Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Radca WP
Wto 07 Lut, 2006
WOJSKOWE KOMISJE LEKARSKIE
Opublikował Wiadomość
Radca WP 
Mod



Pomógł: 66 razy
Wiek: 53
Dołączył: 22 Cze 2005
Posty: 2743
Skąd: Mazowieckie
Wysłany: Wto 24 Sty, 2006   WOJSKOWE KOMISJE LEKARSKIE

Witam w kolejnym temacie!!!

Mam nadzieję, że informacje tutaj zawarte pomogą na zrozumienie zasad działania i funkcjonowania wojskowym organów orzeczniczych w wypadku skierowania poszkodowanego na badanie komisyjne po zaistniałym nieszczęśliwym zdarzeniu losowym.



KIEROWANIE DO WOJSKOWYCH KOMISJI LEKARSKICH


Do WKL kieruje się na wniosek lub z urzędu.

WNIOSEK O SKIEROWANIE

Dowódca jednostki w porozumieniu z lekarzem naczelnym jednostki – szczególnie w sytuacji, gdy dany żołnierz przez dłuższy okres czasu jest niezdolny do wykonywania czynności służbowych na zajmowanym stanowisku, często przebywa na zwolnieniach lekarskich itp... czyli jednym słowem istnieje podejrzenie, że jego zdolność do pracy w charakterze żołnierza zawodowego ze względu na obniżone predyspozycje psychofizyczne uległa znacznemu pogorszeniu;
Wniosek taki może wystosować również sam lekarz naczelny jednostki, który z racji zajmowanego stanowiska i nałożonych na nim obowiązków ma za zadanie wyłapywać takich żołnierzy zawodowych, co do których istnieje podejrzenie występowania czynników choroby zawodowej lub z karty indywidualnej zdrowia wynika, że w danym dłuższym okresie czasu powtarzają się stałe nawroty choroby. Lekarz ten z założenia powinien znać charakter pracy oraz zakres obowiązków każdego żołnierza czy pracownika cywilnego i tym samym dokonywać analizy – czy dana osoba bez szwanku na zdrowiu jest zdolna dalej zajmować te stanowisko;

Z wnioskiem o skierowanie do WKL może wystąpić sam żołnierz zawodowy, który nie czuje się na siłach, aby dalej służyć lub zauważył u siebie niepokojące negatywne objawy, które jak już wspomniałem powyżej mogą nosić w sobie znamiona choroby zawodowej. Wniosek taki najlepiej wystosować w formie pisemnej i złożyć w kancelarii w dwóch egzemplarzach (jeden podbija kierownik kancelarii i oddaje żołnierzowi).

NA PODSTAWIE JAKICH DOKUMENTÓW

Komisja lekarska orzeka o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, jego stopniu oraz związku z wypadkiem albo z chorobą zawodową na podstawie bezpośredniego badania pracownika i dokumentacji lekarskiej oraz dokumentacji dotyczącej tego wypadku albo tej choroby.
Jeżeli dokumentacja lekarska nie jest wystarczająca do wydania orzeczenia, komisja lekarska kieruje pracownika do właściwego zakładu społecznego służby zdrowia w celu przeprowadzenia badań dodatkowych, specjalistycznych lub obserwacji szpitalnej (klinicznej).

WAŻNE !!!

Dlatego tak ważnym elementem przy procedurze orzeczniczej jest posiadanie przez żołnierza wszelkiej dokumentacji lekarskiej wytworzonej podczas służby przez zakłady opieki medycznej cywilnych i wojskowych ośrodków. W skład tej dokumentacji wchodzi oczywiście posiadana jeszcze przez grono żołnierzy zawodowych zielona Książeczka Zdrowia Żołnierza Zawodowego. Dla lekarzy orzeczników w WKL w dalszym ciągu jest to najlepszy dokument na podstawie, którego są w stanie dokonać rzetelnej oceny stanu zdrowia żołnierza na przebiegu lat służby.
Należy również pamiętać, że przy orzekaniu o zdolności do zawodowej służby wojskowej komisja oprócz dokumentacji medycznej bierze również pod uwagę opinię służbową i lekarską wystawioną przez dowódcę oraz lekarza naczelnego jednostki jak również wszelkie inne dokumenty, które mają jakikolwiek związek z orzecznictwem.
Samemu zainteresowanemu przysługuje prawo do sporządzenia osobistego oświadczenia, w którym może zawrzeć wszelkie istotne w swojej ocenie fakty, zdarzenia związane z przebiegiem jego służby wojskowej na zajmowanych stanowiskach.
Art. 75. § 1. kpa Jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. W szczególności dowodem mogą być dokumenty, zeznania świadków, opinie biegłych oraz oględziny.

ZASADY ORZEKANIA

Komisja lekarska ustala stały lub długotrwały uszczerbek na zdrowiu według stanu po zakończeniu leczenia, a w stosunku do osób pobierających zasiłki z ubezpieczenia w razie choroby i macierzyństwa - według stanu z końca okresu pobierania zasiłku.
Ustalenie stopnia stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu pracownika może być dokonane przed zakończeniem leczenia lub pobierania zasiłku, jeżeli stopień stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu jest niewątpliwy. – mowa tutaj oczywiście o takich sytuacjach, gdy w wyniku wypadku nastąpiło znaczne uszkodzenie ciała tj; utrata kończyny, utrata wzroku itp....

Jeżeli wypadek lub choroba zawodowa spowodowały uszkodzenie kilku kończyn albo narządów lub układów, ogólny stopień stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu ustala się przez zsumowanie procentów uszczerbku, ustalonych za poszczególne uszkodzenie według zasad przewidzianych w tabeli, z ograniczeniem, do 100%. Przy wielomiejscowym uszkodzeniu kończyny, ogólny stopień stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu równa się sumie procentów uszczerbku, ustalonych za poszczególne uszkodzenia według zasad przewidzianych w tabeli, z tym że procent ten nie może być wyższy od procentu przewidzianego za utratę uszkodzonej części kończyny.

W razie utraty lub uszkodzenia organu, narządu lub układu, których funkcje były już naruszone przed wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, stopień stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu określa się w wysokości różnicy pomiędzy stwierdzonym stopniem tego uszczerbku a stopniem naruszenia istniejącego bezpośrednio przed wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową. Jeżeli określenie, w jakim stopniu organ, narząd lub układ były upośledzone przed wypadkiem, nie jest możliwe, przyjmuje się, że upośledzenia nie było.

KRYTERIA OCENY

O ustaleniu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu komisja lekarska wydaje orzeczenie, które doręcza osobie badanej.
Orzeczenie powinno zawierać:
1) opis naruszenia sprawności organizmu,
2) stopień stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu oraz numer pozycji w tabeli; w razie zastosowania oceny należy dodatkowo uzasadnić, podając przyczyny zastosowania określonej pozycji tabeli,
3) pouczenie o środkach odwoławczych.

SKŁADNIKI DECYZJI (ORZECZENIA)

Oprócz ujętych powyżej czynników, które powinny się znaleźć w Orzeczeniu (Decyzji) zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego Art. 107. § 1. Decyzja powinna zawierać: oznaczenie organu administracji publicznej, datę wydania, oznaczenie strony lub stron, powołanie podstawy prawnej, rozstrzygnięcie, uzasadnienie faktyczne i prawne, pouczenie, czy i w jakim trybie służy od niej odwołanie, podpis z podaniem imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego osoby upoważnionej do wydania decyzji. Decyzja, w stosunku do której może być wniesione powództwo do sądu powszechnego lub skarga do sądu administracyjnego, powinna zawierać ponadto pouczenie o dopuszczalności wniesienia powództwa lub skargi.


§ 30. 1. Prawo odwołania przysługuje od każdego nieprawomocnego orzeczenia i decyzji wojskowej komisji lekarskiej.
2. Jeżeli orzeczenie dotyczy ustalenia związku śmierci ze służbą wojskową, prawo odwołania przysługuje małżonkowi lub innemu najbliższemu członkowi rodziny zmarłego. Jeżeli orzeczenie dotyczy chorego psychicznie lub ubezwłasnowolnionego, prawo odwołania przysługuje także małżonkowi lub innemu najbliższemu członkowi rodziny.
3. Przedmiotem odwołania może być orzeczenie i decyzja w całości lub w części.
4. Odwołanie wnosi się do właściwej wojskowej komisji lekarskiej wyższego szczebla, o której mowa w § 24 ust. 2, za pośrednictwem komisji, która wydała orzeczenie i decyzję, w terminie 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia wymienionego w § 23 ust. 1 albo doręczenia orzeczenia i decyzji nie podlegającego zatwierdzeniu.

§ 31. 1. Wojskowa komisja lekarska, od której orzeczenia i decyzji zostało wniesione odwołanie, może odwołanie uwzględnić i wydać nowe orzeczenie i decyzję oraz powiadomić o tym odwołującego się.
2. W razie nieuwzględnienia odwołania, wojskowa komisja lekarska, w terminie 7 dni od jego otrzymania, przesyła odwołanie wraz z aktami sprawy i uzasadnieniem własnej decyzji do komisji wyższego szczebla; przepis § 24 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
3. Odwołanie wniesione po terminie określonym w § 30 ust. 4 nie podlega rozpatrzeniu. W wyjątkowych należycie umotywowanych wypadkach wymienione odwołanie po tym terminie może być rozpatrzone.

§ 32. 1. Wojskowe komisje lekarskie rozpatrują odwołania w składzie trzech oficerów-lekarzy.
2. Wojskowa komisja lekarska rozpatrująca odwołanie orzeka w zasadzie na podstawie dokumentacji znajdujących się w aktach orzeczniczo-lekarskich; w razie potrzeby komisja może przeprowadzić ponowne badanie lekarskie, a także skierować badanego na obserwację szpitalną. Komisja może również przeprowadzić dodatkowe postępowanie w celu uzupełnienia dowodów i materiałów w sprawie albo zlecić przeprowadzenie tego postępowania komisji, która wydała orzeczenie i decyzję.
3. Wojskowa komisja lekarska rozpatrująca odwołanie może:
1) utrzymać w mocy orzeczenie i decyzję,
2) uchylić je oraz zarządzić ponowne badanie i wydanie nowego orzeczenia i decyzji przez wojskową komisję lekarską niższego szczebla, udzielając jej wiążących zaleceń,
3) uchylić i wydać nowe orzeczenie i decyzję.

§ 33. Orzeczenie i decyzja wojskowej komisji lekarskiej wydane w wyniku rozpatrzenia odwołania jest ostateczne.
§ 34. Przepisy § 32 i 33 stosuje się odpowiednio do rozpatrywania sprzeciwów, z tym że Centralna Wojskowa Komisja Lekarska rozpatruje sprzeciwy w składzie pięciu oficerów-lekarzy.

§ 35. 1. Wojskowa komisja lekarska, która wydała orzeczenie i decyzję w trybie przepisów § 24 ust. 3, § 32 ust. 3 i 4 lub § 34, zawiadamia właściwą komisję lekarską na piśmie o utrzymaniu w mocy orzeczenia i decyzji lub jego uchyleniu oraz o trybie wydania nowego orzeczenia i decyzji; do komisji przesyła się również nowe orzeczenie i decyzję oraz dokumentację orzeczniczo-lekarską.
2. O rozpatrzeniu odwołania (sprzeciwu) wojskowa komisja lekarska powiadamia osobę zainteresowaną.
3. Przewodniczący wojskowej komisji lekarskiej, która wydała orzeczenie i decyzję w trybie określonym w § 24 ust. 3, § 32 ust. 3 lub § 34, przesyła kopię orzeczenia i decyzji osobie badanej, dowódcy macierzystej jednostki wojskowej lub kierownikowi wojskowego organu emerytalnego, a w przypadku żołnierza rezerwy - właściwemu wojskowemu komendantowi uzupełnień, kierującemu żołnierza do wojskowej komisji lekarskiej.



Od każdego orzeczenia WKL I instancji zainteresowanemu służy w terminie 14-stu dni od chwili otrzymania dokumentu odwołanie do instancji II. Należy pamiętać, że odwołanie zgodnie z kpa służy jedynie do jednej instancji. Czyli od decyzji TWKL służy odwołanie do RWKL, a od RWKL służy odwołanie do CWKL.
W szczególnie uzasadnionych wypadkach strona zainteresowana pomimo wyczerpania prawa do wniesienia odwołania od decyzji TWKL do RWKL może wnieść skargę/zażalenie do CWKL – w trybie nadzoru służbowego.

Centralna Wojskowa Komisja Lekarska bowiem sprawuje nadzór nad prawidłowością opracowanych przez komisje niższych WKL orzeczeń.
Z zasady zazwyczaj podoficerów oraz oficerów młodszych kieruje się do Terenowych Wojskowych Komisji Lekarskich, a oficerów wyższych do Rejonowych Wojskowych Komisji Lekarskich.

Załącznik Nr 3 i 4 do ROZPORZĄDZENIA MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 8 sierpnia 2003 r w sprawie ustalania stopnia uszczerbku na zdrowiu oraz związku śmierci żołnierzy ze służbą wojskową wskutek wypadku lub choroby (Dz. U. z dnia 18 września 2003 r.)


Jeśli spojrzymy na powyższe wzory widzimy, że w zał. 3 i 4 pkt. 9 celowo pozostawiono dużą ilość wolnego miejsca w celu podania szczegółowego uzasadnienia stanowiska przyjętego przez WKL w rozpatrywanej sprawie. Dla zainteresowanego, bowiem przytoczenie samego aktu prawnego lub wyłuskanie paragrafów z tabeli nic nie mówi.
Znamienne jest to, że WKL niejednokrotnie w Orzeczeniach nie poświęca zbyt wiele kwestii szczegółowego wytłumaczenia swojego stanowiska z ukazaniem na jakich faktach i przepisać prawa je oparła oraz jakim faktom i dowodom nie dała wiary i z jakiego powodu.
Decyzje II instancji są decyzjami ostatecznymi w toku postępowania administracyjnego, na które co prawda przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, lecz jedynie w kwestii popełnionych błędów po linii kodeksu postępowania administracyjnego. Odwołanie do WSA nie przysługuje. Analizując różnego rodzaju sprawy w tym względzie doszedłem do sedna swoistego zawirowania prawnego w tej kwestii.
Wojskowe Komisje Lekarskie broniły się jednak przed tym tłumacząc, że Orzeczenie jest jedynie częścią składową decyzji organu rentowo-emerytalnego. Ustalono więc, że odwołanie przysługuje – lecz nie od orzeczenia WKL, ale od decyzji WBE. Te zaś stanęło w postawie obronnej wobec przymusowego faktu wzięcia na swoje barki odpowiedzialności za decyzje WKL tłumacząc, że nie jest to ich stanowisko. Zaczęła się znów walka, którą zakończono orzeczeniem sądu w sentencji którego ustalono, że: ,,jeżeli WBE wydaje swoją decyzję opierając się częściowo na decyzji WKL to tym samym ponosi pełną odpowiedzialność za swoje działania, bowiem działając na bazie tych dokumentów jest zobowiązane do sprawdzenia go pod każdym względem.

Pozdrawiam Radca WP
:gent:
_________________
EGIDA Kancelaria Radcy Prawnego
Robert Kłosiński
Numer wpisu OIRP w Olsztynie (OL-1848)

Kontakt: biuro@poradyegidy.pl
Telefon: 535-400-405
 
Ostatnio zmieniony przez Radca WP Nie 18 Maj, 2008, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
lukasz129
[Usunięty]

Wysłany: Nie 01 Lip, 2007   spoko

Dzięki za wytłumaczenie mi tego. Rozmawiałem kiedy z osobomi(wojskowymi)? ze kiedy na naszym terenie nastepuje komisja lekarska(poborowa? jest możliwość ze WKU daje mnie nasz terena nie na TWKL.
 
 
cola
[Usunięty]

Wysłany: Nie 01 Lip, 2007   

lukasz129 napisał/a:
ze WKU daje mnie nasz terena nie na TWKL


:???: co Oni chcą Ci zrobić :?: :?: :?: Do końca nie rozumiem, ale mam nadzieję, że to NIC strasznego ... :tongue10:
 
 
Megii_1
[Usunięty]

Wysłany: Czw 02 Sie, 2007   

Czy zna ktoś adres TWKL w Legionowie??
 
 
Radca WP 
Mod



Pomógł: 66 razy
Wiek: 53
Dołączył: 22 Cze 2005
Posty: 2743
Skąd: Mazowieckie
Wysłany: Czw 02 Sie, 2007   Radca WP

Witam,

proszę:

TERENOWA WOJSKOWA KOMISJA LEKARSKA
w Legionowie
ul. Zegrzyńska 8
05 – 119 Legionowo


Pozdrawiam Radca WP :czytanie:
_________________
EGIDA Kancelaria Radcy Prawnego
Robert Kłosiński
Numer wpisu OIRP w Olsztynie (OL-1848)

Kontakt: biuro@poradyegidy.pl
Telefon: 535-400-405
 
 
 
Megii_1
[Usunięty]

Wysłany: Czw 02 Sie, 2007   

Dziekuję i pozdrawiam :D
 
 
xxx13
[Usunięty]

Wysłany: Czw 06 Gru, 2007   

Czy mogłabym prosić o namiary na TWKL w Gdańsku?
 
 
Radca WP 
Mod



Pomógł: 66 razy
Wiek: 53
Dołączył: 22 Cze 2005
Posty: 2743
Skąd: Mazowieckie
Wysłany: Czw 06 Gru, 2007   adres

Witam w temacie :gent:

Nie daję głowy, że dane są aktualne, ale napewno pod tym numerem otrzymasz pełną i wiarygodną informację.

Terenowa Wojskowa Komisja Lekarska MW z siedzibą w Gdańsk - Oliwa, ul. Polanki 113 80-305 Gdańsk. Tel. +48 58 552 63 26


Pozdrawiam Radca WP :czytanie:
_________________
EGIDA Kancelaria Radcy Prawnego
Robert Kłosiński
Numer wpisu OIRP w Olsztynie (OL-1848)

Kontakt: biuro@poradyegidy.pl
Telefon: 535-400-405
 
 
 
xxx13
[Usunięty]

Wysłany: Czw 06 Gru, 2007   

Dziękuję :)
 
 
medchemik
2



Dołączył: 21 Wrz 2005
Posty: 55
Skąd: Świecie
Wysłany: Pon 17 Gru, 2007   

Mam pytanie
Po powrocie z misji, musiałem rozliczyć się z JW wysyłającą na misję, w trakcie pobytu dostałem służbowe przeniesienie do innej JW. W związku z tym gdy rozliczyłem się po powrocie, trafiłem do macierzystej jednostki by rozliczyć się z JW bowiem w rozkazie o zmianie miejsca pracy była informacja o objęciu stanowiska z dniem ... Gdy zakonczyłem pobyt w starej, w nowej objąłem stanowisko, dopiero wówczas otrzymałem skierowanie na TWKL orzekające o zdolności do służby po powrocie z misji. W owym czasie przetarg na prowadzenie badań wygrała placówka cywilna. Udałem się złożyłem wszystkie swe soki i próbki tzw biologiczne i czekałem. Powrót z misji 16 październik (nie wracałem z całą zmianą tylko indywidualnie, na lotnisku nikt nie czekał na żołnierza wracającego z misji, z bagażami zostałem na płycie lotniska w Krakowie, adres służby: kujawsko-pomorskie), stanowisko objąłem z dniem 11 listopada. W nowym roku miast orzeczenia uzyskałem informację, iż na skutek błędu w druku skierwoania, badanie kału należy powtórzyć. W nowym roku badania wróciły do szpitala wojskowego. Musiałem powtórnie udać się do TWKL po skierowanie, Bez zwłoki oddałem "materiał" Po kilku miesiącach zamiast wyniku i orzeczenia, otrzymałem skierowanie na badanie echo serca, próbę wysiłkową i konsultację kardiologiczną (cały czas pełniłem obowiązki na stanowisku). Zdałem wf, dopuszczony przez lekarza obecnego na egzaminie. Przełożony był na bieżąco informowany o postępie prac nad moim orzeczeniem. Wiadomo, że badanie echo nie jest wykonywane na ten tychmiast, zarejestrowano mnie "po znajomości" za dwa todnie. Badania wykonałem (przełom maja i czerwca) Niekorzystny jak się okazało czas dla orzeczeń lekarskich - wakacje w dniu 13 sierpnia komisja orzekła "zdolny" do mnie dokument trafił we wrześniu bo sam się pofatygowałem po niego. Niezwłocznie przekazałem go Przełożonemu. W tzw międzyczasie o3małem kolejne skierowanie (czerwiec) na TWKL by orzekła przydatność do służby poza granicami kraju, pomijam fakt, że skierowanie wystawione było na moje nazwisko lecz na niższy stopień (osobiście mnie to zabolało)
Pytanie: czy w trakcie orzekania przez komosję z jednego powodu mogę być orzekany na inną okoliczność
Dziękuję za pomoc
 
 
 
Radca WP 
Mod



Pomógł: 66 razy
Wiek: 53
Dołączył: 22 Cze 2005
Posty: 2743
Skąd: Mazowieckie
Wysłany: Wto 18 Gru, 2007   W odpowiedzi...

Witam,

Jak najbardziej tak, WKL podczas badań dokonywanych, w szczególności po powrocie do kraju nawet powinna przebać Cię kompleksowo. Tutaj nie ma żadnych ograniczeń w tym zakresie. Co do błędnie umieszczonego stopnia to rada na to jest bardzo prosta. Jeśli zależy Ci na tym, to wystosuj wniosek do komisji o sprostowanie oczywistej pomyłki pisarskiej i wydanie nowego orzeczenia już ze stopniem odpowiadającym rzeczywisty.

Pozdrawiam Radca WP :czytanie:
_________________
EGIDA Kancelaria Radcy Prawnego
Robert Kłosiński
Numer wpisu OIRP w Olsztynie (OL-1848)

Kontakt: biuro@poradyegidy.pl
Telefon: 535-400-405
 
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 282 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15886
Skąd: POLSKA
Wysłany: Wto 18 Gru, 2007   

medchemik napisał/a:
Gdy zakonczyłem pobyt w starej, w nowej objąłem stanowisko, dopiero wówczas otrzymałem skierowanie na TWKL orzekające o zdolności do służby po powrocie z misji.

Wg mnie popełniono parę błędów formalnych
Cytat:
Dz.U.04.133.1422
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 10 maja 2004 r.
w sprawie orzekania o zdolności do zawodowej służby wojskowej oraz właściwości i trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach
(Dz. U. z dnia 14 czerwca 2004 r.)

§ 13.ust. 2. Żołnierza zawodowego powracającego po zakończeniu pełnienia służby poza granicami państwa kieruje się do wojskowej komisji lekarskiej, która orzekała o jego zdolności do pełnienia służby poza granicami państwa przed wyjazdem, niezwłocznie po powrocie do kraju.

Cytat:
§ 27. 1. Urlop zdrowotny ....
Urlopu tego udziela się po powrocie do kraju w związku z zakończeniem pełnienia służby poza granicami państwa, bezpośrednio przed wyznaczonym terminem stawienia się w jednostce wojskowej, w której żołnierz pełni służbę.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
neo
[Usunięty]

Wysłany: Wto 18 Gru, 2007   

Radca WP napisał/a:
Należy również pamiętać, że przy orzekaniu o zdolności do zawodowej służby wojskowej komisja oprócz dokumentacji medycznej bierze również pod uwagę opinię służbową i specjalną wystawioną przez dowódcę oraz lekarza naczelnego jednostki


Z całym szacunkiem ale tu się nie mogę zgodzić Wojskowa Komisja Lekarska wymaga tylko opini służbowo-lekarskiej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 10 maja 2004 r.

w sprawie orzekania o zdolności do zawodowej służby wojskowej oraz właściwości i trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach

(Dz. U. z dnia 14 czerwca 2004 r.)

§ 23. Orzeczenie o zdolności do zawodowej służby wojskowej, o zdolności do pełnienia zawodowej służby wojskowej poza granicami państwa, o zdolności do pełnienia zawodowej służby wojskowej w poszczególnych rodzajach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i rodzajach wojsk oraz na poszczególnych stanowiskach służbowych oraz o związku choroby lub ułomności z zawodową służbą wojskową wojskowe komisje lekarskie wydają na podstawie badania lekarskiego i wyników badań specjalistycznych, dokumentacji medycznej oraz informacji i dokumentów, o których mowa w § 14, wykorzystując w szczególności:
1) odpis przebiegu zawodowej służby wojskowej z akt personalnych żołnierza zawodowego;
2) opinię służbowo-lekarską uwzględniającą historię choroby, przebieg leczenia i jego wyniki oraz czynniki ryzyka na stanowisku służbowym zajmowanym przez żołnierza zawodowego;
3) historie chorób leczenia ambulatoryjnego i szpitalnego;
4) wyniki pomiarów czynników szkodliwych występujących w środowisku służby;
5) książeczkę zdrowia żołnierza zawodowego;
6) kartę badań okresowych żołnierza zawodowego;
7) informacje zawarte w pisemnym oświadczeniu żołnierza zawodowego.

Radca WP napisał/a:
Dlatego tak ważnym elementem przy procedurze orzeczniczej jest posiadanie przez żołnierza wszelkiej dokumentacji lekarskiej wytworzonej podczas służby przez zakłady opieki medycznej cywilnych


A tu na dwoje babka wróżyła, jeśli żołnierz stawia się na komisję w tak zwanym swoim interesie to owszem warto mieć dokumentację z "cywila" ale jeśli skierowano go na komisję w celu upupienia to lepiej nie pokazywać niczego z cywila, poza tym żołnierz nie ma takiego obowiązku aby dostarczyć komisji dokumenty z cywila.
§ 25. 1. Wojskowa komisja lekarska wydaje orzeczenie niezwłocznie po przeprowadzeniu niezbędnych badań lekarskich i skompletowaniu wymaganej dokumentacji.
2. Jeżeli wojskowa komisja lekarska stwierdzi, iż do wydania orzeczenia są niezbędne dokumenty inne niż określone w ust. 1, w szczególności dotyczące chorób, ułomności i śmierci oraz ich związku ze służbą wojskową, pisemnie wzywa żołnierza zawodowego, a w razie jego śmierci członka rodziny, o którym mowa w art. 12 ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o świadczeniach odszkodowawczych przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą wojskową (Dz. U. Nr 83, poz. 760 i Nr 179, poz. 1750), do ich dostarczenia w terminie nieprzekraczającym 14 dni od dnia doręczenia wezwania. W takim przypadku wojskowa komisja lekarska może wystąpić także do organu, który skierował żołnierza zawodowego do komisji, oraz do dowódców jednostek wojskowych, w których pełnił on służbę, o dostarczenie niezbędnych dokumentów w terminie nieprzekraczającym 14 dni od dnia doręczenia żądania.
3. Po bezskutecznym upływie terminu wyznaczonego do dostarczenia dokumentów, wojskowa komisja lekarska może wydać orzeczenie na podstawie posiadanej dokumentacji.
4. Jeżeli dokumentów nie dostarczył dowódca jednostki wojskowej, przewodniczący wojskowej komisji lekarskiej zawiadamia o tym przełożonego tego dowódcy.

NIe piszę otym broń mnie boże aby pokazac że coś tam wiem ale od 2000 roku stawałem na Komisje Lekarskie kilka razy według satrych i nowych przepisów, pezchodziłem bezskutecznie cały tryb odwoławczy dwa razy i znam te sprawy z autopsji.

Z szacunkiem Neo.
 
 
Radca WP 
Mod



Pomógł: 66 razy
Wiek: 53
Dołączył: 22 Cze 2005
Posty: 2743
Skąd: Mazowieckie
Wysłany: Wto 18 Gru, 2007   w uzupełnieniu...

Do neo

tak, masz racje, mowa o opinii lekarskiej, przejęzyczenie słowne, co do dokumentacji medycznej, to jak słusznie zauważyłeś - wszystko zależy od tego w jakim celu został skierowany do WKL żz.

Pozdrawiam Radca WP
_________________
EGIDA Kancelaria Radcy Prawnego
Robert Kłosiński
Numer wpisu OIRP w Olsztynie (OL-1848)

Kontakt: biuro@poradyegidy.pl
Telefon: 535-400-405
 
 
 
medchemik
2



Dołączył: 21 Wrz 2005
Posty: 55
Skąd: Świecie
Wysłany: Wto 18 Gru, 2007   

Pytanie brzmiało czy stając na Komisji orzekającej zdolność do zawodowej służby wojskowej po powrocie z misji może mnie Przełożony wysłać (jednoczasowo lub innymi słowy równocześnie) na komisję orzekającą zdolność do służby poza granicami kraju i np jeśli nie zaliczyłbym WF-u ponownie na okoliczność zdolności do zawodowej służby wojskowej. Racja: komisja ma obowiązek do starannego przebadania mnie ale czy do czasu określenia o zdolności powinienem być traktowany jako "czasowo niezdolny" i przebywać na urlopie zdrowotnym (lub jakby to się nie zwało). Uważam, że zbieranie materiałów do orzeczenia o zdolności siegające około 10 miesięcy to zdrowa?! przesada, tym bardziej, że konsekwencje takich działań ponoszę ja osobiści będąc piętnowany przez Dowódcę.
Co się tyczy stopnia, nie zależy mi na tym tak iż bym się na cały świat obrażał, ale jeśli kieruje mnie mój Przełożony, który na ten stopień 8 miesięcy wcześniej mnie mianował to czuję się nieswojo a samo skierowanie opatrzone jest błędem.

[ Dodano: Wto 18 Gru, 2007 ]
P.S.
Oczywiście również pozdrawiam
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group