Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Emerytura i kilka niejasności
Opublikował Wiadomość
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Sob 22 Paź, 2022   

W takim razie nadal powinieneś mieć doliczoną nową pracę, ale niekoniecznie wg współczynnika 2,6% za rok.
 
 
wismar69 
2
Emeryt


Wiek: 56
Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 79
Skąd: mazowieckie
Wysłany: Sob 22 Paź, 2022   

Też tak myśle że powinni doliczyć......pierwsze 3 lata były po 2.6 teraz reszta po 1.3

[ Dodano: Sob 22 Paź, 2022 ]
Jest jeszcze kwestia waloryzacji emerytury. Gdybym wyszedł np. po marcu 2023 to obejmie mnie czy nie? Aktualnie emerytura jest zawieszona na czas służby.
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13516
Skąd: ---
Wysłany: Sob 22 Paź, 2022   

Waloryzacja odbywa się w marcu. Tak, że - nie obejmie Cię.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
wismar69 
2
Emeryt


Wiek: 56
Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 79
Skąd: mazowieckie
Wysłany: Sob 22 Paź, 2022   

Tego nie jestem pewien. Moja emerytura jest zawieszona na czas służby i jak by nie było to jest przyznana. Decyzja jest o zawieszeniu . Mi jej nie odebrano. Będę musiał dowiedzieć się jak to jest w WBE

[ Dodano: Sob 22 Paź, 2022 ]
Waloryzację emerytur przeprowadza się z urzędu. Jeśli zaś wypłatę świadczenia emerytalnego wstrzymano, a następnie wznowiono, to należy uwzględnić wszystkie waloryzację, również dodatkowe, przypadające w okresie wstrzymania. (Podstawa prawna: Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. 2004 r., Nr 39, poz. 353)
Myśle że jest podobnie w moim przypadku
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15952
Skąd: POLSKA
Wysłany: Sob 22 Paź, 2022   

Zawieszona emerytura podlega waloryzacji.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
i 
Guru



Pomógł: 55 razy
Dołączył: 08 Sty 2005
Posty: 13516
Skąd: ---
Wysłany: Sob 22 Paź, 2022   

A to tego to nie wiedziałem.
Iż waloryzuje się "nieczynną" emeryturę.

Mam nadzieję, że autor pytania poinformuje nas w marcu - jak to wyszło.
_________________
"Przestańmy własną pieścić się boleścią, przestańmy ciągłym lamentem się poić,
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią, Mężom przystoi w milczeniu się zbroić"
 
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 285 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15952
Skąd: POLSKA
Wysłany: Sob 22 Paź, 2022   

i napisał/a:
A to tego to nie wiedziałem.
Iż waloryzuje się "nieczynną" emeryturę.
To nie miałeś waloryzowanej emerytury, jak ją miałeś zawieszoną, bo pobrałeś świadczenie pieniężne przez okres jednego roku po zwolnieniu ze służby ?
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
rydz 
4



Dołączył: 02 Paź 2005
Posty: 270
Skąd: PL
Wysłany: Sro 22 Lut, 2023   

Nurtuje mnie w ustawie emerytalnej żołnierzy zapis o podwyższeniu emerytury za służbę w oddziałach specjalnych. Konkretnie brzmi to tak że podwyzsza się emeryturę o:
art. 15. pkt.2 ppkt 2)
1% podstawy wymiaru za każdy rok służby pełnionej bezpośrednio:
e) oddziałach specjalnych

I dalej jest wyjaśnienie że Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe warunki
podwyższania emerytury, o których mowa w ust. 2 i 3.
No to otwieramy to Rozporządzenie RM i tam jest trochę szerszy zapis a mianowicie taki:

6) w oddziałach specjalnych na stanowiskach przewidzianych do wykonywania zadań specjalnych lub kierowania działaniami specjalnymi, w wymiarze nie mniejszym niż 14 dni w ciągu roku kalendarzowego.

Czy ktoś z Was korzystał z tego artykułu?
O jakie oddziały specjalne chodzi? Czy o jednostki WS? Czy np. o oddziały specjalne ŻW też?
Jaka jest rozkmina prawna pojęcia oddziały specjalne żeby móc skorzystać z tego artykułu?
_________________
Inna miała być codzienność.
 
 
wismar69 
2
Emeryt


Wiek: 56
Dołączył: 25 Lut 2008
Posty: 79
Skąd: mazowieckie
Wysłany: Czw 23 Lut, 2023   

Witam. Szybkie pytanie. Czy obecny program kalkulator mundurowy uwzględnia już waloryzację czy nie?
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pią 24 Lut, 2023   

rydz napisał/a:
O jakie oddziały specjalne chodzi? Czy o jednostki WS? Czy np. o oddziały specjalne ŻW też?

Dobre pytanie. Niestety, nie udało mi się znaleźć definicji wojskowego oddziału specjalnego.
 
 
lukq22 
1


Dołączył: 03 Paź 2023
Posty: 4
Skąd: 3miasto
Wysłany: Wto 03 Paź, 2023   

Dzień dobry,

Z góry przepraszam jeśli było, nie mniej jednak nie mogłem znaleźć.

Od 01.08.2023 jestem emerytem. Jednak pytanie dotyczy:

- pomniejszenia emrytury o okres, kiedy żołnierz przebywał na kursie, powyżej 6 m-cy, dokładnie 6 m-cy i 4 dni. Było to w roku 2017, żołnierz pozostawał na "etacie" w jednostce, nie rozliczał się z JW.
Pani z WBE powiedziała, że tak jest, nie podając mi podstawy prawnej, pomimo że ją o to prosiłem. Sam też miałem problem ze znalezieniem tego zapisu.

- Jeśli żołnierz dostał decyzję o spełnieniu wymagań o przyznaniu 1% za "wypływanie", pracę na okrętach jako żołnierz zawodowy rozpoczął w czerwcu i w tym roku spełnił wszystkie wymagania, tj. 30 dni w morzu, był w skladzie załóg jednostek pływjących przez okres min. 60 dni. Mówi o tym, Rozporządzenie RM z dnia 15.07.2011 r. $3 ust 2. Fakt jest też napisane : Emeryturę wojskową podwyższa się o 1% podstawy wymiaru za każdy rok zawodowej służby wojskowej pełnionej bezpośredni.....
Czy WBE miało podstawę policzyć 6/12 z 1%?

z góry dziękuje o odpowiedź
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Wto 03 Paź, 2023   

lukq22, nie chce mi się wierzyć, że nie zaliczono Ci do wysługi emerytalnej okresu kursu. A może źle Cię zrozumiałem? Podstawy prawnej na to pracownica WBE Ci nie poda, bo takowa nie istnieje. Jeżeli rzeczywiście w decyzji emerytalnej pominięto ten okres, to należało się od niej odwołać.

Zaś jeśli chodzi o drugą sprawę, to moim zdaniem podwyższenie emerytury za niepełny rok pływania nie należy się. Wynika to właśnie z przywołanego przez Ciebie § 3 rozporządzenia RM z 2011 r. Przepis ten mówi, że podwyższenie o 1% przysługuje za każdy rok kalendarzowy danego rodzaju służby, w tym służby pełnionej w składzie załóg nawodnych wojskowych jednostek pływających. Więc aby to podwyższenie za dany rok kalendarzowy przysługiwało, nie wystarczy "wypływanie" norm wskazanych w pkt 2, musi być także spełniony warunek służby całorocznej. Odnośne przepisy nie przewidują rozbijania podwyższenia na części ułamkowe - należy się wszystko (1%) albo nic.
 
 
lukq22 
1


Dołączył: 03 Paź 2023
Posty: 4
Skąd: 3miasto
Wysłany: Wto 03 Paź, 2023   

Szwejk napisał/a:
lukq22, nie chce mi się wierzyć, że nie zaliczono Ci do wysługi emerytalnej okresu kursu. A może źle Cię zrozumiałem? Podstawy prawnej na to pracownica WBE Ci nie poda, bo takowa nie istnieje. Jeżeli rzeczywiście w decyzji emerytalnej pominięto ten okres, to należało się od niej odwołać.

Zaś jeśli chodzi o drugą sprawę, to moim zdaniem podwyższenie emerytury za niepełny rok pływania nie należy się. Wynika to właśnie z przywołanego przez Ciebie § 3 rozporządzenia RM z 2011 r. Przepis ten mówi, że podwyższenie o 1% przysługuje za każdy rok kalendarzowy danego rodzaju służby, w tym służby pełnionej w składzie załóg nawodnych wojskowych jednostek pływających. Więc aby to podwyższenie za dany rok kalendarzowy przysługiwało, nie wystarczy "wypływanie" norm wskazanych w pkt 2, musi być także spełniony warunek służby całorocznej. Odnośne przepisy nie przewidują rozbijania podwyższenia na części ułamkowe - należy się wszystko (1%) albo nic.


Niesety nie uznano nie tylko mi, ale innym również, co jest totalnie niezrozumiałe dla mnie. Bo jak sam piszesz taki przepis nie istnieje. Druga sprawa to, że Pani z WBE powiedziała: cytuje" Ja tu 28 lat pracuje i nie pomyliłam się nigdy, nie wspomnę już że nikt z takim dziwnym pytanie nie dzwonił"....


Co do drugiej opcji, jestem w stanie częściowo się zgodzić, jeżeli chodzi o podwyższenie za niepełny rok to mówi o tym par. 26 pkt 1 rozporządzenia w sprawie trybu postępowania i właściwości w sprawach zaopatrzenia emerytalnego... Obwieszczenie
MONz dnia 3 października 2019

Jednak dalej nie rozumiem, tego iż otrzymałem jeden procent, decyzję, na której wyrażnie napisane jest iż spełniłem wszystkie wymagania zgodnie z ustawą aby ten jeden procent przyznać....

Wg. mojej wiedzy, takie kroki, "dziwne", stosuje tylko WBE w Gdańsku....
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Wto 03 Paź, 2023   

Ad 1.
Możesz coś więcej powiedzieć o tym kursie? Np.:
- co to był za kurs?
- był to kurs wojskowy, czy cywilny"
- kto Cię skierował na ten kurs?
I jeszcze jedno: czy niedoliczenie okresu kursu wynika jedynie ze słów urzędniczki WBE, czy także z decyzji emerytalnej?

Ad 2.
Znany mi jest przywołany przez Ciebie przepis, tj. § 26 ust. 1 rozporządzenia MON w sprawie trybu postępowania..., ale moim zdaniem dotyczy on sposobu obliczania wysługi emerytalnej w ogóle, zaś gdyby nawet zastosować go do obliczenia okresu, od której zależy wysokość podwyższania emerytury - w Twoim przypadku okresu służby w składzie załogi okrętu nawodnego, to wyszłoby x lat + 6 miesięcy, więc nadal byłyby to niepełne lata kalendarzowe. Zatem i w takim przypadku te 6 miesięcy nie mogłoby być uwzględnione.
 
 
lukq22 
1


Dołączył: 03 Paź 2023
Posty: 4
Skąd: 3miasto
Wysłany: Wto 03 Paź, 2023   

:x
Szwejk napisał/a:
Ad 1.
Możesz coś więcej powiedzieć o tym kursie? Np.:
- co to był za kurs?
- był to kurs wojskowy, czy cywilny"
- kto Cię skierował na ten kurs?
I jeszcze jedno: czy niedoliczenie okresu kursu wynika jedynie ze słów urzędniczki WBE, czy także z decyzji emerytalnej?


.

-podoficerski
- j/w wojskowy
- Dowódca Dywizjonu
- niestety z decyzji, plus z rozmowy telefonicznej z ust urzędniczki WBE (przytoczone powyżej, kiedy zapytałem o podstawę)

AD2.
Ogólnie wychodzi, że kadry wydają błędne decyzje administracyjne gdzie wyraźnie piszą, że należy się osobie X 1% dodatkowy do emerytury po spełnieniu wymagań. Wg. Mojej opinii są tu dwa sprzeczne dokumenty normatywne.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group