Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ile można dorobić mając niepełną emeryturę?
Opublikował Wiadomość
quest71 
9
Życie to nie bajka - to bitwa jest.



Pomógł: 13 razy
Wiek: 52
Dołączył: 05 Sty 2005
Posty: 5129
Skąd: lubuskie
Wysłany: Czw 13 Mar, 2014   

athlon napisał/a:
bolec71 napisał/a:
Zgodnie z "Ustawą o FUS", Urząd Skarbowy ma obowiązek powiadomić ZUS, WBE, itd. o osiąganych przez emeryta dochodach, czy powiadamiaja nie wiem :gent:


A, skąd US wie, że akurat ja, jestem emerytem?


Nie tylko US, ale i pracodawca ma taki obowiązek.
_________________
Analiza uryny może wykryć chorobę jednostki, analiza urny - chorobę całego społeczeństwa.
 
 
athlon 
5
Szczęśliwy emeryt



Wiek: 57
Dołączył: 16 Sty 2010
Posty: 597
Skąd: Sulęcin
Wysłany: Czw 13 Mar, 2014   

Pracodawcy, szczególnie "prywaciarze" często, gęsto, nawet nie to, że zapominają ale nawet nie wiedzą, że maja taki obowiązek wobec pracownika-emeryta z WBE :-o
_________________
 
 
Stevie 
Admin Site
Polak



Pomógł: 23 razy
Wiek: 56
Dołączył: 19 Cze 2004
Posty: 14796
Wysłany: Wto 25 Mar, 2014   

Tak przy okazji - wg GUS przeciętne wynagrodzenie w czwartym kwartale 2013 r. wyniosło 3823,32 zł.
Czyli ci co mają niepełną bez żadnych konsekwencji mogą dorobić ok. 2650 zł brutto.

:gent:
_________________
Administratorzy i Moderatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za opinie wyrażane przez użytkowników NFoW.

Jest broń straszniejsza niż oszczerstwo: to prawda
 
 
slupek 
2


Dołączył: 27 Sty 2007
Posty: 83
Skąd: Szczecin
Wysłany: Sro 26 Mar, 2014   

Na stronie WBE Warszawa limity są aktualizowane na bieżąco:
http://www.wbewawa.zillio...macje/index.php

Cytat:

2.676,40 zł - miesięczny limit ograniczający 1.03.2014
4.970,40 zł - miesięczny limit zawieszający 1.03.2014
 
 
miejski 
4


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 24 Paź 2005
Posty: 202
Skąd: ___
Wysłany: Czw 27 Mar, 2014   

A propos pracy za granicą...

Jestem na niepełnej "emce". Do tej pory miałem dochody z tytułu umów o dzieło, więc sprawy spowiadania się z zarobków i potrąceń emerytury mnie nie interesowały.

Wkrótce podejmuję pracę w Anglii (w branży aerospace/defence) z zarobkami przekraczającymi te ustalone 130% i tu nasuwają się pytania:

1. Czy od razu po podjęciu pracy mam o tym informować WBE? Właściwe oświadczenie za rok 2013 już wysłałem i nie informowałem WBE o ew. podjęciu pracy za granicą w 2014, bo jeszcze nie znałem wyników rekrutacji.

2. Jak angielski pracodawca ma wypełnić obowiązek przedstawienia zaświadczenia o zarobkach tak, aby spełniło ono wymogi WBE?

3. Rozumiem, że "grozi mi" potrącenie 25% mojej emerytury, ale jak to wszystko rozwiązać, aby to potracenie było w skali miesiąca, a nie np. potrącenie za cały rok?

4. Z mojej zagranicznej pensji, będą potrącane składki emerytalne (ichniejsze "pension scheme"). Czy będą one liczyć się do ewentualnego podwyższenia mojej emerytury w przyszłości?
_________________
Pozdrawiam
miejski

 
 
Neutral 
2


Dołączyła: 24 Lut 2009
Posty: 76
Skąd: Centrum
Wysłany: Sro 02 Kwi, 2014   

Jeśli wyjeżdżasz na stałe, musisz to zgłosić w WBE. Zadzwoń do WBE w Warszawie, tam jest obsługa na stałe mieszkających poza Polską emerytów. I przy okazji dopytaj o wszystko.
 
 
ardent
5


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 17 Wrz 2005
Posty: 466
Wysłany: Sro 02 Kwi, 2014   

1. Tak. A jeśli wyjeżdżasz nie na stałe, to też Masz obowiązek to zgłosić.
2. Angielski pracodawca nie ma żadnego obowiązku dostosować się do reguł WBE i wypełniać Twojego zaświadczenia o zarobkach. To Twoim obowiązkiem jest przedstawić je w formie akceptowalnej przez WBE, czyli trzeba przetłumaczyć, lub napisać oświadczenie o uzyskanych dochodach za czas osiągania dochodów stanowiących podstawę do zmniejszenia wysokości otrzymywanej emerytury.
3. Zmniejszenie wysokości otrzymywanej emerytury obejmuje okres osiągania dodatkowych dochodów więc nie rozumiem pytania. Jeśli pojedziesz tam np. na pół roku to jakim cudem WBE ma Ci obniżyć wyokość emerytury za cały rok?
4. Generalne pracujesz, w Polsce czy gdzieś indziej więc liczą Ci się lata pracy, ale to nie jest wysługa, bo nie jesteś już żołnierzem!
5. Własciwie powinienem to napisać na początku: czytaj przepisy, postaraj się je zrozumieć i dzwoń do WBE jeżeli masz pytania. Fajn ie jest być emerytem, ale jeszcze fajniej jest być świadomym emerytem w kwestii którą poruszasz.
6. Można też schować głowę w piasek i nikogo o niczym nie informować. potencjalne konsekwencje takiego postępowania poniesiesz wyłącznie Ty i jeśli nie WBE, to Urząd Skarbowy w ciągu 5 lat ma prawo posiąć informacje o Twoich dochodach w tym czasie. Czy warto ryzykwać? Na to pytanie odpowiedz sobie sam.
7. Ppkt. 5 i 6 nie są odpowiedzią na żadne z postawionych przez Ciebie pytań, jednakże mogą Ci rozjaśnić moją ocenę przedstawionych przez Ciebie kwwestii. Pozdawiam :gent:
 
 
Gecko 
Vice Admin
Sceptycznie wyrachowany optymista



Pomógł: 43 razy
Dołączył: 05 Sie 2005
Posty: 4640
Skąd: Z innej bajki
Wysłany: Sro 02 Kwi, 2014   

A niby czemu miałoby być zmniejszenie? Czy brytyjska pensja podlega odprowadzaniu składek na ZUS? Zdaje się, że nie. A art. 40 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym określa, że się zmniejsza jak płacimy na ubezpieczenie społeczne. Wystarczy by ta "pension scheme" była w formie "company pension" czy "occupational pension" (emerytury zakładowe) lub "personal pension" (prywatne ubezpieczenie emerytalne) i nie ma dochodu w rozumieniu ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym.
Pozdrawiam
_________________
Proszę nie naciskać na likwidację agentury. W każdej szanującej się rodzinie powinno być jakieś zwierzątko. Świat jest wtedy weselszy.
 
 
bolec71 
Banita


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 26 Mar 2006
Posty: 7022
Skąd: morze
Wysłany: Czw 03 Kwi, 2014   

ardent napisał/a:
. Zmniejszenie wysokości otrzymywanej emerytury obejmuje okres osiągania dodatkowych dochodów więc nie rozumiem pytania. Jeśli pojedziesz tam np. na pół roku to jakim cudem WBE ma Ci obniżyć wyokość emerytury za cały rok?


Normalnie. WBE liczy ile zarobiłeś w ciągu roku. Jeżeli zarobiłeś więcej niż 12 x 2.600 (około) to zażądają zwrotu za cały rok. Ja tak miałem chociaż pracowałem tylko 4 miesiące :gent:
 
 
jork 
4



Pomógł: 1 raz
Wiek: 55
Dołączył: 25 Mar 2007
Posty: 190
Skąd: Wlkp.
Wysłany: Sro 14 Maj, 2014   

Gecko napisał/a:
A niby czemu miałoby być zmniejszenie? Czy brytyjska pensja podlega odprowadzaniu składek na ZUS? Zdaje się, że nie. A art. 40 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym określa, że się zmniejsza jak płacimy na ubezpieczenie społeczne. Wystarczy by ta "pension scheme" była w formie "company pension" czy "occupational pension" (emerytury zakładowe) lub "personal pension" (prywatne ubezpieczenie emerytalne) i nie ma dochodu w rozumieniu ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym.
Pozdrawiam


Niestety w ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym nie ma mowy o dochodzie ale o przychodzie i te kwoty są brane pod uwagę w przypadku rozliczenia emerytury, czyli cały przychód który wykażesz w zeznaniu podatkowym

Pozdrawiam
 
 
hakrator
3



Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 101
Wysłany: Pon 07 Lip, 2014   

Witam

W dniu dzisiejszym otrzymałem pierwszą pomniejszoną już wcześniej pomniejszoną emeryturę z tytuł osiągnięcia zbyt wysokich dochodów. Chciałby podzielić się tym z innymi żeby nie było zdziwienia kiedy ktoś tego doświadczy.

Przekraczam 130% i z tego tytułu potrącane mam co miesiąc 25% emerytury (2013).
W związku z tym że zgłosiłem planowany przychód w marcu 2013 przez pierwsze 3 m nie miałem potrąceń i z tego tytułu pojawia się wiadomo kwota (3x25%) która musi wrócić do WBE.

W związku z powyższym otrzymałem pismo że nastąpi potrącenie do 50% świadczenia. OK był to dla mnie zrozumiałe.

W dniu dzisiejszy otrzymałem świadczenie pomniejszone o 50% ale nie od kwoty bazowej tylko od tej która wynikła już z wcześniejszego pomniejszenia o 25%

Reasumując, potrącenia wynosi 75% świadczenia brutto


@miejski - zgłoś to od razu i nie przejmuj się tym co akceptuje WBE składasz swoje oświadczenie i rozkoszujesz się dziką przyjemnością przekazywania 25% datku dla ubogich z WBE. Wierz mi że większe potrącenia potrafią wyprowadzić delikatnie z równowagi jak sobie uświadomisz że tak naprawdę jesteś okradany w majestacie prawa.

Większą satysfakcję miałbym jakby mi potrącili 100% :viktoria: ale na to im niestety "prawo" nie pozwala.

Pozdrawiam
 
 
MK-J 
Mod
kapitanka



Pomogła: 32 razy
Dołączyła: 22 Wrz 2007
Posty: 7498
Skąd: north
Wysłany: Pon 07 Lip, 2014   

Skoro sam napisałeś, że
Cytat:
przez pierwsze 3 m nie miałem potrąceń i z tego tytułu pojawia się wiadomo kwota (3x25%) która musi wrócić do WBE.

to w tym konkretnym przypadku jednorazowo odebrano Ci "zaległe, trzymiesięczne potrącenie" w kwocie równej 75% świadczenia (25+25+25).

Potrącenie w skali miesiąca przy przekroczeniu ustawowych pułapów nie może być większe niż 25% emerytury. :gent: M.
_________________
Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie
ma prawa do przyszłości. J. Piłsudski
 
 
hakrator
3



Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 101
Wysłany: Pon 07 Lip, 2014   

Prawie się zgadza :D
Potrącono mi bieżące 25% i z tego co zostało kolejne 50% :cool: co w zaokrągleniu daje 75%.
Podobne potrącenie nastąpi w miesiącu sierpniu i to powinno być ostatnie ale czy będzie to się okaże :???:
Wolałbym żeby mi potrącili wszystko od razu jednak nie ma takiej możliwości.

W każdym razie najpierw zabierają ustawowe 25% a następnie od tego co zostało ustawowe 50%. I wydaje mi się że nie jest to tylko "mój" przypadek :nie2: Akurat w moim przypadku kwota do potrącenia to ok. kwota świadczenia które otrzymuję co miesiąc po pomniejszeniu 25%

Pozdrówka :hey:
 
 
athlon 
5
Szczęśliwy emeryt



Wiek: 57
Dołączył: 16 Sty 2010
Posty: 597
Skąd: Sulęcin
Wysłany: Wto 15 Lip, 2014   

Proszę o poradę:
od sierpnia mam zarabiać 2000zł na rękę, i czy zmniejszyć sobie teraz emkę, w WBE o "parę groszy", czy lepiej opłaca się dopiero rozliczenie roczne?
A, dużo by mi "ciachnęli?
_________________
 
 
hakrator
3



Dołączył: 27 Cze 2005
Posty: 101
Wysłany: Wto 15 Lip, 2014   

W związku z podjęciem pracy zarobkowej masz "obowiązek" głoszenia wysokości przychodu do WBE. Twoja pensja będzie mieściła się w widełkach 70%-130% więc WBE o kwotę przekroczenia pomniejszy Twoje świadczenie.

Pamiętaj że WBE bierze pod uwagę przychód a nie dochód brutto.

Moja rada, zgłoś to od razu bo złodziejskim kraju panują złodziejskie zasady a złodzieje są wspierani przez prawo. Albo dogadaj się z pracodawcą co do wysokości oficjalnego wynagrodzenia bo nikt nie lubi być okradany nawet w majestacie prawa.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group