Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Broń strzelecka typu Bullpup
Opublikował Wiadomość
GRYZLI 
9



Pomógł: 11 razy
Dołączył: 19 Cze 2004
Posty: 4472
Skąd: Znad morza~~~
Wysłany: Wto 14 Wrz, 2004   Broń strzelecka typu Bullpup

..czyli inaczej mówiąc broń w układzie bezkolbowym.
Przypadkiem tarafiłem na bardzo interesującą stronę która poświęcona jest temu rodzajowi broni-myślę że wielu z was zainteresuje ta tematyka,tym bardziej że strona jest po naszemu!-oto link:http://www.militech.sowne...lpup.html#wstep

I jeszcze dwie ciekawe fotki które znalazłem na innym forum militarnym,przedstawiają one nowy Polski rkm wz.2003D.
Przyznam-wygląda to interesująco-zobaczcie sami.

http://www.militech.sowne..._rkm_wz.03D.jpg

http://www.militech.sowne...m_wz.03D-02.jpg
_________________
"...Nic nie jest skończone dopóki się nie skończy..." MIŚ YOGI

Flogger Fanclub na NK
28 SPLM na facebook
 
 
 
Woj.
Gość
Wysłany: Wto 14 Wrz, 2004   

Zapraszam na VIII Festiwal Nauki w Warszawie. W Wojskowej Akademii Technicznej będzie można zobaczyć "na żywo" kilka egzemplarzy tego typu broni.
WAT Warszawa 18.09.2004 r. godziny: 9, 11, 13 i 15.
Pozdrawiam:
Woj
 
 
Stefan
Gość
Wysłany: Czw 23 Wrz, 2004   rkm - do Iraku?

Oglądałem toto w Kielcach.
Na broni strzeleckiej za bardzo się nie znam, ale miałem pewne wątpliwości:
- kolba z rurek jak w berylu - do łapania nie za bardzo, po złożeniu na bok taśma ze skrzynki przechodzi między rurkami i chyba byłby kłopot z repetowaniem;
- łoże prawie żywcem ściągnięte z minimi, różni się tylko wykończeniem powierzchni do trzymania, ale akurat to spowodowało, że trzyma się dużo gorzej (sprawdziłem, bo oryginał był wystawiony w sąsiednim pawilonie);
- wkładany z ukosa magazynek (bo można zasilać z taśmy albo z magazynka) przeszkadza w trzymaniu za łoże przy przenoszeniu i strzelaniu z biodra, zresztą zasobnik z taśmą także, tylko trochę mniej.
Na razie to prototyp - i chyba dużo trzeba będzie w nim poprawić. Szkoda, że nie przemyślano sprawy wcześniej...

A przy okazji - broń tego typu jest na pewno lepsza od PK, jak trzeba ganiać pieszo po lesie. Albo pustyni...
Czy rkm-ów (oczywiście - jakiegoś już sprawdzonego wzoru) nie powinno być na wyposażeniu naszych oddziałów w Iraku? Co o tym sądzicie? I czego jeszcze tam brakuje?
 
 
Komandos
Gość
Wysłany: Czw 04 Lis, 2004   

To jest "coś" z ENFIELDA bardzo duża celność - do funkcjonalnosci trzeba sie przyzwyczaić bo jestv troche "inna"
PK się chowa pod kazdym względem !
 
 
REMOV
Gość
Wysłany: Pon 08 Lis, 2004   Re: rkm - do Iraku?

Stefan napisał/a:
Na broni strzeleckiej za bardzo się nie znam, ale miałem pewne wątpliwości:
- kolba z rurek jak w berylu - do łapania nie za bardzo, po złożeniu na bok taśma ze skrzynki przechodzi między rurkami i chyba byłby kłopot z repetowaniem;
Ekhm... gniazdo magazynka jak i taśmy znajdują się po lewej stronie, natomiast kolba składa się na prawą, taśma nijak nie przechodzi zatem "między rurkami", nie wiem skąd Ci się wziął taki pomysł. Kolba jest dłuższa niż w Berylu i mocniejsza. Co się tyczy przeładowania przy złożonej kolbie, to przyznaję nie próbowałem, ale takie zjawisko jest bardzo rzadkie, poza tym, ukształtowanie kolby powoduje, że jest to możliwe. I co to według Ciebie oznacza, że "do łapania nie za bardzo"?
Cytat:
- wkładany z ukosa magazynek (bo można zasilać z taśmy albo z magazynka) przeszkadza w trzymaniu za łoże przy przenoszeniu i strzelaniu z biodra, zresztą zasobnik z taśmą także, tylko trochę mniej.
To dotyczy zarówno rkm wz.03S/D jak i Minimi, poza tym, to raczej Twoje osobiste odczucia, ja się z nimi nie zgadzam. Bardzo wydumane te Twoje wady, bez urazy.
Cytat:
Na razie to prototyp - i chyba dużo trzeba będzie w nim poprawić. Szkoda, że nie przemyślano sprawy wcześniej...
To już jest wersja rozwojowa, a nie prototyp, ten miał inną kolbę i kilka innych elementów. I co niby oznacza, że dużo należy w nim poprawiać, skoro jak sam piszesz, na broni się nie znasz?! Nie sądzisz, że w Twojej odpowiedzi brak jest logiki?
Cytat:
A przy okazji - broń tego typu jest na pewno lepsza od PK, jak trzeba ganiać pieszo po lesie. Albo pustyni...
Akurat w tym przypadku to niezbyt, bo i nabój jest za słaby. Rozsądnym podejściem jest uzupełnienie drużyny o ten 5,56 mm karabinek maszynowy, a nie eliminacja z niej 7,62mm ukm PK/UKM-2000.
 
 
REMOV
Gość
Wysłany: Pon 08 Lis, 2004   

A skoro już o rkm wz.03 mowa, to kilka nieco lepszych zdjęć wz. 2003D:



 
 
GRYZLI 
9



Pomógł: 11 razy
Dołączył: 19 Cze 2004
Posty: 4472
Skąd: Znad morza~~~
Wysłany: Pon 08 Lis, 2004   

REMOV-->Dzięki za fotki ,mam nadzieję ze będziesz częściej zaglądał do tego działu :walka:
Pozdrawiam .
_________________
"...Nic nie jest skończone dopóki się nie skończy..." MIŚ YOGI

Flogger Fanclub na NK
28 SPLM na facebook
 
 
 
REMOV
Gość
Wysłany: Pon 08 Lis, 2004   

GRYZLI napisał/a:
mam nadzieję ze będziesz częściej zaglądał do tego działu
Zobaczymy, co da się zrobić ;)
 
 
Woj I
[Usunięty]

Wysłany: Pon 22 Lis, 2004   

Po „debeściaku” REMOV’ie trudno coś wnieść nowego, żeby nie zagłębiać się w detale. Dodam tylko, że kbkm wz.2003 (bo tak oficjalnie się nazywa)

występuje w dwóch wersjach: S (standardowej – z dłuższą lufą)

i D (desantowej – z krótszą lufą).

Ponadto przystosowany jest do strzelania ze standardowych dla rodziny km PK i UKM-2000 podstaw trójnożnych.

Tu kbkm wz.2003 na podstawie 6T5.
Pozdrawiam.
 
 
REMOV 
9


Pomógł: 7 razy
Dołączył: 11 Lis 2004
Posty: 5214
Skąd: Polska
Wysłany: Pon 22 Lis, 2004   

Woj I napisał/a:
Po „debeściaku” REMOV’ie trudno coś wnieść nowego, żeby nie zagłębiać się w detale.
Bez przesady, zdjęcia masz kapitalne! Masz ich więcej? Pierwszy raz widzę broń na podstawie 6TS.
Cytat:
Dodam tylko, że kbkm wz.2003 (bo tak oficjalnie się nazywa)
Tak do końca oficjalnie to się chyba jeszcze nie nazywa, bo do uzbrojenia broń przyjęta nie została. Sam skrót jest cokolwiek dziwny, choć z drugiej strony może i takie rozróżnienie między rkm zasilanymi amunicją karabinową, a rkm (czy, w zasadzie kbkm) na amunicję pośrednią ma sens...
 
 
GRYZLI 
9



Pomógł: 11 razy
Dołączył: 19 Cze 2004
Posty: 4472
Skąd: Znad morza~~~
Wysłany: Pon 22 Lis, 2004   

Jak już zaznaczałem nie jestem specem po broni strzeleckiej ,więc się nie smiejcie ,ale mam pytanko -gdzieś obiło mi się o uszy ze powstał w naszym kraju jakiś nowy karabin wyborowy-nie wiem czy to prawda ,ale jesli tak to może coś wiecie więcej :!:
_________________
"...Nic nie jest skończone dopóki się nie skończy..." MIŚ YOGI

Flogger Fanclub na NK
28 SPLM na facebook
 
 
 
Mack Pl 
5


Wiek: 43
Dołączył: 21 Cze 2004
Posty: 773
Skąd: Piaseczno
Wysłany: Pon 22 Lis, 2004   

GRYZLI napisał/a:
Jak już zaznaczałem nie jestem specem po broni strzeleckiej ,więc się nie smiejcie ,ale mam pytanko -gdzieś obiło mi się o uszy ze powstał w naszym kraju jakiś nowy karabin wyborowy-nie wiem czy to prawda ,ale jesli tak to może coś wiecie więcej :!:


OBRSM Tarnów opracował 12,7mm WKW(wielkokalibrowy karabin wyborowy), przez pewien czas znaany pod nazwą Wilk,a teraz przymierza się do opracowania kbw 7,62 mm o roboczej nazwie(?) Alex(bodajże od imienia głównego inżyniera).

link
http://www.altair.com.pl/files/r0404wilk.htm

EDIT

a tutaj masz Alexa

Cytat:
http://www.obr.tarnow.pl/pl/bronstrzelecka.html



Średniokalibrowy, 7,62 mm karabin wyborowy jest opracowywany w oparciu o doświadczenia Ośrodka nabyte podczas projektowania 12,7 mm wielkokalibrowego karabinu wyborowego. Karabin będzie przystosowany do amunicji kalibru 7,62x51 mm. Broń będzie wykonana jako powtarzalna, w układzie "bull-pup". Zespół spustowy o regulowanej sile nacisku na spust. Magazynek 5 nabojowy. Celownik optyczny o zmiennym powiększeniu będzie mocowany na uniwersalnej szynie montażowej typu "Picatinny". Skuteczny zasięg karabinu 600 ÷ 800 m, do celu typu popiersie.


Pozdro
 
 
Woj I
[Usunięty]

Wysłany: Pon 22 Lis, 2004   

Koncepcji 7,62 mm kbw powstało w kraju kilka, lecz pozostały w większości tylko jako koncepcje (rysunki koncepcyjne lub rysunki techniczne broni i jej wybranych zespołów). Nie jest mi nic wiadomo na temat wykonania w metalu tego typu modelu (poza SWDM). Np. w 1997 roku powstała prawie identyczna (do przedstawionej powyżej) koncepcja broni, różniąca się w zasadzie tylko zamocowaniem celownika LD-7 w sztywnym uchwycie transportowym, innym urządzeniem wylotowym i inną pojemnością magazynka – 10 szt.
Pozdrawiam
 
 
GRYZLI 
9



Pomógł: 11 razy
Dołączył: 19 Cze 2004
Posty: 4472
Skąd: Znad morza~~~
Wysłany: Wto 23 Lis, 2004   

Dzięki za odpowiedź -teraz czuję się mądrzejszy :walka:
_________________
"...Nic nie jest skończone dopóki się nie skończy..." MIŚ YOGI

Flogger Fanclub na NK
28 SPLM na facebook
 
 
 
Oso
5


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 27 Lis 2004
Posty: 340
Wysłany: Sob 27 Lis, 2004   Rkm po polsku

Jak zawsze trochę chcemy wyważyć otwarte już drzwi.
Popieram myśl konstrukcyjną i powstanie polskiego rkm(czemu dopiero już teraz?!!!!) ale jak zawsze jest za późno. Popatrzmy na inne armie.MINIMI nadało nowy trend i ono króluje czy nie było by taniej wprowadzić go do naszej armii tym bardziej że jest sprawdzone i jest wiele wersji. Notabene nasz rkm wiele z wyglądu ma wspólnego z Minimi.
Najważniejsze jest aby nasza armia dostała w końcu rkm 5.56 tak aby zapewnić drużynie porządne wsparcie . Myślę że mylne jest porównywanie go z PK/PKM ponieważ jest to trochę inna klasa.
Pk to oczywiście GPMG a rkm-LMG. i w końcu na szczeblu drużyny byłby jeden rodzaj amunicji do karabinów- pośredni 5.56mm.
Niestety na pierwszy rzut zauważyłem tę nieszczęsną kolbę- tragedia jej fnkcjonalność jest z góry skazana na wymianę :( .Mam nadzieję, że żołnierze nie doświadczą płacenia własną krwią za błędy tych na górze, ponieważ kolejność wprowadzania sprzętu do naszej armii i jego testowania jest conajmniej dziwna( np. WIST, Beryl, Tantal i wielel wiele innych).
Osobiście chciałbym mieć w swojej drużynie dwa rkm 2003 ale sprawne i wtedy mogę sobie dowlnie ustawiać teamy C i D. Do tego 2xRPG z nowymi polskimi głowicami i jest ok.
Na marginesie słyszeliście o nich( kumulacyjna tandem, termobaryczna, odłamkowa i zapalająca- REWELKA!!!!!)
Oby tak dalej i nasi na górze niech je dadzą do uzbrojenia a nie wymyślają bzdury
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group