Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Quiz historyczny
Opublikował Wiadomość
SIVSON 
6
ŻANDARM



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 27 Lut 2005
Posty: 1526
Skąd: ŻANDARMERIA WOJSKOWA
Wysłany: Pią 25 Lis, 2005   

Witam serdecznie szanownych kolegów :gent: Czas najwyższy abym to i ja zadał dwa pytania, których zadanie mi przysługuje :mrgreen: Na początek pierwsze pytanko ( drugie będzie niebawem - obiecuję jak najszybciej :gwizdze: ). A więc Panowie / Panie do dzieła :mrgreen:

Dlaczego Marcin Luter wstąpił do zakonu :?:

ps. Niebawem drugie pytanko tymczasem pozdrawiam i życzę powodzenia w odgadywaniu :cool:
SIVSON :mrgreen: :gent:
_________________
"Nie ma dobrej armii bez policji wojskowej" - Napoleon Bonaparte- www.zw.wp.mil.pl www.oszw.sztab.org www.zw.sztab.org www.pl.wikipedia.org/wiki...rmeria_Wojskowa <ŻW><MP><SZKARŁAT GÓRĄ>
 
 
ZXR
[Usunięty]

Wysłany: Pią 25 Lis, 2005   

Czyżby to?
Cytat:
All that changed during a thunderstorm in the summer of 1505. A lightning bolt struck near to him as he was returning to school. Terrified, he cried out, "Help, Saint Anne! I'll become a monk!"[1]. His life spared, Luther left his law school and entered the monastery there
http://en.wikipedia.org/wiki/Martin_Luther




Pozostaje zaległe pytanie:

:?: Kiedy i gdzie Stalin zdał egzamin ze strzelania :?:
 
 
SIVSON 
6
ŻANDARM



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 27 Lut 2005
Posty: 1526
Skąd: ŻANDARMERIA WOJSKOWA
Wysłany: Pią 25 Lis, 2005   

Kolego ZXR jestem pod wrażeniem Twojej wiedzy hehe zaczerpniętej czasami z Wikipedii :mrgreen: Pytanie uznam jeśli ładnie przetłumaczysz to na język ojczysty ... wiesz, co niektórzy mogą tego nie roszyfrować :!: :???: Więc przetłumacz ... żeby nie było ... ja wiem wiem wiem dokładnie co tam cytujesz kropka w kropkę :mrgreen:

Czekam ...

PZDR SIVSON :gent:
_________________
"Nie ma dobrej armii bez policji wojskowej" - Napoleon Bonaparte- www.zw.wp.mil.pl www.oszw.sztab.org www.zw.sztab.org www.pl.wikipedia.org/wiki...rmeria_Wojskowa <ŻW><MP><SZKARŁAT GÓRĄ>
 
 
ZXR
[Usunięty]

Wysłany: Pią 25 Lis, 2005   

Cytat:
Legendy o Lutrze: Piorun
"Pomoz Swieta Anno, chce zostac mnichem!"

Wydarzenie, ktore gleboko zmienilo zycie Lutra, mialo miejsce 2 lipca 1505 roku w Stotterheim. Z wesolego studenta prawa stac sie mial pokorny, szukajacy Laski Bozej mnich.

Luter, ktory wlasnie zostal magistrem i ktory rozpoczal studia prawnicze na Uniwersytecie w Erfurt, wracal z odwiedzin swoich rodzicow, gdy rozpetala sie okropna nawalnica.

W odledlosci juz tylko kilku godzin od Erfurt, dosiegnela go straszna burza. Kolo niego uderzyl piorun i cisnienie powietrza rzucilo go na ziemie. W tym momencie zawolal on Swieta Anne i przyrzekl: "Chce zostac mnichem."

Luter wypowiadal sie pozniej jeszcze wielokrotnie na ten temat.
Podobno, lecz nie jest to pewne, ze juz przed tym wydarzeniem w czasie burzy nosil sie z zamiarem zostania mnichem.

Takze na zlosc swojemu ojcu zlozyl sluby zakonne: dnia 17.07 Luter udal sie do Czarnego Zakonu do Erfurt i zostal mnichem. http://www.luther.de/blitz_pl.html


Cytat:
All that changed during a thunderstorm in the summer of 1505. A lightning bolt struck near to him as he was returning to school. Terrified, he cried out, "Help, Saint Anne! I'll become a monk!"[1]. His life spared, Luther left his law school and entered the monastery there
http://en.wikipedia.org/wiki/Martin_Luther



Pozostaje zaległe pytanie:

:?: Kiedy i gdzie Stalin zdał egzamin ze strzelania :?: A było to dopiero podczas II wojny światowej...
Ostatnio zmieniony przez ZXR Sob 26 Lis, 2005, w całości zmieniany 3 razy  
 
 
SIVSON 
6
ŻANDARM



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 27 Lut 2005
Posty: 1526
Skąd: ŻANDARMERIA WOJSKOWA
Wysłany: Pią 25 Lis, 2005   

:mrgreen: Teraz jestem usatysfakcjonowany :mrgreen: :efendi2: BRAWO :!: :!: Bardzo dobra odpowiedź :!: W wieku 22 lat Marcin Luter podczas burzy wystraszył się grzmotów pioruna i zawołał: "Święta Anno, ratuj mnie :!: Obiecuję zostać zakonnikiem :!: ". Wiedział, że żywot zakonnika jest najpewniejszą drogą do zapewnienia sobie zbawienia.

Niebawem zadam moje drugie pytanko :viktoria:

Niestety odpowiedzi na Twoje nie znam :???: :(

PZDR SIVSON :gent:
_________________
"Nie ma dobrej armii bez policji wojskowej" - Napoleon Bonaparte- www.zw.wp.mil.pl www.oszw.sztab.org www.zw.sztab.org www.pl.wikipedia.org/wiki...rmeria_Wojskowa <ŻW><MP><SZKARŁAT GÓRĄ>
 
 
Tulio
3



Dołączył: 12 Lis 2004
Posty: 143
Skąd: Gdynia
Wysłany: Pią 25 Lis, 2005   

Niestety odpwowiedzi na pytania o Stalina nie znam, ale może podam odpowiedź na swoje pytanie o hetmanów. Z tego co sie doczytałem dotychczas to jest to rok bitwy pod Grunwaldem - 1410. Być może hetmani byli juz wcześniej ale jest to chyba najwcześniejszy rok z udokumentowaną w literaturze funcją hetmana.

http://www.jasinski.co.uk/wojna/comp/comp02.htm
Cytat:
Until the 15th Century the command of the Polish army was usually held by the King or delegated to a suitable knight, however a more permanent position for an experienced commander was needed. Already in 1410 the term "Hetman" appears, being derived from the Czech hejtman (German - hauptmann).

Pozdrawiam!
_________________
"Jeśli wojna przypadkiem cię nie zabiła, to musiała skłonić do zastanowienia ..." G. Orwell
 
 
SIVSON 
6
ŻANDARM



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 27 Lut 2005
Posty: 1526
Skąd: ŻANDARMERIA WOJSKOWA
Wysłany: Sob 26 Lis, 2005   

Witam :!: :gent:

Kolego ZXR ... jeżeli chodzi o pytanie ze Stalinem ... to dalej "lipa" ... nie znam odpowiedzi :(

Więc teraz zadam moje obiecane drugie pytanie :mrgreen:
Dlaczego fizyk - Enrico Fermi wyemigrował do Stanów Zjednocoznych, czym się tam zajmował i w którym roku to było :?: :?:

Powodzonka :mrgreen: Pozdróweczki :gent:
SIVSON :bye:
_________________
"Nie ma dobrej armii bez policji wojskowej" - Napoleon Bonaparte- www.zw.wp.mil.pl www.oszw.sztab.org www.zw.sztab.org www.pl.wikipedia.org/wiki...rmeria_Wojskowa <ŻW><MP><SZKARŁAT GÓRĄ>
 
 
kempczol
[Usunięty]

Wysłany: Sob 26 Lis, 2005   

Witam All :gent:
Troszeczkę mnie niepokoi ten chaos panujący tutaj.
Może wróćmy do zasad :cool:
W sumie nie wiem, które pytanie jest aktualne :(
 
 
SIVSON 
6
ŻANDARM



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 27 Lut 2005
Posty: 1526
Skąd: ŻANDARMERIA WOJSKOWA
Wysłany: Sob 26 Lis, 2005   

kempczol napisał/a:
Witam All :gent:
Troszeczkę mnie niepokoi ten chaos panujący tutaj.
Może wróćmy do zasad :cool:
W sumie nie wiem, które pytanie jest aktualne :(


Hej :!: :gent: Drogi kempczol spytaj się Tulia i ZXR, że żaden chaos tu nie wtargnął ... dawno Cię tu nie było więc prześledź co nieco :!: :mrgreen: Moje pytaniej w/w jest aktualne :!: Jak i pytanie ZXR ... regulaminu się trzymamy marynarzu drogi :cool:

SIVSON :gent:
_________________
"Nie ma dobrej armii bez policji wojskowej" - Napoleon Bonaparte- www.zw.wp.mil.pl www.oszw.sztab.org www.zw.sztab.org www.pl.wikipedia.org/wiki...rmeria_Wojskowa <ŻW><MP><SZKARŁAT GÓRĄ>
 
 
ZXR
[Usunięty]

Wysłany: Sob 26 Lis, 2005   

Aktualne pytania (lista dla mniej zorientowanych)...

ZXR
:?: Kiedy i gdzie Stalin zdał egzamin ze strzelania :?: A było to dopiero podczas II wojny światowej...

SIVSON
:?: Dlaczego fizyk - Enrico Fermi wyemigrował do Stanów Zjednocoznych, czym się tam zajmował i w którym roku to było :?:

Tulio, Ari - oczekujemy na ich pytania

PS: W Quizie historycznym przeszliśmy na... multitasking
Ostatnio zmieniony przez ZXR Sob 26 Lis, 2005, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ZXR
[Usunięty]

Wysłany: Sob 26 Lis, 2005   

SIVSON napisał/a:
Dlaczego fizyk - Enrico Fermi wyemigrował do Stanów Zjednocoznych, czym się tam zajmował i w którym roku to było?

0. To właśnie jego odkrycie realnie zapoczątkowało o energii jądrowej.
1. Nie przepadał za faszystami, a oni za jego żoną.
2. Wyemigrował w 1938, "przy okazji" odebrał Nobla.
3. Zajmował się oczywiście bombką, a jego najlepszym kumplem, był jeden z - niestety - mniej znanych genialnych Polaków.

Za dokładnie?

Brakuje w tym dziale subserwisu artykuły - czy Szanowny Rekin zechciałby zabrać głos, czy też odpłynął na cieplejsze wody?
 
 
SIVSON 
6
ŻANDARM



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 27 Lut 2005
Posty: 1526
Skąd: ŻANDARMERIA WOJSKOWA
Wysłany: Sob 26 Lis, 2005   

:gent: Drogi kolego ZXR powiedzmy, że uznaję odpowedź ... ale mam jedno ALE ... dokładnie sprecyzuj czym się zajmował jak przeniósł się do Stanów Zjednoczonych :!:

A resztę odp. zaliczam :brawo:
W roku 1938 Enrico Fermi otrzynał nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Tego samego roku, w proteście przeciwko rasistowskim prawom uchwalonym przez faszystów oraz w obronie swojej żony, która była Żydówką, postanowił przenieść się do Stanów Zjednocoznych i przyjąć amerykańskie obywatelstwo ...

A teraz czekam na dokładne sprecyzowanie czym się w Stanach fizyk zajmował :???:

PZDR SIVSON ;)
_________________
"Nie ma dobrej armii bez policji wojskowej" - Napoleon Bonaparte- www.zw.wp.mil.pl www.oszw.sztab.org www.zw.sztab.org www.pl.wikipedia.org/wiki...rmeria_Wojskowa <ŻW><MP><SZKARŁAT GÓRĄ>
Ostatnio zmieniony przez SIVSON Sob 26 Lis, 2005, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ZXR
[Usunięty]

Wysłany: Sob 26 Lis, 2005   

SIVSON napisał/a:
dokładnie sprecyzuj czym się zajmował jak przeniósł się do Stanów Zjednoczonych

To bardzo ciekawy temat i w zasadzie trudno go inaczej przedstawić niż jako historię od początku odkryć do skonstruowania pierwszej bomby. Warto też pokazać postać największego polskiego fizyka jądrowego początku XXw. (w sumie to szkoda, że "spaliłem" Ulama, byłoby fajne pytanie) - zatem nie uchylam się od odpowiedzi, ale muszę na nią mieć więcej czasu!

Tymczasem... aktualne pytania (lista dla mniej zorientowanych)...
ZXR
:?: Kiedy i gdzie Stalin zdał egzamin ze strzelania :?: A było to dopiero podczas II wojny światowej...

ZXR, Tulio, Ari - oczekujemy na ich pytania

PS: W Quizie historycznym przeszliśmy na... multitasking
 
 
SIVSON 
6
ŻANDARM



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 27 Lut 2005
Posty: 1526
Skąd: ŻANDARMERIA WOJSKOWA
Wysłany: Sob 26 Lis, 2005   

ZXR napisał/a:
To bardzo ciekawy temat i w zasadzie trudno go inaczej przedstawić niż jako historię od początku odkryć do skonstruowania pierwszej bomby. Warto też pokazać postać największego polskiego fizyka jądrowego początku XXw. (w sumie to szkoda, że "spaliłem" Ulama, byłoby fajne pytanie) - zatem nie uchylam się od odpowiedzi, ale muszę na nią mieć więcej czasu!


Nie ma najmiejszego problemu :) Z odpowiedzią poczekamy :mrgreen:

ps. Literówka poprawiona :mrgreen: Dzięki, że trzymasz rękę na pulsie ZXR :efendi2:

PZDR SIVSON :bye:
_________________
"Nie ma dobrej armii bez policji wojskowej" - Napoleon Bonaparte- www.zw.wp.mil.pl www.oszw.sztab.org www.zw.sztab.org www.pl.wikipedia.org/wiki...rmeria_Wojskowa <ŻW><MP><SZKARŁAT GÓRĄ>
 
 
kempczol
[Usunięty]

Wysłany: Sob 26 Lis, 2005   

Śledzę na bieżąco !
ZXR :-o nie wiedziałem, że jesteś moderatorem tego działu :-o
Tekst: ... dla mniej zorientowanych... troszeczke nie na miejscu :x
Popatrzę z boku jak to dalej pójdzie :cool:
Pozdrawiam :gent:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group