Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
ich krew gorsza? Lenino 1943
Opublikował Wiadomość
piomar 
4
PIOMAR



Pomógł: 3 razy
Wiek: 49
Dołączył: 15 Cze 2009
Posty: 216
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 10 Lis, 2019   

Chcesz dokładnych danych ok. Znaj moją krzywdę:)
1934 r. zwolniono z Armii Czerwonej dowódców i politruków - 6596 (czyli 5,9% ogółu tych kategorii) Samych politruków - brak danych; Aresztowano 479 w tym kryminalni.
1935 r. zwolniono z Armii Czerwonej dowódców i politruków - 6198 (czyli 4,9% ogółu tych kategorii) Samych politruków 987;
1936 r. zwolniono z ACz dowódców i politruków - 5677 (czyli 4,2% ogółu tych kategorii) Samych politruków 759;
1937 r. zwolniono z ACz dowódców i politruków - 18658 (czyli 13,1% ogółu tych kategorii, po przywróceniu części faktycznie 9,7%) Samych politruków zwolniono 2194; Z 18658 - 4661 przywrócono do służby już w 1938-39 r. Z 18658 - zwolnionych z przyczyn politycznych - 15578 (w tym aresztowano - 4268). Z przyczyn kryminalnych i etycznych zwolniono 1030, a z przyczyn naturalnych (śmierć, inwalidztwo, choroby, wypadki - 1933).
1938 r. zwolniono z ACz dowódców i politruków - 16362 (czyli 9,2% ogółu tych kategorii, po przywróceniu części faktycznie 5,6%) Samych politruków zwolniono 3282; Z 16362 - 6333 przywrócono do służby już w 1938-39 r. Z 16362 - zwolnionych z przyczyn politycznych - 8612 (w tym aresztowano - 3807). Z przyczyn kryminalnych i etycznych zwolniono 2350, a z przyczyn naturalnych (śmierć, inwalidztwo, choroby, wypadki - 937)
1939 r. zwolniono z ACz dowódców i politruków - 1878 (czyli 0,7% ogółu tych kategorii, po przywróceniu części faktycznie 0,6%) Samych politruków zwolniono - brak danych; Z 1878 - 184 przywrócono do służby już w 1939-40 r. Z 1878 - zwolnionych z przyczyn politycznych - 205 (w tym aresztowano - 47). Z przyczyn kryminalnych i etycznych zwolniono 215, a z przyczyn naturalnych (śmierć, inwalidztwo, choroby, wypadki - 1274).

Ogółem zwolnionych politycznie kadry dowódczej i politruków - 24395 (o ile mi kalkulator nie kłamie)

Ze zwolnionych w latach 1937-39 (do X 1939 - złożyło odwołanie około 30 tys. zwolnionych - w tym pijaki i część chorych). Do końca 1939 r. i w I kwartale 1940 przywrócono do służby 11178. 1889 odmówiono wprost, 2416 zmieniono podstawę prawną zwolnienia, a pozostałe do 31.03.1940 były jeszcze nie rozpatrzone. Wg innych danych po wojnie Zimowej z Finami, proces przywracania do służby znacznie przyśpieszył,

Ogółem z ok. 40 tys. objętych represjami dowódców i politruków od 1935 do 1939 r. aresztowano 8122 (mniej więcej co 4 rozstrzelano lub zabito na przesłuchaniu, ewentualnie zmarli ( część z nich była w podeszłym wieku, a warunki osadzenia niezbyt ludzkie), a 9859 zwolniono na stałe z ACz (bądź nie przywrócono do dnia napisania sprawozdania przez niejakiego Ściadienko.Je (IV1940). Źródło z 1998 r. Czierusziew N.S. "Statystyka antyarmijnego terroru" i "Elita Armii Czerwonej na Golgocie"- po polsku nie wydawany.). Pewnie podaje za małe cyfry:) . Jakowlew (polonofil) podaje 70 tysięcy "zabitych" "dowódców", a Rappaport z Heller 100 tys. objętych represjami "oficerów"przez 2 lata czystek.


piomar napisał/a:
Żeby było ciekawie z przyczyn politycznych z 40 tys. zwolniono z wojska około 25 tys. Reszta to pijacy i kryminaliści (gwałciele, mordercy, złodzieje, defraudanci, ...). Do końca 1939 i I poł. 1940 - w wyniku złożonych skarg przywrócono do wojska (!) 2/3 zwolnionych.



Niezupełnie. Za pijaństwo itp w latach 1937-38 wyrzucono ok. 3,8 tys. (prawdopodobnie wziąłeś zbiorcze dane "pijaków" za lata 1934-39- ponad 14 tys. ). Ogółem zaś do wojska przywrócono do kwietnia 1940- 10,7 tys. ludzi (z czego 450 "pijaków").[/quote]
_________________
DYSCYPLINA JEST PODSTAWĄ WYCHOWANIA
 
 
maxikasek 
9


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 27 Maj 2007
Posty: 4561
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pon 11 Lis, 2019   

manfred napisał/a:
Żeby obliczyć ile Polaków zginęło w porównaniu do innych nacji, trzeba obliczyć proporcje zamordowanych Polaków do ogółu ich populacji i tak samo dla innych nacji, a nie po prostu porównywać procenty do liczb bezwzględnych jak to zrobiłeś. Nie dla wszystkich nacji wydano specjalne rozkazy itp.

Przypomnę;
Cytat:
Mikołaj Iwanow obliczył, że Polacy stawali przed plutonem egzekucyjnym 36x częściej niż przedstawiciele innych narodowości.

Z tego zdania nie wynika, że stawali częściej w stosunku do ogółu populacji. Tylko że fizycznie ofiar polskiego pochodzenia było 36 razy więcej niż ofiar innej narodowości.

manfred napisał/a:
Ty nie podałeś żadnych faktów, że Polacy ginęli z innego powodu niż ten, że byli Polakami.

ROzkaz 00485 Ci nie wystarczy?
https://ru.wikisource.org/wiki/%D0%9F%D1%80%D0%B8%D0%BA%D0%B0%D0%B7_%D0%9D%D0%9A%D0%92%D0%94_%D0%BE%D1%82_11.08.1937_%E2%84%96_00485
Ty nie przedstawiłeś żadnych dowodów na to że ginęli z powodu, że byli Polakami.

manfred napisał/a:
Nie dla wszystkich nacji wydano specjalne rozkazy itp.

To trochę chronologii:
marzec 1936- decyzja Politbiura o przeciwdziałaniu penetracji ZSRR przez agentów obcych wywiadów i dywersantów.
marzec 1937- akcja odrzucania wniosków o przedłużenie pobytu na terenie ZSRR dla obywateli obcych państw, w pierwszym rzędzie dla obywateli Niemiec, Polski i Japonii.
25 lipiec 1937- rozkaz 00439 i "niemiecka" operacja NKWD,
11 sierpień 1937- rozkaz 00485 i "polska" operacja NKWD,
17 sierpień 1937- rumuńska operacja NKWD
22 sierpnia- rozkaz NKWD o natychmiastowym cofnięciu zezwoleń na pobyt na obywateli 21 krajów i kolejnych 10 "o ile są kompromitujące dowody"
itd, itd. Kolejne rozkazy i telegramy dot. następnych nacji (nie wszystkie "doczekały" się własnego rozkazu, część Jeżow "załatwił" telegramem- jak np. Łotysze, Litwini, Estończycy, Finowie, nie było czasu w natłoku "pracy" na kopiowanie kolejnych rozkazów .

Jak widać narodowe akcje NKWD dotyczyły bezwarunkowo conajmniej 21 narodowości, i 10 warunkowo. A polski rozkaz był swoistą kalką niemieckiego, tylko dostosowanym do sytuacji. Tu POW , tam niemiecki Generalny Sztab i Gestapo.
_________________
Jestem z pokolenia H5N1.
 
 
manfred 
Guru



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 18 Sie 2007
Posty: 12723
Skąd: Jelenia Gora
Wysłany: Pon 11 Lis, 2019   

Nie rozumiesz, że nie wystarczy sobie pomnożyć x36, tylko trzeba obliczyć proporcję w jakiej Polacy, Niemcy itp. byli w stosunku do pozostałych narodów ZSRS, co właśnie zrobił Iwanow?

Myślałem, że "narodowe akcje" dotyczyły narodów, w tym Polaków a tu się okazało, że prof. maxikasek odkrył co innego. Może ta nazwa "akcja polska" to był tylko taki sowiecko - chytry kamuflaż, żeby nikt nie domyślił się o co chodzi?

Ps. niezłego sobie kolegę znalazłeś do dyskusji....
_________________
Jedyny użytkownik Forum, który dostał 6 ostrzeżeń na raz.
 
 
maxikasek 
9


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 27 Maj 2007
Posty: 4561
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pon 11 Lis, 2019   

piomar napisał/a:
Chcesz dokładnych danych ok. Znaj moją krzywdę:)

1934 zgadza się,

1935- 6719 z powodów "polityczno-moralnych", 1492- śmierć, choroby, 349- aresztowano . Razem 8560 ludzi.

1936-4918 ogołem, 1942 z powodów "polityczno-moralnych", 1937- śmierć, choroby, 257- aresztowano . 782- polityczne, wyrzucenie z partii.

1937- 18 658 ogółem, 1139 z powodów "alkoholowo-moralnych", 1941- śmierć, choroby, 11104- polityczne, wyrzucenie z partii. 4474- aresztowanych.

1938- 16362 ogółem, 2671 z powodów "alkoholowo-moralnych", 941- śmierć, choroby, 3580- polityczne, wyrzucenie z partii, 4138- obcokrajowcy, 5032- aresztowanych.

1939- 1691 ogółem- tu już większośc z powodu śmierci lub choroby.

Przy czym aresztowany nie oznacza z powodów kryminalnych, a z wszystkich powodów. Liczba aresztowanych po zwolnieniu z wojska nie jest znana- bo to już byli cywile.

z 35 020 tys. zwolnionych w latach 1937-38:
- 9506 aresztowano,
- 14 684 zwolniono z powodów politycznych,
- 4138 obcokrajowców (tez do politycznych się zaliczają)
Dane z notatki SG RKKA z 1939 (RGWA. F.37837. O.19. D.87. L.42-52)

Cytat:
Ze zwolnionych w latach 1937-39 (do X 1939 - złożyło odwołanie około 30 tys. zwolnionych - w tym pijaki i część chorych). Do końca 1939 r. i w I kwartale 1940 przywrócono do służby 11178.

Dokładnie 10 704. Za "Informacje o liczbie zwolnionych dowódców i personelu politycznego w latach 1935–1939" RGWA. F.37837. O.18. D.890. L.4-7"

[ Dodano: Pon 11 Lis, 2019 ]
manfred napisał/a:
Nie rozumiesz, że nie wystarczy sobie pomnożyć x36, tylko trzeba obliczyć proporcję w jakiej Polacy, Niemcy itp. byli w stosunku do pozostałych narodów ZSRS, co właśnie zrobił Iwanow?

A ja myślałem że zrozumiesz, że trzeba pisać po polsku- jeśli chcesz być właściwie zrozumiany.

manfred napisał/a:
Myślałem, że "narodowe akcje" dotyczyły narodów, w tym Polaków a tu się okazało, że prof. maxikasek odkrył co innego. Może ta nazwa "akcja polska" to był tylko taki sowiecko - chytry kamuflaż, żeby nikt nie domyślił się o co chodzi?

Nie rozumiesz lub nie chcesz. Tytuł akcji nie ma znaczenia. Wytoczono je przeciw kilkudziesięciom narodowościom. To tylko PR i "porządek w papierach".
Tak jak Sowieci rozróżniali "operacje narodowościowe"- dla narodów żyjących na terenie ZSRR. I operacje "po linii narodowościowej"- dla narodów obcych. Dla rachunkowości.
Np Bułgarzy mieli dwie "narodowe operacje"- operację "po linii bułgarskiej" i dwa miesiące później "operację bułgarską". Ci to dopiero musieli zajść za skórę Stalinowi nie? ;)
A czemu? Ot pewnie "błąd w papierach", który później sprostowano. Ktoś z NKWD nie dopatrzył się że Bułgarzy są mniejszością w ZSRR.

[ Dodano: Pon 11 Lis, 2019 ]
manfred napisał/a:
Ps. niezłego sobie kolegę znalazłeś do dyskusji....

Widzisz- w przeciwieństwie do Ciebie Piomar opiera się na danych, a nie wierze :gent:
_________________
Jestem z pokolenia H5N1.
 
 
piomar 
4
PIOMAR



Pomógł: 3 razy
Wiek: 49
Dołączył: 15 Cze 2009
Posty: 216
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 11 Lis, 2019   

Dzięki za tę wstawkę ...przynajmniej ktoś docenił przepisywanie przeze mnie danych z 3 sprawozdań, z 2 książek po rosyjsku...w nocy...
Pozdrawiam i proponuję, żebyśmy z tą tematyką przenieśli się do jakiegoś nowego postu np. o czystkach.

manfred napisał/a:
Ps. niezłego sobie kolegę znalazłeś do dyskusji....

Widzisz- w przeciwieństwie do Ciebie Piomar opiera się na danych, a nie wierze :gent: [/quote]
_________________
DYSCYPLINA JEST PODSTAWĄ WYCHOWANIA
 
 
manfred 
Guru



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 18 Sie 2007
Posty: 12723
Skąd: Jelenia Gora
Wysłany: Pon 11 Lis, 2019   

maxikasek napisał/a:

Tytuł akcji nie ma znaczenia. Wytoczono je przeciw kilkudziesięciom narodowościom.


akcje narodowościowe wytaczane przeciw kilkudziesięciu narodowościom, jednocześnie nie były wytaczane przeciw narodowościom.
Zdaje się, że to chcesz przekazać.
Może rzeczywiście czas już się przenieść na jakieś stalinowskie forum razem z piomarem, bo chyba sami już tu zostaliście z takimi odosobnionymi stwierdzeniami.
_________________
Jedyny użytkownik Forum, który dostał 6 ostrzeżeń na raz.
 
 
maxikasek 
9


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 27 Maj 2007
Posty: 4561
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pon 11 Lis, 2019   

piomar napisał/a:
Dzięki za tę wstawkę ...przynajmniej ktoś docenił przepisywanie przeze mnie danych z 3 sprawozdań, z 2 książek po rosyjsku...w nocy...

Zawsze chętnie dyskutuję z kimś kto opiera się na konkretnych danych- nawet jeśli się nie zgadzam z jego interpretacją lub uważam, że nie są właściwe. Na tym polega dyskusja.
Z wiarą trudno dyskutować, bo to jest zero-jedynkowe. Albo się wierzy i wtedy fakty sa nieistotne, albo nie... i wtedy fakty też są nieistotne.

manfred napisał/a:
akcje narodowościowe wytaczane przeciw kilkudziesięciu narodowościom, jednocześnie nie były wytaczane przeciw narodowościom.

Widzisz. Bo trzeba czytać całościowo. Pisałem wczesniej że gdyby stalinizm potrwał dłużej to miałbyś "operację NKWD przeciw spawaczom metody TIG" ;)
W gospodarce centralnie planowanej nie można ciągle "walczyć" z tym samym przeciwnikiem. Bo ktoś może zadać pytanie : Jak to? to nie odkryliście wszystkich wrogów? Dlaczego? A może kryjecie ich? Albo za słabo się staracie?
A w sowieckiej Rosji terapią na wypalenie zawodowe był strzał w potylicę.
Dlatego szukano nowych "półek".
Ostatnia nieudana już czystka Stalina- "spisek lekarzy" był wg Ciebie tylko dlatego że byli lekarzami? Nie - trafił sie młody , ambitny enkawudzista, który wykrył "niszę". Przynajmniej tak mu się wydawało- bo nie miał wyczucia chwili. W efekcie sam skończył z kulą w potylicy.

[ Dodano: Pon 11 Lis, 2019 ]
manfred napisał/a:
Może rzeczywiście czas już się przenieść na jakieś stalinowskie forum razem z piomarem, bo chyba sami już tu zostaliście z takimi odosobnionymi stwierdzeniami.

Znowu chowasz się za liczbą mnogą? Reszta po prostu może ma to gdzieś- nie wpadło Ci to do głowy?
Jak na razie to Ty zbierasz co chwilę "dzbany"- może pora wyciągnąc wnioski? :gent:
_________________
Jestem z pokolenia H5N1.
 
 
piomar 
4
PIOMAR



Pomógł: 3 razy
Wiek: 49
Dołączył: 15 Cze 2009
Posty: 216
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 11 Lis, 2019   

Dzięki za podpowiedź z tym "stalinowskim forum", chętnie skorzystam jak jakieś znajdę (oczywiście nie wypisując się z NFOW).

manfred napisał/a:
maxikasek napisał/a:

Tytuł akcji nie ma znaczenia. Wytoczono je przeciw kilkudziesięciom narodowościom.


akcje narodowościowe wytaczane przeciw kilkudziesięciu narodowościom, jednocześnie nie były wytaczane przeciw narodowościom.
Zdaje się, że to chcesz przekazać.
Może rzeczywiście czas już się przenieść na jakieś stalinowskie forum razem z piomarem, bo chyba sami już tu zostaliście z takimi odosobnionymi stwierdzeniami.
_________________
DYSCYPLINA JEST PODSTAWĄ WYCHOWANIA
 
 
manfred 
Guru



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 18 Sie 2007
Posty: 12723
Skąd: Jelenia Gora
Wysłany: Wto 12 Lis, 2019   

Gorzej jak ktoś dyskutuje o danych dotyczących czegoś zupełnie innego. Co ma do tematu ilość alkoholików wyrzuconych i przywróconych do ACz?

Jak często ci się zdarza zakręciłeś się na początku i teraz chcesz to pokryć odwołując się do "konkretnych danych".

Ty + piomar = l.mn. nie wiem, czy zauważyłeś.

A ci lekarze mieli zginąć wg jakiego wg ciebie kryterium? Bo byli lekarzami, czy "spawaczami". Tak samo jak Polacy w "akcji polskiej" byli mordowani dlatego, że byli Polakami czy kułakami?
Wszyscy to rozumieją oprócz ciebie, Iwanowa też wszyscy rozumieją, tylko nie ty itp.

Pierwsza wiadomość jaką dostałem na tym forum ponad 12 lat temu bodaj po pierwszym ostrzeżeniu jakie dostałem, zaczynała się od słów "Uważaj na czerwonych". Po 12 latach jest pod tym względem o wiele lepiej. Jeden z forumowiczów nawet jakieś dwa lata temu napisał, że to forum "prawicowe". Na pewno nie jest prawicowe, ale wiele rzeczy kosztem wielu nieraz ostrzeżeń (ale też zbanowania wielu miłośników sowietów) udało się tu poprostować. Ale jeszcze nie wszystko.
_________________
Jedyny użytkownik Forum, który dostał 6 ostrzeżeń na raz.
 
 
maxikasek 
9


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 27 Maj 2007
Posty: 4561
Skąd: Szczecin
Wysłany: Wto 12 Lis, 2019   

manfred napisał/a:
Ty + piomar = l.mn. nie wiem, czy zauważyłeś.

Czyli te cytaty tyczyły mnie i piomara?:
Cytat:
Już tacy głupi nie jesteśmy.

Cytat:
bo chyba sami już tu zostaliście z takimi odosobnionymi stwierdzeniami.


CHętnie wypowiadasz się za innych w liczbie mnogiej- choć to raczej przypadłość tych co władzę ludowa wprowadzali :cool:

manfred napisał/a:
A ci lekarze mieli zginąć wg jakiego wg ciebie kryterium? Bo byli lekarzami, czy "spawaczami". Tak samo jak Polacy w "akcji polskiej" byli mordowani dlatego, że byli Polakami czy kułakami?

CI lekarze mieli ginąć z tego samego powodu co ich poprzednicy. Bo terror potrzebował ofiar i nieważne było ich pochodzenie czy prawdziwe czy urojone winy.

manfred napisał/a:
Iwanowa też wszyscy rozumieją, tylko nie ty itp.

Iwanow akurat nie ma wysokich not jako historyk. Pisze pod modę, zamiast skorzystać z archiwów woli napisać, że są trudno dostępne lub brak. Choć inni z nich korzystają.

manfred napisał/a:
Pierwsza wiadomość jaką dostałem na tym forum ponad 12 lat temu bodaj po pierwszym ostrzeżeniu jakie dostałem, zaczynała się od słów "Uważaj na czerwonych". ... Na pewno nie jest prawicowe, ale wiele rzeczy kosztem wielu nieraz ostrzeżeń (ale też zbanowania wielu miłośników sowietów) udało się tu poprostować. Ale jeszcze nie wszystko.


Przez Ciebie muszę teraz monitor przetrzeć. Oplułem ze śmiechu. Może jeszcze nie jest za późno i da to się leczyć. Mesjanizm? :lol:

Piomar- cytat ma być nad tekstem, nie pod.
_________________
Jestem z pokolenia H5N1.
 
 
piomar 
4
PIOMAR



Pomógł: 3 razy
Wiek: 49
Dołączył: 15 Cze 2009
Posty: 216
Skąd: Warszawa
Wysłany: Wto 12 Lis, 2019   

Piomar- cytat ma być nad tekstem, nie pod.[/quote]

Tak jest Mistrzu Yodo:)
_________________
DYSCYPLINA JEST PODSTAWĄ WYCHOWANIA
 
 
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Wto 12 Lis, 2019   

Tu też tylko bicie piany.
 
 
manfred 
Guru



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 18 Sie 2007
Posty: 12723
Skąd: Jelenia Gora
Wysłany: Wto 12 Lis, 2019   

Iwanow nie pisze pod tezę? Wymienić Iwanowa. Może być jakiś marcowy docent zamiast niego. A może nie pasuje, bo jest zdecydowanie antykomunistyczny? Nawet do Solidarności Walczącej należał?


Cytat:
terror potrzebował ofiar i nieważne było ich pochodzenie czy prawdziwe czy urojone winy.


winy to wiadomo, że nie ważne. Tylko po co operację polską akurat robić? Zwłaszcza w internacjonalistycznym państwie? I ludzi wg polskich nazwisk zabijać? To nie zabijanie dlatego, że byli Polakami. Ciekawe.
_________________
Jedyny użytkownik Forum, który dostał 6 ostrzeżeń na raz.
 
 
maxikasek 
9


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 27 Maj 2007
Posty: 4561
Skąd: Szczecin
Wysłany: Czw 14 Lis, 2019   

Cytat:
 
Iwanow nie pisze pod tezę? Wymienić Iwanowa. Może być jakiś marcowy docent zamiast niego. A może nie pasuje, bo jest zdecydowanie antykomunistyczny? Nawet do Solidarności Walczącej należał?

Nie. Tylko dlatego że ostatnio jego ksiązki zbierają fatalne recenzje jako pełne błędów. Być może to kwestia wieku autora.
W ostatniej wersji książki o "akcji polskiej" tez dziwnym trafem liczba ofiar wzrosła do 200 tys. (choć żadnych nowych dokumentów nie odkryto). Powtarza mity o topieniu skazańców (ja rozumiem, jak mi to za PRL-u ksiądz na religi opowiadał- bo on nie miał dostępu do dokumentów i powtarzał to zdaje się za SOłzenicynem). Ale to tej pory nie potwierdzono takich egzekucji. To nie wojna domowa i działania Korpusu Czechosłowackiego ani czerwonych partyzantów.
Chętnie zapoznałbym się też z tymi przypadkami "zakopywania żywcem".

Cytat:
Tylko po co operację polską akurat robić? Zwłaszcza w internacjonalistycznym państwie? I ludzi wg polskich nazwisk zabijać? To nie zabijanie dlatego, że byli Polakami. Ciekawe.

Z tych samych powodów dla których zrobiono akcję niemiecką i kilkadziesiąt innych. Jedną z ofiar akcji polskiej był np. jej "pomysłodawca" - szef NKWD na Ukrainie , Wsiełowod Bałycki (Ukrainiec). To on zameldował do Moskwy że wykrył szeroką siatkę POW w 1936 roku. Pomysłów mu brakło widać. I za to został zamordowany- Moskwa uznała że kiepsko starał się w poprzednich latach, skoro POW przetrwało jego wcześniejsze czystki. KOlejny Izrael Leplewski już chyba nie w ramach "akcji polskiej" tylko czystki w NKWD.
Znany jest też np. przykład Polaka, który został aresztowany za kontakty z konsulatem polskim- został skazany i zamordowany , co ciekawe, w ramach "akcji niemieckiej". Za to jego żona - Ukrainka, w ramach akcji polskiej.
Zachowały się też wyniki kontroli w NKWD w Żytomierzu, gdzie wytknięto częste przypadki skazywania dwukrotnie tych samych osób czy skazywania osób już rozstrzelanych. Niestety nie da się juz zweryfikować ile takich "dubli" jest w statystykach. Ile osób innych narodowości zamordowano w ramach "akcji polskiej"- bo w jej ramach skazywano nie tylko osoby narodowości polskiej, ale i utrzymujące kontakty z aresztowanymi.
I nie to nie zabijanie dlatego że byli Polakami- tylko dlatego, że "mogli być członkami POW". Taki enkawudowski rachunek prawdopodobieństwa.
Cytat:
I ludzi wg polskich nazwisk zabijać?

A co mają powiedzieć aresztowani w ramach akcji przeciw trockistom- ludzie z nazwiskiem Trocki? CHoć chyba każdy wiedział, że to pseudonim, a nie prawdziwe nazwisko "tego" Trockiego.
_________________
Jestem z pokolenia H5N1.
 
 
manfred 
Guru



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 18 Sie 2007
Posty: 12723
Skąd: Jelenia Gora
Wysłany: Pią 15 Lis, 2019   

No jest różnica zginąć "za brak pomysłów", a za to, że jest się Polakiem. Więc nie wiem po co to pisać?

Ofiary już nic nie mogą powiedzieć. Gdyby mogły, pewnie powiedziałby, że zginęły, tylko dlatego że nosiły nazwisko Trocki. Podobnie jak ofiary o polsko brzmiących nazwiskach ginęły tylko dlatego, że były Polakami.

Twoją jedyną szansą jest chyba to, że w końcu jakiś moderator zamknie ten niepotrzebnie otwarty temat.
_________________
Jedyny użytkownik Forum, który dostał 6 ostrzeżeń na raz.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group