Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Równoważnik pieniężny w zamian za wyżywienie po misji
Opublikował Wiadomość
ELVIS
2


Dołączył: 22 Kwi 2005
Posty: 72
Wysłany: Sro 15 Sie, 2012   Równoważnik pieniężny w zamian za wyżywienie po misji

Czy płacą jeszcze należność pieniężną po misji od dnia powrotu do dnia skierowania na urlop aklimatyzacyjny?
W mojej JW twierdzą że NIE ale nie "mogą znaleźć podstawy" bo ..... straszny bałagan mają.
Na forum nie znalazłem nic świeżego na ten temat. :gent:
 
 
wieczne500 
6
Homo homini lupus



Pomógł: 25 razy
Dołączył: 24 Wrz 2007
Posty: 1443
Skąd: Kozice Górne
Wysłany: Sro 15 Sie, 2012   

Cytat:
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

z dnia 28 września 2010 r.

zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wysokości równoważnika pieniężnego w zamian za wyżywienie przysługującego żołnierzom zawodowym i kandydatom na żołnierzy zawodowych
§ 1. W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 27 lutego 2004 r. w sprawie określenia wysokości równoważnika pieniężnego w zamian za wyżywienie przysługującego żołnierzom zawodowym i kandydatom na żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 43, poz. 396 oraz z 2008 r. Nr 59, poz. 363) w § 2 pkt 2 otrzymuje brzmienie:
"2) po powrocie do kraju w związku z zakończeniem służby w misji pokojowej organizacji międzynarodowej lub sił wielonarodowych, od dnia przekroczenia granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej do dnia skierowania na urlop aklimatyzacyjny - w wysokości równej wartości pieniężnej normy wyżywienia szkolnej - 020;".
 
 
pampi 
5
To już 23 rok , końcowe odliczanie.....


Wiek: 51
Dołączył: 15 Paź 2007
Posty: 678
Skąd: Moja Ojczyzna
Wysłany: Czw 16 Sie, 2012   

Płacą, ja go niedawno dostałem, po powrocie w kwietniu z X zmiany PKW Afganistan. :cool:
 
 
ELVIS
2


Dołączył: 22 Kwi 2005
Posty: 72
Wysłany: Pon 20 Sie, 2012   

Znaleźli w JW interpretacje IWZS RP z 2011r. i podpierają się Dz. U. nr 184 poz. 1237 z 2010r. § 24 ust. 7 pkt. 1 - w skrócie - bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie przysługuje jeżeli po powrocie przebywamy w JW - ale ja nie żądam wyżywienia i zakwaterowania tylko - równoważnik żywnościowy - zgodnie z tym co napisał "wieczne500".
Prawnik zaznaczył że należy stwierdzić obiektywne przyczyny jakie to uniemożliwiły żołnierzowi w tym czasie skorzystać z bezpłatnego wyżywienia w naturze. Dopiero wówczas będą spełnione kryteria do wypłaty równoważnika.

Może Radca WP podpowie co zrobić. :gent:
 
 
miki 
Mod



Pomógł: 139 razy
Wiek: 61
Dołączył: 07 Mar 2007
Posty: 6757
Skąd: Warmia i Mazury
Wysłany: Wto 21 Sie, 2012   

ELVIS napisał/a:
Prawnik zaznaczył że należy stwierdzić obiektywne przyczyny jakie to uniemożliwiły żołnierzowi w tym czasie skorzystać z bezpłatnego wyżywienia w naturze.


ELVIS, zadam Ci pytanie: czego dotyczy to rozporządzenie, równoważnika pieniężnego w zamian za wyżywienie przysługującego żołnierzom zawodowym ? Czy bezpłatnego wyżywienia ?
Wydaje mi się, że ustawodawca wprost wskazał formę stosowania normy wyżywienia dla żołnierzy powracających, określając jednocześnie wartość równoważnika oraz czas za jaki należy wypłacić. I właśnie w stosunku do tego czasu są różne interpretacje i różna jego długość. Każdy przypadek powracającego żołnierza jest sprawą indywidualną i nie należy wrzucać do jednego worka wszystkich powracających nawet jeżeli są to zwarte pododdziały.
Przenoszenie interpretacji z jednego rozporządzenia na drugie jest lekko nie na miejscu.

miki :cool:
_________________
"Człowiek postępuje rozsądnie wtedy i tylko wtedy, gdy wszelkie inne możliwości zostały już wyczerpane". - Prawa Murphiego
 
 
ELVIS
2


Dołączył: 22 Kwi 2005
Posty: 72
Wysłany: Pon 10 Gru, 2012   

Radca prawny z P-1 stworzył dla mnie następującą odpowiedź:

Cytat:
1. z informacji JW XXXX wynika że do ISAF wyjechał Pan bezpośrednio z macierzystej JW do której również powrócił po zakończeniu misji.

2. mając to na uwadze należy stwierdzić że Pana proces przygotowania nie odbywał się w JW przygotowującej do służby poza granicami państwa, poza rejonem stacjonowania JW, w której Pan służył. Dlatego nie nabył Pan uprawnień do bezpłatnego wyżywienia o którym mowa w §24 pkt 3 Dz.U. nr 184, poz 1237 z 2010r.

3. dopiero nabycie prawa do bezpłatnego wyżywienia o którym mowa w ww rozporządzeniu pozwala na wypłacenie równoważnika pieniężnego w zamian za bezpłatne wyżywienie niewydane w naturze na mocy §2 pk2 Dz.U. nr 43 poz 396 z póź. zm.

Reasumując należy stwierdzić że nie przysługuje Panu bezpłatne wyżywienie a co za tym idzie równoważnik pieniężny za to wyżywienie.


Tak to wygląda w skrócie.

Może radcy prawni odwiedzający forum wypowiedzą się czy faktycznie nie należy mi się równoważnik za wyżywienie po powrocie z misji do chwili skierowania na urlop aklimatyzacyjny.
Jestem gotowy wystąpić na drogę sądową jeśli MON jest w błędzie. Jestem na emeryturze i mam na to czas. Bardzo zdziwiło mnie takie tłumaczenie i odmowa wypłaty tej należności. Wyjeżdżałem na misje czterokrotnie i zawsze otrzymywałem tą należność. :gent:
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15944
Skąd: POLSKA
Wysłany: Pon 10 Gru, 2012   

ELVIS, ja to widzę tak.

Radca prawny z P-1 nieźle wykombinował, ale to nie ten film. :)
Pomylił, a raczej połączył równoważnik z bezpłatnym wyżywieniem. Poza tym wydaje mi się, że istnieje sprzeczność pomiędzy rozporządzeniami.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 27 lutego 2004 r. w sprawie określenia wysokości równoważnika pieniężnego w zamian za wyżywienie przysługującego żołnierzom zawodowym i kandydatom na żołnierzy zawodowych.
Cytat:
§ 2. Równoważnik pieniężny przysługuje żołnierzowi zawodowemu:
....
2) po powrocie do kraju w związku z zakończeniem służby w misji pokojowej organizacji międzynarodowej lub sił wielonarodowych, od dnia przekroczenia granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej do dnia skierowania na urlop zdrowotny - w wysokości równej wartości pieniężnej normy wyżywienia szkolnej - 020;

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 16 września 2010 r. w sprawie pełnienia zawodowej służby wojskowej poza granicami państwa.
Cytat:
§ 24. Bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie, o których mowa w art. 24 ust. 7 pkt 1 ustawy, dla żołnierza skierowanego do pełnienia zawodowej służby wojskowej poza granicami państwa przysługują:

1) przed wyjazdem, w czasie pobytu w jednostce wojskowej przygotowującej do służby poza granicami państwa, od dnia rozpoczęcia przygotowania poza rejonem stacjonowania jednostki wojskowej, w której żołnierz pełni służbę, do dnia przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej, zwanej dalej "granicą";

2) w czasie pełnienia służby, od dnia przekroczenia granicy do dnia przekroczenia tej granicy w drodze powrotnej;

3) po powrocie do kraju, od dnia przekroczenia granicy państwa w drodze powrotnej do dnia skierowania na urlop aklimatyzacyjny, o którym mowa w art. 62 ust. 7a ustawy, jeżeli w tym czasie żołnierz przebywał w jednostce wojskowej, o której mowa w pkt 1.



P.S.
Ja równoważnik otrzymałem, ale to było przed 2010 rokiem.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
TomyGun 
1


Dołączył: 18 Mar 2011
Posty: 23
Skąd: Polska
Wysłany: Wto 11 Gru, 2012   

ELVIS
Alex ma rację, gość myli podstawę prawną. Pierwsze podane rozporządzenie MON pozwala ma wypłatę należności. Twój szef musi złożyć listę dodatkowych należności, kilka podpisów, zanieść do służby żywnościowej a tamci przesyłają do właściwego WOG i kaskę masz na końcie bez łaski. Jeśli chcesz to mogę przesłać tobie wzór takiej listy. Nie odpuszczaj bo za każdy dzień jest 16.84 brutto.
Pozdrawiam.
 
 
zgrywusnik22 
4
kiwi121


Dołączył: 11 Gru 2011
Posty: 152
Skąd: kolegi
Wysłany: Wto 18 Gru, 2012   

Witam wszystkich. Wruciłem z misji i od miesiąc czasu chodzę już do pracy i nie moge iść na urlop czy mógłbyś mi wysłać taki wzór TomyGun ? Bo mam problem żeby iść na urlop a a kaska by była pozdrawiam
 
 
GF76 
Mod
Lekka piechota



Pomógł: 9 razy
Dołączył: 03 Lip 2007
Posty: 768
Skąd: Środkowa Polska
Wysłany: Wto 18 Gru, 2012   

Cóż, przerabiałem to samo w tym roku, należności nie otrzymałem. Wyjaśnienie było krótkie - po powrocie do kraju przebywałem w miejscu zamieszkania w dyspozycji dowódcy mojej JW, a nie w jednostce przygotowującej do służby poza granicami państwa (tutaj akurat racja - przygotowywała mnie inna JW z drugiego końca Polski), w związku z czym nie nabyłem zgodnie z § 24 pkt 3 rozporządzenia MON prawa do bezpłatnego wyżywienia - idąc dalej, nie nabyłem również prawa do równoważnika w zamian za bezpłatne wyżywienie... Ponadto dodano, że sprawą wypłaty równoważnika po 16.10.2010 r. w mojej JW bardzo interesuje się ŻW (nie wiem jak jest w innych JW)... Pytanie tylko, czy rozumowanie w mojej JW jest prawidłowe? Nie wiem, poczekam aż sytuacja się wyjaśni troszkę, o należności finansowe można się upomnieć, a wyciągi z rozkazu pobrane...
Pozdrawiam
GF76
 
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15944
Skąd: POLSKA
Wysłany: Wto 18 Gru, 2012   

Mała poprawka do tego co napisałem wcześniej.
Ma być.
Cytat:
"2) po powrocie do kraju w związku z zakończeniem służby w misji pokojowej organizacji międzynarodowej lub sił wielonarodowych, od dnia przekroczenia granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej do dnia skierowania na urlop aklimatyzacyjny - w wysokości równej wartości pieniężnej normy wyżywienia szkolnej - 020;".
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
trocin 
5



Pomógł: 2 razy
Wiek: 43
Dołączył: 26 Lut 2007
Posty: 372
Skąd: wild east mil atc ;)
Wysłany: Czw 10 Sty, 2013   

Na pytanie co z równoważnikiem po powrocie z misji w mojej JW gość z żywnościówki powiedział mi "my nie płacimy" :lanie: poprosiłem o podstawę prawną, bo przepis że mi się należy przyniosłem ze sobą, odpowiedź - "nie mam". Jaja jakieś :ziewa: . Napiszę wniosek do d-cy JW o wypłatę, zobaczę jaka będzie odpowiedź...
_________________
Let the good times roll...

Turn left three sixty for controller amusement, maintain radio silence, cleared to crash and burn...
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15944
Skąd: POLSKA
Wysłany: Czw 10 Sty, 2013   

trocin napisał/a:
Napiszę wniosek do d-cy JW o wypłatę, zobaczę jaka będzie odpowiedź...
Ja pisałem wniosek do dowódcy o wypłatę (w 2008 r.), ponieważ nie było chętnego do podania punktu do rozkazu.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
Tommy
[Usunięty]

Wysłany: Pią 11 Sty, 2013   

Proste. Pkt. do rozkazu podaje S-1 jw a listę należności szef pododdziału gospodarczego.
 
 
cgrzegorz
1



Dołączył: 28 Cze 2004
Posty: 30
Skąd: wrocław
Wysłany: Pią 11 Sty, 2013   

Sama nazwa "Równoważnik pieniężny za wyżywienie" wskazuje że przysługuje osobie której należy się zgodnie z ustawą wyżywienie po powrocie z misji . W nowych przepisach wyżywienie to przysługuje tylko po powrocie i przebywaniu w jednostce wojskowej. Wtedy za nie korzystanie z wyżywienia w naturze przysługuje równoważnik pieniężny. Na pewno żadna służba żywnościowa nie nie będzie miała wtedy problemu z wypłaceniem . Sporządzona lista dodatkowych należności wpływa do kancelarii i po kłopocie Pozdrawiam Grzegorz
_________________
grześ
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group