Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Radca WP
Nie 05 Mar, 2023
Widzenie przestrzenne
Opublikował Wiadomość
rafimus 
1


Dołączył: 14 Cze 2022
Posty: 43
Skąd: Warszawa
Wysłany: Sro 15 Cze, 2022   Widzenie przestrzenne

Witam.
Forumowicze, tak jak wspomniałem w swoim pierwszym poście tutaj służba w wojsku to moje życiowe marzenie. Poświęciłem kawał życia i pieniędzy na to żeby zdobyć kwalifikacje, które będą przydatne w armii i jak najbardziej zwiększą moje szanse aby do niej trafić (m.in. Ukończone 2 kier. Studiów, uprawnienia instruktora strzelectwa, sportów walki, kurs KPP, STANAG 2222, SERE A itp. Itd.) jestem też rezerwistą w stopniu kpr. Poza wojskiem nie widzę dla siebie kompletnie żadnej alternatywy.

Mam natomiast problem. Od dziecka miałem zeza którego zoperowałem niedawno. Oczy mam już proste natomiast na planszach sprawdzających widzenie w 3D z okularami, nie widzę wymaganych figur. Widzę że coś się rusza, coś jest płycej a coś głębiej ale nie żadne wzory które są wymagane w instrukcji.
Na codzień zupełnie w niczym mi to nie przeszkadza, potrafię oceniać odległość, jeżdżę autem, strzelam sportowo, a na ćwiczeniach rezerwy w niczym nie odstawałem od kolegów.

Pytanie jest takie. Czy na RWKL da się to jakoś wytłumaczyć i przekonać lekarza, że mimo tego będę dobrym żołnierzem i żeby podbił mi obiegówkę? Czy podejście jest takie ze tabelka to tabelka, nie zgadza się to „ch” ci w „d” i do widzenia?

Może jest jakieś inne rozwiązanie które umożliwi mi dostanie się do zawodowej służby?

Dzieki.
 
 
archibald 
6
archibald


Pomógł: 19 razy
Dołączył: 15 Kwi 2010
Posty: 1524
Skąd: z dala
Wysłany: Czw 16 Cze, 2022   

Tu nie ma gotowej recepty.Proponuję udać się do RWKL i poddać badaniom u kolejnych specjalistów w tym u okulisty.Nie wydaje mi się aby było wskazane z własnej inicjatywy, niepytanym opowiadać o swoich dolegliwościach.To komisja odpowiada za zakres badań i "wykrycie' ewentualnych schorzeń.Trudno powiedzieć jak twoja sytuację oceni orzecznik-okulista i sama komisja. Różne rzeczy się tam na WKL zdarzają. Od tolerancyjnego podejścia do schorzeń orzekanych po dość restrykcyjne .
 
 
rafimus 
1


Dołączył: 14 Cze 2022
Posty: 43
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 16 Cze, 2022   

Ja się obawiam że poddadzą mnie badaniu, powiem że nie widzę figur i do widzenia. Po karierze.
Zastanawiam się tylko czy jest sens się tłumaczyć albo prosić żeby przymknęli oko bo wojsko to moje marzenie czy cokolwiek?
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 282 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15890
Skąd: POLSKA
Wysłany: Czw 16 Cze, 2022   

A w ogóle na WKL przeprowadzane są takie badania kandydatów na żołnierzy zawodowych ?
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
manfred 
Guru



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 18 Sie 2007
Posty: 12723
Skąd: Jelenia Gora
Wysłany: Czw 16 Cze, 2022   

Do desantu.
_________________
Jedyny użytkownik Forum, który dostał 6 ostrzeżeń na raz.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Czw 16 Cze, 2022   

rafimus, zgodnie z § 11 pkt 3 wykazu chorób i ułomności, którym posługują się wojskowe komisje lekarskie, brak jednoczesnego widzenia obuocznego w pełnej korekcji generalnie dyskwalifikuje kandydata na żołnierza. Ale może w Twoim przypadku da się skorygować tę wadę?
A poza tym nie wiadomo, jak już wcześniej zauważył -=Alex=-, czy w ogóle będziesz badany pod kątem tego schorzenia.

Jest jeszcze inny problem, ale już dla "wtajemniczonych". Ze zdziwieniem stwierdziłem, że wykaz ten przewiduje badanie:
- osób ubiegających się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej, odbywających dobrowolną zasadniczą służbę wojskową (Gr. III),
- żołnierzy czynnej służby wojskowej, innej niż zawodowa służba wojskowa, ubiegających się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej (Gr. IV),
ale nie przewiduje badania żołnierzy rezerwy (pytający jest kapralem rezerwy) ubiegających się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej.
Co jest grane!?
 
 
rafimus 
1


Dołączył: 14 Cze 2022
Posty: 43
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 17 Cze, 2022   

Mój kolega starał się do 2PS w Kazuniu (to samo RWKL co ja, w Warszawie) i nie przepuścił go właśnie na tym badaniu.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pią 17 Cze, 2022   

Ten kolega był zapewne orzekany na podstawie starego wykazu chorób i ułomności, według którego brak jednoczesnego widzenia obuocznego zawsze dawał niezdolność do służby. Natomiast od kilku dni obowiązuje nowy wykaz, według którego niezdolność do służby daje dopiero brak jednoczesnego widzenia obuocznego w pełnej korekcji.
Nie wiem, na czym polega ta korekcja (może chodzi o korekcję okularową?), a tym bardziej czym się różni korekcja pełna od niepełnej, ale skoro złagodzono kryteria orzekania względem osób z tą wadą, więc może masz szansę przejść komisję zwycięsko.
 
 
WG 
5


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 05 Maj 2020
Posty: 773
Skąd: Wojsko Polskie
Wysłany: Pią 17 Cze, 2022   

U mnie RWKL też robił to badanie, a nie szedłem do desantu. Niektóre plansze widziałem od razu, a niektórym musiałem sie przyjrzeć ok 3-4 s.
 
 
manfred 
Guru



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 18 Sie 2007
Posty: 12723
Skąd: Jelenia Gora
Wysłany: Pią 17 Cze, 2022   

Przeszedłem z 10 komisji, ale widzenie przestrzenne w okularach sprawdzali mi tylko raz - na skoki. Też musiałem się wpatrzeć, ale tak z dobre 20 sekund.
_________________
Jedyny użytkownik Forum, który dostał 6 ostrzeżeń na raz.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group