Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ile można dorobić mając niepełną emeryturę?
Opublikował Wiadomość
Tytan w dresie. 
10


Pomógł: 51 razy
Dołączył: 30 Sty 2019
Posty: 6982
Skąd: Z Polski
Wysłany: Pią 22 Sty, 2021   

Oczywiście, po osiągnięciu "cywilnej"granicy wiekowej.
 
 
mario24 
4


Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 191
Skąd: zza Buga
Wysłany: Pią 22 Sty, 2021   

Tytan w dresie. napisał/a:
Oczywiście, po osiągnięciu "cywilnej"granicy wiekowej.

Nie wiem, czy przypadkiem nie ma tez jakiegos minimum okresu pracy i odkładania składek ,aby ja dostac.
 
 
staffs 
1



Pomógł: 1 raz
Wiek: 50
Dołączył: 17 Wrz 2007
Posty: 31
Skąd: POLSKA
Wysłany: Pią 22 Sty, 2021   

Czy dobrze rozumuje, że jeśli jest niepełna emka to ograniczenie dorabiania znika po 55 roku życia dla tych co rozpoczęli przed 1999? Oczywiście po doliczeniu brakujących % z cywila wyrobionych w międzyczasie...
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pią 22 Sty, 2021   

mario24 napisał/a:
Nie wiem, czy przypadkiem nie ma tez jakiegos minimum okresu pracy i odkładania składek ,aby ja dostac.

Warunki nabycia prawa do emerytury z ZUS zależą od daty urodzenia delikwenta. Rozumiem, że mówimy tu o osobach urodzonych w latach 1949-1968. Jeśli się nie mylę, to osoby te muszą osiągnąć wiek emerytalny (mężczyźni 65 lat, a kobiety 60) oraz mieć opłacone składki ubezpieczeniowe z tutułu zatrudnienia (lub innego) za co najmniej 1 dzień. Natomiast staż pracy ma wpływ na wysokość emerytury - mały staż, mała emerytura. Mała, a nie minimalna, bo minimalna przysługuje tym emerytom, którzy mają co najmniej 25/20 lat pracy.

Cytat:
Czy dobrze rozumuje, że jeśli jest niepełna emka to ograniczenie dorabiania znika po 55 roku życia dla tych co rozpoczęli przed 1999? Oczywiście po doliczeniu brakujących % z cywila wyrobionych w międzyczasie...

Już to wyjaśniałem. Jeżeli po doliczeniu % za pracę wykonywaną po zwolnieniu ze służby emeryt wojskowy osiągnie 75% podstawy wymiaru emerytury, to może dorabiać bez ograniczeń.
 
 
focus 
Mod
Freedom for the region Silesia.



Pomógł: 65 razy
Wiek: 84
Dołączył: 03 Wrz 2005
Posty: 6445
Skąd: Getarnte Option von ...
Wysłany: Pią 22 Sty, 2021   

Szwejk napisał/a:
Już to wyjaśniałem. Jeżeli po doliczeniu % za pracę wykonywaną po zwolnieniu ze służby emeryt wojskowy osiągnie 75% podstawy wymiaru emerytury, to może dorabiać bez ograniczeń.


Zgadza się, tylko staffs, jak domniemam chodziło o ten magiczny wiek 55 lat. Czyli pracę (odprowadzanie składek na ZUS) będzie mógł doliczyć dopiero po osiągnięciu wieku 55 lat. Czyli nasz przedmówca np. w dniu zwolnienia jest w wieku 51 lat, ustaloną ma wysługę - 73,9 %, to i tak po przepracowaniu w cywilu roku (1,3%), doliczy to dopiero po osiągnięciu 55 lat. Musi czekać 4 lata. Tak odbieram pytanie autora.
_________________


Ludzie :!: :!: :!: , nie udzielam porad ''prawnych'' za pośrednictwem
 
 
staffs 
1



Pomógł: 1 raz
Wiek: 50
Dołączył: 17 Wrz 2007
Posty: 31
Skąd: POLSKA
Wysłany: Pią 22 Sty, 2021   

Dokładnie taki przypadek mnie interesuje. Głównie chciałem się upewnić czy przepracowanie w cywilu brakujących procentów do 75 pozwoli pozbyć się ograniczenia dorabiania po 55 roku życia, także dziękuję za wyjaśnienia.
_________________
Na EMCE...
 
 
saintmarek 
4


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 27 Lis 2019
Posty: 206
Skąd: SZRP
Wysłany: Pią 05 Lut, 2021   

Ciekawostka: dwóch różnych żołnierzy zapytało dwa różne WBE czy mając emeryturę w wysokości 75% podstawy ale w tym np. 10% za udział w misjach/wysadzanie/skoki itp. a pozostałe 65% z lat służby, dotyczą ich ograniczenia w dorabianiu.
Jedno WBE odpowiedziało, że nie ma znaczenia w jaki sposób owe 75% zostało osiągnięte, byle nie poprzez uszczerbek na zdrowiu, a inne Biuro - że ograniczenia w dorabianiu będą tego żołnierza dotyczyły aż do osiągnięcia 55 lat życia.
Jeśli to ma znaczenie, sprawa dotyczy ŻZ, który rozpoczął służbę przed 1999 r.
Temat cyklicznie wałkowany i ciągle funkcjonują różne wersje. Przecież ludzi mających takie sytuacje jest co roku sporo i odchodząc nie lecą na księżyc żeby nie można ich było zapytać !
To jak to naprawdę jest ?
Może niech wypowie się ktoś kto ma takie doświadczenia ?
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pią 05 Lut, 2021   

Albo "inne Biuro" nie zrozumiało pytania, albo pytający nie zrozumiał odpowiedzi. Bo jakkolwiek mam ograniczone zaufanie do przeróżnych urzędów i urzędników, to jednak nie chce mi się wierzyć, aby udzielający informacji urzędnik "innego Biura" był aż tak niekumaty.
 
 
saintmarek 
4


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 27 Lis 2019
Posty: 206
Skąd: SZRP
Wysłany: Nie 07 Lut, 2021   

Szwejk, przy wszechobecnym kryzysie kompetencji we wszystkich dziedzinach życia, nie byłbym mocno zaskoczony gdyby i tym razem okazało się, że komuś coś się wydaje i swoje sądy opiera na wszystkim tylko nie na zapisach stosownych aktów prawnych.
Również poszukałem i stosowny zapis Ustawy znalazłem (chyba):

Cytat:

Art. 40. 1. W razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, emerytura lub renta inwalidzka ulega zmniejszeniu na zasadach określonych w przepisach art. 104 ust. 1a–6, ust. 8 pkt 1 i 2 oraz ust. 9 i 10 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, nie więcej jednak niż o 25% wysokości tej emerytury lub renty inwalidzkiej, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
2. Przepisy art. 104 ust. 8 pkt 2 ustawy, o której mowa w ust. 1, stosuje się również do renty inwalidzkiej III grupy.
3. W razie osiągania przychodu, określonego w ust. 1, w kwocie przekraczającej 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, kwota emerytury lub renty inwalidzkiej ulega zmniejszeniu o 25% jej wysokości.
4. Przepisów ust. 1 i 3 nie stosuje się wobec osób, których emerytura stanowi 75% podstawy jej wymiaru bez uwzględnienia podwyższenia z tytułu inwalidztwa pozostającego w związku ze służbą oraz wobec osób pobierających rentę inwalidzką z tytułu inwalidztwa powstałego wskutek wypadku pozostającego w związku ze służbą lub wskutek choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami bądź warunkami służby, z tytułu których przysługują świadczenia odszkodowawcze.
 
 
JasiuWedrowniczek 
1


Dołączył: 08 Wrz 2017
Posty: 3
Skąd: Z tamtąd
Wysłany: Nie 21 Lut, 2021   

Witam gdzieś w temacie pojawiło się pojęcie "kwota maksymalnego zmniejszenia emerytury" , które do końca lutego 2021 r. wynosi 620,37 dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Czy to pojęcie ma odniesienie do emerytów-rencistów mundurowych ? Czy Nas dotyczy po po przekroczeniu 130% tylko i wyłącznie obniżenie wypłacanego świadczenia o 25%.

I kolejne pytanie, czy zna ktoś przypadek, aby WBE namierzyło delikwenta pracującego za granicą bez zgłoszenia do obniżenia e-mki ? I ewentualnie jakie dosięgły go reperkusje ?

Pozdrawiam.
 
 
WK-77 
1


Dołączył: 10 Kwi 2021
Posty: 2
Skąd: Szczecin
Wysłany: Sob 10 Kwi, 2021   

Witam
Jestem na niepełnej emeryturze i obecnie pracuję na etacie. Deklaruje przekroczenie progu i obniżają mi świadczenie o 25%. Obecnie będę musiał przejść na działalność gospodarczą (1 osobową). Stąd moje pytanie: czy jeżeli nie będę chciał opłacać ZUS-u, tylko ubezpieczenie zdrowotne, to moja emerytura będzie nadal obniżana o 25% (przy założeniu że przekroczę próg przychodu), czy z racji tego, że rezygnuję z odprowadzania składki ZUS, emerytura będzie wypłacana w 100%.
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam
 
 
robpiwcio 
2


Dołączył: 21 Wrz 2007
Posty: 78
Skąd: polska
Wysłany: Sob 10 Kwi, 2021   

Z tego co się orientuję i się dowiadywałem, to jeśli nie będziesz odprowadzał składek emerytalnych z działalności gospodarczej to nie ma ograniczeń w zarobkach i nie będzie potrącana emerytura.
Ale wtedy nie będziesz miał doliczone do emerytury procentów jak przekroczysz 55 lat wieku, jeśli zacząłeś służbę przed 1999 rokiem. Jeśli po tym roku to i tak by Ci się nie doliczało. Zadzwoń do WBE to Ci wytłumaczą co i jak.
 
 
WK-77 
1


Dołączył: 10 Kwi 2021
Posty: 2
Skąd: Szczecin
Wysłany: Nie 11 Kwi, 2021   

Dzięki robpiwcio. Jutro dzwonię do WBE. Służbę zacząłem przed 1999 r., więc przy odprowadzaniu składek po 55 r.ż powinni mi doliczyć za dotychczas przepracowane lata w cywilu. Zobaczymy co mi odpowiedzą, ale tak się zastanawiam, czy jeżeli jest tak jak piszesz, to czy warto odprowadzać te składki będąc na działalności, bo tracimy podwójnie: składkę ZUS i obniżenie emerytury.
 
 
protot 
5
protot


Dołączył: 15 Maj 2011
Posty: 568
Skąd: Kraków
Wysłany: Nie 11 Kwi, 2021   

WK-77 napisał/a:
Jutro dzwonię do WBE.

Nie dzwoń. Napisz. Będziesz miał podstawę do podjęcia innych czynności prawnych (przewidzianych w ustawie).
_________________
"Panie, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." Św. Tomasz z Akwinu.
 
 
robpiwcio 
2


Dołączył: 21 Wrz 2007
Posty: 78
Skąd: polska
Wysłany: Pon 12 Kwi, 2021   

WK-77 napisał/a:
Zobaczymy co mi odpowiedzą, ale tak się zastanawiam, czy jeżeli jest tak jak piszesz, to czy warto odprowadzać te składki będąc na działalności, bo tracimy podwójnie: składkę ZUS i obniżenie emerytury.


To trzeba się zastanowić i policzyć. Wszystko zależy ile będziesz zarabiał na tej działalności i ile brakuje Ci tych procentów do pełnej.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group