Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ile można dorobić mając niepełną emeryturę?
Opublikował Wiadomość
mgrzesiu 
2


Dołączył: 14 Paź 2007
Posty: 67
Skąd: aa
Wysłany: Czw 28 Maj, 2020   

Bardzo proszę o pomoc i wyjaśnienie kwestii prawnych. Zgodnie z orzeczeniem Rejonowej Wojskowej Komisji Lekarskiej zostałem zaliczony do III grupy inwalidzkiej w związku ze służbą wojskową powstałego wskutek wypadku, chorób z tytułu których przysługują świadczenia odszkodowawcze i otrzymałem prawo do renty inwalidzkiej, pobieram jednak emeryturę gdyż to świadczenie jest wyższe. Czy zgodnie z art. 40 ust. 4 Ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin można mnie zaliczyć do osób wobec których nie stosuje się przepisów ust. 1 i 3 dotyczących zmniejszenia emerytury ? Mam niepełną emeryturę i przy dorabianiu WBE potrąca mi część przychodów. Bardzo proszę o wyjaśnienie.
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 250 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 13899
Skąd: POLSKA
Wysłany: Czw 28 Maj, 2020   

Przepisów ust. 1 i 3 nie stosuje się wobec osób:
a). których emerytura stanowi 75% podstawy jej wymiaru bez uwzględnienia podwyższenia z tytułu inwalidztwa pozostającego w związku ze służbą,
b). pobierających rentę inwalidzką z tytułu inwalidztwa powstałego wskutek wypadku pozostającego w związku ze służbą lub wskutek choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami bądź warunkami służby, z tytułu których przysługują świadczenia odszkodowawcze.

Dokonałeś wyboru emerytury i ją otrzymujesz, więc b). Ciebie nie dotyczy, ponieważ nie pobierasz renty.
Gdybyś pobierał rentę inwalidzką, wówczas miałby zastosowanie punkt b).
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----

Masz problem, pisz na forum. Nie pomagam na PW !
 
 
rydz 
4



Dołączył: 02 Paź 2005
Posty: 217
Skąd: PL
Wysłany: Czw 28 Maj, 2020   

Czy to prawda, że gdy prowadzi się własną działalność gospodarczą, to wtedy emerytura nie podlega potrąceniom bez względu na przychody?
_________________
Ludzie często łażą plażą marząc...
 
 
robpiwcio 
2


Dołączył: 21 Wrz 2007
Posty: 75
Skąd: polska
Wysłany: Pią 29 Maj, 2020   

Z tego co się orientuję, to nie możesz na działalności gospodarczej odprowadzać składek emerytalnych, czyli opłacasz tzw.mały ZUS. Ale wtedy jeśli sluzyles przed 1999 rokiem nie będziesz miał doliczone do emerytury jak osiagniesz wiek 55 lat życia.

Jeśli będziesz opłacał pełny ZUS to wtedy będę Ci zabierać emeryturę, ale za to będziesz miał doliczone jak osiagniesz 55 lat.
 
 
tomaszekcb 
1


Dołączył: 28 Lis 2008
Posty: 48
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Pią 18 Wrz, 2020   Emka

Witam, czy pobierając świadczenie pieniężne - 12 pensji co miesiąc, będę mógł dorobić ile chce? Nadmieniam, że będę miał przyznaną niepełną emeryturę. Pozdrawiam.
 
 
wieczne500 
6
Homo homini lupus



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 24 Wrz 2007
Posty: 1400
Skąd: Kozice Górne
Wysłany: Pią 18 Wrz, 2020   

W pierwszym roku po zwolnieniu (czas za który przysługuje 12 uposarzen) dorabiasz ile chcesz.
_________________
płk Jan R:"Bezet to ja mam Panie w d....
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 250 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 13899
Skąd: POLSKA
Wysłany: Pią 18 Wrz, 2020   

Zawsze może dorobić ile chce. :D
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----

Masz problem, pisz na forum. Nie pomagam na PW !
 
 
Rava 
1


Dołączył: 12 Sie 2019
Posty: 4
Skąd: wielkopolska
Wysłany: Wto 22 Wrz, 2020   

bond napisał/a:
do tolo
zmniejszona emerytura z DG tylko wtedy gdy płacisz składkę na ubezpieczenie społeczne do ZUS.


czytam to wszystko i już zgłupiałem :( ale z tego co tu koledzy piszą to zrozumiałem tak:

1. własna firma płace zus i składka zdrowotna i zabierają zależne od dochodów tak?

2. własna firma nie muszę płacić zusu opłacam tylko składkę zdrowotną i nic nie zabiorą tak?

i na koniec jeśli obie opcje mogą być (tak ja to zrozumiałem) to czy w obu przypadkach muszę to zgłosić do WBE? dodam że emerytura będzie niepełna

z góry dzięki za odpowiedź bo jak napisałem zgłupiałem w tej kwestii :(
 
 
staffs 
1



Pomógł: 1 raz
Wiek: 47
Dołączył: 17 Wrz 2007
Posty: 29
Skąd: POLSKA
Wysłany: Czw 14 Sty, 2021   

Czy te ograniczenia dorabiania przy niepełnej emeryturze stosuje się tylko do osiągnięcia wieku 55 lat czy dłużej?
 
 
Szwejk 
Mod
Janusz SUTOR



Pomógł: 68 razy
Wiek: 62
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 4011
Skąd: kiedyś WKU
Wysłany: Czw 14 Sty, 2021   

Te ograniczenia stosuje się dopóty, dopóki emeryt nie osiągnie pełnej emerytury poprzez doliczenie mu do wysługi emerytalnej okresów pracy po zwolnieniu ze służby. A doliczenie takie może nastąpić dopiero po osiągnięciu przez emeryta-mężczyznę 55 lat życia lub w razie orzeczenia mu inwalidztwa. Oczywiście takie doliczenie jest możliwe tylko w przypadku tych, którzy rozpoczynali służbę przed 2 stycznia 1999 r.
 
 
staffs 
1



Pomógł: 1 raz
Wiek: 47
Dołączył: 17 Wrz 2007
Posty: 29
Skąd: POLSKA
Wysłany: Czw 14 Sty, 2021   

Dziękuję za konkretną informację. Czy brakujący okres do pełnej em. wojskowej liczy się tak samo jak w cywilu w takim przypadku? Brakuje rok do 28,5 to rok w cywilu trzeba dorobić?
 
 
Szwejk 
Mod
Janusz SUTOR



Pomógł: 68 razy
Wiek: 62
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 4011
Skąd: kiedyś WKU
Wysłany: Czw 14 Sty, 2021   

Dolicza się procenty, a nie okresy - za każdy rok pracy 1,3%, aż do osiągnięcia wartości 75%.
 
 
staffs 
1



Pomógł: 1 raz
Wiek: 47
Dołączył: 17 Wrz 2007
Posty: 29
Skąd: POLSKA
Wysłany: Czw 14 Sty, 2021   

Dzięki serdeczne. :viktoria:
 
 
gregorcr 
5


Wiek: 45
Dołączył: 20 Maj 2008
Posty: 324
Skąd: pomorze
Wysłany: Pią 22 Sty, 2021   

Szwejk napisał/a:
Te ograniczenia stosuje się dopóty, dopóki emeryt nie osiągnie pełnej emerytury poprzez doliczenie mu do wysługi emerytalnej okresów pracy po zwolnieniu ze służby. A doliczenie takie może nastąpić dopiero po osiągnięciu przez emeryta-mężczyznę 55 lat życia lub w razie orzeczenia mu inwalidztwa. Oczywiście takie doliczenie jest możliwe tylko w przypadku tych, którzy rozpoczynali służbę przed 2 stycznia 1999 r.


Czyli jeśli będę pracował przy niepełnej emeryturze przez następne 20 lat to nic mi nie doliczy NIKT do emerytury wojskowej(rozpoczęta służba po 1999r)?
_________________
gregor
 
 
Szwejk 
Mod
Janusz SUTOR



Pomógł: 68 razy
Wiek: 62
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 4011
Skąd: kiedyś WKU
Wysłany: Pią 22 Sty, 2021   

Skoro zawodową służbę wojskową rozpocząłeś po 1 stycznia 1999 r., to nie ma możliwości zwiększenia Ci emerytury wojskowej poprzez doliczenie do wysługi emerytalnej okresów pracy. Natomiast będziesz mógł ubiegać się o drugą emeryturę, z ZUS.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Patronat prawny Forum
EGIDA - Kancelaria Radcy Prawnego Robert KŁOSIŃSKI