Strona Główna

<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przepisy ubiorcze
Opublikował Wiadomość
Tytan w dresie. 
7

Wysłany: Sro 20 Sty, 2021   

Żołnierz w rezerwie lub w stanie spoczynku nigdy nie mógł chodzić w mundurze, bez pozwolenia Szefa WSzW. No chyba, że u siebie w domu. ;)

leoncio 
5
Wacław Wojaczek

Chyba jednak może. Patrz rozporządzenie z 17.07.2003r.
Tam też opisano, kiedy zgoda jest wymagana.

Szwejk 
Mod
Janusz SUTOR

Więc może, czy nie może? Zależy co uznamy za mocniejsze - ustawę, czy rozporządzenie.

Wg art. 67 ustawy o powsz. ob. obr. RP każdy, kto nie jest żołnierzem w czynnej służbie wojskowej, winien uzyskać indywidualne zezwolenie na noszenie obowiązującego umundurowania wojskowego (pomijam tu oczywiście tych, którym wydano mundury dla celów służbowych i przechowują je w domu).

Zaś wg rozporządzenia MON z 2003 r. dotyczącego uzyskiwania zezwoleń, byli żołnierze co do zasady nie muszą ubiegać się o zezwolenie, bo tenże minister dał im w § 1 ust. 1 zezwolenie generalne. Ale już § 3 owego rozporządzenia sugeruje, że są dwie kategorie delikwentów - "imprezowicze" z § 1 oraz "pracusie" z § 2 i obydwie te grupy muszą uzyskać zezwolenie. Na dodatek minister przekroczył swoje uprawnienia, bo ustawa nakazuje mu w art. 67 ust. 3a określić tryb i zasady uzyskiwania zezwolenia, a nie udzielać takiego zezwolenia hurtowo.

Więc w końcu były żołnież może, czy nie może nosić munduru bez osobnego zezwolenia? Powiem tak: róbta co chceta, ale kiedy ja zajmowałem się sprawami zezwoleń na noszenie umundurowania, o zezwolenie musieli ubiegać się wszyscy cywile. I to nie z powodu mojego widzimisię, ale dlatego, że taka była odgórna interpretacja.

I jeszcze jedno, już na marginesie. Od 2017 roku kombatanci mają swój własny mundur, wzorowany na mundurze wojskowym z okresu II RP. Wydaje im go bezpłatnie wojsko. Dlaczego więc dotąd nie "wywalono" kombatantów z powyższego rozporządzenia?
Ostatnio zmieniony przez Szwejk Czw 21 Sty, 2021, w całości zmieniany 1 raz  

*333* 
5

Wysłany: Czw 21 Sty, 2021   

Dzień dobry,
wg mnie, na podstawie przytoczonych wyżej przepisów żołnierz w rezerwie/stanie spoczynku może nosić mundur bez zezwolenia w przypadkach wskazanych w § 1 wiadomego rozporządzenia czyli m. in. w czasie pogrzebu. Zezwolenie w formie decyzji administracyjnej wymagane jest w przypadkach określonych w § 2 rozporządzenia czyli w czasie m. in. wykonywania przez nich prac zarobkowych lub społecznych.
:gent:

michau 
2

-=Alex=- napisał/a:
jazz84 napisał/a:
Jeden slajd mówi że, wszyscy szeregowi do 60-go miesiąca służby będą mieli wypłacany równoważnik w kwocie 588 zł (mogłem się pomylić o kilka złotych).
558 zł.

Cytat:
Szeregowi zawodowi, którzy w dniu wejścia tych przepisów, tj. 1.01.2021r. mieli powyżej 24 miesięcy służby powinni "iść" ze wszystkim "po staremu", a nowo powołani i Ci, którzy mieli w dniu 1.01.2021r. poniżej 24 miesięcy służby powinni zostać "podciągnięci" pod nowe przepisy?

Cytat:
§ 2. Szeregowemu (marynarzowi) zawodowemu, który przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia ukończył 24 miesiąc zawodowej służby wojskowej, wypłaca się równoważnik, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 1 zmienianego rozporządzenia, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem, w wysokości określonej w załączniku nr 1 w lp. 5 pkt 2 do zmienianego rozporządzenia, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem.
Czyli ci którzy mieli np. 23 lata i 11 miesięcy służby zostali wydymani.

To tak jakby zmienić służącym ilość lat służby uprawniających do nabycia praw emerytalnych.
Np. Prawa emerytalne żołnierze nabywają po 15 latach służby. Zmienia się ustawa i jest w niej zapis podwyższający na 20 lat i Ci, którzy w dniu wejścia ustawy mają 15 lat służby to nabywają prawa, a ci którzy mają mniej to łapią się pod 20 lat. Wyobraźcie sobie kogoś kto ma w takim przykładzie 14 lat i 11 miesięcy służby. :lol:

24 miesiące a nie 24 lata

-=Alex=- 
Guru

michau, dziękuję za sprostowanie. :gent:

Masz problem, pisz na forum. Nie pomagam na PW !

Liptoniarz 
1

Wysłany: Pią 22 Sty, 2021   

Dzień dobry.

Przed chwilą przeczytałem, że zabronione jest noszenie naszywek m.in z grupą krwi. Czy ktoś mógłby przedstawić mi uzasadnienie dla takiego zakazu?

Jefrjeitor 
5

Liptoniarz, a możesz zacytować przepis pozwalający na noszenie naszywki z grupą krwi? Nie zacytujesz, bo taki nie istnieje. To chyba wystarczające uzasadnienie.

Tytan w dresie. 
7

Liptoniarz napisał/a:
Dzień dobry.

Przed chwilą przeczytałem, że zabronione jest noszenie naszywek m.in z grupą krwi. Czy ktoś mógłby przedstawić mi uzasadnienie dla takiego zakazu?

Na tej samej zasadzie mógłbym zapytać, jakie jest uzasadnienie, że w wojskach lądowych nosi się zielone berety.

Przepisy jasno określają, co się nosi. Nigdzie nie ma zapisu, że nakazuje się nosić emblemat z grupą krwi.
Masz mieć to co w przepisach i nic poza tym.

saintmarek 
4

Liptoniarz, to szybko się o tym dowiedziałeś. Dla Twojej informacji - NIGDY nie było przepisu, który zezwalałby na noszenie oznaczenia grupy krwi na mundurze polowym na terenie kraju.
Z drugiej strony, czasem zastanawiam się po co ta grupa krwi na mundurze ? Bo chyba nie jako informacja dla ew. ratownika czy lekarza ? :x

ArturO 
5

Nie mam pojęcia co ludzie widzą w tych naszywkach, tym bardziej, że teraz należy w tym miejscu nosić oznaczenie stopnia wojskowego.

>>Wytyczne inspektoratu czego nosić nie wolno<<

Silmeor 
6

Powiedz to takiemu jednemu generałowi co się właśnie w TVP Sport promuje...

electron77 
3

Wysłany: Sob 23 Sty, 2021   

Szkoda tylko, że z tą aktualizacją przepisów mundurowych nie uporządkowano zasad noszenia oznak rozpoznawczych.
U mnie, pomimo, że większość batalionów ma oficjalnie zatwierdzone oznaki batalionowe, d-ca brygady nakazał noszenie oznak brygadowych.
Zanim wszedł przepis o noszeniu stopnia na rękawie, nosiło się, w mojej JW, dwie oznaki: brygadową i batalionową (wiem, było to niezgodne z przepisami, ale przełożeni się nie czepiali)
Wg mnie powinno nosić się oznakę najniższego szczebla, skoro batalion ma oficjalnie zatwierdzoną oznakę, to powinno to być batalionowa.

sargento 
4

Wysłany: Sob 23 Sty, 2021   

Plakietka z grupą krwi i tak jest bezużyteczna.

[ Dodano: Pon 25 Sty, 2021 ]
:gent:
Stopień na rękawie bluzy munduru polowego nosi się czy można nosić?

-=Alex=- 
Guru

Wysłany: Pią 29 Sty, 2021   

sargento napisał/a:
Stopień na rękawie bluzy munduru polowego nosi się czy można nosić?
Nosi się.

Czy jest ktoś w stanie "rozszyfrować formację" generała dywizji w rogatywce z zielonym otokiem ?
https://www.wojsko-polski...7e8511cc5/2.jpg

Więcej zdjęć
https://www.wojsko-polski...-i-chemicznych/

Masz problem, pisz na forum. Nie pomagam na PW !

Odpowiedz do tematu