Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Konflikt: pracownik powolany do sluzby vs pracodawca.
Opublikował Wiadomość
GrzeAnto 
1


Dołączył: 15 Paź 2021
Posty: 4
Skąd: Warszawa
  Wysłany: Pią 15 Paź, 2021   Konflikt: pracownik powolany do sluzby vs pracodawca.

Witam. Jestem tu nowy i liczę na waszą pomoc.
Obecnie szykuję się do odbycia służby przygotowawczej o czym został poinformowany mój pracodawca. Od czasu kiedy się o tym dowiedział próbuje rozwiązać ze mną umowę ( o pracę na czas nieokreślony) za porozumieniem stron bez zachowania okresu wypowiedzenia.na co ja nie chcę się zgodzić. Nie ukrywam, że chodzi mi o dwutygodniową odprawę, którą musi mi obecny pracodawca zapłacić i zapis z Art. 122 ustawy o pow. Obie. Obrony RP
Art. 122. obow. obrony RP
Obowiązki pracodawcy po odbyciu przez pracownika czynnej służby wojskowej
1.
Pracodawca, który zatrudniał pracownika w dniu powołania do czynnej służby wojskowej, jest obowiązany zatrudnić go na poprzednio zajmowanym stanowisku lub na stanowisku równorzędnym pod względem rodzaju pracy oraz wynagrodzenia, jeżeli w ciągu trzydziestu dni od dnia zwolnienia ze służby pracownik zgłosił się do tego zakładu w celu podjęcia pracy. Niezachowanie tego terminu powoduje wygaśnięcie stosunku pracy, chyba że nastąpiło z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy.
2.
Jeżeli pracownik uzyskał podczas odbywania czynnej służby wojskowej inne lub wyższe kwalifikacje zawodowe, pracodawca jest obowiązany na wniosek pracownika zatrudnić go w miarę możliwości na stanowisku, które odpowiada kwalifikacjom nabytym w Siłach Zbrojnych.

Dzisiaj zostałem przez pracodawcę poinformowany, że jeżeli nie stawie się w pracy po odbyciu służby przygotowawczej to zwolni mnie dyscyplinarnie i stąd moje pytanie: Czy pracodawca może zwolnić mnie dyscyplinarnie z pracy gdy się do niej nie stawie po odbyciu służby?
.
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11566
Skąd: -)
Wysłany: Pią 15 Paź, 2021   

Faktycznie, bardzo tajemniczo brzmi zapis:

Cytat:
Pracodawca, który zatrudniał pracownika w dniu powołania do czynnej służby wojskowej, jest obowiązany zatrudnić go na poprzednio zajmowanym stanowisku lub na stanowisku równorzędnym pod względem rodzaju pracy oraz wynagrodzenia, jeżeli w ciągu trzydziestu dni od dnia zwolnienia ze służby pracownik zgłosił się do tego zakładu w celu podjęcia pracy. Niezachowanie tego terminu powoduje wygaśnięcie stosunku pracy


Wyglądałoby na to, że dopokąd trwa ten trzydziestodniowy termin - nie może zwolnić Cię dyscyplinarnie, gdyż dopokąd trwa ten termin - nie jesteś zatrudniony, więc jak. A po upływie zaś tego terminu "wygasa stosunek pracy", ale jakim cudem skoro nie byłeś zatrudniony...
:zly3: :zly3:

Cytat:
Nie ukrywam, że chodzi mi o dwutygodniową odprawę, którą musi mi obecny pracodawca zapłacić i zapis z Art. 122 ustawy o pow. Obie. Obrony RP


Masz na mysli Art 125?

Cytat:
Art. 125. Pracownik powołany do zasadniczej służby wojskowej, okresowej
służby wojskowej lub terytorialnej służby wojskowej otrzymuje od pracodawcy
odprawę w wysokości dwutygodniowego wynagrodzenia


Służba przygotowawcza nie jest służba ani zasadniczą, ani okresową, ani terytorialną, więc chyba nic z tego?
:gent:
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
 
 
GrzeAnto 
1


Dołączył: 15 Paź 2021
Posty: 4
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 15 Paź, 2021   

Czyli obecny pracodawca nie ma żadnych podstaw do tego aby zwolnić mnie dyscyplinarnie? Ustawa mówi też o tym, że muszę stawić się do pracy w obecnym miejscu jeżeli przerwę służbę przygotowawcza.
Kobieta w WKU powiedziała mi że ta odprawa mi się należy bo jak to ona stwierdziła ta odprawa jest na poczet tego żeby ludzie nie kombinowali z urlopem wypoczynkowym na czas służby.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pią 15 Paź, 2021   

Postaram się odpowiedzieć na Twoje zapytanie GrzeAnto, a także na wątpliwości michqq:

1. Strachy na Lachy ze strony pracodawcy. Pracodawca może zwolnić dyscyplinarnie pracownika tylko w sytuacjach wymienionych w art. 52 § 1 Kodeksu pracy. Niestawienie się do pracy bezpośrednio po zwolnieniu ze służby, jak tego życzy sobie Twój szef, nie stanowi podstawy do zwolnienia w jakimkolwiek trybie. Zgodnie z zacytowanym przez Ciebie art. 122 ust. 1 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP, po zwolnieniu z czynnej służby wojskowej, pracownik ma 30 dni na powrót do pracy u tego samego pracodawcy. Dopiero gdyby się nie zgłosił do pracy w tym terminie, stosunek pracy wygasa. Nie może więc tu być mowy o rozwiązaniu umowy o pracę, zwłaszcza w trybie dyscyplinarnym.

2. Co do dwutygodniowej odprawy od pracodawcy, to należy się ona także pracownikowi powołanemu do służby przygotowawczej. Wynika to z art. 133, który w zakresie określonych uprawnień nakazuje traktować żołnierzy służby przygotowawczej podobnie jak żołnierzy służby zasadniczej.

3. Na tej samej podstawie możesz skorzystać z 2 dni bezpłatnego zwolnienia od pracy w okresie od dnia doręczenia karty powołania do dnia rozpoczęcia służby, o czym mowa w art. 119 ust. 1 pkt 1.

4. Czy w okresie odbywania służby żołnierz jest nadal pracownikiem? - zastanawia się michqq. Tak, jest, ale jego obowiązki i prawa pracownicze zostają zawieszone. Bowiem, jak mówi art. 118 ust. 1, "w okresie między dniem doręczenia pracownikowi karty powołania do czynnej służby wojskowej a jej odbyciem stosunek pracy nie może być przez pracodawcę wypowiedziany ani rozwiązany".
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group