Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Emerytura i kilka niejasności
Opublikował Wiadomość
prawdziwek 
3
barney


Dołączył: 20 Cze 2005
Posty: 130
Skąd: opole
Wysłany: Pon 02 Lip, 2007   ?

Panowie. kręcimy się wokół 12 pensji i to też ważne ale spójrzmy co dzieje się w kraju. Czy ktoś może w tym momencie zapewnić, że nic się nie zmieni w najblizszych miesiącach? Szukając pieniędzy, których nie ma, ciach 12 pensji, ciach dodatki (już sporo ich nie ma), ciach 15 lat (a w zamian 20). Uciekać czy nie? póki jest szansa, to pytanko jak zagadka.
 
 
 
bravo1 
5
już na emeryturze


Pomógł: 5 razy
Wiek: 65
Dołączył: 02 Lip 2006
Posty: 312
Skąd: WARSZAWA
Wysłany: Pon 02 Lip, 2007   

Masz rację. D... jest zawsze z tyłu.
Cobyś nie zrobił zawsze możesz żałować :D

Ale masz prawo wyboru.

Ja wybrałem :gent:
_________________
IDŹ PRZEZ ŻYCIE TAK, ABY NIKT PRZEZ CIEBIE NIE PŁAKAŁ
 
 
asiazina
[Usunięty]

Wysłany: Wto 03 Lip, 2007   

;) Witam !!!

czytam i czytam ..i chyba sie pogubiłam....jedni mówia tak inni tak..kurcze..pomózcie!!!

Mąż ma juz 15 lat służby(zasadnicza +kontraktowa) - podpisał kolejny kontrakt (tym razem na 3 lata ) ale coraz częściej zastanawia się nad odejsciem...z wojska...

moje pytania sa konkretne!
1) czy może sam odejść?? zerwać ten nowy podpisany niedawno kontrakt?
2) czy musi być podany poważny powód aby sam zrezygnował ?
3)jakie są terminy wypowiedzenia(przez niego ) czy musi być pół roku czy mozna od razu -natychmiast ?
4) i jak to jest z ta odprawą dla kontraktowych? bo juz nie wiem co sie należy a co nie...


proszę o pomoc ....PILNE!!!!! :!:
:!:
joanna
:hey:
 
 
focus 
Mod
Freedom for the region Silesia.



Pomógł: 65 razy
Wiek: 84
Dołączył: 03 Wrz 2005
Posty: 6445
Skąd: Getarnte Option von ...
Wysłany: Wto 03 Lip, 2007   

asiazina napisał/a:
moje pytania sa konkretne!


Dla mnie jako kadrowca, bardzo ogólnikowe ... :czytanie:

asiazina napisał/a:
czy może sam odejść?? zerwać ten nowy podpisany niedawno kontrakt?


Nie ma przeciwskazań, tak ... ;)

asiazina napisał/a:
czy musi być podany poważny powód aby sam zrezygnował ?


Nie, w żadnym wypadku, wystarczy wyłącznie jednoznaczne oświadczenie woli strony, iż wypowiada stosunek służbowy z zawodowej służby wojskowej ...

asiazina napisał/a:
jakie są terminy wypowiedzenia(przez niego ) czy musi być pół roku czy mozna od razu -natychmiast ?


Ustawowy termin wypowiedzenia stosunku służbowego dokonanego przez żołnierza bądź organ wojskowy wynosi sześć miesięcy. Może zostać skrócony za zgodą strony oraz organu zwalniającego, przyczym ostateczną decyzję wydaje organ wydający decyzję zwalniającą, który może i ma prawo nie uwzględnić rządania strony /żołnierza/ o skrócenie okresu wypowiedzenia. W takim przypadku zwolnienie nastąpi po upływie ustawowego okresu wypowiedzenia, które biegnie od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu w którym zostało dokonane.

asiazina napisał/a:
i jak to jest z ta odprawą dla kontraktowych? bo juz nie wiem co sie należy a co nie...


Szeroki temat, bez szczegółow nie odpowiem jednoznacznie ...

Mąż jest wręcz wskazany do klawiatury, bez jego konkretnej /dokładnej/ wiedzy .... :nie2:


Przeglądnij Forum ...., znajdziesz zapewne odpowiedź ... ;)
_________________


Ludzie :!: :!: :!: , nie udzielam porad ''prawnych'' za pośrednictwem
 
 
ablla 
2


Dołączył: 23 Lis 2006
Posty: 75
Wysłany: Sro 04 Lip, 2007   

Pytanie do kolegi kadrowca Focus

Napisane jest wyraźnie w ustawie że masz mieć 15 lat nieprzerwaenj służby wojskowej i otrzymujesz wszystkie świadczenia z tego tytułu tj.: 12 pensji + 4 pensje jako odprawa. ( pamietajcie ze jestem na kontakcie i ubywam przed up[łwem 10 lat słuzby zawodowej

podstawy muszę udowodnić swojemu kadrowcowi :modli:
 
 
merlinek1212 
2
młody emeryt


Pomógł: 2 razy
Wiek: 53
Dołączył: 24 Mar 2006
Posty: 75
Skąd: gdzieś taka sobie wieś...
Wysłany: Sro 04 Lip, 2007   

Witam !!!!
W odpowiedzi na Twoje pytanie ablla,pozwole sobie zacytować focusa, który tak odpowiedział na moje pytanie (ta sama sytuacja co u Ciebie: zsw,ndt.dwa kontrakty po 5 lat w tym w drugim składam wypowiedzeniei nie mam wtedy 10 lat zaw.,w sumie ponad 15 lat służby)-tekst pogrubiony-wypowiedź focusa

merlinek1212 napisał/a:
Witam serdecznie.
Drąży mnie jedna kwestia, mianowicie czy żołnierzowi, który nie ma 10 lat zawodowej służby wojskowej (2 kontrakty terminowe z czego drugi byłby niepełny), nie należy się 12 pensji????Służby będzie razem z ZSW i ndt. ponad 15. Nie można złożyć wypowiedzenia przed końcem drugiego kontraktu, bo wtedy też sie nie otrzyma 12 pensji???

Cytat:
który nie ma 10 lat zawodowej służby wojskowej (2 kontrakty terminowe z czego drugi byłby niepełny),


W niczym nie przeszkadza. Służba zawodowa - to również służba zasadnicza, nadterminowa, kontraktowa, jeżeli nie była okresem służby przerwanej - w ciągłości.
Cytat:
Służby będzie razem z ZSW i ndt. ponad 15.

Jak wyżej, wyłącznie w przypadku, gdy ze służby zasadniczej bezpośrednio zostałeś powołany w charakterze zsw pełnionej nadterminowo, a następnie do służby zawodowej pełnionej jako służba kontraktowa.

Ps. Okres służby nieprzerwanej - to jest cała kwitensencja sprawy. Pełniąc służbę wojskową bez przerwy jako służba zasadnicza, następnie służba nadterminowa, a następnie zawodowa przez okres co najmniej 15 lat, tym samym nabywasz prawo do 12 miesięcznego uposażenia po zwolnieniu z zawodowej służby wojskowej ...

Witam!!!
Dziękuję za odpowiedź-naprawdę podniosłeś mnie na duchu, ale nadal intryguje mnie ten zapis art.96 Cytat:
4. Świadczenie pieniężne, o którym mowa w art. 95 pkt 1, nie przysługuje żołnierzowi w przypadkach, o których mowa w art. 94 ust. 5 i 6.
wychodziłoby z tego że jak rzucę wypowiedzenie przed końcem drugiego kontraktu to 12 pensji przepada. Chcę odejść wcześniej gdyż mam dobrą pracę w cywilu i chcę już zamknąć rozdział "wojskowy"-kosztował mnie za dużo zdrowia, nerwów i rozpad rodziny.
Pozdrawiam i dziękuję za ewentualną odpowiedź

Witam
Sorry, że tak z doskoku, lecz 1 lipca się zbliża, magiczna data dla Nas kadrowców ...
Tak więc ...

Cytat:
wychodziłoby z tego że jak rzucę wypowiedzenie przed końcem drugiego kontraktu to 12 pensji przepada.

Nic nie przepada proszę się wczytać dokładnie w przepis ...
Cytat:
jeżeli pełnił zawodową służbę wojskową przez okres krótszy niż dziesięć lat


Pomimo iż, jesteś na kontrakcie terminowym w Twoim przypadku niniejszy przepis nie będzie miał zastosowania, gdyż Twój okres służby wojskowej /jako nie przerwany - służba zawodowa/ wynosi ponad 15 lat.

Przepraszam że tak du...e truje ale

Po to jest NFoW, po to jestem ja, po to jestyśmy My .....

Zapytam się kolejny raz ...

Czy Twój okres służby / 15 lat / jest napewno okresem służby nieprzerwanej ..., krótko mówiąc w jednym ciągu ...... np. zsw+ndt+zawodowa, bez ani jednego dnia przerwy ...

Jeżeli tak, to proszę Panu oficerowi przedstawić n/w zapisy Ustawy prgmatycznej.

Cytat:
Art. 94. 1. Żołnierzowi zwolnionemu z zawodowej służby wojskowej przysługuje, z zastrzeżeniem ust. 4 i 5, odprawa w wysokości:
1) po roku służby - 100%,
2) po pięciu latach służby - 200%,
3) po dziesięciu latach służby - 300%
- kwoty uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym, należnego w ostatnim dniu pełnienia służby.
2. Wysokość odprawy, o której mowa w ust. 1 pkt 3, ulega zwiększeniu o 20 % uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym za każdy rok zawodowej służby wojskowej pełnionej ponad dziesięć lat, nie więcej jednak niż do wysokości 600 %.
3. Do okresu zawodowej służby wojskowej, o którym mowa w ust. 1 i 2, zalicza się okresy pełnienia nieprzerwanej czynnej służby wojskowej, z wyłączeniem okresów zawieszenia w czynnościach służbowych lub tymczasowego aresztowania, chyba że prawomocnym orzeczeniem postępowanie karne lub dyscyplinarne, będące przyczyną zawieszenia lub aresztowania, zostało umorzone bądź żołnierz został uniewinniony na podstawie prawomocnego wyroku lub orzeczenia o uniewinnieniu w postępowaniu dyscyplinarnym.

Cytat:
Art. 95. Żołnierzowi zwolnionemu z zawodowej służby wojskowej, niezależnie od odprawy, o której mowa w art. 94, przysługują następujące należności pieniężne:
1) przez okres jednego roku po zwolnieniu ze służby wypłacane co miesiąc świadczenie pieniężne w wysokości kwoty uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym, należnego w ostatnim dniu pełnienia służby;
2) ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy, w tym za dodatkowy urlop wypoczynkowy, niewykorzystany w roku zwolnienia ze służby oraz za lata poprzednie, nie więcej jednak niż za trzy lata;
3) dodatkowe uposażenie roczne za rok, w którym nastąpiło zwolnienie ze służby;
4) zryczałtowany ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany w roku zwolnienia ze służby przejazd na koszt wojska;
5) gratyfikacja urlopowa niewykorzystana w roku zwolnienia ze służby;
6) zwrot kosztów jednorazowego przejazdu żołnierza i członków jego rodziny oraz zwrot kosztów przewozu urządzenia domowego do obranego przez żołnierza miejsca zamieszkania w kraju - w wysokości i na zasadach określonych jak dla żołnierzy zawodowych przeniesionych do pełnienia służby w innej miejscowości.

Art. 96. 1. Świadczenie pieniężne, o którym mowa w art. 95 pkt 1, przysługuje żołnierzowi, z zastrzeżeniem ust. 2-4, który pełnił nieprzerwanie zawodową służbę wojskową przez okres co najmniej piętnastu lat. Przepis art. 94 ust. 3 stosuje się odpowiednio.


Czynna służba wojskowa - do okresu czynnej służby wojskowej wlicza się wszystkie okresy pozastawania w służbie, bez znaczenia czy była to służba zasadnicza czy zawodowa, z zaznaczeniem, że wspomniany okres słyżby wojskowej był okresem służby nieprzerwanej ... / w jednej ciągłości/
Cytat:
No koleś chce mnie puścić do cywila z niczym


Po wpłynięciu decyzji / SSG WP / o zwolnieniu z zawodowej słuzby wojskowej, dowódca Twojej jednostki winien wydać decyzję administracyjną w której powinno być wskazanie co Tobie się należy z tytułu zwolnienia z zawodowej służby wojskowej. Jest to decyzja, od której posiadasz prawo odwołania się do organu II instancji - szczebel wyżej.

Ps. Jaka to JW ., numer do kadrowca proszę podać ..., się mu przetłumaczy ...

Jak dalej będą problemy, to nadawaj ..., lecz na ogólnym ...

No i jak koleka focus napisał wynika jasno że wszystko się należy i byłby koniec kropka tylko że mój kadrowiec jest niereformowalny-jutro idę z nim do radcy prawnego w naszej JW i zobaczymy co ten wymyśli-będe informował na bierząco-jak dla mnie sprawa jasna-należą sie pełne świadczenia i koniec, aże niektórzy kadrowcy nie potrafią inerpretować przepisów -no cóż :cry: :cry: :cry: :cry:
 
 
bravo1 
5
już na emeryturze


Pomógł: 5 razy
Wiek: 65
Dołączył: 02 Lip 2006
Posty: 312
Skąd: WARSZAWA
Wysłany: Sro 04 Lip, 2007   

Jak nie potrafią czytać ze zrozumieniem to nie powinni zajmować stanowisk. Są ludzie młodsi, którzy mają wiedzę. Chyba czas najwyższy, żeby Twój kadrowiec zajął się wnukami lub działką.
To przykre, że są tacy. Przecież wystarczy podnieść telefon i zadzwonić do np. Wydziału Kadr DWLąd. lub Szefostwa Finansów.
Jeśli czegoś nie wiem - pytam.
Ale może ja jestem z innej gliny :?:
_________________
IDŹ PRZEZ ŻYCIE TAK, ABY NIKT PRZEZ CIEBIE NIE PŁAKAŁ
 
 
merlinek1212 
2
młody emeryt


Pomógł: 2 razy
Wiek: 53
Dołączył: 24 Mar 2006
Posty: 75
Skąd: gdzieś taka sobie wieś...
Wysłany: Czw 05 Lip, 2007   

Witam!!!
No i tak jak przypuszczałem, po wizycie z moim personalnym u radcy prawnego w mojej JW obaj Panowie zgodnie stwierdzili, że w moim przypadku należy mi się tylko połowa odprawy, ponieważ nie będe miał 10 lat służby zawodowej. :?: :!: :?: :!: Ręce mi opadły.
bravo1 jak widać nie umieją czytać ze zrozumieniem i nijak temu zaradzić.Pewnie przyjdzie mi się sądzić o należne pieniążki, przecież to paranoja jakaś :(


dodano: A moze ma ktoś jakiś pomysł jak ten problem można rozwiązać :?: :?: :?: bo jeżeli ten mój kadrowiec jak twierdzi ma racje to:
art.96:
Cytat:
4. Świadczenie pieniężne, o którym mowa w art. 95 pkt 1, nie przysługuje żołnierzowi
w przypadkach, o których mowa w art. 94 ust. 5 i 6.

czyli,jeżeli twierdzi, że należy sie 200% odprawy a nie 400%, to w/g tego zapisu nie powinienem dostać 12 pensji :( :cry: :( :cry:
PS.Poprosiłem żeby mój kadrowiec wystosował odpowiednie pismo do DEP. KADR i FINANSÓW MON.....niech ONI mu ten problem wyjaśnią.Jak znam życie guzik z tego będzie i przyjdzie dochodzić praw na drodze sądowej :( :( :( -pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez merlinek1212 Nie 08 Lip, 2007, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ablla 
2


Dołączył: 23 Lis 2006
Posty: 75
Wysłany: Sob 07 Lip, 2007   

Noramlnie szok panowie jedno wojsko a kadrowcy róznie interpretuja przepisy :)
Mam nadzieje ze wyjde na emeryture i otrzymam dwanascie pensji w przeciwnym razie nie pozostaje nic innego jak sie tylko sadzić :cry:
 
 
focus 
Mod
Freedom for the region Silesia.



Pomógł: 65 razy
Wiek: 84
Dołączył: 03 Wrz 2005
Posty: 6445
Skąd: Getarnte Option von ...
Wysłany: Sob 07 Lip, 2007   

merlinek1212 napisał/a:
po wizycie z moim personalnym u radcy prawnego w mojej JW obaj Panowie zgodnie stwierdzili, że w moim przypadku należy mi się tylko połowa odprawy, ponieważ nie będe miał 10 lat służby zawodowej. Ręce mi opadły.


Daj namiary na Twojego kadrowca, numer telefonu, jaka JW itd ... możesz na ogólny, możesz na PW, Twoja wyłącznie decyzja.

Powiem szczerze, Szanownemu Panu kadrowcowi wytłumaczę i nauczę przepisów, nie omieszkam porozmawiać z radcą prawnym /telefon - proszę/

Ps. Wyłącznie jak potrzebujesz interwencji osób trzecich - NFoW
_________________


Ludzie :!: :!: :!: , nie udzielam porad ''prawnych'' za pośrednictwem
 
 
merlinek1212 
2
młody emeryt


Pomógł: 2 razy
Wiek: 53
Dołączył: 24 Mar 2006
Posty: 75
Skąd: gdzieś taka sobie wieś...
Wysłany: Nie 08 Lip, 2007   

Witam!!!!@ :gent:
Zgodnie z życzeniem-daje na na ogólnym bo tu nie ma się z czym ukrywać.

Ja jednak ukryję, a zainteresowanym prześlę na PRV. Ok. ;) Wiking
 
 
focus 
Mod
Freedom for the region Silesia.



Pomógł: 65 razy
Wiek: 84
Dołączył: 03 Wrz 2005
Posty: 6445
Skąd: Getarnte Option von ...
Wysłany: Nie 08 Lip, 2007   

merlinek1212 napisał/a:
a zainteresowanym prześlę na PRV.


Ok, ,,dojszło'' ... :viktoria:

W dniu jutrzejszym sprawą się zajmę, o efektach będę informował.
_________________


Ludzie :!: :!: :!: , nie udzielam porad ''prawnych'' za pośrednictwem
 
 
asiazina
[Usunięty]

Wysłany: Nie 08 Lip, 2007   

;) to znów ja
pytanie
-jak to jest z odprawa mieszkaniowa?

mąż ma 15 lat służby, nigdy nie mielismy kwatery ani lokalu z wojska
nigdy też nie bylismy na żanej liście ( bo mąż był kontraktowym)
-czy dostanie odprawe mieszkaniową?
:?:
-jak długo się czeka za ta kasą?
 
 
ablla 
2


Dołączył: 23 Lis 2006
Posty: 75
Wysłany: Nie 08 Lip, 2007   

dostaniemy Asiazina ta kase nie znam wysokosci ale dostaniemy :)
widze ze mąz ma takie same problemy jak ja
a wypłacaja chyba miesiąc po zwolnieniu
 
 
ural_driver 
5


Pomógł: 5 razy
Wiek: 50
Dołączył: 17 Gru 2005
Posty: 307
Skąd: ze spalonego batalionu
Wysłany: Nie 08 Lip, 2007   

Dostaniecie... wróć - dostaniemy. Na stronie WAMu jest kalkulator wysokości odprawy.
_________________
Życie... życie to my...tutaj...teraz...w tym lesie...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group