Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Karabiny M14 w MW RP?
Opublikował Wiadomość
luke 
1


Wiek: 49
Dołączył: 11 Lis 2005
Posty: 48
Skąd: z serca
Wysłany: Pią 11 Lis, 2005   Karabiny M14 w MW RP?

Witam Wszystkich! Chcialem zasiac nowe ziarno do dyskusji!
Kilka lat temu w TV glosno bylo o nowych fregatach dla MW RP (mam na mysli Pulaskiego i Kosciuszko). Przyplynely do Polski z o ile pamietam pewnymi zapasami w magazynach. Mam na mysli uzbrojenie, ktore okret wojskowy musi posiadac do samoobrony, lub podczas abordazu. Przez krotki moment widzialem zolnierzy z karabinami M14, ale i w magazynach byly M9, M11 i MP5. CZy ktos wie jaki jest dalszy los tej broni. Mam nadzieje, ze zostala przejeta przez FORMOZE, a nie zalega gdzies w magazynach!!!
 
 
Prawie emeryt
[Usunięty]

Wysłany: Pią 11 Lis, 2005   

Luke,
Okręt jest zawsze, jak to określiłeś, wojskowy :-o . Okręt to okręt.
Formoza - w MW nie ma takiej jednostki o takiej nazwie. Jest to nazwa nadana przez dziennikarzy.
Jakie uzbrojenie było i jest na pokładzie, jest to rzecz niejawna, chyba, że się mylę.
To tak gwoli wyjaśnienia.
 
 
Perdurabo
[Usunięty]

Wysłany: Pią 11 Lis, 2005   Re: M14 w MW RP?

luke napisał/a:
Witam Wszystkich! Chcialem zasiac nowe ziarno do dyskusji!
Kilka lat temu w TV glosno bylo o nowych fregatach dla MW RP (mam na mysli Pulaskiego i Kosciuszko). Przyplynely do Polski z o ile pamietam pewnymi zapasami w magazynach. Mam na mysli uzbrojenie, ktore okret wojskowy musi posiadac do samoobrony, lub podczas abordazu. Przez krotki moment widzialem zolnierzy z karabinami M14, ale i w magazynach byly M9, M11 i MP5. CZy ktos wie jaki jest dalszy los tej broni. Mam nadzieje, ze zostala przejeta przez FORMOZE, a nie zalega gdzies w magazynach!!!

a po kiego grzyba mieliby ten złom przejmować?
 
 
chor-zmech'94 
4



Pomógł: 2 razy
Wiek: 51
Dołączył: 15 Lis 2004
Posty: 167
Skąd: Gdynia
Wysłany: Pią 11 Lis, 2005   

Cześć, widziałem na strzelnicy na Dickmana w Gdyni (jak jeszcze działała) ekipę jednego z wyżej wymienionych okrętów. Mieli karabiny M14 ale ćwiczyli tylko (przynajmniej wtedy) łączne czynności do strzelania.
 
 
Mack Pl 
5


Wiek: 43
Dołączył: 21 Cze 2004
Posty: 773
Skąd: Piaseczno
Wysłany: Pią 11 Lis, 2005   Re: Karabiny M14 w MW RP?

luke napisał/a:
M14, ale i w magazynach byly M9, M11 i MP5.


do tego dodaj jeszcze ukm-y M60 7,62 mm.

BTW
Prawie emeryt, a co to za wielka tajemnica co mają w zbrojowni na pokładzie? Większą tajemnicą są jakieś tam parametry techniczne sprzętu i uzbrojenia głównego okrętu, a nie to czy mają M14, czy AKMS-y.

Pozdrawiam
 
 
Prawie emeryt
[Usunięty]

Wysłany: Pią 11 Lis, 2005   

chor-zmech'94 czy przypadkiem strzelnica na Dickmana jest niedopuszczona do strzelania :???:
Mack Pl, napisałem przeca, że mogę się mylić. Nie należę do wszechwiedzących :cool:

Ale o wyposażeniu SDS nie zeznam nic...
 
 
Mack Pl 
5


Wiek: 43
Dołączył: 21 Cze 2004
Posty: 773
Skąd: Piaseczno
Wysłany: Pią 11 Lis, 2005   

Prawie emeryt napisał/a:

Mack Pl, napisałem przeca, że mogę się mylić. Nie należę do wszechwiedzących :cool:


a myślałem, że żołnierz wie, nawet jak nie wie....no, tę złotą myśl usłyszałem w serialu "Kawaleria powietrzna"... :viktoria:
 
 
Botras 
6


Dołączył: 27 Paź 2005
Posty: 1291
Skąd: Szczecin
Wysłany: Pią 11 Lis, 2005   

A tak lekko OT: bodaj Litwa pozyskała poważną ilość M-14. Co dzieje się z tą bronią? Czy jest w jednostkach? A może wzieli to w ramach transakcji wiązanej, uścisneli dłonie komu trzeba, a karabiny do magazynu?
 
 
Mack Pl 
5


Wiek: 43
Dołączył: 21 Cze 2004
Posty: 773
Skąd: Piaseczno
Wysłany: Pią 11 Lis, 2005   

Botras napisał/a:
A tak lekko OT: bodaj Litwa pozyskała poważną ilość M-14. Co dzieje się z tą bronią? Czy jest w jednostkach? A może wzieli to w ramach transakcji wiązanej, uścisneli dłonie komu trzeba, a karabiny do magazynu?


Cytat:
Podstawowa technika i uzbrojenie: broń strzelnicza MA16, M14, M14L1, AK4


http://www.lietuva.lt/ind...50&ItemId=27792

wychodzi na to, iż jest to jeden z podstawowych karabinków armii litewskiej. Do tej listy można jeszcze dopisać HK G-36 używane przez litewskich komandosów.

pzdr
 
 
cristoff
3



Dołączył: 26 Kwi 2005
Posty: 106
Skąd: z okolicy piszę
Wysłany: Pią 11 Lis, 2005   

Prawie emeryt napisał/a:
Luke,
Formoza - w MW nie ma takiej jednostki o takiej nazwie. Jest to nazwa nadana przez dziennikarzy.

Zaciekawiłeś mnie i trochę poszperałem w sieci. Na militarium info:
http://www.militarium.inf...kie/formoza.php
podają, że nazwa wzieła się od okolicy miejsca ćwiczeń MW i zamieszkiwanej przez imigrantów z Wietnamu, ktrórzy nadali nazwę temu miejscu
:???: :???: :???:
co jakoś nie trzyma się kupy
Z drugiej strony istnieje w Trójmieście miejsce o tej nazwie (wg wyszperanych danych):
"W rejonie Oksywia jest bowiem szereg budowli hydrotechnicznych pozostałych jeszcze z czasów wojny, takich jak torpedownie: Formoza i Babie Doły oraz duże betonowe dalby, (...) Eksploatowana jest do dzisiaj, chociaż w innym od pierwotnego charakterze (...)Przezwana "Formozą" - ze względu na skojarzenie "przycupnięcia" budynku przy potężnych zabudowaniach portu wojennego na Oksywiu z ulokowaniem Tajwanu (dawniej - Formosa) wobec Chin. Aktualnie na Formozie stale przebywają żołnierze Poligonu Kontrolno-Pomiarowego Logistyki DMW, Oddziału specjalnego płetwonurków "Formoza", obsługa radiolatarni lotniska Babie Doły. Do przełomu lat 60 i 70 na Formozie mieściła się hydrografia MW zastąpiona oddziałem specjalnym płetwonurków. Ćwiczą nurkowie z Ośrodka Szkolenia Nurków"
Nie jest to chyba zbyt tajny ośrodek, skoro nurkują w tym miejscu przyrodnicy:
http://www.rafy.pl/archiwum_babkabycza.php
Teraz ad rem, czyli moje wnioski :cool:
-Istotnie nazwa Formoza nie jest nazwą "etatową", tylko zwyczajową dla Sekcji Działań Specjalnych podległej Grupie Okrętów Rozpoznawczych 3 Flotylli OKRĘTÓW :)
- jest mało prawdopodobne by nadali ją pismacy, którzy jak zauważono w innym wątku nie mają bladego pojęcia o sprawach wojskowych. Raczej przeniknęła z kręgów MW jako obiegowe określenie ludzi z SDS ćwiczących regularnie na Formozie
- nazwa ta weszła w powszechne użycie (spotkać ją można np. w artykułach Polski Zbrojnej) i chyba powinna zostać tradycyjną nazwą polskich frogmanów. W ten sposób rodzi się żywa tradycja sił zbrojnych np. w Anglii. (każdy kojarzy Desert Rats ;) ) i ma większe szanse na zakorzenienie się niż np. "7 pułk artylerii polowej im. św. Antoniego", z któymi żołnierze słabo się identyfikują.
Pozdrawiam
_________________
"-Panie sierżancie co to jest czasoprzestrzeń?
- To jest coś takiego, gdy kopiecie stąd do wieczora szeregowy"
 
 
Prawie emeryt
[Usunięty]

Wysłany: Pią 11 Lis, 2005   

cristoff napisał/a:
... nazwa Formoza nie jest nazwą "etatową", tylko zwyczajową dla Sekcji Działań Specjalnych podległej Grupie Okrętów Rozpoznawczych 3 Flotylli OKRĘTÓW :)
- jest mało prawdopodobne by nadali ją pismacy, którzy jak zauważono w innym wątku nie mają bladego pojęcia o sprawach wojskowych. Raczej przeniknęła z kręgów MW jako obiegowe określenie ludzi z SDS ćwiczących regularnie na Formozie


Poszperałeś solidnie :mrgreen:
Nie znam się za bardzo na MW, ale jeśli się mylę, niechaj ktoś mądry mnie poprawi: nazwa Formoza jako nazwa SDS nie powstała w kręgach MW, przynajmniej ja nie słyszałem, ale jak wcześniej wspomniałem, nie jestem wszystkowiedzącym :(
Mogła powstać w kręgach SG, w którym wiedzą, że mają taki rodzaj SZ jak MW (chyba) dla potrzeb publikatorów...
Formoza to kawałek betonu.... Nie ma tam chyba miejsca do ćwiczeń. Ale mogę się mylić...

PZDRW :gent:
 
 
Mack Pl 
5


Wiek: 43
Dołączył: 21 Cze 2004
Posty: 773
Skąd: Piaseczno
Wysłany: Pią 11 Lis, 2005   

Prawie emeryt napisał/a:

Nie znam się za bardzo na MW


a myślałem, że jesteś marynarzem? ;)

w każdym bądź razie, to tylko taka chwytliwa nazwa, która zawsze lepiej brzmi niż Grupy specjalna płetwonurków, czy obecna nazwa, Sekcje Działań Specjalnych. Nazwa wzięła sie od miejsca stacjonowania(czy ćwiczeń) tej grupy, czyli tak samo, jak powiesz Lubliniec, to od razu wiadomo, że mówisz o gościach z 1 Pułku specjalnego komandosów itd., ot taki skrót myślowy.

pzdr
 
 
Prawie emeryt
[Usunięty]

Wysłany: Pią 11 Lis, 2005   

Jestem marynarzem, a to, że nie za bardzo znam się na MW powiedziano było trochę przewrotnie, zresztą, w obecnych czasach pewne posunięcia decydentów dla mnie osobiście są niezrozumiałe.
Spowodowałem tę dyskusję zainspirowany postem luke'go, który nazwał SDS Formozą.
Mack Pl, jeśli wiesz, że SDS to był kiedyś WDS, wczśniej też inaczej się nazywał to masz pojęcie o tym, o czym piszesz.
A czy na tym kawałeczku betonu ćwiczą, czy nie - jest to sprawa już wtórna i zresztą niejawna...

Myślę, że ta drobna nasza dywagacja na temat Formozy nie zdenerwuje nikogo, wręcz przeciwnie, wyjaśni pewne rzeczy Szanownym Forumowiczom z MW niezwiązanych...
 
 
DeDino
[Usunięty]

Wysłany: Nie 13 Lis, 2005   

Formoza to dawna nazwa Tajwanu ,więc musieli by to być emigranci z Chin. :roll:
 
 
luke 
1


Wiek: 49
Dołączył: 11 Lis 2005
Posty: 48
Skąd: z serca
Wysłany: Pon 14 Lis, 2005   cd M14 w MW RP

Przepraszam, ze spowodowalem takie zamieszanie! Coz dla mnie SDS zawsze byl i bedzie Formoza!!! Nawet jezeli przypomnicie sobie Panowie ich naszywki jest na nich wyraznie napisane SDS Formoza. To nie moj wymysl, ani dziennikarzy. Nie pamietam dokladnie skad wziela sie ta nazwa, ale pewnikiem jest ze istnieje i jest uzywana. Co do tematu karabinow M14, bo o tym byla mowa to w odroznieniu od miniBeryli, ktorych pewna ilosc zakupiono dla SDS maja niebagatelna zalete jaka jest silny naboj 7,62 x 51. Jest to bron o duzo wiekszej sile obalajacej pocisku, niz krotkolufowy mini Beryl, czy Beryl. W arsenale Navy SEALS M14 jest do tej pory, uzywany jako bron parasnajperska, choc ostatnio zastepowany przez SR25. Jednak wielu woli uzywac M14 jako broni sprawdzonej i niezawodnej!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group