Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
ORP "KONDOR"
Opublikował Wiadomość
Homar 
5



Pomógł: 1 raz
Wiek: 52
Dołączył: 24 Cze 2004
Posty: 331
Skąd: Gdynia
Wysłany: Wto 19 Paź, 2004   ORP "KONDOR"

W środę, 20 października, w norweskiej Bazie Morskiej w Bergen, polscy marynarze uroczyście podniosą biało-czerwoną banderę na okręcie podwodnym typu Kobben. Jednostka otrzyma numer burtowy „297” i od tego dnia wejdzie w skład polskiej floty podwodnej. Podniesienie polskiej bandery na okręcie „297” zakończy transfer serii pięciu jednostek typu Kobben podarowanych Polsce przez Rząd Królestwa Norwegii.

20 października polscy marynarze staną na pokładzie okrętu HNoMS „KUNNA” (taką nazwę nosił okręt w siłach morskich Norwegii). Dowodzenie okrętem obejmie kpt. mar. Tomasz KRASOŃ. Podczas ceremonii przekazania okrętu podwodnego oraz pierwszego podniesienia polskiej bandery na okręcie polskie siły morskie reprezentować będzie zastępca dowódcy Marynarki Wojennej - dowódca Centrum Operacji Morskich admirał floty Jędrzej CZAJKOWSKI.
Okręt podwodny „297” zacumuje w Gdyni w połowie listopada. Do tego czasu służby techniczne przejmą od Norwegów wszystkie elementy wyposażenia. Uroczyste nadanie imienia i chrzest okrętu odbędzie się w Bazie Marynarki Wojennej w Gdyni. Do uroczystości chrztu okręt nazywany będzie swoim numerem burtowym – „297”.
Transfer okrętów podwodnych typu „Kobben” podarowanych Polsce przez rząd Królestwa Norwegii obejmował pięć jednostek, w tym jedną z przeznaczeniem na części zamienne. Cztery z nich są po pełnej modernizacji do najnowszych standardów NATO. Są to ORP „SOKÓŁ” i ORP „SĘP” (do linii weszły w 2002 roku), ORP „BIELIK” (2003 r.) oraz okręt „297”, który pod koniec listopada br. otrzyma imię ORP „KONDOR”. Natomiast ex-HnoMS „KOBBEN” przeznaczony jest jako rezerwa części zamiennych.

Polskie okręty typu „Kobben” uczestniczyły już w największych międzynarodowych manewrach z cyklu BALTOPS, CROWN EAGLE oraz w ćwiczeniach okrętów podwodnych NATO - BALTIC PORPOISE i manewrach typu PASSEX. W tym roku ORP „BIELIK” uczestniczył także w elitarnych manewrach NATO „Joint Maritime Course” na Atlantyku, podczas których przygotowywane są okręty do służby w Siłach Najwyższej Gotowości Sojuszu. Obecnie ORP „BIELIK” wspólnie z fregatą ORP „Gen. K. PUŁASKI” i korwetą ORP „KASZUB” uczestniczy w polsko-niemieckim ćwiczeniu typu Passex na Bałtyku. Prowadzona jest także rozszerzona współpraca z siłami morskimi Królestwa Danii, które kilka lat przed Polską również pozyskały od Norwegów jednostki tego typu.

Korzyści wynikające z pozyskania okrętów podwodnych typu „KOBBEN” to przede wszystkim możliwości ich operacyjnego wykorzystania. Są one skutecznym środkiem do rozpoznania sytuacji w rejonie działań wojennych, angażują wielokrotnie większe siły przeciwnika, są trudno wykrywalne, przenoszą różne typy uzbrojenia, mogą być skutecznie wykorzystane w operacjach pokojowych (blokady morskie, wymuszanie pokoju i kontrola żeglugi), w operacjach ochrony polskich szlaków komunikacji morskiej oraz działaniach sił specjalnych. Zwiększony został potencjał bojowy Marynarki Wojennej i rozszerzono współdziałanie z zespołem fregat typu Oliver Hazard Perry. Eksploatacja w polskich siłach morskich okrętów typu KOBBEN to również wprowadzenie nowego typu uzbrojenia. Jednostki wyposażone są w nowoczesne systemy dowodzenia i łączności obowiązujące we flocie podwodnej państw NATO.
Koszt eksploatacji wszystkich okrętów podwodnych typu KOBBEN w polskiej Marynarce Wojennej wynosi połowę wcześniejszych kosztów eksploatacji dwóch okrętów typu Foxtrot, które zostały wycofane ze służby w ubiegłym roku. Zmniejszona została także obsada załóg okrętów podwodnych o marynarzy służby zasadniczej ponieważ obsady jednostek typu Kobben są w pełni zawodowe.

//Przesuwam temat do działu "UZBROJENIE"-tutaj bardziej pasuje !

Moderator GRYZLI//
_________________
Głupcy są tak pomysłowi, że nie da się zrobić rzeczy, której nie potrafiliby zepsuć!
 
 
Prawie emeryt
[Usunięty]

Wysłany: Wto 02 Lis, 2004   Re: ORP "KONDOR"

Fajny okręcik. Przyjaźniejszy niźli Foxtroty.
 
 
Rooster
[Usunięty]

Wysłany: Czw 08 Wrz, 2005   

Zabaweczki a nie okrety, o ile dobrze pamietam to w morzu moga pozostac tylko 3 dni, gdzie przez 3 dni sie doplynie albo ile mozna sie ukrywac przed okretami ZOP:) smieszne te wszystkie zakupy MON-u rusofobia i marnowanie pieniedzy
 
 
Strielali
[Usunięty]

Wysłany: Czw 08 Wrz, 2005   

A myslisz o jakichs patrolach atlantyckich? ;)
 
 
jureksts
[Usunięty]

Wysłany: Czw 08 Wrz, 2005   

Rooster napisał/a:
Zabaweczki a nie okrety, o ile dobrze pamietam to w morzu moga pozostac tylko 3 dni, gdzie przez 3 dni sie doplynie albo ile mozna sie ukrywac przed okretami ZOP:) smieszne te wszystkie zakupy MON-u rusofobia i marnowanie pieniedzy

Wbrew opinii przedstawionej powyżej, uważam, że jest to jeden z nielicznych udanych nabytków dla naszej MW.
Najlepiej o ich przydatności świadczy cały okres istnienia oraz modernizacja i plany dalszego używania w flocie Norwegi aż do decyzji przekazania Polsce.
A o ich zdolnościach bojowych może świadczyć rejs na morze śródziemne i działania w warunkach bojowych w grupie okrętów NATO
Może któryś z członków załóg tych jednostek przedstawi swoje doświadczenia i porówna z poprzednikami.
 
 
Revenant
[Usunięty]

Wysłany: Czw 08 Wrz, 2005   

A właśnie, tak trochę na temat OP Typu 207. W artykule o tych okrętach wyczytałem, że zasięg podwodny to 350 Mm przy prędkości 6w. Jak ta wartość ma się do obszaru patrolowania/autonomiczności tych jednostek?
W MW Norwegii Kobbeny uzbrojone były w torpedy Tp 613 i NT-37C, jak nowoczesne są to środki bojowe, np. w porównaniu z uzbrojeniem OP Orzeł (czy na jego uzbrojeniu są torpedy TEST-71M?, podobno w czasach ZSRR nie były one dopuszczone do eksportu, teraz ich wersje rozwojowe już tak), czy PMW planuje uzbroić Kobbeny w inne typy torped niż Tp 613 i NT-37C. I ostatnia kwestia, która też mnie ciekawi, czy okręty Typu 207 były projektowane bardziej z myślą o walce z okrętami nawodnymi czy podwodnymi npl-a?
:gent:
 
 
Brodeur 
5



Dołączył: 15 Wrz 2005
Posty: 373
Skąd: z Wielkopolski
Wysłany: Pią 16 Wrz, 2005   

Rooster napisał/a:
Zabaweczki a nie okrety, o ile dobrze pamietam to w morzu moga pozostac tylko 3 dni, gdzie przez 3 dni sie doplynie albo ile mozna sie ukrywac przed okretami ZOP:) smieszne te wszystkie zakupy MON-u rusofobia i marnowanie pieniedzy


no wlasnie, dlaczego moze przebywac na morzu tylko 3 dni?? troche malo jak na o.p. same U-Booty mogly przebywac na morzu o wiele dluzej
_________________
"Tylko umarli widzieli koniec wojny" Platon
 
 
Strielali
[Usunięty]

Wysłany: Pią 16 Wrz, 2005   

Wedlug nTW 30 dni a nie 3 :)
Pewnie pomylka w zrodle
 
 
MichalNS
2


Dołączył: 25 Wrz 2005
Posty: 58
Skąd: rezerwa SZ RP
Wysłany: Nie 25 Wrz, 2005   

Pozwole sobie wzowic post.Koben nie jest idealem choc trzeba przyzac ze foxtroty powinny zostac juz zwycofane ze wzgledu na swoj wiek,ale z tego co wiem MW ma fundusze na zakup 2 nowych jednostek.Plany byly na proj.877 od rosjan ale cos to nie wyszlo.Polska MW staje sie smietnikiem swiata.Stare fregaty do ktorych nie ma uzbrojenia bo 2 Harpuny to nie jest uzbrojenie oraz Kobeny ktore lata swietnosci maja juz za soba.
 
 
Prawie emeryt
[Usunięty]

Wysłany: Nie 25 Wrz, 2005   

MichalNS napisał/a:
Pozwole sobie wzowic post.Koben nie jest idealem choc trzeba przyzac ze[size=14] foxtroty powinny zostac juz zwycofane [/size]ze wzgledu na swoj wiek,ale z tego co wiem MW ma fundusze na zakup 2 nowych jednostek.Plany byly na proj.877 od rosjan ale cos to nie wyszlo.Polska MW staje sie smietnikiem swiata.Stare fregaty do ktorych nie ma uzbrojenia bo 2 Harpuny to nie jest uzbrojenie oraz Kobeny ktore lata swietnosci maja juz za soba.


To my mamy jeszcze foxtroty :???:
2 Harpoony :???:
Zakup 2 jednostek :???:
Kobbeny są niedobre :???:

Bądź łaskaw podać źródło swych REWELACYJNYCH wiadomości :efendi2:

Jestem mile zaskoczony Twą dogłebną w tym temacie wiedzą.
Niektóre dane są jak mi się zdaje - niejawne
Ale mogę się mylić, nie znam się na tym..., a na MW w szczególności :cool:
Ostatnio zmieniony przez Prawie emeryt Nie 25 Wrz, 2005, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
MichalNS
2


Dołączył: 25 Wrz 2005
Posty: 58
Skąd: rezerwa SZ RP
Wysłany: Nie 25 Wrz, 2005   

Foxtrotow juz od jakiegos czasu nie mamy wiec nie rouzmiem Twojego zdziwienia.Jesli chodzi o rakiedy woda-woda do fregat to moze podalem nie jawne dane ale no coz. :D Wysylanie na patrol atlandycki okretu bez uzbronienia, bo jak juz wczesniej nadienilem kilka rakiet to nic, jest troche smieszne.
Za ostatniego d-cy MW byly pieniadze na zakup okretow,rosja proponowala nam swoje jednostki i MW brala to mocno pod uwage.Kobeny,no coz napewno sa inego standardu niz poprzednicy ale nie jest to rewelacja.Moze bylo mi troche ciezko przyzwyczaic sie do ciasnoty i innego ogolnie okretu.Napewno nie jest to zly oktret ale najlepszy tez nie jest.Nowe systemy nwigacyjne jakie ostatnio byly testowane to duzy postep.Darowanemu koniowi nie patrzy sie w zeby.Na tym zakoncze i to czy sie znasz czy nie na MW pozostawiam Tobie bo mnie jest to calkowicie obojetne.
 
 
taki jeden
[Usunięty]

Wysłany: Nie 25 Wrz, 2005   

MichalNS mam do Ciebie takie pytanka:

Kto Ci naopowiadał o rosyjskich propozycjach sprzedaży Polsce okretów podwodnych?

Slowo daję, zmień źródło informacji - bo to dotychczsowe robi Cie delikatnie mówiąc w jajo.

Były pieniądze na ZAKUP okretów podwodnych? Kiedy?? W którym roku i w jakiej kwocie? Jezeli wiesz o jakiś tajemniczych finansach to moze tez wiesz gdzie ten szmal sie rozlazł? :cool:

Co do wysyłania okrętów jak to nazywasz na "patrol atlantycki" :D to bądź łaskaw najpierw zapoznać z danymi do jakich zadań w NATO przygotowywane są OHP-y, w jakich zespołach i na jakich akwenach te zadania maja wypełniać.
A potem, na spokojnie, przeanalizuj raz jeszcze co napisałeś.

Pozdrawiam all.
 
 
MichalNS
2


Dołączył: 25 Wrz 2005
Posty: 58
Skąd: rezerwa SZ RP
Wysłany: Nie 25 Wrz, 2005   

Wiem ze to patrol atlantycki nasz okret wybral sie tam po kokazach w angli i wiem jakie ma zadania.PMW ma zobowiazania wobec NATO itd,ale wysylanie oktretu bez uzbrojenia,pomimo ze nie maja jako takich postawionych zadan bojowych, to poprostu troche mnie smieszy.A jesli chodzi o pieniadze to byly za kadencji poprzeniego d-cy MW.A gdzie sa to nie mam pojecia.Obecnie flota boryka sie z powaznymi problemami finasowymi, o czym zapewne szanowny kolega wie,brak na wszystko to fakt.No maly plus remont klasy orkan + RBS15.
 
 
taki jeden
[Usunięty]

Wysłany: Nie 25 Wrz, 2005   

No dobra :cool:
Powyjaśniam troche, aby "fakty" podane przez MichalNS nie zamaciły Forumowiczom wiedzy o MW.
Żadna z OHP-ów nie była na żadnych "pokazach" wejdż na strone MW i przeczytaj. ORP "Gen. T. KOŚCIUSZKO" uczastniczył w obchodach rocznicy bitwy po Trafalgarem i brał udział w PARADZIE. Później odbywał szkolenie w ośrodku FOST a nie był na "atlantyckim patrolu". :D
Teraz co do pieniedzy na zakup OP - w momencie kiedy konieczne sie stało wycofanie Foxtrotów MW zaczęła rozgladac się za mozliwościa pozyskania okretów wycofywanych z innych marynarek. Oferty przedtawił Izrael, Francja i Norwegia. Po analizie przydatnosci i kosztów wybrano Kobbeny. Francuzi chcieli swoje sprzedać, Izraelskie to nie NATO-wskie. A Królewska Marynarka Norwegii dostała zgode parlamentu na NIEODPŁATNE przekazanie czterech okretów operacyjnych i piątego przeznaczonego na częsci zamienne. I tylko dlatego mogliśmy te okrety przejąć - bo pieniędzy na zakup NIGDY NIE BYŁO.

Co do okrętów klasy ORKAN to jest to bardziej głęboka modernizacja niż remont.
I kolejny błąd - RBS-15 nie mozna zaliczyć na plus, bo ich nie ma - MON nie podpisał nadal kontraktu na dostawę.
P.S. Wystarczy czytać, bo wszystko co tu napisałem było zawarte w arykułach w NTW i raporcie. A pisac aby pisac.... :cool:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group