Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Trzynastka - problem
Opublikował Wiadomość
Sephiroth 
1
The Great


Dołączył: 11 Sty 2024
Posty: 23
Skąd: Polska
Wysłany: Wto 06 Lut, 2024   Trzynastka - problem

Jak liczona jest tzw. "trzynastka", czyli dodatkowe uposażenie roczne, zwane też nagrodą roczną?
Jest to jakoś 1/12 należności/uposażenia należnych w danym roku kalendarzowym wraz z dodatkami o charakterze stałym, czyli taka średnia arytmetyczna z tych należności/uposażenia wraz z dodatkami o charakterze stałym, które otrzymałem w danym/poprzednim roku.
Tylko jak oni to (tą średnią, czyli 1/12) wyliczają? Czy wyliczają to (tą średnią, czyli 1/12) z kwot należnych mi (przed odjęciem za L4) czy z kwot, które otrzymałem faktycznie na konto (po odjęciu za L4)? Moim zdaniem powinno być to pierwsze, bo jest to dodatkowe uposażenie roczne, a za L4 mi już odjęli przecież wszystko z normalnych comiesięcznych uposażeń. Stosując drugą metodę karają mnie drugi raz za to samo. A użyli drugiej metody i twierdzą, że tak ma być. To jak to jest naprawdę?
 
 
 
mati_s1 
5


Pomógł: 12 razy
Dołączył: 13 Cze 2022
Posty: 458
Skąd: z wojska
Wysłany: Sro 07 Lut, 2024   

Do nagrody rocznej wlicza się podstawa plus dodatki. Nic się nie odejmuje i nic nie dodaje.
 
 
Sephiroth 
1
The Great


Dołączył: 11 Sty 2024
Posty: 23
Skąd: Polska
Wysłany: Sro 07 Lut, 2024   

Widzę teraz na kwitach, że poprawna nazwa to dodatkowe uposażenie roczne. Muszę wiedzieć jak dokładnie poprawnie się to liczy, bo widziałem, że tam gdzieś w ustawie jest napisane, że to jest 1/12 z "otrzymanych" należności. Dlatego muszę wiedzieć: czy liczą 1/12 z tego co mi się należy (zanim potrącą za L4) czy 1/12 z otrzymanego uposażenia (po potrąceniu za L4)? Mi ewidentnie policzyli 1/12 z otrzymanych należności po potrąceniu za L4 w przypadku DUR za 2023 (dla mnie to głupie bo miałem przecież już potrącane przy pensjach, to dlaczego karają za to samo?). To mogą tak czy nie? Widziałem w ustawie słowo z "otrzymanych" należności, więc jak to interpretować? Jeśli nie powinni wyliczać z otrzymanych należności po potrąceniu za L4, tylko z otrzymanych należności należnych przed potrąceniem za L4, to jak mam się z nimi wykłócić i jaką podstawę prawną wskazać? Ciekawym faktem jest, że przy 1/12 DUR za styczeń 2024 policzyli bez potrącenia za L4, mimo że w styczniu też miałem potrącane za L4 z uposażenia (30 dni). A DUR za 2023 policzyli 1/12 z uposażeń w 2023 po zmniejszeniu za L4. To jak to jest, że DUR pełne za 2023 liczyli 1/12 z uposażeń za 2023 po potrąceniu, a 1/12 DUR za sam styczeń 2024 liczyli z pełnego uposażenia 1/12, mimo że w styczniu też było potrącane za L4 (30 dni)? Są jakieś wybiórcze mechanizmy w przypadku DUR i jak się prawidłowo liczy? U mnie w jednostce stwierdzili, że za 2023 DUR liczy się z potrąconych uposażeń, a za 2024 liczy się z niepotrąconych i nie potrąca się, bo jest to rok odejścia. Pojebane to jakieś. Za 2023 podwójnie karany jestem za to samo, a za 2024 nagradzany, że odchodzę.
Legenda:
DUR - Dodatkowe Uposażenie Roczne.
 
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15954
Skąd: POLSKA
Wysłany: Sro 07 Lut, 2024   

Cytat:
"W przypadku otrzymywania przez żołnierza zawodowego w trakcie roku kalendarzowego, uposażenia pomniejszonego w związku z przebywaniem na zwolnieniu lekarskim, do obliczenia dodatkowego uposażenia rocznego przyjmować się będzie pomniejszone uposażenie.
W przypadku żołnierza zwalnianego z zawodowej służby wojskowej, podstawę obliczenia dodatkowego uposażenia rocznego jako należności przysługującej z tytułu zwolnienia z zawodowej służby wojskowej stanowić będzie kwota miesięcznego uposażenia przysługującego w ostatnim miesiącu pełnienia zawodowej służby wojskowej, bez uwzględnienia zmniejszeń wynikających z przebywania żołnierza na zwolnieniu lekarskim".
Pismo Nr DK/III/6186/14 z dnia 20.05.2014 r.

Tak to sobie wykombinowali. :lol:

Sephiroth napisał/a:
U mnie w jednostce stwierdzili, że za 2023 DUR liczy się z potrąconych uposażeń, a za 2024 liczy się z niepotrąconych i nie potrąca się, bo jest to rok odejścia.
Tak to wygląda biorąc pod uwagę powyższe pismo.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
Sephiroth 
1
The Great


Dołączył: 11 Sty 2024
Posty: 23
Skąd: Polska
Wysłany: Sro 07 Lut, 2024   

Tak to sobie cwaniaczki wymyślili dziwacznie. Trochę lipa, ale cóż, trudno. Dzięki za informację. Nigdy w życiu bym sam się tego nie dowiedział w inny sposób.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group