Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Podstawowe pyt. i odpowiedzi dla chętnych do zaw. sł. woj.
Opublikował Wiadomość
Jankes 
9


Pomógł: 119 razy
Wiek: 50
Dołączył: 22 Cze 2006
Posty: 4273
Skąd: Archiwum X
Wysłany: Wto 27 Mar, 2007   

Pol - szansa jest zawsze.
Nie wiem czy czytałeś warunki KLIK

Natomiast informacje na temat zapotrzebowania i naboru kandydatów do poszczególnych korpusów osobowych powinieneś otrzymać w Wojskowych Komendach Uzupełnień. :gent:
_________________
Jeśli uznasz, że ktoś na forum Ci pomógł - daj mu punkt - używając przycisku "pomógł".
Czytanie jest jak tłumaczenie, ponieważ doświadczenia dwóch różnych osób nie będą nigdy takie same. Aby nauczyć się czytać w sposób właściwy, wszechstronna znajomość wielu dziedzin nauki jest mniej ważna od instynktu - W.H. Auden.
 
 
 
Pol
1


Dołączył: 07 Lut 2005
Posty: 41
Wysłany: Sro 28 Mar, 2007   

Warunki czytałem. Co do WKU, oni oczywiście nic nie wiedzą. Powiedziano mi żebym sam sobie załatwiał bo oni sa niedoinformowani. Bogatszy o wcześniejsze doświadczenia z tą instytucją nawet się nie zdziwiłem.
_________________
Pol
 
 
Pol
1


Dołączył: 07 Lut 2005
Posty: 41
Wysłany: Sro 28 Mar, 2007   

Dzięki za informacje, czyli jakieś szanse są. Podobno nie ma specjalnych dodatkowych szkoleń, które by mnie przygotowowywały do objęcia stanowaska w służbie zawodowej, a napewno było by to pomocne.

Jescze jedno pytanie: czy obejmując stanowisko mam jakiś czas żeby sam się doszkolić czy prawie że z marszu przystępuje do wykonywania wszystkich swoich obowiązków? skok na głęboką wodę - i se chłopie radź.

Obecnie nie nazywa się to SPR tylko KSR - Kurs Szkolenia Rezerw.
_________________
Pol
 
 
POPO
[Usunięty]

Wysłany: Czw 26 Kwi, 2007   

Witam!

Chciałbym dowiedzieć się jakie - waszym zdaniem- umiejętności powinna rozwijać osoba, która w niezbyt bliskiej perspektywie zamierza związać się z wojskiem.

Zostały mi jeszcze 3 lata studiów(prawo), więc czas mam. Mam też przyzwoicie płatną pracę - moge sobie pozwolić na wydatki w stylu strzelnica/skoki spadochronowe/kursy językowe (angielski znam w stopniu C2).

Bieganie? (jakie dystanse?, jakie czasy?, jakieś obciążenie?)
Czytanie mapy? (jakieś szczególne? - jestem przewodnikiem turystyki pieszej, wiec to nie powinien być problem)
Marsze?
Pierwsza pomoc?
Chodzi mi o to, co przyda mi sie w wojsku a czego moge nauczyć się we własnym zakresie i potem mieć łatwiej.

Pozdrawiam.
POPO
 
 
Jankes 
9


Pomógł: 119 razy
Wiek: 50
Dołączył: 22 Cze 2006
Posty: 4273
Skąd: Archiwum X
Wysłany: Czw 26 Kwi, 2007   

POPO - wszystko zależy od tego jakie ma aspiracje.Szkoła podoficerska,czy może wyżej.Podstawy wszędzie są takie same - poczytaj troche na forum,odpowiedzi znajdziesz wiele.Oczywiście sprawność fizyczna - to jest ostatnio na topie :viktoria:
Ale do większości obowiązków które będziesz wykonywać jeżeli "wejdziesz" w szeregi Armii raczej w cywilu się nie nauczysz.
_________________
Jeśli uznasz, że ktoś na forum Ci pomógł - daj mu punkt - używając przycisku "pomógł".
Czytanie jest jak tłumaczenie, ponieważ doświadczenia dwóch różnych osób nie będą nigdy takie same. Aby nauczyć się czytać w sposób właściwy, wszechstronna znajomość wielu dziedzin nauki jest mniej ważna od instynktu - W.H. Auden.
 
 
 
obcy 
6


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 28 Wrz 2005
Posty: 1271
Skąd: marynarka
Wysłany: Pią 27 Kwi, 2007   

Popo nie chcę Cię zniechęcać,ale jeśli skończysz prawo to napewno lepiej na tym wyjdziesz jak będziesz pracował w cywilu.Z takim wykształceniem jesteś w stanie napewno zarobić ze dwa razy więcej jak oficer w naszej firmie i to w dodatku na "spocznij".Także przemyśl tę decyzję dokładnie,jak napisałeś masz jeszcze trochę czasu.I skorzystaj z rady Jankesa,poczytaj forum to Ci dużo pojaśni.

Pozdrawiam :gent:
_________________
Głupiec odrzuca to co widzi, a nie to co myśli; mędrzec odrzuca to co myśli, a nie to co widzi. Huang Po
 
 
POPO
[Usunięty]

Wysłany: Pią 27 Kwi, 2007   

Akurat czas to luksus, na który moge sobie pozwolic ;)

Tutaj nie chodzi o pieniądze - teraz jak dobrze idzie, to udaje mi się zarabiać średnią krajową. Problem polega na tym, ze nie lubie tego co robię, a wojsko od zawsze było moją pasją. Pozatym w razie czegos zawsze mozna odejść do cywila. Nie? :)

Porady Jankesa okazały się pomocne - wymieniliśmy się PW i już mam ogólny obraz tego na co się nastawiać.


Dla relaksu zaczynam kurs pasztuńskiego... ;)

Pozdrawiam!

POPO
 
 
Elok 
4


Wiek: 39
Dołączył: 27 Sty 2006
Posty: 156
Skąd: z Polski
Wysłany: Czw 10 Maj, 2007   

Cześć!

Nie wiem czy istnieje jakaś jednostka "Strzelca" w Białymstoku, ale jeśli tak to przejdź się. Zawsze "liźniesz" trochę wiedzy, spędzisz trochę czasu na "poligonach". Tak mniej więcej w zależności od jednostki wygląda szkolenie:


Program szkolenia strzelców w jednostce realizowany jest w III etapach:

Etap I

Szkolenie unitarne-kandydackie ( 6 miesięcy ) obejmuje:
-musztrę i regulaminy
-szkolenie chemiczne ( podstawy )
-podstawowe szkolenie strzeleckie
-szkolenie fizyczne
-ogólne wiadomosci o jednostce i jej patronie

Po zaliczeniu okresu unitarnego i złożeniu uroczystego przyrzeczenia ( nabór wiosenny-3 maja, nabór jesienny-11 listopada ) strzelcy przechodza własciwe szkolenie ogólno-wojskowe.

Etap II

Szkolenie ogólno-wojskowe obejmuje naukę z zakresu:
-topografii
-obrony przeciwchemicznej
-szkolenie fizyczne
-taktykę ogólno-wojskowa
-szkolenie strzeleckie
-szkolenie z zakresu alpinistyki miejskiej
-szkolenie sanitarne
-naziemne szkolenie spadochronowe
-marsze kondycyjne
-szkolenie saperskie
-szkolenie z zakresu łacznosci
-szkolenie przeciwpożarowe
-podstawowe szkolenie z zakresu walki wręcz

Po zaliczeniu etapu szkolenia ogólno-wojskowego ( 12-15 miesięcy ) strzelcy poddawani sa szkoleniu specjalistycznemu.

Etap III

Szkoleniem specjalistycznym objęci sa przede wszystkim strzelcy, którzy ukończyli szkolenie ogólno-wojskowe z ocena co najmniej dobra i posiadaja cechy dowódcze. Szkolenie specjalistyczne obejmuje:
-rozbudowane szkolenie taktyczne z zakresu rozpoznania oraz działań specjalnych.
-bytowanie
-kursy ratowników pierwszej pomocy
-kursy instruktorów strzelectwa sportowego
-kursy walki wręcz ( różne style walki )
-kursy spadochronowe
-kursy instruktorów górskich
-kursy płetwonurków.


* regulamin strzelecki jest tożsamy z wojskowym.

Pozdrawiam
Strzelec ze Śląska :gent:
_________________
Do odważnych świat należy ! ;)
 
 
piotrek23 
4


Pomógł: 1 raz
Wiek: 40
Dołączył: 27 Lut 2007
Posty: 184
Skąd: SOW
Wysłany: Pią 11 Maj, 2007   

Witam jezeli chodzi o prace po KSR( kurs dla studentów podczas studiów) to jest całkowicie realne ja własnie wczoraj zdawałem egzaminy sprawnościowe i dzisiaj dostałem pozytywna odpowiedz od komendanta jednostki ze sie dostałem teraz tylko załatwianie w WKU. Nie moge sie zgodzic z opiniami ze w WKU nic nie wiedza. W moim WKU Wrocław 1 to mi wszystko powiedzieli nawet do mnie dzwoniła ze w tej i tej jednostce sa miejsca na kaprala. Tylko nalezy z ludzmi dobrze gadac
 
 
Pol
1


Dołączył: 07 Lut 2005
Posty: 41
Wysłany: Sob 12 Maj, 2007   

Fajnie że jest to możliwe. Co do WKU, sądzę że wiele zależy od ludzi którzy tam pracują. Mi powiedziano abym sobie sam radził.
Życzę powodzenia w służbie.
_________________
Pol
 
 
Grzegorz33 
5
Grzegorz33



Pomógł: 9 razy
Dołączył: 03 Mar 2007
Posty: 737
Skąd: Z domu
Wysłany: Czw 17 Maj, 2007   

:gent: Pol napisał / a:

Cytat:
Co do WKU, oni oczywiście nic nie wiedzą. Powiedziano mi żebym sam sobie załatwiał bo oni sa niedoinformowani. Bogatszy o wcześniejsze doświadczenia z tą instytucją nawet się nie zdziwiłem.


Panie Pol. Pracownicy WKU są zorientowani na tyle, na ile dowódcy JW przekazują im informacje o wolnych etatach. Jak to jest realizowane? Szkoda gadać.

Pol napisał / a:

Cytat:
Co do WKU, sądzę że wiele zależy od ludzi którzy tam pracują.


I tu się z Tobą zgodzę. To że dowódcy JW w większości przypadków nie informują WKU o wolnych etatach nie zwalnia pracowników z załatwienia sprawy tak aby interesant był zadowolony. Życzę Ci abyś w przyszłości w każdym urzędzie trafiał na osoby kompetentne. :hey:
 
 
Pol
1


Dołączył: 07 Lut 2005
Posty: 41
Wysłany: Pią 18 Maj, 2007   

Mam jeszcze jedno pytanie, ile trwa proces rekrutacji. Od dnia zdania egzaminu sprawnościowego do momentu stawienia się w jednostce (już na służbę) . Podobno w ŻW jest to proces długotrwały a jak to wygląda w wojskach lądowych?
_________________
Pol
 
 
obcy 
6


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 28 Wrz 2005
Posty: 1271
Skąd: marynarka
Wysłany: Pią 18 Maj, 2007   

Nie wiem dokładnie ile taki proces może trwać w WL,ale cały proces rekrutacji może potrwać nawet do pół roku.

Pozdrawiam :gent:
_________________
Głupiec odrzuca to co widzi, a nie to co myśli; mędrzec odrzuca to co myśli, a nie to co widzi. Huang Po
 
 
kozlos
[Usunięty]

Wysłany: Wto 29 Maj, 2007   

Witam.

Mam prawie 20 lat (rocznik 1987), ok 180-182 cm wzrostu przy wadze ok 72kg (troche szupły jestem no ale nie jest chyba najgorzej). Od zawsze fascynowałem się wojskiem, jednostkami specjalnymi, walką wręcz. Od malego trenuje sporty walki (m.in, judo, boks, muay thai). Skończyłem LO, napisałem maturę (czekam na wyniki - ale na 90% jest zdana). Posiadam prawo jazdy kat. B. Oczywiście stan zdrowia to kat. A. (bez żadnych paragrafów- jesli przyznawane są one na komisji lekarskiej - nie miałem pojęcia, że takie coś istnieje).
Opłacilem już sobię nawet wpisowe na studia + I ratę czesnego (w sumie to bylem w WKU (Wwa Ochota) 17 maja i dogadałem się z panem majorem. że do połowy paźdz przyniosę zaświadczenie, że podjąłem studia)- jednak pieniądze te w razie nie przystąpienia do studiów zostaną praktycznie w calości zwrócone

No i tu zaczynają się moje pytania....

Czy może warto teraz odbyć (póki nie mam jako tako rodziny, żony, dzieci...) ZSW i w miarę możliwości starać się o zostanie żołnierzem zawodowym, jakaś szkółka podoficerska. Czy może jednak lepiej rozpocząc studia? Nie migam się od wojska, wręcz przeciwnie bardzo chciałbym odbyć ZSW i jak już pisałem w miarę możliwości starać się zrobic jakąś karierę wojskową. Niestety wszyscy wokół mnie odradzają mi wojsko Nie wiem czemu? Czy myslą przyszłościowo ? Czy może się zwyczajnie boją. Nie wiem. Dlatego postanowiłem poprosić osoby doświadczone w tej branży o rady. Co powinninem zrobić? Czy lepiej najpierw skończyć jakieś studia? Czy odrazu kierować się do wojska i w razie czego po odbyciu ZSW podjąć naukę w szkole wyższej.

Marzyla mi sie kariera, praca, zostanie żolnierzem desantu. Jednak mam wadę wzroku, jestem dalekowidzem. (Wynosi chyba ona cos aż ok po 2,5 na oko). Jakiś miesiąc temu byłem u okulisty i to odkrylem. Pani doktor powiedziała mi , że mam silne oczy i organizm bardzo dobrze walczy z moją wadą. Na tablicy odczytuję praktycznie wszystko (w granicach zdrowego rozsądku). Jednak po komp. badaniu wzroku stwierdzono u mnie wadę. Powiedziano mi , że narazie jest ok, nie muszę nawet nosić okularów ale z upływem czasu okulary staną się koniecznoscią (bądź zabieg laserowy).
Chciałem się dowiedzieć czy aby dostać się np. do szkoły podoficerskiej to muszę mieć doskonały stan zdrowia? Jeśli chodzi o sprawność fizyczną to jest ok. Ale jak wspomniałem wada wzroku + skrzywienie kręgoslupa. Czy te wady całkowicie wykluczają mnie z zawodowego życia wojskowego? Rozumiem, że o desancie, lotnictwie etc. nie mam nawet co marzyć (wiadomo nie wszystko można osiagnać) ale czy mam szansę zostać kimś "coś znaczącym" w wojsku ? Czy osoba na każdym "stanowisku" o każdym stopniu musi być doskonałym okazem zdrowia?
Jeśli z moimi wadami nie mam szans na zostanie wojskowym to rozumiem, że nie warto odbywać nawet ZSW tylko odrazu kierować się na jakieś studia. Szkoda.
Dlatego proszę Was o pomoc, o rady, o komentarze do mojego postu, za które z góry dziekuję!

Rafał

P.S. - przepraszam za początkowe umieszczenie postu w złym temacie oraz brak polskich znaków. Mam nadzieję, że teraz jest wszystko ok.
 
 
Skik
[Usunięty]

Wysłany: Sro 13 Cze, 2007   

Witam, mam nadzieję, ze dobrze trafiłem zamieszczając tu pytania :)

Po zrobieniu licencjatu chcę iść do szkoły podoficerskiej, ale najpierw chciałbym zobaczyć jak to wygląda od kuchni i iść do zsw/3'miesieczne przeszkolenie.
W związku z tym chciałem sie zapytać czy przez 3 miesiące przeszkolenia absolwentów zdołam zobaczyć jak slużba w wojsku wygląda naprawdę, czy lepiej iść na pełne 9 miesięcy?
Jeśli poszedłbym na przeszkolenie, to po nim dostaje sie, jeśli sie nie mylę, stopień kaprala. Czy w takiej sytuacji można iść do pdf? Wszak kaprala już bym miał, ale po takim przeszkoleniu raczej wątpię, żeby chcieli mnie przyjąć do służby

Druga kwestia to kierunek pdf. Nie jestem zbytnio zorientowany wiec proszę sie nie śmiać :P . Chciałbym trafić po pdf do wojsk lądowych wykonujących typowe zadania piechoty w terenie czyli patrole, rozpoznanie itp. Na jaki kierunek powinienem iść, żeby mieć największa szanse na przydział do takiego typu zadań?
Myślałem nad korpusie ogólnowojskowym, dokładnie rozpoznanie w Poznaniu (choć czytałem, ze rozpoznanie w WP straciły na renomie) lub ogólnowojskowym we Wrocławiu - grupa zmechanizowana (desantowo - szturmowa) - wyczytałem taka możliwość na portalu WP, ale w rekrutacji szkoły na ten rok nie widzę takiej specjalizacji


ADDED:
Szukam od rana informacji na temat jedzenia w JW i nie mogę znaleźć nic konkretnego, a jedynie stwierdzenia, ze jedzenie jest be :) . Co dostaje sie do jedzenia na śniadanie/obiad/kolacje i na czym, talerz czy menażka :P
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group