Strona Główna

<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Abp Głódź odchodzi z wojska
Opublikował Wiadomość
makary21 
Mod
wieczny malkontent/cywil banda

Wysłany: Sro 06 Lis, 2019   

-=Alex=-, słyszałem słyszałem o koszyczkach.

A co do sprawa kadrowych ... o tym jako to było załatwiane w cywilu i czemu mechanizm był podobny - tez słyszałem.

manfred 
10
Czarą honoru jest wierność

Akurat Głódź miał tą zasługę, że wprowadził kapelanów i kościół do wojska. I zrobił to udatnie. A z tamtymi generałami czerwonymi chujami, to naprawdę nie było łatwo. I to też trzeba traktować w kategoriach jakiegoś cudu, że to się udało. I później również na tym jechał. Natomiast z chrześcijaństwem nie miało to wiele wspólnego. Ale cóż, liczy się efekt. Duch tchnie kędy chce.

michqq 
9

Parafie garnizonowe byly zawsze rowniez w PRL a wiem bo w takiej jednej parafii garnizonowej jak raz zalatwialem sprawy zwiazane z sakramentami niektoremi w latach 80tych.
Księża tam byli bardziej wyrozumiali i mniej wybredni niż w normalnych parafiach stąd szli tam ludzie którzy mieli... kłopoty.
Przepiecie tych parafii pod biskupa wojskowego to takisobje sukces.
Skoro Glodz jest ojcem tego sukcesu to mozna mu wskazac i elementy porażki w całym przedsięwzieciu:
- w wielu krajach biskupi nie sa generalami a kapelani oficerami - zaś maja status cywilnego pracownika wojska. Taki status księdzu bardziej przystoi. Głódź nic nie zrobił w tym kierunku.
- w wielu krajach kapelani wojskowi pełnią funkcję podwójną będąc zarówno kapłanem pełniącym posługę religijną jak i oficerem logistycznym odpowiedzialnym za dostarczanie serwisu religijnego w podległym batalionie/pułku/brygadzie. W ich obowiązku jest prowadzić spis żołnierzy z wyszczególnieniem wyznania i dostarczenie poslugi religijnej w oparciu o zasoby miejscowe, gdy kapelsn nie może jej dostarczyć sam z racji niekompatybilności wyznań. Głódz nic nie zrobił w tym kierunku.
- w wielu krajach kapelani pelnią funkcje podwójne będąc i kapłanem i oficerem wychowawczym. Głódź nic nie zrobił w tym kierunku.
Polemizowałbym z tą UDATNOŚCIĄ wprowadzenia kapelanów do wojska.

manfred 
10

Wysłany: Czw 07 Lis, 2019   

Były, były. Z tym że raczej cały ówczesny dziekanat to była instytucja fasadowa, a kapelani funkcjonowali też na zasadach powiązań jeszcze z czasów 1 DP, jak np. ks. Kubsz w Jeleniej Górze. Dziekanat miał z jednej strony potwierdzać, że komuniści trzymają się polskich tradycji, z drugiej miał służyć osłabianiu samego Kościoła. Tak jak zresztą napisałeś. Komuniści uwielbiali dzielić księży na "ludzkich", mniej wymagających, którzy zwykle okazywali się "patriotami" i zwolennikami nowych władz, i nieprzejednanych, zarówno w sferze wiary jak i stosunku do PRLu.
Ja myślę, że wprowadzenie księży do WP patrząc z punktu widzenia KK to był jednak jak na tamte warunki olbrzymi sukces. I Głódź tego dokonał. Można sobie wyobrazić np. bp Guzdka, który próbuje to w tamtych czasach robić (bez flaszki), ale przychodzi to chyba z trudem.
Co do owych "własności" Głodzia, o których piszesz, a których nie miał, to już można polemizować, czy to było ówcześnie celem KK. Ale co do jednego, to mamy trzy duszpasterstwa i chyba każdy wierzący żołnierz może znaleźć pociechę duchową.

PDT 
Guru
myślozbrodniarz

manfred napisał/a:
czerwonymi chujami,

Ooo! Widzę, że manfred coraz bardziej nam się się nam "radykalizuje"- na mój nos musi być, na nieprzynoszący mu chwały sposób, skażony tzw. komuną. Ponoć Hitler był w 1/4 Żydem - i co z tego wyszło?

Zbanujcie tego ... niezrównoważonego Człowieka.
Boby trzeba spytać jeszcze: coście tam robili?

focus 
Mod
Freedom for the region Silesia.

PDT napisał/a:

Jesteśmy tolerancyjni. Dzisiaj dostał dwa ''dzbany''. Narazie starczy. ;)

Ludzie :!: :!: :!: , nie udzielam porad ''prawnych'' za pośrednictwem

manfred 
10

Wysłany: Nie 10 Lis, 2019   

PDT napisał/a:
manfred napisał/a:
czerwonymi chujami,

Ooo! Widzę, że manfred coraz bardziej nam się się nam "radykalizuje"- na mój nos musi być, na nieprzynoszący mu chwały sposób, skażony tzw. komuną. Ponoć Hitler był w 1/4 Żydem - i co z tego wyszło?

Kto się radykalizuje? Ja tak myślę, od początku. Po prostu testowałem forumowy system do usuwania brzydkich słów i nie zadziałał.

i 
10

Wysłany: Nie 10 Lis, 2019   

Niestety. Ta "instytucja" sama się nie oczyści. Potrzebuje zewnętrznego kopa w swoje cztery litery.

PDT 
Guru
myślozbrodniarz

Wysłany: Wto 12 Lis, 2019   

manfred napisał/a:
PDT napisał/a:
manfred napisał/a:
czerwonymi chujami,

Kto się radykalizuje? Ja tak myślę, od początku. Po prostu testowałem forumowy system do usuwania brzydkich słów i nie zadziałał.

Zatem nie negujesz "czerwonego kompleksu" - wynika to z pochodzenia czy że zwykłego oportunizmu?

manfred 
10

Co znaczy "oportunizmu"?

PDT 
Guru
myślozbrodniarz

Naprawdę nie wiesz co to jest oportunizm? ;) No fakt, żołnierzowi niepotrzebna jest znajomość tego słowa.

manfred 
10

Radykalizacja, czerwone kompleksy, oportunizm. Ezop się znalazł. Fantazjować każdy może, ale gdzie konkrety?

PDT 
Guru
myślozbrodniarz

Nie chciałem pisać dosadnie więc stonowałem wypowiedzi nt. twojego szaleństwa.

WILK711 
4

Wysłany: Sob 16 Lis, 2019   

thikim napisał/a:

Zawsze byłem przekonany że to szambo kiedyś wybije.
Przy prawidłowo działających instytucjach zarówno wojskowych jak i kościelnych ten człowiek powinien dawno zostać spuszczony do szamba gdzie jego miejsce.
Z tym że powyższe instytucje nie działają prawidłowo.
To kto go tak promował? :lol:
I jeszcze jedno niech mi ktoś wyjaśni: Jaką wartość mają te wszystkie poniższe odznaczenia

Jako dorosły człowiek przeżyłem już ponad 3 dekady i nic mnie nie zdziwi. Powyższe instytucje działają często tak :
kariery i co za tym idzie pieniądze i władzę robi się właśnie poprzez budowanie relacji międzyludzkich z przełożonymi, (im wyżej postawiony przełozony tym lepsza kariera) którzy kiedyś najprawdopodobniej w ten sam sposób zrobili swoje kariery. Trzeba wiedzieć gdzie pojechać i z kim na szkolenie, na odprawę, na misję, na pielgrzymkę itp. No i chwalić tych od których zależy nas los, wazeliną smarować itd. A przy tym pokornym być. Rzetelną pracą to się garba dorobić najwyżej można w tych instytucjach.
Oczywiście dotyczy to jedynie karier w budżetówce, gdzie nie jest wymagana fachowość, bo Państwo nawet jak upadnie ekonomicznie czy militarnie to jakoś to będzie.
A medale ? Gdzieś w ok 80-90% to są właśnie za te rzeczy które opisałem powyżej.
thikim jak zwykle masz rację.

thikim 
Guru

Wysłany: Nie 17 Lis, 2019   

Cytat:
Akurat Głódź miał tą zasługę, że wprowadził kapelanów i kościół do wojska. I zrobił to udatnie. A z tamtymi generałami czerwonymi chujami, to naprawdę nie było łatwo

Ośmielę się to zanegować. W tamtych akurat czasach ci "czerw...." chrzcili siebie i domowników na potęgę i biegli do ołtarzy na wyścigi. Bo to był jeden ze sposobów żeby na stołku dłużej posiedzieć.
Mało komu może zależy żeby siedzieć na stołku szefa kompanii ale na generalskim stołku - tu już chętnych nigdy nie brakuje - mimo iż trzeba podkreślić że roboty jest dużo więcej i w zasadzie taki stołek oznacza że lepiej nie mieć rodziny. Co kto lubi.
Nawiasem - dziś generałowie zarabiają biorąc pod uwagę obowiązki - żenująco nisko. Ja np. nigdy bym się nie pisał do takiej roboty za takie pieniądze.

Odpowiedz do tematu