Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Chłodzenie komputera
Opublikował Wiadomość
Draken1970
[Usunięty]

Wysłany: Pon 19 Cze, 2006   Chłodzenie komputera

Pozwalam sobie rozpocząć nowy temat, jak sądzę, bardzo "na czasie". "Starzy Indianie" mówią, że upały blisko, a "pecety" nieprzygotowane. Panikę podnisła większość pism komputerowych, ze względu - zapewne - na marketing. Chciałbym przeczytać opinie fachowców w zakresie chłodzenia komputera. Czy wystarczą trzy wentylatory (procesor, karta, zasilacz)? Czy pokusić się o więcej? Jeśli tak, to jak i gdzie je zamontować? Co i gdzie kupić w miarę tanio? Firmy, specjalistyczne fora i inne "cuda" troszeczkę przesadzają w tym zakresie albo podają wyśrubowane wymagania dla "graczy", "grafików" itp. A jak to wygląda w przypadku "szarego usera"? Myślę, że taki temat może pomóc wielu z nas. Zapraszam i pozdrawiam :gent:
 
 
Endriu48 
Mod
*emW-"spider"



Pomógł: 71 razy
Wiek: 75
Dołączył: 17 Sty 2006
Posty: 3222
Skąd: O...../Mazury
Wysłany: Pon 19 Cze, 2006   

Draken1970 napisał/a:
Czy wystarczą trzy wentylatory (procesor, karta, zasilacz)?

Niestety nie wystarczą. W "blaszaku" jak w piecyku. Nie pomaga na upały nawet zdjęcie bocznej ścianki. W moim "blaszaku" dodatkowo zamontowałem 2 wiatraki: jeden z przodu > nawiew i drugi z tyłu wyciągający. Zastanawiam się, czy nie przenieść tylny wiatrak z zasilacza na górę aby strumień powietrza szedł na radiatory. Cena dobrego wiatraka np. Cooler Master 80 mm 2500 rpm łożyska kulkowe 20PLN (koniecznie 3 końcówki z wtyczką do płyty głównej). Na płycie głównej szukamy dodatkowych gniazd ze szpilkami PWR Fan lub SFan, Fan 2, 3, 4. Do zlokalizowania najlepiej posłużyć się schematem dołączonym do instrukcji Mainboard lub Motherboard.
:gent:
_________________
"Doświadczenie zmienia się proporcjonalnie do zrujnowanego sprzętu."


Jak pomogłem to Kliknij w -> POMÓGŁ!
Ostatnio zmieniony przez Endriu48 Pon 19 Cze, 2006, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
ural_driver 
5


Pomógł: 5 razy
Wiek: 50
Dołączył: 17 Gru 2005
Posty: 307
Skąd: ze spalonego batalionu
Wysłany: Pon 19 Cze, 2006   

Za fachowca się nie uważam pragnę zwrócić uwagę na szczegół nie wymagający ponoszenia żadnych nakładów - odkurzanie podzespołów.Radzę zwrócić uwagę na zasilacz który w wielu zestawach jest jedynym elementem powodującym "przeciąg w budzie".
I jeszcze to:Otwierać szafki (lub nawet wyjąć tylną ściankę) w których stoją komputery.
Ostatnio zmieniony przez ural_driver Pon 19 Cze, 2006, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Draken1970
[Usunięty]

Wysłany: Pon 19 Cze, 2006   

"Przeciąg w budzie" rzecz bardzo istotna. Podrzuć Endriu (jesli możesz) kilka rad odnośnie montowania (co z zasilaczem, wytrzyma dodatkowe obciążenia?). Co do odkurzania - sprawa bardzo ważna. Miałem już "na składzie" komputer znajomej ze spalonym procesorem, "tylko" dlatego, że radiator był wprost zalepiony brudem. Co powiecie na temat diagnostyki? Są wszak tacy, którzy nie bardzo "rozpoznają" bezpieczne temperatury. Wystarczy "Sandra"? Może coś więcej? Temat jest szeroki. Pozdrawiam :gent:
 
 
ural_driver 
5


Pomógł: 5 razy
Wiek: 50
Dołączył: 17 Gru 2005
Posty: 307
Skąd: ze spalonego batalionu
Wysłany: Pon 19 Cze, 2006   

Ciąg dalszy zabiegów "nieinwestycyjnych":
- uporządkowanie kabli i taśm,
- zadbanie o wolne miejsce nad dyskiem twardym (często wpycha się tam zbędne taśmy ATAi kable zasilania) - ten element jest również wrażliwy na przegrzanie,
- ustawienie w BIOSie temperatur alarmowych dla CPU i Chasis.
_________________
Życie... życie to my...tutaj...teraz...w tym lesie...
 
 
Endriu48 
Mod
*emW-"spider"



Pomógł: 71 razy
Wiek: 75
Dołączył: 17 Sty 2006
Posty: 3222
Skąd: O...../Mazury
Wysłany: Pon 19 Cze, 2006   

Ahoj! Aby przybliżyć Userom co dzieje się we wnętrzu "blaszaka" posłużę się takim rysunkiem aby każdy mógł zobaczyć jak się rozkładają temperaturki i decybele oraz orientacyjny pobór mocy.

:gent:
_________________
"Doświadczenie zmienia się proporcjonalnie do zrujnowanego sprzętu."


Jak pomogłem to Kliknij w -> POMÓGŁ!
Ostatnio zmieniony przez Endriu48 Sro 12 Lip, 2006, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Endriu48 
Mod
*emW-"spider"



Pomógł: 71 razy
Wiek: 75
Dołączył: 17 Sty 2006
Posty: 3222
Skąd: O...../Mazury
  Wysłany: Wto 20 Cze, 2006   Kable sygnałowe IDE i FDD

Ahoj! W celu poprawienia obiegu powietrza wewnątrz obudowy możemy zmodyfikować kable sygnałowe IDE lub FDD, które w tradycyjnej formie występują w postaci wąskiej i szerokiej taśmy. Do tego celu potrzebne są następujące rzeczy:
  • taśmy IDE lub FDD,
  • nóż do cięcia tapet,
  • owijki na kable lub opaski zaciskowe.
Taśmę dzielimy na wąskie kawałki o szerokości ok.1 cm. Nacinamy nożem kawałek taśmy między żyłami, a następnie palcami rozrywamy taśmę na całej długości.
Cytat:
Nacinając kable, musisz uważać, by nie uszkodzić izolacji żył, gdyż może to spowodować niewłaściwą pracę urządzenia podłączonego do takiego kabla.
Czynność tę musisz powtarzać, aby podzielić taśmę na wąskie paski.

Kabel IDE z jednym naciętym pasmem.


Po podzieleniu całego kabla na wąskie paski musisz je równo poukładac na sobie, a nastepnie umocować opaską do spinania kabli. W razie wątpliwości spójrz niżej.


Wszystkie czynności wykonujemy dokładnie i powoli od tego zależy efekt wykonanej pracy.
:gent:
_________________
"Doświadczenie zmienia się proporcjonalnie do zrujnowanego sprzętu."


Jak pomogłem to Kliknij w -> POMÓGŁ!
Ostatnio zmieniony przez Endriu48 Wto 26 Wrz, 2006, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
 
Joker11
[Usunięty]

Wysłany: Wto 20 Cze, 2006   

Bardzo ładnie, ale obecnie mozemy poradzić sobie z tym problemem inaczej nie narażając taśmy na uszkodzenia.
- do dyspozycji mamy specjalne koszuli, pończochy kablowe, które umożliwią nam ułozenie szerokiej taśmy w 1 cm tasiemkę.
:gent:
 
 
Endriu48 
Mod
*emW-"spider"



Pomógł: 71 razy
Wiek: 75
Dołączył: 17 Sty 2006
Posty: 3222
Skąd: O...../Mazury
Wysłany: Sro 21 Cze, 2006   

Joker11, Może byś zademonstrował jak taśmę IDE szer. 50mm włożyć w koszulkę o średnicy 10 mm bez rozcinania albo w pończochę. :cool: Skręcamy ją w rurkę czy jak :?: Bez rozcinania to stosuje się profesjonalne kable okrągłe IDE lub FDD np. firmy CoolerMaster.
Polecam zapoznac się z http://www.4max.com.pl/default.asp
:gent:
_________________
"Doświadczenie zmienia się proporcjonalnie do zrujnowanego sprzętu."


Jak pomogłem to Kliknij w -> POMÓGŁ!
 
 
 
quest71 
9
Życie to nie bajka - to bitwa jest.



Pomógł: 13 razy
Wiek: 52
Dołączył: 05 Sty 2005
Posty: 5129
Skąd: lubuskie
Wysłany: Sro 21 Cze, 2006   

Że wtrącę. Przy zakupie kompa nie oszczędzać na obudowie. Lepiej kupić tańszą z najlepszych niż odwrotnie. Na dzień dzisiejszy wybór jest olbrzymi. Dla przykładu: http://sklep.komputronik.pl/katalog.php?kat=2628 .Sam mam czwartą z dołu strony licząc i z czystym sumieniem polecam. Dla mających problemy z za wysoką temperaturką są gniazda na dodatkowe wentylatory tak w obudowie jak i na HD. Ja mam dość mocno „skręconego” Bartona + zalman na nim do tego ciszę i niskie temperatury.
_________________
Analiza uryny może wykryć chorobę jednostki, analiza urny - chorobę całego społeczeństwa.
 
 
hetzer
[Usunięty]

Wysłany: Sro 21 Cze, 2006   

Witam wszystkich serdecznie :) Generalnie jeśli chce się mieć spokój z chłodzeniem to trzeba zadbać o kilka rzeczy, mianowicie :
- kurz, kurz i jeszcze raz kurz [chyba, że mamy obudowe z filtrami]. Tylko niech ręka boska czuwa nad tymi, którzy chcą do walki z tym zjawiskiem użyć odkurzacza - można popalić ścieżki i tragedia gotowa. Do tego polecam wilgotną ściereczkę i puszkowane sprężone powietrze, znakomite do przedmuchiwania żeber radiatorów [wskazany demontaż wentylatora] i innych trudnodostępnych miejsc. Puszka z 400 ml powietrza to wydatek <20 zł. Filtry powietrza do wentylatorów można dokupić - są tanie i łatwe w montażu, należy jednak je czyścić co jakiś czas ;)

- można pokusić się o wymiane pasty termoprzewodzącej między powierzchnią jądra procesora a radiatorem. Zwykle stosowana jest biała maź za 2 zł./tubka, która nie ma zbyt zachwycających możliwości i do tego po jakimś czasie kruszeje i nie spełnia swojej roli. Najlepsza moim zdaniem pasta to bazująca na srebrze Arctic Silver 5, która ma tą niezaprzeczalną zaletę, że nie przewodzi prądu i jak nałożymy zbyt wiele to nie skończy się to katastrofalnym w skutkach zwarciem. Dostępna na allegro w cenie 14-16 zł./ tubka.

- dodatkowy wentylator też nie zaszkodzi, lepiej jest go jednak montować z przodu, gdyż przy wyciągającym wentylatorze zasilacza, zamontowany z przodu wentylator nadmuchujący chłodzi nam dysk twardy oraz gwarantuje szybką wymianę powietrza w obudowie - unikamy sytuacji w której gorące powietrze "kisi" się w środku. Polecam zwrócić uwagę na to jak wygląda kratka, która często tamuje powietrze tłoczone przez wiatrak - w większości tanszych obudów jest to blacha wycinana w owalne kształty, lub perforowana, efekt końcowy jest taki sam - niska wydajność i szumy. Kratki te można wyciąć i zastąpić estetycznymi osłonami z okrągłego drutu - jest to wydatek rzędu kilku złotych a dający zauważalne korzyści w postaci ciszy i wydajności.

- są jeszcze postawy ekstremalne - mój koleżka co tydzień smaruje olejem do maszyn precyzyjnych łożyska we wszystkich wentylatorach swojego komputera. Jest to oczywiście przesada i fanatyzm, ale wentylatory też nie są wieczne i może zajść potrzeba wymiany, gdy z wnętrza naszego wentylatora zaczną dochodzić różne dziwne odgłosy. Markowe wentylatory firm takich jak Arctic Cooling czy Cooler Master to wydatek z przedziału 10-30 zł. choć są i takie za 80, ale zwykły użytkownik różnicy nie zauważy [siłą rzeczy nasuwa się pewien slogan reklamowy - "jeśli nie widać różnicy, to po co przepłacać ?" ;) .

- Nie bez znaczenia jest też obieg powietrza - splątane kable [w szczególności taśmy od napędów] mogą go skutecznie zakłócić. Rozcinanie tradycyjnych taśm na paski lepiej zostawić ludziom z rękami neurochirurgów i żelaznymi nerwami. Reszcie polecam gotowe, okrągłe kable :)

Pozdrawiam :)

/edit - korekta błędów wszelakich.
[Korekcja]
 
 
Endriu48 
Mod
*emW-"spider"



Pomógł: 71 razy
Wiek: 75
Dołączył: 17 Sty 2006
Posty: 3222
Skąd: O...../Mazury
Wysłany: Wto 26 Wrz, 2006   Obieg powietrza w PC-cie

Aby przybliżyć zagadnienie postaram się posłużyć rysunkami.
Shemat obiegu powietrza we wnętrzu zamkniętej obudowy

Strzałka z prawej strony rysunku symbolizuje miejsce w któym zimne powietrze powinno być zassane do wnętrza obudowy. Później zostaje podgrzane i jako lżejsze zacznie się unosić do góry - pionowa strzałka. Następnie ciepłe powietrze powinno zostać wyciągnięte na zewnątrz komputera - ostatnia strzałka.
Jednak w większości obudów oraz dość rozbudowanej konfiguracji sprzętowej ten obieg powietrza zostaje zakłócony z powodu plątaniny kabli we wnętrzu oraz dużą ilością zamontowanych urządzeń. Jeśli wyobrazimy sobie, że w miejscu pionowej strzałki znajdą się kable zasilające i sygnałowe kilku twardych dysków oraz napędów optycznych to wystarczy do zablokowania swobodnego przepływu powietrza.
Teraz kolejny rysunek - na którym wstawiłem dodatkowe wentylatory wymuszające obieg powietrza we wnętrzu komputera.
Zmodyfikowany schemat obiegu powietrza we wnętrzu obudowy.

Instalacja dodatkowego wentylatora pod zasilaczem pozwala na wydajniejsze wyssanie gorącego powietrza. Trzeba wiedzieć, że to właśnie okolice pod zasilaczem mają najwyższą temperaturę. A ktoś spyta dlaczego? Otóż architektura ATX przewiduje, że pod zasilaczem umieszczony jest procesor - nowe procesory to małe grzejniki. Obok procesora znajdują się kości pamięci, a pod nim umieszczona jest karta graficzna. Ten dodatkowy wentylator pozwoli nam rozwiązać problem wysokiej temperatury w okolicach zasilacza.

Wentylator umieszczony na górnej ścianie będzie wyciągał ciepłe powietrze do góry, dzieki czemu ułatwi "życie" dla zasilacza, który będzie miał do przepompowania na zewnątrz o wiele mniej ciepłego powietrza. Będzie za to pobierał chłodniejsze powietrze. W przypadku zaś zasilaczy którze maja aktywną regulację obrotów temperatura ma duże znaczenie i wymiernie przedkłada się na pracę wentylatora.

Pozostał jeszcze wentylator na przedniej ściance obudowy. Ma on za zadanie wciąganie powietrza do obudowy, czyli wtłoczenie większej ilości powietrza a tym samym lepsze chłodzenie podzespołów umieszczonych w dolnej części obudowy.
:cool:
_________________
"Doświadczenie zmienia się proporcjonalnie do zrujnowanego sprzętu."


Jak pomogłem to Kliknij w -> POMÓGŁ!
 
 
 
PDSPDSP
[Usunięty]

Wysłany: Pon 20 Sie, 2007   

Temat jak widać wałkowany jest od wielu lat. Ja także kiedyś miałem ten problem. W końcu zdecydowałem się zastosować układ chłodzenia wodnego - polecam. Żadnych wiatraków, problemów z obiegiem powietrza, wywodów teoretycznych "co", "którędy" i "jak".
Oczywiście należy starannie taki układ dobrać i zamontować - efekt murowany, no i ta błoga cisza...
Odnośnie zasilacza: mocy nigdy za wiele, ja w swoim od razu wyciąłem blachę od wewnątrz i zewnątrz obudowy zasilacza - powoduje niepotrzebne blokowanie obiegu powietrza oraz wzmacnia hałas.
Najlepiej zastosować układ wodny CPU + GPU + NB + ewentualne podłączenie płytki miedzianej na dysk twardy.
Sprawdziłem, chodziło i sprawowało się wyśmienicie.
W chwili obecnej wieżę sprzedałem i przesiadłem się w całej rodzinie na laptopy.
 
 
Endriu48 
Mod
*emW-"spider"



Pomógł: 71 razy
Wiek: 75
Dołączył: 17 Sty 2006
Posty: 3222
Skąd: O...../Mazury
  Wysłany: Sob 18 Lip, 2009   Uwaga na upały...

W okresie upałów należy zwrócić szczególną uwagę na chłodzenie PC-ta. Komputer nie "lubi" wysokiej temperatury. Najlepiej monitorować temperaturę przez cały czas przy pomocy np. programiku SpeedFan.
Przykładowo, dzisiaj byłem zmuszony przeczyścić "wiatraki" w kompie bo temperaturka skoczyła wewnątrz blaszaka do 56C co uznałem za stan alarmowy. Po zabiegu czyszczenia za pomocą pędzelka z długim włosiem i sprężonego powietrza w efekcie uzyskałem 42C. Ogranicznik temperatury ustawiony na 55C.
Polecam monitorować temperaturę, aby uniknąć niepotrzebnych "zwiech" komputera, których powodem może być właśnie wysoka temperatura wnętrza obudowy.

PS. Posiadacze laptopów i notebooków pracujących w domu powinni stosować podkładki chłodzące.
:cool:
:gent:
_________________
"Doświadczenie zmienia się proporcjonalnie do zrujnowanego sprzętu."


Jak pomogłem to Kliknij w -> POMÓGŁ!
 
 
 
fax 
4



Dołączył: 26 Lip 2005
Posty: 176
Skąd: armia
Wysłany: Pon 19 Lip, 2010   

PDSPDSP napisał/a:
Temat jak widać wałkowany jest od wielu lat. Ja także kiedyś miałem ten problem. W końcu zdecydowałem się zastosować układ chłodzenia wodnego - polecam. Żadnych wiatraków, problemów z obiegiem powietrza, wywodów teoretycznych "co", "którędy" i "jak".
Oczywiście należy starannie taki układ dobrać i zamontować - efekt murowany, no i ta błoga cisza...
Odnośnie zasilacza: mocy nigdy za wiele, ja w swoim od razu wyciąłem blachę od wewnątrz i zewnątrz obudowy zasilacza - powoduje niepotrzebne blokowanie obiegu powietrza oraz wzmacnia hałas.
Najlepiej zastosować układ wodny CPU + GPU + NB + ewentualne podłączenie płytki miedzianej na dysk twardy.
Sprawdziłem, chodziło i sprawowało się wyśmienicie.
W chwili obecnej wieżę sprzedałem i przesiadłem się w całej rodzinie na laptopy.


No Panie kolego piszesz, że żadnych wiatraków ... hmm a na chłodnicy to co masz? :D
Ale do tematu: do wypowiedzi moich poprzedników dodam:
1. Podstawa to dobrze "wentylowana" buda;
2. odpowiedni przepływ powietrza (przy AC);
3. dobra pasta na procku plus dobry cooler.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group