Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Renta wojskowa
Opublikował Wiadomość
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 282 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15890
Skąd: POLSKA
Wysłany: Nie 07 Kwi, 2019   

Cytat:
§ 21. 1. Żołnierza, który został uznany przez wojskową komisję lekarską za niezdolnego do zawodowej służby wojskowej, zwalnia się z tej służby z dniem, w którym decyzja komisji stała się ostateczna.
2. W razie ustalenia przez wojskową komisję lekarską niezdolności żołnierza do zawodowej służby wojskowej dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz pełni zawodową służbę wojskową, zwalnia go od wykonywania obowiązków służbowych. Fakt zwolnienia od wykonywania obowiązków służbowych dowódca jednostki wojskowej stwierdza w rozkazie dziennym.
W rozkazie dziennym będzie wszystko określone.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
tomwil32 
1


Dołączył: 12 Sie 2018
Posty: 22
Skąd: tu i tam
Wysłany: Nie 07 Kwi, 2019   

Na dzień dzisiejszy po waloryzacji otrzzymuje 1460.80 zł na konto 50 % czyli (40% + 10% z wiazku że służba) Ale jak za rok edzie to cienko to widzę miałem bedz cobadz operacje i leczenie itp ale jak to będą widzieć tego nikt nie wie a mogą uleczyć jak ZUS zobaczymy za niecały rok należę pod rwkl Kraków.
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 282 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15890
Skąd: POLSKA
Wysłany: Nie 07 Kwi, 2019   

Patrząc na § 77 pkt 4. to wątpię aby uleczyli.

Ale jak trafisz na tego ortopedę co ja, to wszystko możliwe. ;)
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
tomwil32 
1


Dołączył: 12 Sie 2018
Posty: 22
Skąd: tu i tam
Wysłany: Pon 08 Kwi, 2019   

Ja ostatnio byłem u zastępcy ordynatora stalem 3h o kulach na korytarzu aż wkoncu mnie zawola i zbada a miałem iść do ordynatora ortopedii.

[ Dodano: Pon 08 Kwi, 2019 ]
Ostatnio oglądałem wykaz chorób i wiem że jeden z paragrafow już nieistnieje więc jak nie lekarz uzdrowi to nowe rozporządzenie może to zrobić
 
 
archibald 
6
archibald


Pomógł: 19 razy
Dołączył: 15 Kwi 2010
Posty: 1524
Skąd: z dala
Wysłany: Pon 08 Kwi, 2019   

Pamiętaj że takie rozpoznanie

Cytat:
Zmiany zwyrodnieniowe stawów
znacznie upośledzające
sprawność ruchową


Zawsze powoduje niezdolność do służby.W Twoim interesie jest udowodnić przed komisją że jesteś osobą niesprawną po przebytej chorobie i nawet nie jesteś w stanie samodzielnie funkcjonować bez opieki innych osób.
 
 
tomwil32 
1


Dołączył: 12 Sie 2018
Posty: 22
Skąd: tu i tam
Wysłany: Pon 08 Kwi, 2019   

Mam paragrafy

§77 pkt 4

§77 pkt 6 (obecnie go już niema w tabeli)

§79 pkt 1

[ Dodano: Pon 08 Kwi, 2019 ]
No właśnie tyle że na dzień dzisiejszy przeszedłem między czasie jeszcze jedna operacje która pisałem kilka postów wcześniej. Powycinali więzadła acl niemam wogule a kości uzupełnił i jak narazie jest ok pół roku bez zapalenia itp jak za rok będzie patrzeć komisja zobaczymy.
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 282 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15890
Skąd: POLSKA
Wysłany: Pon 08 Kwi, 2019   

archibald napisał/a:
W Twoim interesie jest udowodnić przed komisją że jesteś osobą niesprawną po przebytej chorobie i nawet nie jesteś w stanie samodzielnie funkcjonować bez opieki innych osób.
Dokładnie.
tomwil32 napisał/a:
§77 pkt 6 (obecnie go już niema w tabeli)
Jest, cały czas.
Cytat:
§77 pkt 6. Następstwa przebytych urazów stawów bez zniekształceń oraz przewlekłe zapalenie tkanki łącznej rozlane i okołostawowe upośledzające lub znacznie upośledzające sprawność ruchową.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 30 grudnia 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie orzekania o zdolności do zawodowej służby wojskowej oraz właściwości i trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach.
Do § 77
pkt 6. Należy kwalifikować następstwa przebytych uszkodzeń wewnątrzstawowych (więzadeł, łąkotek) powodujące niestabilność, ograniczenie ruchów i upośledzenie sprawności dynamicznej oraz chondromalację – potwierdzone w badaniach USG, MRI, CT lub rtg.
Do § 79 pkt 1 i 2. Osoby bez obrzęków kończyny, bez zmian troficznych, bez zakrzepicy i rok od operacji żylaków należy kwalifikować jako zdolne (wymagana konsultacja chirurgiczna, USG naczyń żylnych kończyn).
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
tomwil32 
1


Dołączył: 12 Sie 2018
Posty: 22
Skąd: tu i tam
Wysłany: Pon 08 Kwi, 2019   

Jest możliwe że po 3 latach mogą dać na stałe?? Czy ktoś się orientuje czy rwkl Kraków daje na stałe rentę??
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 282 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15890
Skąd: POLSKA
Wysłany: Pon 08 Kwi, 2019   

tomwil32 napisał/a:
Jest możliwe że po 3 latach mogą dać na stałe??
Jest.
Cytat:
3. Wojskowa komisja lekarska może orzec, że badanie kontrolne jest zbędne, jeżeli przebieg choroby powodującej inwalidztwo wskazuje, że zmiana ustalonej grupy inwalidztwa nie nastąpi w ogóle.

Miejscowość WKL nie ma nic do rzeczy.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
Hillary 
1


Dołączył: 13 Lip 2017
Posty: 12
Skąd: Polska
Wysłany: Pon 08 Kwi, 2019   

Jeśli na orzeczeniu jest "trwale niezdolny do służby, w związku z wypadkiem w służbie" to w jaki sposób mogą zabrać rentę? Okaże się , że jednak "nietrwale niezdolny"? To by przeczyło orzeczeniu, prawda? Jeśli komisja lekarska uznaje kogoś za trwale niezdolnego, to bazuje na dokumentacji chorego oraz wiedzy medycznej i stwierdza, że nie ma rokowań na poprawę zdrowia, a skoro brak szans na poprawę to na jakiej podstawie zabrać rentę?

[ Dodano: Pon 08 Kwi, 2019 ]
Krzysztofem napisał/a:
Zastanawia mnie kiedy mam się rozliczać? Kiedy w rozkazie ukaże się że dowódca mnie zwalnia że służby i da mi wtedy czas na rozliczenie się? Czy już powinienem się rozliczać gdyz już jestem zaliczony do grupy inwalidztwa?


Rozkaz o zwolnieniu ze służby. Rozliczasz się z JW i WOGiem, dostajesz na odejście wszystkie kwity, a przede wszystkim zwróć uwagę by Ci żadnych baboli nie nasadzili w dokumentach. Ja miałem drobny błąd w odpisie z przebiegu służby zawodowej i przez to między innymi procedura rozpatrywania wniosku o przyznanie renty się przeciągała, bo WBE czekało na sprostowanie przez JW. A powiem, że podczas przyjmowaniu wniosku baaardzo skrupulatnie WBE przegląda Twą dokumentację jak czegoś brakuje to nie przyjmą i będą Cię ganiać byś prostował wszystko bo to Twój biznes jest, a nie ich. Jak będziesz się rozliczał w WOGu to sobie zawczasu weź tzw. "atestat" czyli zaświadczenie o Twym uposażeniu na koniec służby, w dwóch egzemplarzach, jeden zatrzymuje WBE, a drugi odsyłają do WOGu. Odpisy rozkazów o wszelkich dodatkach, które Ci się należały związanych na przykład z długoletnią służbą, też są potrzebne. Zresztą na stronie internetowej WBE wszystko to jest opisane.
 
 
Krzysztofem 
1


Dołączył: 05 Wrz 2018
Posty: 38
Skąd: Żary
Wysłany: Wto 09 Kwi, 2019   

Czy komisja wojskowa może nie przyznać renty ,skoro ustaliła już grupę inwalidzką ? Dzisiaj się dowiedziałem w wbe od pani że jeszcze raz będą mnie na komisję wysyłać żeby przyznać rentę.
 
 
Radca WP 
Mod



Pomógł: 66 razy
Wiek: 53
Dołączył: 22 Cze 2005
Posty: 2743
Skąd: Mazowieckie
Wysłany: Sro 01 Maj, 2019   

W odpowiedzi na pytanie zadane powyżej:

W toku postępowania przed wojskową komisją lekarską została Panu orzeczona właściwa grupa inwalidzka, co spowoduje, że właściwe WBE wyda w stosunku do Pana osoby decyzję rentową. Prawo do danej grupy zapewne nie zostało w orzeczeniu komisji lekarskiej orzeczone na stałe, lecz znajduje się tam data, w której zostanie Pan poddany badaniu kontrolnemu przez wojskową komisję lekarską, do której skieruje Pana WBE zazwyczaj na dwa miesiące przed upływem terminu. Podczas takiego badania komisja bada, czy nadal inwalidztwo trwa oraz czy pozostaje na poziomie tej grupy, którą została ustalona na ostatnim badaniu. Teoretycznie może zdarzyć się, iż komisja uzna że stan Pana zdrowia uległ pogorszeniu i np. należy Panu podwyższyć grupę inwalidzką. W takiej sytuacji WBE wyda ponowną decyzję rentową.
_________________
EGIDA Kancelaria Radcy Prawnego
Robert Kłosiński
Numer wpisu OIRP w Olsztynie (OL-1848)

Kontakt: biuro@poradyegidy.pl
Telefon: 535-400-405
 
 
 
Misiek123 
1


Dołączył: 28 Sie 2021
Posty: 8
Skąd: Zary
Wysłany: Sob 20 Lis, 2021   Renta

Mam pytanie do szanownej Kadry :)

mając rentę inwalidzką 2-giej grupy i określoną kat zdolności "E"do służby wojskowej.

czy komisja może mi zabrać w przyszłości rente? tzn uzdrowić. rente mam 5 lat już.


chciałbym Państwa opinie poznać na ten temat

pozdrawiam
 
 
archibald 
6
archibald


Pomógł: 19 razy
Dołączył: 15 Kwi 2010
Posty: 1524
Skąd: z dala
Wysłany: Czw 25 Lis, 2021   

Aby mieć prawo do renty inwalidzkiej 'na stałe" powinien być spełniony jeden z warunków ustawy

Cytat:
4. Nie przeprowadza się badań kontrolnych inwalidów po ukończeniu przez
kobiety 55 lat życia, przez mężczyzn 60 lat życia lub gdy inwalidztwo trwa
nieprzerwanie dłużej niż 10 lat.


A więc przez 10 lat obowiązują badania kontrolne i teoretycznie można prawo do świadczenia stracić , chyba że osiągnie się wiek 60 lat. Dlatego szczególnie ważne jest skrupulatne zbieranie dokumentacji medycznej celem jej przedstawiania na badaniach kontrolnych czyli systematyczne leczenie schorzeń z tytułu których posiada się grupę inwalidzką.Jednocześnie schorzenie nie może być "wyleczone" całkowicie bo wtedy przestają istnieć przesłanki do przyznania grupy przez WKL.
 
 
protot 
5
protot


Dołączył: 15 Maj 2011
Posty: 568
Skąd: Kraków
Wysłany: Czw 25 Lis, 2021   

Dla rencistów są 2 tryby orzecznictwa lekarskiego:
- I - szy - orzecznictwo dla celów rentowych . W stosunku do emerytów/rencistów wojskowych orzekają stosowne Wojskowe Komisje Lekarskie , wykonują WBE;
II-gi - orzecznictwo dla celów pozarentowych.
1. Orzecznictwo do celów rentowych, które prowadzą lekarze orzecznicy ZUS oraz komisje lekarskie ZUS. Szczególnymi grupami są rolnicy i ich rodziny - podlegają oni lekarzom rzeczoznawcom i komisjom lekarskim Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), a także tzw. służby mundurowe (policjanci, żołnierze, celnicy) i ich rodziny - podlegają komisjom lekarskim MON lub MSWiA albo MS - sędziowie, prokuratorzy, służba więzienna.
2. Orzecznictwo do celów pozarentowych - prowadzone przez powiatowe lub miejskie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności według przepisów Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z 27 sierpnia 1997 r.
Bardziej szczegółowy opis: http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/204914.
Aktualnie jestem w sporze sądowym z Miejskim i Wojewódzkim Zespołami ds Orzekania o Niepełnoprawności w Krakowie. . Dla mnie jest to spór akademicki, czyli ambicjonalny - nic mi nie zmienia. Właściwie toczą się 2 postępowania: administracyjne - zainicjowane na moją skargę przez Pełnomocnika Rządu ds Osób Niepełnosprawnych i sądowe- bo kończył się termin zaskarżenia decyzji WZON do Sądu. Moja sytuacja prawna i faktyczna jest zupełnie inna, bo status osoby niepełnosprawnej uzyskałem na mocy przepisów art,.62 i 5 Ustawy, a nie Orzeczenia Zespołu, tj. przed wejściem w życie ustawy z 1997 r. Niestety, w przepisach tych jest taki b...ałagan, że każdy zainteresowany może je interpretować na swój strój. Dostałem odpowiedź z Biura Pełnomocnika tak niepoważną, że wystarczyło 5 minut rozmowy i Pełnomocnik zlecił odpowiednią kontrolę. A w Sądzie... nawet nie idę ( bo nie mogę) sprawdzić, co się dzieje. Wiem, że Sąd powołał biegłych, nie mam odpowiedzi na moje żądanie przyznani pomocy prawnej z Urzędu, zapowiedziałem wniosek o wyłączenie sędziego. Będę miał sporo roboty przez jakiś czas. Chyba, że wcześniej Pełnomocnik Rządu rozstrzygnie sprawę administracyjnie.
_________________
"Panie, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." Św. Tomasz z Akwinu.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group