ma szansę zostać naczelnikiem poczty więc można uznać, że będzie się rozwijał w kierunku. A co do oficerów to chyba więcej kończy w stopniu kapitana niż pułkownika.
Zasadniczo w moim poście chciałem naświetlić patologie jakie funkcjonują obecnie, a które muszą zostać wyeliminowane po reformie. Nie wiem czy pamiętasz, ale jednym z pierdnięć deformy anno domini 2004 było stanowisko operator. Ktoś mundry stwierdził,że operator to operator no i U-1.Do głowy jegomościom nie przyszło,że taką nazwę ma też stanowisko u specjalsów. A ile było wstydu przy kajaniu się jak trzeba było to prostować... :efendi2:
W podobny sposób załątwiono min. lekarzy bo d-ca plutonu to był **. Wstyd podobny, aż żal było czytać tłumaczenia.
 
 
Bełcik 
5
A może się uda?



Pomógł: 13 razy
Wiek: 42
Dołączył: 14 Kwi 2007
Posty: 847
Skąd: Z Miasta
Wysłany: Pią 23 Sie, 2019   

looker napisał/a:

Chyba, że wprowadzimy ogólny zapis na KAŻDYM podoficerskim stanowisku służbowym, że jest to STE: PODOFICER, GU: 2-10.
I sprawa załatwiona. Wszyscy zadowoleni...Do czasu aż dowódca drużyny kursów pocztowych - st.chor.szt. nie wymieni się wrażeniami ze służby z np. szefem SOIN. Jak równy z równym, prawda ?

Bardzo dobry pomysł pod warunkiem (wiadomo że nierealnym) że uposażenie składało się będzie z części za zajmowane stanowisko i dodatku za stopień wojskowy.

Tak przy okazji, mój znajomy przedstawił mi genialny w swojej prostocie pomysł rozwiązania problemu niedostatecznej liczby miejsc na kursach kwalifikacyjnych na stopień sierżanta i rozwiązania tym sposobem "korka" który stworzył się przez ostatnie kilka lat.
Otóż należałoby znowelizować rozporządzenie dodając zapis mniej więcej takiej treści:
"Za spełniającego wymagania uzyskania kursu kwalifikacyjnego na stopień sierżanta dowódca jednostki wojskowej może uznać żołnierza w stopniu plutonowego, który czasowo pełnił obowiązku na stanowisku zaszeregowanym do stopnia sierż.-mł.chor lub , chor.-st.chor.sztab. przez okres 15 miesięcy, w okresie ostatnich 24 miesięcy i uzyskał ocenę minimum bardzo dobrą z opiniowania służbowego pod warunkiem że zostanie wyznaczony na stanowisko o specjalności wojskowej na którym czasowo pełnił obowiązki'
_________________
Porządek może mieć każdy, tylko geniusz panuje nad chaosem.
Błędów nie robi ten kto nic nie robi.
 
 
ph5,5 
3


Wiek: 51
Dołączył: 21 Sty 2010
Posty: 100
Skąd: gorzów wielkopolski
Wysłany: Pią 23 Sie, 2019   

Nie wszyscy dojdą do **** taka prawda, wyścig po 4* może się skończyć gdy system, przełożeni zacznie dostrzegać fachowość żołnierza a co za tym idzie staż pracy na stanowisku w obrębie jednej specjalności, i dodatki będą rosły wraz z ilością lat przepracowanych w danej specjalności, wtedy żaden karierowicz nie będzie skakał ze stołka na stołek coraz wyżej, za to specjalista z 20-letnim doświadczeniem w obrębie specjalności będzie faktycznie specjalistą, załóżmy co by się stało gdyby każde 5 lat przepracowane w obrębie SW nagradzane by było nie awansem.... bo po cóż kierowca **** ale równowartością pieniężną awansu o 1*+ dodatek za coś co obecnie nazywane jest... klasą specjalisty....
 
 
Stiwen 
4


Dołączył: 18 Maj 2019
Posty: 217
Skąd: Z Woja
Wysłany: Sob 24 Sie, 2019   

Bełcik napisał/a:
looker napisał/a:

Chyba, że wprowadzimy ogólny zapis na KAŻDYM podoficerskim stanowisku służbowym, że jest to STE: PODOFICER, GU: 2-10.
I sprawa załatwiona. Wszyscy zadowoleni...Do czasu aż dowódca drużyny kursów pocztowych - st.chor.szt. nie wymieni się wrażeniami ze służby z np. szefem SOIN. Jak równy z równym, prawda ?

Bardzo dobry pomysł pod warunkiem (wiadomo że nierealnym) że uposażenie składało się będzie z części za zajmowane stanowisko i dodatku za stopień wojskowy.

Tak przy okazji, mój znajomy przedstawił mi genialny w swojej prostocie pomysł rozwiązania problemu niedostatecznej liczby miejsc na kursach kwalifikacyjnych na stopień sierżanta i rozwiązania tym sposobem "korka" który stworzył się przez ostatnie kilka lat.
Otóż należałoby znowelizować rozporządzenie dodając zapis mniej więcej takiej treści:
"Za spełniającego wymagania uzyskania kursu kwalifikacyjnego na stopień sierżanta dowódca jednostki wojskowej może uznać żołnierza w stopniu plutonowego, który czasowo pełnił obowiązku na stanowisku zaszeregowanym do stopnia sierż.-mł.chor lub , chor.-st.chor.sztab. przez okres 15 miesięcy, w okresie ostatnich 24 miesięcy i uzyskał ocenę minimum bardzo dobrą z opiniowania służbowego pod warunkiem że zostanie wyznaczony na stanowisko o specjalności wojskowej na którym czasowo pełnił obowiązki'


Geniusz zarządzania. Zakorkować dwa stanowiska: U2/3/4 i U/5/67, przydzielić plutka do pełnienia obowiązków na nieobsadzonym stanowisku, plutonowego de facto nie będzie na swoim stanowisku i jeden gość robi za dwóch, na papierze.
 
 
Bełcik 
5
A może się uda?



Pomógł: 13 razy
Wiek: 42
Dołączył: 14 Kwi 2007
Posty: 847
Skąd: Z Miasta
Wysłany: Nie 25 Sie, 2019   

Stiwen, przecież proponowane rozwiązanie jest właśnie po to by zlikwidować "patologie" gdzie z powodu braku miejsc na kursach plutonowi pełnia cz.p.o. na stanowiskach podoficerskich. Osobiście znam plutonowego który pełni cz.p.o. już trzecą15 miesięczna "kadencję", trzech którzy zaczynają drugą.
_________________
Porządek może mieć każdy, tylko geniusz panuje nad chaosem.
Błędów nie robi ten kto nic nie robi.
 
 
Stiwen 
4


Dołączył: 18 Maj 2019
Posty: 217
Skąd: Z Woja
Wysłany: Nie 25 Sie, 2019   

To nie wiem jaka to JW. U mnie plut. idzie na kurs, zostaje sierż. i cała historia. Nie ma żadnej patologii z pełnieniem obowiązków w nieskończoność.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group