Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Problem za dzieciaka a RWKL
Opublikował Wiadomość
Kaamil 
1


Dołączył: 16 Lis 2023
Posty: 4
Skąd: Szczecin
Wysłany: Czw 16 Lis, 2023   Problem za dzieciaka a RWKL

Czołem!

W wieku 14 lat, zostałem skierowany przez lekarza rodzinnego do psychiatry.
Psychiatra po wywiadzie ze mną oraz rodzicem, postanowił zostawić mnie na oddziale dla młodzieży na okres 2 tygodni w placówce, w celu obserwacji oraz dobrania leków (Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne zwaną też nerwicą natręctw).
Przybliżając temat, w przeszłości przeżyłem traumę (wiele czynników miało na to wpływ).

Po wyjściu z oddziału, kontynuowałem leczenie (psychotropowe) pod okiem psychiatry i w roku 2014/2015 nie musiałem podejmować dalszych kroków (miałem wtedy 15/16 lat).

W 2019 roku (miałem 20 lat), zgłosiłem się do psychiatry, ponieważ miałem problem z zasypianiem i wiele myślałem na temat tego co się działo za dzieciaka - nie występowały u mnie wcześniejsze objawy choroby (nerwica natręctw). Dostałem lek na receptę, który wykupiłem ale nawet nie zażyłem. Nie podejmowałem żadnego dalszego leczenia, skończyło się tylko na tej jednej wizycie.

W profilu IKP widzę, że odnotowano mój pobyt w szpitalu podczas obserwacji oraz receptę z 2019 roku (jako wykupiona).

Teraz w wieku 24 lat mam poukładane w głowie, potrafię sobie wszystko racjonalnie wytłumaczyć. Nie odczuwam wcześniejszych objawów i funkcjonuję normalnie, nawiązuję normalne kontakty (ogółem nic nie wskazuje, że kiedyś coś przeszedłem). Dbam o psychikę, o zdrowie fizyczne i małymi krokami idę do przodu.

Chciałbym służyć w wojsku, czy z taką przeszłością jest w ogóle sens startować ?
Czy z automatu po przedstawieniu sytuacji sprzed lat dostanę N-kę ?

Ktoś miał może podobny problem ?
Jeśli się nie przyznam to kiedyś ktoś może się dokopać do tych informacji i mogę mieć problemy, a tego chciałbym uniknąć.

Pozdrawiam ;)
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Czw 16 Lis, 2023   

Odpowiedz proszę na dwa pytania:
1. Czy stając przed komisją lekarską podczas kwalifikacji wojskowej, jako 19-latek, ujawniłeś swój incydent psychiatryczny z dzieciństwa?
2. Jaką kategorię zdrowia wówczas otrzymałeś i jakie rozpoznanie (paragraf-punkt) zawiera tamto orzeczenie?
 
 
Kaamil 
1


Dołączył: 16 Lis 2023
Posty: 4
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pią 17 Lis, 2023   

Szwejk napisał/a:
Odpowiedz proszę na dwa pytania:
1. Czy stając przed komisją lekarską podczas kwalifikacji wojskowej, jako 19-latek, ujawniłeś swój incydent psychiatryczny z dzieciństwa?
2. Jaką kategorię zdrowia wówczas otrzymałeś i jakie rozpoznanie (paragraf-punkt) zawiera tamto orzeczenie?


Podczas komisji, nie padło nawet pytanie na temat zdrowia psychicznego. Jedynie dlaczego mam wysokie ciśnienie i czy się stresuję, lekarz obejrzał mnie bez ubrań oczywiście porobili pomiary i tyle.

Otrzymałem od razu kategorie A, zdolny do pełnienia służby.
Jedyne zaburzenie, które wskazano to skórne nie upośledzające zdolności ustroju.
 
 
sargento 
5


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 04 Gru 2018
Posty: 551
Skąd: Łódź
Wysłany: Pią 17 Lis, 2023   

Sprawa może wypłynąć podczas postępowania sprawdzającego.
_________________
---
Najniżsi podoficerowie są najdumniejsi
Georg Christoph Lichtenberg
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pią 17 Lis, 2023   

Kaamil, a więc w wojskowych dokumentach nie ma informacji o Twoim leczeniu psychiatrycznym. Zaś lekarze wojskowej komisji lekarskiej nie mają dostępu do dokumentacji medycznej osoby orzekanej. Więc o tym incydencie mogą się dowiedzieć tylko od Ciebie.

Natomiast, czy możesz mieć w przyszłości problemy prawne z racji zatajenia faktu wcześniejszego leczenia? Nie sądzę, jednak coś więcej na ten temat mógłbym powiedzieć, gdyby któryś z forumowiczów opisał, jak obecnie wygląda wywiad lekarski przeprowadzany przez WKL. A więc:
1. Ustnie, czy pisemnie na jakimś druku?
2. Jeśli na druku, to czy jest tam zamieszczona formułka o odpowiedzialności karnej za składanie nieprawdziwych zeznań (albo nieprawdziwego oświadczenia).

sargento, fakt, że w ankiecie bezpieczeństwa osobowego występują pytania dotyczące chorób psychicznych (ta część ankiety nie dotyczy postępowania zwykłego), ale postępowanie sprawdzające to już inna, odrębna sprawa.
 
 
Kaamil 
1


Dołączył: 16 Lis 2023
Posty: 4
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pią 17 Lis, 2023   

Szwejk napisał/a:
Kaamil, a więc w wojskowych dokumentach nie ma informacji o Twoim leczeniu psychiatrycznym. Zaś lekarze wojskowej komisji lekarskiej nie mają dostępu do dokumentacji medycznej osoby orzekanej. Więc o tym incydencie mogą się dowiedzieć tylko od Ciebie.

Natomiast, czy możesz mieć w przyszłości problemy prawne z racji zatajenia faktu wcześniejszego leczenia? Nie sądzę, jednak coś więcej na ten temat mógłbym powiedzieć, gdyby któryś z forumowiczów opisał, jak obecnie wygląda wywiad lekarski przeprowadzany przez WKL. A więc:
1. Ustnie, czy pisemnie na jakimś druku?
2. Jeśli na druku, to czy jest tam zamieszczona formułka o odpowiedzialności karnej za składanie nieprawdziwych zeznań (albo nieprawdziwego oświadczenia).

sargento, fakt, że w ankiecie bezpieczeństwa osobowego występują pytania dotyczące chorób psychicznych (ta część ankiety nie dotyczy postępowania zwykłego), ale postępowanie sprawdzające to już inna, odrębna sprawa.


Dziękuję Panowie za odpowiedzi, jeśli jest ktoś na forum, kto mógłby odpowiedzieć na pytania Szwejk byłbym wdzięczny.

Rozumiem, że w razie wyłożenia kawy na ławę przysługuje mi N-ka i nie mam już możliwości startowania do wojska ?
Czy jakieś przepisy odnośnie komisji nie mają się luzować - wydawało się, że coś mi minęło na forum, ale nie mogę tego odszukać.
 
 
Radhezz 
3
a gdzie tu panie do emerytury...



Pomógł: 2 razy
Wiek: 36
Dołączył: 06 Sty 2009
Posty: 122
Skąd: Polska
Wysłany: Pią 17 Lis, 2023   

Szwejk napisał/a:
1. Ustnie, czy pisemnie na jakimś druku?
Ustnie, lekarz pisze na karteczce, ale nie pamiętam czy na koniec nie daje jej do podpisania - w wiadomym celu.

Natomiast nie wydaje mi się żeby były jakiekolwiek pytania o zdrowie psychiczne podczas wywiadu początkowego w RWKL, choćby dlatego że opinia zarówno psychologa jak i psychiatry są obligatoryjne, i każdy musi tych dwóch lekarzy zaliczyć. Także to nie tak jak np. neurolog, że jak człowiek się przyzna że miał uraz głowy, to go skierują na badanie i tam może go lekarz "uwalić", a jak się nie przyzna to go to omija i ma szanse się prześlizgnąć mając np. padaczkę pourazową.
No a podstawą przy badaniu psychiatrycznym jest właśnie wywiad dotyczący zdrowia psychicznego, zarówno kandydata, jak i przypadków takich chorób w rodzinie. Czy przyznanie się do tego że kiedyś coś było z miejsca dyskwalifikuje - tego nikt nie powie, tylko lekarz w RWKL - o ile nie jest to napisane wprost w rozporządzeniu o orzekaniu zdolności do pełnienia służby. Czyli albo grasz w otwarte karty i liczysz że się uda, albo nie.


Kaamil napisał/a:
Czy jakieś przepisy odnośnie komisji nie mają się luzować - wydawało się, że coś mi minęło na forum, ale nie mogę tego odszukać.
Ale nie w kwestii zdrowia psychicznego... I coś mi się wydaje że to miało dotyczyć służby niezawodowej tylko, ale pewności nie mam.
_________________
Zacząłęm od zera, i sporo mi go jeszcze zostało...
ex. Najtańsza Siła Robocza || ex. Aktywna Rezerwa
Każdy zasługuje na mądrego przełożonego. Niektórzy go bezwzględnie potrzebują.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pią 17 Lis, 2023   

Zatem na podstawie wyjaśnień Radhezz-a potwierdzam, że za podanie lekarzom-członkom WKL lub lekarzom specjalistom nieprawdziwych informacji na temat przebytych chorób nie grozi żadna odpowiedzialność.

Natomiast "wyłożenie kawy na ławę", jak to określiłeś Kaamil, niekoniecznie spowodowałoby orzeczenie niezdolności do służby wojskowej, tak zawodowej, jak i zawodowej (nie podałeś, o którą z tych służb Ci chodzi). Nerwica natręctw jest uleczalna, a z Twojej wypowiedzi wynika, że to było zdarzenie krótkotrwałe, incydentalne. Więc może rzeczywiście masz tę chorobę już za sobą.

Jeśli chodzi o planowane złagodzenie kryteriów zdrowotnych dla kandydatów do służby wojskowej, to jest tak, jak podał Radhezz - w zakresie chorób psychicznych, a na pewno zaburzeń nerwicowych, nie ulegną one zmianie.
 
 
Kaamil 
1


Dołączył: 16 Lis 2023
Posty: 4
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pią 17 Lis, 2023   

Szwejk napisał/a:
Zatem na podstawie wyjaśnień Radhezz-a potwierdzam, że za podanie lekarzom-członkom WKL lub lekarzom specjalistom nieprawdziwych informacji na temat przebytych chorób nie grozi żadna odpowiedzialność.

Natomiast "wyłożenie kawy na ławę", jak to określiłeś Kaamil, niekoniecznie spowodowałoby orzeczenie niezdolności do służby wojskowej, tak zawodowej, jak i zawodowej (nie podałeś, o którą z tych służb Ci chodzi). Nerwica natręctw jest uleczalna, a z Twojej wypowiedzi wynika, że to było zdarzenie krótkotrwałe, incydentalne. Więc może rzeczywiście masz tę chorobę już za sobą.

Jeśli chodzi o planowane złagodzenie kryteriów zdrowotnych dla kandydatów do służby wojskowej, to jest tak, jak podał Radhezz - w zakresie chorób psychicznych, a na pewno zaburzeń nerwicowych, nie ulegną one zmianie.


Dziękuję za odpowiedzi, na początek chciałbym pójść na DZSW, a potem na szkolenie specjalistyczne oraz na żołnierza zawodowego.
Nie boję się pracy, chciałbym poznać wszystko od zera i chętnie rozwijałbym się jeśli byłaby taka możliwość w jednostce.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group