Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Emerytura i kilka niejasności
Opublikował Wiadomość
abbla
[Usunięty]

Wysłany: Wto 12 Cze, 2007   Emerytura i kilka niejasności

Witam serdecznie jestem zołnierzem słuzby kontraktowej kontrak kończy mi sie w marcu 2008 r.
pietnasie lat słuzby mija mi w pażdzierniku : 2007r.


chciałbym złozyc wnoisek w licpu aby wyjśc w styczniu czy moge ????
druga sprawa czy otrzymam dwanascie pensi???
trzecia sprawa czy nalezy mi sie ekwiwalent za brak kwatery :(

nikt niechce mi tego wytłumaczyć do końca :efendi2:

jeśli mozna nakierujecie mnie na jakieś paragrafy ustawy
pozdrawiam Abbla
 
 
Jankes 
9


Pomógł: 119 razy
Wiek: 50
Dołączył: 22 Cze 2006
Posty: 4273
Skąd: Archiwum X
Wysłany: Wto 12 Cze, 2007   

Obowiązuje normalny okres wypowiedzenia stosunku służbowego .Reszta ineresujących Cię kwestii była już poruszana na forum - ale może poczytaj TUTAJ
_________________
Jeśli uznasz, że ktoś na forum Ci pomógł - daj mu punkt - używając przycisku "pomógł".
Czytanie jest jak tłumaczenie, ponieważ doświadczenia dwóch różnych osób nie będą nigdy takie same. Aby nauczyć się czytać w sposób właściwy, wszechstronna znajomość wielu dziedzin nauki jest mniej ważna od instynktu - W.H. Auden.
 
 
 
abbla
[Usunięty]

Wysłany: Wto 12 Cze, 2007   

chodzi mi tylko o kwestię mieszkaniową czy nalezy sie ekwiwalent !!!!!!!! i jak to załatwic :modli:
 
 
Jankes 
9


Pomógł: 119 razy
Wiek: 50
Dołączył: 22 Cze 2006
Posty: 4273
Skąd: Archiwum X
Wysłany: Wto 12 Cze, 2007   

A złożyłeś wniosek o ekwiwalent przed 30.06.2004 :?:
_________________
Jeśli uznasz, że ktoś na forum Ci pomógł - daj mu punkt - używając przycisku "pomógł".
Czytanie jest jak tłumaczenie, ponieważ doświadczenia dwóch różnych osób nie będą nigdy takie same. Aby nauczyć się czytać w sposób właściwy, wszechstronna znajomość wielu dziedzin nauki jest mniej ważna od instynktu - W.H. Auden.
 
 
 
abbla
[Usunięty]

Wysłany: Wto 12 Cze, 2007   

Jankes napisał/a:
A złożyłeś wniosek o ekwiwalent przed 30.06.2004
ja jestem na kontarkcie kolego a wiec :) nie mogłem takowego złozyc :cool:

czy ktos już przerabiał taki temat :(

PS. a moze odprawa sie nalezy w tej kwestii własnie sie gubię :(
 
 
call42 
4


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 12 Cze 2006
Posty: 180
Skąd: centrum
Wysłany: Wto 12 Cze, 2007   

To jak nie złożyłeś to nie będzie ekwiwalentu- lista jest listą już zamkniętą. Pozostaje odprawa.
 
 
abbla
[Usunięty]

Wysłany: Wto 12 Cze, 2007   

call42 napisał/a:
Pozostaje odprawa.
czy;o odprawe dostane tylko o to mi chodzi :)
bo powiem szczerze sam nie wiem jaka jest róznica ale chciałbym cos otrzymac po tych 15 latach słuzby wojskowej ( moze ktoś z tutaj obecnych tez odchodził z kontraku na emeryturkę :)
 
 
Jankes 
9


Pomógł: 119 razy
Wiek: 50
Dołączył: 22 Cze 2006
Posty: 4273
Skąd: Archiwum X
Wysłany: Wto 12 Cze, 2007   

Rzeczywiście zakręciłeś ;) Ekwiwalent a odprawa mieszkaniowa to dwie różne rzeczy.

W myśl przepisu art. 23 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2005 r., Nr 41, poz. 398) w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 lipca 2004 roku odprawa mieszkaniowa przysługuje żołnierzowi zawodowemu pełniącemu zawodową służbę wojskową na podstawie kontraktu na pełnienie służby terminowej zwalnianemu z zawodowej służby wojskowej, o ile nabył prawo do emerytury wojskowej .

Jak chcesz poznać różnice odwiedz stronę:
https://www.wam.net.pl/
_________________
Jeśli uznasz, że ktoś na forum Ci pomógł - daj mu punkt - używając przycisku "pomógł".
Czytanie jest jak tłumaczenie, ponieważ doświadczenia dwóch różnych osób nie będą nigdy takie same. Aby nauczyć się czytać w sposób właściwy, wszechstronna znajomość wielu dziedzin nauki jest mniej ważna od instynktu - W.H. Auden.
 
 
 
abbla
[Usunięty]

Wysłany: Wto 12 Cze, 2007   

Jankes napisał/a:
kontraktu
czyli zołnierz kontaktow bedzie miał odprawe :) :viktoria: :viktoria:

tylko ciekwe jak mam załatwić dalsze formalność ale mysle ze jak złoze wniosek w lipcu to pomozecie mi powoli hehe

Pozdrawiam serdecznie
 
 
merlinek1212 
2
młody emeryt


Pomógł: 2 razy
Wiek: 53
Dołączył: 24 Mar 2006
Posty: 75
Skąd: gdzieś taka sobie wieś...
Wysłany: Sro 13 Cze, 2007   

Witam!!!
Ta sama sytuacja co u mnie!!!! Kontrakt do 14.04.2008, 15 lat w październiku tego roku.Krótko-wypowiedzenie w lipcu-wyjście w styczniu 2008, 12 pensji, 200% odprawy (nie 400 bo zrywasz kontrakt),za urlopy, 13, mundurówka i inne należne swiadczenia należne. Co do odprawy to należy sie. Kwit możesz składać jak przyjdzie rozkaz personalny o zwolnieniu Cię i dostaniesz kwit z WBE o nabyciu praw emerytalnych. Rozumiem że nie masz od Agencji żadnego lokum. Ja mam i mam problem-chciałbym zdać wcześniej i nie wiem czy moge.
Ostatnio zmieniony przez merlinek1212 Nie 15 Lip, 2007, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
focus 
Mod
Freedom for the region Silesia.



Pomógł: 65 razy
Wiek: 84
Dołączył: 03 Wrz 2005
Posty: 6445
Skąd: Getarnte Option von ...
Wysłany: Sro 13 Cze, 2007   

merlinek1212 napisał/a:
200% odprawy (nie 400 bo zrywasz kontrakt)


Dotyczy wyłacznie tych żołnierzy w służbie terminowej, którzy służyli krócej niż 10 lat w myśl przepisów ...
Cytat:


5. Żołnierzowi zwolnionemu z zawodowej służby wojskowej na podstawie art. 111 pkt 1, 6, 15 i 16 albo wskutek wypowiedzenia przez żołnierza stosunku służbowego zawodowej służby wojskowej w czasie trwania kontraktu na pełnienie służby terminowej lub kontraktu na pełnienie służby stałej, jeżeli pełnił zawodową służbę wojskową przez okres krótszy niż dziesięć lat - przysługuje 50% kwoty odprawy, o której mowa w ust. 1 i 2.


Nie wprowadzaj zamętu ... :nie2:
_________________


Ludzie :!: :!: :!: , nie udzielam porad ''prawnych'' za pośrednictwem
 
 
merlinek1212 
2
młody emeryt


Pomógł: 2 razy
Wiek: 53
Dołączył: 24 Mar 2006
Posty: 75
Skąd: gdzieś taka sobie wieś...
Wysłany: Sro 13 Cze, 2007   

oczywiście focus ma rację, niedopisałem -przepraszam :efendi2: :efendi2: :efendi2:

merlinek1212, ok ... :cool:

focus :gent:


[ Dodano: Sro 27 Cze, 2007 ]
Witam!!!
No i rodzi się kolejna niejasność odnośnie rocznej pensji...art.96
Cytat:
4. Świadczenie pieniężne, o którym mowa w art. 95 pkt 1, nie przysługuje żołnierzowi w przypadkach, o których mowa w art. 94 ust. 5 i 6.


czyli wychodzi na to że trzeba mieć 10 lat zawodowej służby (minimalnie dwa kontrakty terminowe po 5 lat), aby otrzymać 12 pensji i nie można złożyć wypowiedzenia w czasie trwania kontraktu na pełnienie służby terminowej?
Dlaczego w tym cyt. zapisie służby zawodowej nie traktuje się jako czynnej tak jak w tym zapisie art.94
Cytat:
3. Do okresu zawodowej służby wojskowej, o którym mowa w ust. 1 i 2, zalicza się
okresy pełnienia nieprzerwanej czynnej służby wojskowej,....

Wychodzi na to, że żołnierze mający 1,5-2 lata ZSW, 4 nadterminowej i niepełne 10 lat kontraktu terminowego mogą zapomnieć o rocznej pensji???? Trzeba dociagnąć do 10 kontraktu??? Nie można wcześniej złożyć wypowiedzenia????

[ Dodano: Sro 27 Cze, 2007 ]
Witam!!!
No i rodzi się kolejna niejasność odnośnie rocznej pensji...art.96
Cytat:
4. Świadczenie pieniężne, o którym mowa w art. 95 pkt 1, nie przysługuje żołnierzowi w przypadkach, o których mowa w art. 94 ust. 5 i 6.


czyli wychodzi na to że trzeba mieć 10 lat zawodowej służby (minimalnie dwa kontrakty terminowe po 5 lat), aby otrzymać 12 pensji i nie można złożyć wypowiedzenia w czasie trwania kontraktu na pełnienie służby terminowej?
Dlaczego w tym cyt. zapisie służby zawodowej nie traktuje się jako czynnej tak jak w tym zapisie art.94
Cytat:
3. Do okresu zawodowej służby wojskowej, o którym mowa w ust. 1 i 2, zalicza się
okresy pełnienia nieprzerwanej czynnej służby wojskowej,....

Wychodzi na to, że żołnierze mający 1,5-2 lata ZSW, 4 nadterminowej i niepełne 10 lat kontraktu terminowego mogą zapomnieć o rocznej pensji???? Trzeba dociagnąć do 10 kontraktu??? Nie można wcześniej złożyć wypowiedzenia????
 
 
ural_driver 
5


Pomógł: 5 razy
Wiek: 50
Dołączył: 17 Gru 2005
Posty: 307
Skąd: ze spalonego batalionu
Wysłany: Sro 27 Cze, 2007   

Czy mogę prosić o wyjaśnienie powyższych kwestii? Widzę że temat umiera, a w linkowanym przez [b]Jankesa[b] tekście widnieje zapis że 12 miesięczne świadczenie nie przysługuje kontraktowym...Dziękuję za odpowiedzi!
 
 
merlinek1212 
2
młody emeryt


Pomógł: 2 razy
Wiek: 53
Dołączył: 24 Mar 2006
Posty: 75
Skąd: gdzieś taka sobie wieś...
Wysłany: Sro 27 Cze, 2007   

Witam!!!
W ustawie nie ma podziału na kontrakt stały czy też terminowy....w ustawie wszyscy są żołnierzami zawodowymi. Jakby to miało być że żołnierzom w służbie stałej należy się 12 pensji a terminowym nie??? W końcu wykonujemy te same obowiązki-myślę że ten zapis na stronie www.finmon.pl jest pomyłką:
Cytat:
Żołnierzom zwolnionym z zawodowej służby wojskowej pełnionej jako służba
stała, niezależnie od odprawy, przysługuje co miesiąc przez rok po zwolnieniu ze
służby uposażenie zasadnicze wraz z dodatkami o charakterze stałym należne na
ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym. W razie zbiegu uprawnień do
tego uposażenia oraz do emerytury lub renty z tytułu wojskowego zaopatrzenia
emerytalnego żołnierzowi należy się – według jego wyboru – tylko jedno z tych
świadczeń. Żołnierz, który wybrał 12-miesięczne uposażenie, może je pobrać jednorazowo z góry za cały należny okres. Wypłata powinna nastąpić w terminie
do 30 dni po złożeniu przez żołnierza stosownego wniosku do dyrektora wojskowego
biura emerytalnego.
Wymienione uposażenie nie przysługuje żołnierzom zwolnionym ze służby
kontraktowej
. Powyższe nie ma również zastosowania w przypadku zwolnienia
żołnierza w trybie dyscyplinarnym albo w okresie służby obowiązkowej w związku
z wypowiedzeniem złożonym przez żołnierza.
§ Podstawa prawna: art. 95 pkt 1, art. 96 ust. 3, 5, 6 ustawy o służbie wojskowej
żołnierzy zawodowych z dnia 11 września 2003 roku (DzU z 2003 r.,
nr 179, poz. 1750).
- ktoś tu coś źle zinterpretował
 
 
Man.Gusta 
5



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 21 Lut 2006
Posty: 384
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: Pon 02 Lip, 2007   

Napisane jest wyraźnie w ustawie że masz mieć 15 lat nieprzerwaenj służby wojskowej i otrzymujesz wszystkie świadczenia z tego tytułu tj.: 12 pensji + 4 pensje jako odprawa. A odprawa jest zmniejszana o 50% w wypadku kiedy żołnierz zawodwowy nie ma 10 lat służby.
_________________
Ważniejsze jest, co ty myślisz o samym sobie, niż to, co o tobie myślą inni.
I marsze wojskowe, i marsze weselne prowadzą do walki. Noel Coward
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group