Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Dotyczy świadczenia pieniężnego tuż przed wyjazdem na misje
Opublikował Wiadomość
zenek234 
1


Dołączył: 20 Lut 2010
Posty: 7
Skąd: Polska
Wysłany: Czw 26 Sie, 2010   

Co gdy zostaną mi wypłacone pieniądze na doposażenie a na misję nie wyjadę. Nie myślę tu o własnej rezygnacji ale o np. ucięciu etatu. Pieniądze trzeba będzie oddać ?
 
 
zenek234 
1


Dołączył: 20 Lut 2010
Posty: 7
Skąd: Polska
Wysłany: Czw 26 Sie, 2010   

OK.Ale zmiany na etatach odbywały się nawet na lotnisku.Może to było kiedyś, i dotyczyło misji np. w Libanie a teraz takie sytuacje nie mają miejsca. Na pewno jednak jest szereg wariantów w których żołnierz już po wydaniu rozkazu personalnego nie wyjedzie np. choroba .W rozporządzeniu nie ma o tym mowy. Pytam bo usłyszałem od znajomego że żołnierze z 1PSK musieli te pieniądze zwracać. Wiadomość z którejś tam ręki więc nie wiem ile w tym prawdy.
Ostatnio zmieniony przez zenek234 Czw 26 Sie, 2010, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
zenek234 
1


Dołączył: 20 Lut 2010
Posty: 7
Skąd: Polska
Wysłany: Czw 26 Sie, 2010   

Oczywiście że znam, dlatego żołnierz często w takim wypadku zostanie z "gadżetami" o znacznej wartości których nie będzie mógł używać w kraju, np. przez niewłaściwy kamuflaż.

Dzięki za odpowiedź.
 
 
ObiWan 
1


Dołączył: 23 Cze 2009
Posty: 17
Skąd: dolny śląsk
Wysłany: Wto 07 Gru, 2010   

Witam Serdecznie,
Szanowni panowie bardzo proszę o pomoc bo być może ktoś z was spotkał się już z taką sytuacją:
Na początku bieżącego roku rozkazem Dowódcy WLąd w Bolesławcu został sformowany Zespół Szkolenia Artylerii (ZSA) który to miał zostać skierowany do Afganistanu w ramach VIII zmiany PKW. Niestety po decyzjach wyższych przełożonych wylot nasz został przełożony na przyszły rok, już jako element IX zmiany. Tuż przed wylotem (dowiedzieliśmy się o tym że nie lecimy na 24h przed przemieszczeniem na lotnisko) większość z nas pobrała zaliczki i za te pieniądze zakupiła potrzebne elementy wyposażenia, umundurowania, chemie itd. Jakież było wielkie zaskoczenie gdy po pierwszym grudnia na nasze konta wpłynęło po kilkaset złotych. Okazało się że cała zaliczka czyli 2500 złotych w związku z tym że nie wylecieliśmy, została nam ściągnięta z uposażenia.
Jesteśmy tą sytuacją bardzo zdenerwowani jako żołnierze i ludzie ponieważ na dzień dzisiejszy nie posiadamy środków do życia.
Bardzo prosimy o pomoc, zastanawiamy się nad tym czy nasz dowódca miał prawo tak postąpić , wszelkie próby wyjaśnienia zaistniałej sytuacji kończą się na niczym.
 
 
bond 
Mod



Pomógł: 28 razy
Wiek: 57
Dołączył: 20 Cze 2004
Posty: 3745
Skąd: Gliwice
Wysłany: Wto 07 Gru, 2010   

Zgodnie z prawem miał. Trochę to boli ale niestety. Proponuję porozmawiać z dowódcą, może znajdzie jakieś inne rozwiązanie , raty, czy zapomoga.
 
 
kempczol
[Usunięty]

Wysłany: Wto 07 Gru, 2010   

ObiWan, postępowanie zgodne z prawem, już kiedyś było to szczegółowo wyjaśniane, jednak moralna strona postępowania dowódcy... :-o
Czy wcześniej zgłaszałeś ten problem przełożonym ? Kwestia wydatków, rachunki dowódca widział ? Coś mi tutaj nie pasuje... Czemu zwlekałeś, skoro wiadomo było, że nie polecisz w tym roku ?
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 282 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15886
Skąd: POLSKA
Wysłany: Wto 07 Gru, 2010   

ObiWan, patrze strona wcześniej w tym temacie.
Jak otrzymywałeś zaliczkę to zapewne podpisywałeś, że zaliczkę rozliczysz w terminie miesiąca od jej wypłaty.
Terminy gonią, a rok trzeba zakończyć w finansach.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
ObiWan 
1


Dołączył: 23 Cze 2009
Posty: 17
Skąd: dolny śląsk
Wysłany: Wto 07 Gru, 2010   

Szanowni panowie,
Bardzo proszę nie mówmy tylko o mnie, jest to problem kilkunastu osób. Bond czy mógłbyś przytoczyć jakieś akty prawne na podstawie których możliwe jest dokonanie potrącenia z uposażenia - bardzo proszę.
Kempczoł, Alez - problemu nikomu nie zgłaszaliśmy bo nie istniał, jak już napisałem była to niemiła niespodzianka. Nie było mowy o żadnej zwłoce, gdyż wyjazd formalnie nie został odwołany lecz przełożony.
Pozdrawiam
 
 
bond 
Mod



Pomógł: 28 razy
Wiek: 57
Dołączył: 20 Cze 2004
Posty: 3745
Skąd: Gliwice
Wysłany: Sro 08 Gru, 2010   

ObiWan, nie jestem finansowcem i nie znam dokładnie przepisów, ale fakt jest taki ze dostałeś należność dodatkowa która przeznaczona jest dla żołnierzy skierowanych do PKW. Ty i koledzy ostatecznie nie zostaliście skierowani wobec tego zaliczka wam się nie należy. A że pieniądze zostały wydane to teraz trzeba zwrócić. Przykre jest bezosobowe potraktowanie was przez finansówkę, można to było inaczej zrobić. W zamierzchłych czasach kiedy misje były tylko z ONZ, niektórzy przed wyjazdem na misję już w Kielcach "wydali" całość tego co mieli zarobić przez rok. Zdarzały się przypadki że te osoby również nie wyjeżdżały.... i zostawały z kredytami.
Wracając do Twego pytania cytat z ustawy o służbie żz:
Cytat:
Art. 103. 1. Z uposażenia żołnierza zawodowego mogą być dokonywane potrącenia w granicach i na zasadach określonych w przepisach o wynagrodzeniu za pracę, z zastrzeżeniem ust. 2-4.
2. Przez uposażenie, o którym mowa w ust. 1, należy rozumieć uposażenie wymienione w art. 72 ust. 1, dodatkowe uposażenie roczne, o którym mowa w art. 83, dodatkowe wynagrodzenie, o którym mowa w art. 88, odprawę z tytułu zwolnienia z zawodowej służby wojskowej, o której mowa w art. 94, i należności pieniężne wymienione w art. 95 pkt 1 i 2.
2a. Z uposażenia, o którym mowa w ust. 1, dokonuje się potrąceń na podstawie prawomocnego orzeczenia o wymierzeniu kary pieniężnej, wydanego w postępowaniu dyscyplinarnym.
3. Odprawa z tytułu zwolnienia z zawodowej służby wojskowej, o której mowa w art. 94, podlega egzekucji wyłącznie na zaspokojenie zaległych świadczeń alimentacyjnych, z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z ust. 1.
4. Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się do zaliczek pobranych przez żołnierza zawodowego do rozliczenia, które potrąca się z uposażenia, i innych należności, o których mowa w art. 73, w pełnej wysokości, niezależnie od potrąceń dokonywanych z innych tytułów.


http://www.abc.com.pl/serwis/du/2008/0892.htm


A może odwracając Twoje pytanie ObiWan na jakiej podstawie sądzisz że nie musisz zwracać?
 
 
kempczol
[Usunięty]

Wysłany: Sro 08 Gru, 2010   

ObiWan, jak już to kempczol. :efendi2:
Ignorantia legis non excusat :gent:
 
 
bond 
Mod



Pomógł: 28 razy
Wiek: 57
Dołączył: 20 Cze 2004
Posty: 3745
Skąd: Gliwice
Wysłany: Czw 09 Gru, 2010   

Cytat:
gdyż wyjazd formalnie nie został odwołany lecz przełożony

Ciekawe jak to ujęto w rozkazie personalnym....
 
 
ObiWan 
1


Dołączył: 23 Cze 2009
Posty: 17
Skąd: dolny śląsk
Wysłany: Czw 09 Gru, 2010   

Witam ponownie,
Dziś podczas spotkania na "dywaniku" dowódca uzbrojony w szereg ustaw i głównego księgowego :D udowodnił nam że postąpił zgodnie z prawem (nauczka na przyszłość). Pozostaje wiec tylko zacisnąć rodzinnego pasa i jakoś przeżyć ten jakże świąteczny miesiąc.
Pozdrawiam
 
 
tom113 
3
tom113


Wiek: 50
Dołączył: 24 Kwi 2007
Posty: 118
Skąd: teraz ....., a później ?!
Wysłany: Pon 27 Gru, 2010   

Szanowni Panowie,

Mam pytanie dotyczące także "jednorazowej należności pieniężnej", jednak troszkę odbiega od problemu jaki mieli moi przedmówcy.....

Otóż zostałem na następną zmianę w danym PKW i "pech chciał", że zmiana nastąpiła w połowie roku (wrzesień 2010). Otrzymałem już jedno tego typu świadczenie (w lutym 2010) i zastanawiam się nad napisaniem wniosku (po nowym roku) o wypłacenie drugiego, który należy mi sie (jak mniemam) z tytułu skierowania mnie do służby poza granicami ... itp.

Ktoś by powiedział:"Poradź się speca (1.prawnika woj., 2.finansowca), ale....

Pierwszy i drugi, na początku w ogóle nie chcieli o tym słyszeć, a później, że nie wiedzą (bądź nie chcą) tego ugryźć i twierdząc , że gdybym misje rozpoczął w nowym roku(np. w wrześniu I zmianę, a w marcu następną) to by mi się należała.
A tak to---"Marne szanse!!!"

Uważam, że na podstawie rozporządzenia MON z 05.03.2010r., art. 9 ust.1, 2 i 3 powyższą kwotę wypłaca się każdemu żołnierzowi zawodowemu po wydaniu decyzji o skierowaniu do pełnienia służby poza granicami państwa, z zastrzeżeniem iż może ona być wypłacana nie częściej niż raz w ciągu roku kalendarzowego.

Sądzę, że jest to problem także innych osób.
Dlatego też proszę o potwierdzenie, bądź zaprzeczenie mych racji i udzielenie mi wskazówek, szczególnie przez osoby, które napotkały podobny problem w swojej służbie wojskowej.

Z góry dziękuje i pozdrawiam. :viktoria:
 
 
 
bond 
Mod



Pomógł: 28 razy
Wiek: 57
Dołączył: 20 Cze 2004
Posty: 3745
Skąd: Gliwice
Wysłany: Wto 28 Gru, 2010   

Cytat:
§ 14. 1. Jednorazową należność pieniężną, o której mowa w § 13 pkt 1, wypłaca się w wysokości miesięcznego najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego.
2. Jednorazową należność pieniężną wypłaca się w złotych, po wydaniu decyzji o skierowaniu do pełnienia służby poza granicami państwa.
3. Jednorazową należność pieniężną wypłaca jednostka wojskowa, w której żołnierz zawodowy przygotowuje się do pełnienia służby poza granicami państwa.
4. W uzasadnionych przypadkach dowódca jednostki wojskowej, o której mowa w ust. 3, może podjąć decyzję o wypłacie żołnierzowi zawodowemu zaliczki na poczet jednorazowej należności pieniężnej przed wydaniem decyzji o skierowaniu do pełnienia służby poza granicami państwa. Zaliczka podlega rozliczeniu w terminie jednego miesiąca od dnia jej wypłaty.

Teoretycznie "gra jest warta świeczki". Nigdzie nie ma takiego przypadku w rozporządzeniu uwzględnionego. Napisane jest jednoznacznie że wypłaca się po wydaniu decyzji o skierowaniu do służby poza granicami kraju. Problemem może być tylko punkt 3 (podkreślony) ale pewnie jak napiszesz do macierzystej jednostki to oni będą musieli udowodnić że nie należy się. I również nie ma nic napisane że przysługuje raz w roku.... a jedynie jednorazowo przed wyjazdem.



Rozporządzenie
 
 
tom113 
3
tom113


Wiek: 50
Dołączył: 24 Kwi 2007
Posty: 118
Skąd: teraz ....., a później ?!
Wysłany: Wto 28 Gru, 2010   

Po pierwsze.....
Potwierdzam, że mówi tak przytoczone przez Pana rozporządzenie MON z dnia z dnia 16 czerwca 2004 r., które jednak straciło moc z dniem wejścia nowego rozporządzenia--jest to stwierdzone w końcowej części przytoczonego rozporządzenia (czyżbym się mylił ?). ( http://www.bip.mon.gov.pl...2010_41_243.pdf ).

To nowsze, (i tu powtórzę) z dnia 05.03.2010r., art. 9 mówi, że powyższą kwotę wypłaca się każdemu żołnierzowi zawodowemu po wydaniu decyzji o skierowaniu do pełnienia służby poza granicami państwa.
A ust. 3 zastrzega, iż może ona być wypłacana nie częściej niż raz w ciągu roku kalendarzowego.

Po drugie....
Czy pisząc dany wniosek powinienem domagać się wydania decyzji administracyjnej w tej sprawie?????
Często jest tak , że wniosek, poparty wpisem finansowca zostaje zaopatrzony odpowiedzią dowódcy, tj.:"Nie należy się."??
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group