Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Podstawowe pyt. i odpowiedzi dla chętnych do zaw. sł. woj.
Opublikował Wiadomość
Prawie emeryt
[Usunięty]

Wysłany: Sob 06 Sty, 2007   Podstawowe pyt. i odpowiedzi dla chętnych do zaw. sł. woj.


Ostatnio przybyło nam trochę młodzieży więc by nie mnożyć tematów i nie zaśmiecać Forum a mieć wszystko w jednym miejscu proszę tu wstawiać wszystkie pytania odnośnie służby w WP.

W miarę możliwości będziemy odpowiadać.

Nim jednak zadacie tu pytanie, sprawdźcie, czy nie znajdziecie na nie na Forum odpowiedzi. Korzystajcie z wyszukiwarki, zresztą dział Szkolnictwo wojskowe nie jest zbyt duży...

Ostatnio zmieniony przez Prawie emeryt Nie 07 Sty, 2007, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
obcy 
6


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 28 Wrz 2005
Posty: 1271
Skąd: marynarka
Wysłany: Nie 07 Sty, 2007   

Adek napisał :

Cytat:
A na przykład po szkole podoficerskiej ile bym zarabiał jakby wyglądała moja praca czy pływałbym po morzach czy siedział gdzieś na lądzie??


Wszystko zależy od specjalności wojskowej jaką byś miał po ukończeniu SP i od tego w głównej mierze zależałoby czy trafiłbyś na ląd czy na okręt.Jeśli na okręt, (zależy jaki oczywiście) to trochę byś popływał,jest to zależne od kilku rzeczy,jedne pływają dużo inne prawie wcale.Zarobki mata na okręcie po SP to ok 1900-2000 zl z dodatkiem morskim,który trzeba sobie wypływać co roku,a z tym też jest różnie.

Pozdrawiam :gent:
_________________
Głupiec odrzuca to co widzi, a nie to co myśli; mędrzec odrzuca to co myśli, a nie to co widzi. Huang Po
 
 
Adek
[Usunięty]

Wysłany: Nie 07 Sty, 2007   

A naprzykład na jakiej specjalności pływałbym najwięcej??
 
 
WaC 
5



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 16 Gru 2006
Posty: 386
Skąd: WS0WŁ, tera W-wa
Wysłany: Wto 09 Sty, 2007   

Nie można odpowiedzieć na to pytanie wprost. Sprawa dotyczy morskich specjalności (w administracji tzw. „pływających”). Musisz zastanowić się: jaką wybrać drogę do „kariery” marynarza.
Pierwsza: ukończyć Szkołę Podoficerską lub Akademię MW.
Druga: po odbyciu zasadniczej służby wojskowej zostać żołnierzem (marynarzem) nadterminowym lub szeregowym zawodowym.
I tu zaczynają się schody... Do jednostek MW kierowani są poborowi z „nadmorskich WKU”, z pozostałych – wyłącznie ochotnicy. Nie będę w tym momencie opisywał całej procedury. Uważam, że najlepiej będzie udać się do swojej WKU i przedstawić sytuację. Niezwykle istotny jest tutaj Twój stan zdrowia (tzw. kryteria doboru...) – szczegóły w WKU. Musisz jeszcze wiedzieć, że na okrętach żołnierze zasadniczej służby wojskowej stanowią bardzo znikomy procent – z tendencją pełnego uzawodowienia.
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z tego żywy.
 
 
obcy 
6


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 28 Wrz 2005
Posty: 1271
Skąd: marynarka
Wysłany: Sro 10 Sty, 2007   

Adek tak jak napisał Wac ciężko na to pytanie odpowiedzieć,typowe specjalności morskie w dziale okrętowym VI (elektromechaniczny) to motorzysta,drenażysta,elektryk jeśli zaś chodzi o pokład tj.:sternik nawigator,elektryk nawigacyjny,sygnalista,na niektórych jednostkach chemik,artylerzysta,kucharz (podobno trzecia osoba po Bogu i wodzu na burcie),na okrętach bojowych operator stacji radiolokacyjnych (dział okrętowy - obserwacji technicznej).Wymieniłem większość lecz nie wszystkie.
Również zgodzę się z tym co napisał Wac jeśli chodzi o służbę zasadniczą na okrętach jest to obecnie znikomy procent,głównie na Pomocniczych Jednostkach Pływających się jeszcze zdarzają żołnierze zsw,oraz z tego co się orientuję na DZH (Dywizjon Zabezpieczenia Hydrograficznego-tzw. białe kominy,pisząc tę informację mam na myśli Gdynie,nie wiem jak ta sprawa wygląda w Świnoujściu).


Pozdrawiam :gent:
_________________
Głupiec odrzuca to co widzi, a nie to co myśli; mędrzec odrzuca to co myśli, a nie to co widzi. Huang Po
 
 
WaC 
5



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 16 Gru 2006
Posty: 386
Skąd: WS0WŁ, tera W-wa
Wysłany: Sro 10 Sty, 2007   

No właśnie. Jeszcze bardzo istotna kwestia: komisja morsko-lekarska. Adek, powtórzę: na WKU wszystko Ci powiedzą. Oczywiście daj znać co ustaliłeś?
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z tego żywy.
 
 
Adek
[Usunięty]

Wysłany: Sro 10 Sty, 2007   

a czego mogę się na takiej komisji spodziewać :?: :?: :!:
 
 
WaC 
5



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 16 Gru 2006
Posty: 386
Skąd: WS0WŁ, tera W-wa
Wysłany: Sro 10 Sty, 2007   

W zależności od danej specjalności wojskowej (te przykładowe wyżej wymienił Obcy) musisz spełniać odpowiednie kryteria zdrowotne. Nie mam ich teraz „przy sobie” ale póżniej Ci je podam. Jest to rozporządzenie MON’a z ub. roku.
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z tego żywy.
 
 
obcy 
6


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 28 Wrz 2005
Posty: 1271
Skąd: marynarka
Wysłany: Sro 10 Sty, 2007   

Na komisji lekarskiej tzw WKML "przeprowadzane" są specjalistyczne badania u różnych specjalistów (zdaje się,że jest ich 13-stu z tego co pamiętam) i w zależności od stanu Twojego zdrowia są przyznawane tzw.kategorie morskie z zastrzeżeniami lub bez.

:gent:
_________________
Głupiec odrzuca to co widzi, a nie to co myśli; mędrzec odrzuca to co myśli, a nie to co widzi. Huang Po
 
 
WaC 
5



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 16 Gru 2006
Posty: 386
Skąd: WS0WŁ, tera W-wa
Wysłany: Czw 11 Sty, 2007   

Adek, rochę sobie wyjaśnisz czytając to:
http://www.abc.com.pl/serwis/du/2003/0259.htm
http://www.abc.com.pl/serwis/du/2003/0958.htm
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z tego żywy.
 
 
13maximus 
1


Dołączył: 24 Sie 2006
Posty: 47
Skąd: wawa
Wysłany: Pią 12 Sty, 2007   

nie wiem czy to dobre miejsce - znajomy chce zdawać na WAT w tym roku, ale chodzą słuchy, że mają likwidować akademię i moje pytanie jest: czy będzie w tym roku nabór ?
 
 
sebastian woj
[Usunięty]

Wysłany: Nie 14 Sty, 2007   

witam,
jestem studentem 2 roku studiow i w wakacje wybieram sie na 6 tygodni do wojska.
czy podczas tych 6 tygodni bede mogl przejsc jakis kurs np. na kierowce lub kurs chemiczny?
 
 
emillo 86
[Usunięty]

Wysłany: Pon 15 Sty, 2007   

WaC napisał/a:
I tu zaczynają się schody... Do jednostek MW kierowani są poborowi z „nadmorskich WKU”, z pozostałych – wyłącznie ochotnicy. .

Do MW kierowani są poborowi z całej Polski, bez względu na to czy są ochotnikami czy nie. Wystarczy, że WKU Białystok, Poznań lub Leszno będzie miało przydział do MW.
 
 
WaC 
5



Pomógł: 2 razy
Dołączył: 16 Gru 2006
Posty: 386
Skąd: WS0WŁ, tera W-wa
Wysłany: Wto 16 Sty, 2007   

Poborowi do MW nie powinni być kierowani z całej Polski, jeżeli już - to z terenów Pomorskiego OW. Jednak wielkość zasobów poborowych z „nadmorskich WKU” jest ograniczona, wówczas poborowi kierowani są z dalszych komend. Jednak ze Śląskiego OW, do MW powoływani mogą być wyłącznie ochotnicy.
_________________
Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z tego żywy.
 
 
trec 
1


Wiek: 41
Dołączył: 15 Lis 2006
Posty: 28
Skąd: Wodzisław Śląski
Wysłany: Wto 16 Sty, 2007   

Jednak ze Śląskiego OW, do MW powoływani mogą być wyłącznie ochotnicy.
Musze się z Tobą nie zgodzić. Mojego znajomka posłali ( Ustka lub Hel ). Fakt że 2 lata temu :lol: ale posłali a jest ze Śląska tak jak ja.
Pozdrawiam
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group