Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
KTO Rosomak w Wojsku Polskim [jednak nie koniec]
Opublikował Wiadomość
Stefan Fuglewicz
Gość Specjalny



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 02 Paź 2004
Posty: 3614
Wysłany: Sob 02 Maj, 2020   

Dlaczego "wał"? Co najwyżej wypowiedź Ministra wprowadza w błąd, sugerując, że zamówiono wyprodukowanie całych wozów, a nie doposażenie istniejących - o ile informacja w komentarzach jest prawdziwa.
Dziwniejsze było zamówienie przed laty "transporterów bazowych", które z założenia miały czekać, aż się je przebuduje na jakąś konkretną wersję.
Ktoś wie może, czy te zamówione wozy mają być identyczne z wyprodukowanymi wcześniej? Jeśli dobrze pamiętam, zgłaszano do nich uwagi - bodaj za mało miejsca dla obsług z wyrzutniami i sensownym zapasem amunicji.
I czy to zamówienie oznacza, że oddaliła się perspektywa wprowadzenia wozów z nową wieżą wyposażoną w ppk?
 
 
MDS 
7


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Sty 2007
Posty: 2760
Wysłany: Sob 02 Maj, 2020   

Cytat:
bodaj za mało miejsca dla obsług z wyrzutniami i sensownym zapasem amunicji.

baaaa - sam pojazd wielki jak stodoła. A wystarczy zmodernizowac BRDMY z ppkami. Małe , szybkie, zwinne . Ale Brdmy to poradzieckie czyli be... O MTLB nie ma co wspominać...
A wieże z ppkami na Rosomakach - przecież jest juz oficjalny komunikat że nie da sie... nic z tego nie będzie. O tyle dziwny ze MONowi proponowano zespolenie ppk Speik i wieże za max pół roku- ale to zagraniczny więc nie polski, więc bee. I tak oto mijają lata i niedługo trzeba sie będzie rozejrzeć za innym KTO. I naszło mnie w trakcie pisania a byłby jakis problem zeby wieże z Borsuka / ona ma ppk/ posadowić na Rosomaku>? Ktoś ma wiedze na ten temat?
 
 
239099 
10
nie taki ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 13 Gru 2010
Posty: 6049
Skąd: z nikąd
Wysłany: Sob 02 Maj, 2020   

MDS napisał/a:

baaaa - sam pojazd wielki jak stodoła. A wystarczy zmodernizowac BRDMY z ppkami.

Tak i remont wyeksploatowanych pojazdów nie przekroczy kosztu nowych...

A zapomniałem - ile to lat bujamy się z zakupem mniejszego kołowego transportera - następcy BRDM
I to mimo iż w Poznaniu takowy jest...

MDS napisał/a:
A wieże z ppkami na Rosomakach - przecież jest juz oficjalny komunikat że nie da sie... nic z tego nie będzie. O tyle dziwny ze MONowi proponowano zespolenie ppk Speik i wieże za max pół roku
A na jakich zasadach...
Bo wiesz stuknąć na kase każdy chce....

Przypominam że pierwotnie tylko 96 z 313 wież miało mieć ppk czyli 30%
Dziś mowa o 208 ZSSW co, przy ogólnej liczbie ok. 525 wozów z wieżą (KBWP + KBWR),
daje ok 40%

MDS napisał/a:
I naszło mnie w trakcie pisania a byłby jakis problem zeby wieże z Borsuka / ona ma ppk/ posadowić na Rosomaku>? Ktoś ma wiedze na ten temat?
Nie żartuj sobie...
Borsuk ma ZSSW-30 - wieże która jest opracowywana właśnie dla Rosomaka - dla rozwiązania kwestii wyposażenia Rosomaków w PPK.
Najpierw HSW dostało zadanie opracowania wieży bezzałogowej która trafi na Rośki - która pozwoli rosomakowi pływać itd.

A parę lat później napisano Borsuka w którym określoną że docelową wieżą jest właśnie ZSSW-30.
_________________
Taktyka to najprostsza z nauk. Wystarczy tylko postawić się na miejscu przeciwnika i pomyśleć, jakiego postępowania się po nas spodziewa. A potem zrobić dokładnie na odwrót. Ot i cała taktyka.
 
 
Stefan Fuglewicz
Gość Specjalny



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 02 Paź 2004
Posty: 3614
Wysłany: Sob 02 Maj, 2020   

BRDM był juz zmodernizowany - wersja rozpoznawcza co prawda, ale poza wiezą chyba wszystko takie samo. W Iraku okazało się, że to nie był dobry pomysł. Trzeba by wymienic dużo więcej i z oryginału zostałoby niewiele...

Wieża dla Borsuka to chyba jak na razie ma miec ppk, a polska armia ma miec Borsuki.
Ale niemożnośc montażu dotyczyła dotychczasowej wieży załogowej, bo się nie dogadalośmy z Izraelczykami.
 
 
239099 
10
nie taki ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 13 Gru 2010
Posty: 6049
Skąd: z nikąd
Wysłany: Sob 02 Maj, 2020   

Nie tylko problemy z Rafaelem - techniczne też byłby pewien kosztowny problem

Generalnie temat ZSSW-30 to rzucenie sie na głęboką wodę...
_________________
Taktyka to najprostsza z nauk. Wystarczy tylko postawić się na miejscu przeciwnika i pomyśleć, jakiego postępowania się po nas spodziewa. A potem zrobić dokładnie na odwrót. Ot i cała taktyka.
 
 
MDS 
7


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Sty 2007
Posty: 2760
Wysłany: Nie 03 Maj, 2020   

Czyli co - nie da się?
Co BRDM-a mam na myśli wersję wyposazoną w ppk. Pomysł Rosomaka plus obsługa czy dwie w środku , gdzie KTO robi za transporter jest wg. mnie ciut bez sensu. Nie ma wtedy różnicy czy to Starem wozimy obsługę czy KTO. Była próba posadowienia wieży z Borsuka na Rosomaku? Jaki jest procent zaawansowani aprac nad tą wieżą? Czy to też jakaś durna, ślepa uliczka w stylu ograniczeń prawno-finansowo-kapryśnych róznych wybitnych darmozjadów?
 
 
239099 
10
nie taki ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 13 Gru 2010
Posty: 6049
Skąd: z nikąd
Wysłany: Nie 03 Maj, 2020   

MDS napisał/a:
Czyli co - nie da się?

Pytasz o Hitfista?
Da się - ale to nie jest szczególnie opłacalne.
Lepiej poczekać na ZSSW-30 która juz by była gotowa gdyby nie "zmiany wymagań" w trakcie już pewnie byłaby w linii.

MDS napisał/a:
Co BRDM-a mam na myśli wersję wyposazoną w ppk. Pomysł Rosomaka plus obsługa czy dwie w środku , gdzie KTO robi za transporter jest wg. mnie ciut bez sensu.
Moim zdaniem pomysł nieuzbrojonego TO jest bez sensu - gdyby miał choć ZSMU z ppk - to czemu nie?

Natomiast kwestia następcy BRDM to dla mnie sprawa najmniej dziwna.
Bujamy się z jakimiś pokracznymi Bobrami majstrowanymi przez producenta bankowozów, mimo iż w Poznaniu maja Irbisa - wóz który jest mniejszy (krótszy) od tej pokraki - a jest 6x6 (co przekłada się na mobilność w terenie)
Przez te lata bawienia się z partaczami z Kutna można było przeprowadzić testy i wprowadzić udoskonalenia - i mieć dziś taniego KTO uzupełniającego Rosomaki.

MDS napisał/a:
Jaki jest procent zaawansowani aprac nad tą wieżą? Czy to też jakaś durna, ślepa uliczka w stylu ograniczeń prawno-finansowo-kapryśnych różnych wybitnych darmozjadów?
Od stycznia wieża jest na państwowych badaniach kwalifikacyjnych...
Czyli jak szybko obrócą kwity to kontrakt na produkcje seryjną będzie w połowie 2021
_________________
Taktyka to najprostsza z nauk. Wystarczy tylko postawić się na miejscu przeciwnika i pomyśleć, jakiego postępowania się po nas spodziewa. A potem zrobić dokładnie na odwrót. Ot i cała taktyka.
 
 
maciejko 
8


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 06 Sty 2016
Posty: 3445
Skąd: Polska
Wysłany: Nie 03 Maj, 2020   

Stefan Fuglewicz napisał/a:
Dlaczego "wał"? Co najwyżej wypowiedź Ministra wprowadza w błąd, sugerując, że zamówiono wyprodukowanie całych wozów, a nie doposażenie istniejących - o ile informacja w komentarzach jest prawdziwa.
Dziwniejsze było zamówienie przed laty "transporterów bazowych", które z założenia miały czekać, aż się je przebuduje na jakąś konkretną wersję.
Ktoś wie może, czy te zamówione wozy mają być identyczne z wyprodukowanymi wcześniej? Jeśli dobrze pamiętam, zgłaszano do nich uwagi - bodaj za mało miejsca dla obsług z wyrzutniami i sensownym zapasem amunicji.
I czy to zamówienie oznacza, że oddaliła się perspektywa wprowadzenia wozów z nową wieżą wyposażoną w ppk?


Istniejące wyrzutnie, istniejąca obsługa i Istniejące podwozia bazowe - myślę że to raczej remont i doposażenie Rosomaków - S.
:gent:
 
 
239099 
10
nie taki ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 13 Gru 2010
Posty: 6049
Skąd: z nikąd
Wysłany: Nie 03 Maj, 2020   

Jaki remont? W Siemianowicach na placu powinno stać grubo ponad setka wozów - fabrycznie nowych, choć niekoniecznie z tego roku produkcji

Już bez tego zamówienia spikebusów jest ponoć 87 - to powinno starczyć na 29 plutonów ppanc (bo zdaje się jest 3 wozy na pluton)


Już ta ilość teoretycznie pozwala wyposażyć każdy batalion zmech /zmot w pluton ppanc na spikebusach

Co więcej ponoć kupimy kolejne KMO Rak na Rośkach - czyli będzie ich łącznie 15 KMO - 122 moździerzami.
A batalionów na Rośkach miało być 8.

O co chodzi w tym b...lu pytam się grzecznie
_________________
Taktyka to najprostsza z nauk. Wystarczy tylko postawić się na miejscu przeciwnika i pomyśleć, jakiego postępowania się po nas spodziewa. A potem zrobić dokładnie na odwrót. Ot i cała taktyka.
 
 
Miluś 
5



Dołączył: 03 Maj 2020
Posty: 583
Skąd: Polska Be
Wysłany: Nie 03 Maj, 2020   

Witam Panów,

Tak trochę z doskoku, ale chciałbym się spytać o opinie. Niezbyt rozumiem tą zaistniałą sytuacje związaną z decyzją o pozyskaniu wersji Rosomak-S, ale od dawna zastanawiają mnie inne aspekty. Póki co nie wiemy co oznacza 60 wersji "S", bo może to być 15 KWS z KMO Rak plus 4xS. Ale wracając do meritum...

1) Cały czas zastanawia mnie kwestia zasadności drużyny wsparcia w plutonie Rosomak, bo z tego co pamiętam ciągle mają LM-60 i Mk-19 wagi ciężkiej.
2) Z tego co pamiętam było kilka podejść do problemu drużyna-pluton i ciągle nie mogę się doszukać czy cokolwiek w tym aspekcie się dzieje
3) Doprawdy mnie rozbija kwestia integracji Hitfista z ppk, czy doprawdy jest aż taka konieczność szukania innych protez?

:gent:
 
 
239099 
10
nie taki ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 13 Gru 2010
Posty: 6049
Skąd: z nikąd
Wysłany: Nie 03 Maj, 2020   

Miluś napisał/a:
Póki co nie wiemy co oznacza 60 wersji "S", bo może to być 15 KWS z KMO Rak plus 4xS. Ale wracając do meritum...
Wiemy o tyle o ile w SZ RP są już Rosomaki-S

Miluś napisał/a:
1) Cały czas zastanawia mnie kwestia zasadności drużyny wsparcia w plutonie Rosomak, bo z tego co pamiętam ciągle mają LM-60 i Mk-19 wagi ciężkiej.

Zasadności drużyny wsparcia, czy wysposażenia drużyny wsparcia?
Bo z obecnym wyposażeniem - faktycznie lepiej gdyby zeprano ich w pluton wsparcia...

Miluś napisał/a:
2) Z tego co pamiętam było kilka podejść do problemu drużyna-pluton i ciągle nie mogę się doszukać czy cokolwiek w tym aspekcie się dzieje
Bo pewnie nic się nie dzieje. Decydencji są zajęci ważniejszymi sprawami np. karierą swoją i swoich potomków...

Miluś napisał/a:
3) Doprawdy mnie rozbija kwestia integracji Hitfista z ppk, czy doprawdy jest aż taka konieczność szukania innych protez?
Tak doprawdy - trzeba wymienić napędy wieży oraz kamerę... To nie są tanie rzeczy...
A jeszcze dodatkowe opłaty

Mnie rozbija to ze nikt nie pomyślał w 2004/5 roku o zakupie (pozyskaniu w drodze przetargu) licencji na armatę 30mm
Choć wszyscy wiedzieli że ostatecznie będzie to kupowane w setkach sztuk...
_________________
Taktyka to najprostsza z nauk. Wystarczy tylko postawić się na miejscu przeciwnika i pomyśleć, jakiego postępowania się po nas spodziewa. A potem zrobić dokładnie na odwrót. Ot i cała taktyka.
 
 
michqq 
Guru


Pomógł: 28 razy
Wiek: 48
Dołączył: 16 Lip 2010
Posty: 11525
Skąd: -)
Wysłany: Nie 03 Maj, 2020   

239099 napisał/a:
Tak doprawdy - trzeba wymienić napędy wieży oraz kamerę... To nie są tanie rzeczy...


A niby nowa wieża wyjdzie taniej?

Zastosowanie Hitfista ma sporo zalet.
Zaletą taktyczną są zbliżone sylwetki pojazdów z ppk i bez ppk.
Zaleta logistyczna tez jest oczywista - duży zakres wspólnych części wież w obu wariantach.
Remonty, szkolenia obsług, kanibalizowanie, to wszystko jest uproszczone kiedy mówimy o dwu wariantach Hitfista.

[ Dodano: Nie 03 Maj, 2020 ]
239099 napisał/a:
Mnie rozbija to ze nikt nie pomyślał w 2004/5 roku o zakupie (pozyskaniu w drodze przetargu) licencji na armatę 30mm
Choć wszyscy wiedzieli że ostatecznie będzie to kupowane w setkach sztuk


Fakt. Kupiliśmy więc licencję na 35mm której ostatecznie wyprodukowaliśmy może z dziesięć sztuk.
:x
_________________
Toast wódczany o postaci dialogu.
Zasłyszane na dniach.
:
- Ruskij wojennyj korabl?
- Do dna!
 
 
239099 
10
nie taki ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 13 Gru 2010
Posty: 6049
Skąd: z nikąd
Wysłany: Pon 04 Maj, 2020   

michqq napisał/a:
A niby nowa wieża wyjdzie taniej?

A niby musi?
Czy wiesz że ZSSW ma na przykład H-K a Hitfist nie...

Przypominam - w pierwotnym kontrakcie oprócz 313 Rośków z Hitfistami (w tym 96 z ppk) miało być 125 w wariancie transportera z ZSMU.
Jednak burzliwej historii z kilkukrotnym wyłanianiem dostawcy ZSMU ostatecznie zrezygnowano z tego wariantu...
Owe wozy zamiast ZSMU mają dostać wieże z armatą 30mm i być KBWP.

I tu pojawia się historia Hitfista OWS i ogólnie bezzałogówek, która ostatecznie doprowadziła nas do programu ZSSW-30.

Generalnie dziś wozy z ppk mają uzupełnić ilość wozów z działkiem do okolic 525 sztuk.

Więc nie ma co porównywać ceny integracji Hitfista z ppk do zakupu nowej wieży - bo wieże i tak musimy dokupić.


michqq napisał/a:
Zaletą taktyczną są zbliżone sylwetki pojazdów z ppk i bez ppk.

Jasne - bo sylwetka ZSSW jest tak inna że z daleka odróżnisz...

michqq napisał/a:
Zaleta logistyczna tez jest oczywista - duży zakres wspólnych części wież w obu wariantach.
Wieża Histist nie ma H-K, ma za słabe napędy a w dodatku nieźle utyje jak się dołoży ppk (i być może BMS) - wiesz jaki to ma wpływ na np. pływalność?

A ZSSW będzie miał zunifikowaną logistykę z Borsukiem....

michqq napisał/a:
Remonty, szkolenia obsług, kanibalizowanie, to wszystko jest uproszczone kiedy mówimy o dwu wariantach Hitfista.
Jasne - zwłaszcza że to co się psuje - czyli napęd wieży będzie inny. Podobnie kamera i inne zwiazane z tym elementy...

michqq napisał/a:
Fakt. Kupiliśmy więc licencję na 35mm której ostatecznie wyprodukowaliśmy może z dziesięć sztuk.
:x
Jasne - typowo wyb(i)orcza analogia...
Tyle że w tedy był w ręku kontrakt na 313 wież - wież go których mogliśmy wstawić takie działo jakie chcemy...
O tym że wówczas "trwał" program Puma nie wspomnę...
_________________
Taktyka to najprostsza z nauk. Wystarczy tylko postawić się na miejscu przeciwnika i pomyśleć, jakiego postępowania się po nas spodziewa. A potem zrobić dokładnie na odwrót. Ot i cała taktyka.
 
 
MDS 
7


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Sty 2007
Posty: 2760
Wysłany: Pon 04 Maj, 2020   

Bo do pakietu Rosomak powinien być dokupiony pakiet o roboczej nazwie ,, Więzienie dla psudospecjalistów". Nie jestem zwolenikiem teorii spiskowych, ale jeżeli weźmiemy pod lupę cokolwiek istotnego dla obronności i prześledzimy losy, to albo mamy do czynienia z celowym sabotowaniem , albo problemami medycznymi albo ................../ wpiszczcie co chcecie.
Losy Rosomaka nie sa wyjątkiem - dlaczego nie przyjrzy się temu wszystkiemu naduczciwy Banaś ze swoim zespołem?
 
 
239099 
10
nie taki ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 13 Gru 2010
Posty: 6049
Skąd: z nikąd
Wysłany: Pon 04 Maj, 2020   

Ponieważ Banaś to "tylko urzędas" i jak każdy urzedas potrzebuje "opinii" "ekspertów"...

A tak się składa że "dyplomowani eksperci" dzielą się na
- lobbystów by inaczej by nie nazwać profesji w które "się sprzedaje"
- przypadki kliniczne

Oczywiście tych drugich jest niezmiernie mało
_________________
Taktyka to najprostsza z nauk. Wystarczy tylko postawić się na miejscu przeciwnika i pomyśleć, jakiego postępowania się po nas spodziewa. A potem zrobić dokładnie na odwrót. Ot i cała taktyka.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group