Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kilka pytań - Nadterminowi
Opublikował Wiadomość
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pią 02 Sty, 2009   

Mam kilka pytań dotyczących przyjmowania do nadterminowej zasadniczej służby wojskowej. Dwa pierwsze z nich adresuję głównie do praktyków.

1. Czy żołnierza służby zasadniczej ubiegającego się o przyjęcie do służby nadterminowej kierujecie do WKL w celu potwierdzenia jego zdolności do czynnej służby wojskowej ? Jeśli tak, to czy jest to regułą ? A może jednocześnie (lub wyłącznie), na wyrost, badacie jego zdolność do służby zawodowej ? Istnieje regulacja prawna tej kwestii ?
2. Powtórzę pytanie kosmodisk-a: Jaka jest praktyka odnośnie uzyskiwania zaświadczenia o niekaralności - na koszt żołnierza, czy może jednostki przejmują tu inicjatywę i same występują z zapytaniem do KRK ?

... i pytanie dodatkowe:

3. Co sądzicie o powoływaniu do nadterminowej zasadniczej służby wojskowej żołnierzy rezerwy niewyszkolonych ? - taka możliwość wynika z Wytycznych Szefa SGWP z dn. 12.12.2008r. Moim zdaniem: O tempora ! O mores!
 
 
Earpman 
8



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 08 Maj 2005
Posty: 3948
Skąd: SZ RP
Wysłany: Pią 02 Sty, 2009   

:gent:
1. Nie
2. Na własny koszt
3. O mało którym żołnierzu nadterminowym w poczatkowym okresie można powiedziec że jest wyszkolony a niektórzy nawet przychodzą (realnie) po pieciu miesiącach ZSW.
Liczy się człowiek. Jak ma predyspozycje i chce to "no problem"
 
 
savio 
1


Dołączył: 21 Sty 2009
Posty: 5
Skąd: ppznan
Wysłany: Sro 21 Sty, 2009   

Witam. 28.12.08r. podpisałem kontrakt na żołnierza ndt. Miało być ładnie, pięknie. Praca do 15.30 później wolne, wolne weekendy itd. Jestem kierowcą BWP-1. Pracę kończę po 18, a w weekendy ciągne ciągnę służby. Od świąt nie byłem w domu. Zostałem po prostu oszukany.. :( Mam w związku z tym pytanie. Czy istnieje możliwość zerswania zerwania kontrakt podpisanego na 2 lata? Ile trwa wypowiedzenie takiego montraktu kontraktu i jak to się odbywa? Próbowałem się już tego dowiedzieć ale nikt nie potrafi udzielić mi jednoznacznej odpowiedzi. Jestem pobór lato 08, wiec do cywila wyszedłbym w kwietniu. Czy zsw będę musiał odsiedzieć do końca? Z góry dziękuję za wszelką pomoc. pzdr Pozdrawiam
 
 
pituarsenal18 
2
Sapere aude.....


Wiek: 35
Dołączył: 28 Lut 2007
Posty: 55
Skąd: Nysa
Wysłany: Pon 02 Lut, 2009   

Mam pytanie co do nadterminowej służby-jestem już nadterminowym prawie rok i w kwietniu kończy mi się roczny kontrakt. W związku z tym pytanie-kiedy mogę zacząć pisać wniosek o przedłużenie służby nadterminowej? Czy jest na to ustalony czas? :gent:
_________________
"Życie to raj, do którego klucze są w naszych rękach..." - Fiodor Dostojewski
 
 
 
michal 
5


Pomógł: 11 razy
Dołączył: 25 Wrz 2006
Posty: 832
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto 10 Lut, 2009   

Pozwolę sobie zacytować kolegę w ty temacie. Może komuś się przyda ta informacja.

jaqb napisał/a:
Uwaga, ważna informacja dla żołnierzy nadterminowej zasadniczej służby wojskowej. Wg wytycznych DWL, możecie składać wnioski o przyjęcie do Szkół Podoficerskich Wojsk Lądowych na takich samych zasadach jak żołnierze zasadniczej służby wojskowej. Szczegóły na stronie internetowej SPWLąd w Poznaniu. W przypadku przyjęcia do Szkoły, zostaniecie zwolnieni z nadterminowej służby i powołani do służby kandydackiej na 10 miesięcy.
Jeżeli chodzi o szeregowych zawodowych, to bez zmian (kursy 3 miesięczne), jedynie w przypadku gdy D-ca JW wystąpi z odpowiednim wnioskiem do Oddziału Szkolnictwa DWL.
_________________
Pozdrawiam Michał مايكل
"Życie Cię jeszcze nauczy, że najważniejsze to robić to co się lubi a nie to co 'tata kazali'."
 
 
egon 
1
jw 5699


Dołączył: 06 Lut 2009
Posty: 2
Skąd: chełm
Wysłany: Pon 02 Mar, 2009   

witam :gent:
Czy może ktoś się orientuje do kiedy ma być zawieszone składanie wnisków o przyjęcie do służby nadtermniowej?
 
 
savio 
1


Dołączył: 21 Sty 2009
Posty: 5
Skąd: ppznan
Wysłany: Nie 15 Mar, 2009   

A co grozi żołnierzowi służby nadterminowej, który już odpękał swoje 9 miesięcy za nieprzychodzenie do pracy? Zwolnienie dyscyplinarne czy będzie odpowiadał przed żandarmerią ?
 
 
czopero 
1
poborowy


Wiek: 35
Dołączył: 06 Sty 2008
Posty: 20
Skąd: wrocław
Wysłany: Pią 27 Mar, 2009   

Moja sytuacja: jestem żołnierzem od roku, początek zasadnicza służba wojskowa, obecnie nadterminowa zasadnicza służba wojskowa. Służę w brygadzie pancernej ale chciałbym się przenieść do korpusu szeregowych zawodowych w ŻW, jeżeli istnieje taka możliwość. Ile czasu trwała by taka rotacja i czy jest to możliwe? Obecna sytuacja (likwidacja zsw i nzsw) zmusza mnie do pozostania na kompanii i starania się o etat w korpusie szeregowych zawodowych. Wiem że samo przejście z nzsw do zawodowej służby trwa ok. 2-3 m-ce. Czy zmiana Wojsk Lądowych na ŻW w obecnym czasie to dobre wyjście. Z góry dziękuje za odpowiedzi.
_________________
żołnierz
 
 
Navy 
1


Dołączył: 26 Maj 2008
Posty: 47
Skąd: Ostrowiec Św.
Wysłany: Wto 28 Kwi, 2009   

http://www.nfow.pl/viewto...5dcb37db#422308

Mój temat został niesłusznie zamknięty więc wpiszę się tutaj.
Przeczytałem cały temat i nie znalazłem satysfakcjonującej odpowiedzi.

Znam ustawę, którą przedstawił *miki ale ona nie rozwiązuje mojego problemu.
Czy jeśli we wniosku o przedterminowe zwolnienie wpisze się po prostu: szczególne względy osobiste, to czy to nie będzie za mało ?
Czy dowódcy to wystarczy by zwolnić żołnierza ?
_________________
 
 
Prawie emeryt
[Usunięty]

Wysłany: Wto 28 Kwi, 2009   

Navy napisał/a:
Mój temat został niesłusznie zamknięty więc wpiszę się tutaj.


Zaśmiecasz Forum tworząc nowe tematy. Zgodnie ze swoimi uprawnieniami (punkt IV/2d) - otrzymujesz pasek).

 
 
miki 
Mod



Pomógł: 139 razy
Wiek: 61
Dołączył: 07 Mar 2007
Posty: 6757
Skąd: Warmia i Mazury
Wysłany: Wto 28 Kwi, 2009   

Navy ocena zasadności Twojego wniosku odnośnie zwolnienia z nadterminowej zasadniczej służby wojskowej zależy od Dowódcy Jednostki. Przecież nikt z userów nie siedzi w Twojej głowie i nie wie jakie masz powody, żeby odejść wcześniej.
Uwarunkowania prawne zacytowałem.
Moim zdaniem motywując wniosek napisz prawdę, całą prawdę wynikającą z Twoich racji. Może to być motywacja typowo osobista, rodzinna, uwarunkowania służby, że Ci się nie podoba w wojsku bo wyobrażałeś to sobie inaczej itp.
A czy zostaniesz zwolniony czy nie to już tylko zależy od Dowódcy czy zaakceptuje Twoją motywację.

Pozdrawiam miki :cool:
_________________
"Człowiek postępuje rozsądnie wtedy i tylko wtedy, gdy wszelkie inne możliwości zostały już wyczerpane". - Prawa Murphiego
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Sob 02 Maj, 2009   

Pytanie do znawców problematyki nadterminowej zasadniczej służby wojskowej.

Jak rozumiecie wprowadzony ostatnią nowelizacją (Dz.U.09.58.481) do rozporz. MON z dn. 12.10.2004r. w sprawie trybu przyjmowania oraz sposobu odbywania nadterminowej zasadniczej służby wojskowej zapis § 7 ust. 2:

"Z dniem rozpoczęcia pełnienia służby nadterminowej dowódca jednostki wojskowej rozkazem dziennym przydziela żołnierza do pododdziału, wyznacza na stanowisko służbowe przewidziane dla szeregowych zawodowych, starszych szeregowych zawodowych lub podoficerów zawodowych oraz dopełnia obowiązku meldunkowego tego żołnierza."

Chyba nie chodzi tu o wyznaczenie szeregowego lub starszego szeregowego na stanowisko podoficerskie ? Zatem byłoby to możliwe wyłącznie w przypadku żołnierza, który już w momencie rozpoczynania służby nadterminowej jest podoficerem, czyli żołnierza rezerwy.

Ale jak to ma się do innych przepisów ? - w szczególności do:

- § 9 i 10 rozporz. MON z dn. 17.06.2004r. w sprawie mianowania na stopnie wojskowe (Dz.U. Nr 150, poz. 1584 z późn. zm.):

"§ 9. 1. W czasie odbywania nadterminowej zasadniczej służby wojskowej żołnierz może być mianowany do stopnia starszego szeregowego.
.................................................................................................................... "

§ 10. 1. Żołnierz odbywający nadterminową zasadniczą służbę wojskową może być z dniem zwolnienia z tej służby mianowany na stopień kaprala.
..................................................................................................................... "

- § 4 rozporz. MON z dn. 07.02.2005r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy niezawodowych:

"§ 4. Żołnierzowi odbywającemu nadterminową zasadniczą służbę wojskową przysługuje uposażenie zasadnicze według stopnia wojskowego w stawce miesięcznej w wysokości:
1) szeregowemu (marynarzowi) - 2.400 zł;
2) starszemu szeregowemu (starszemu marynarzowi) - 2.450 zł."
 
 
Maxfly 
2
Maxfly_


Pomógł: 1 raz
Wiek: 42
Dołączył: 21 Wrz 2007
Posty: 79
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pią 08 Maj, 2009   świadectwo pracy po służbie nadterminowej

Witam serdecznie, mam pytanie odnośnie świadectwa pracy/służby po zakończeniu pełnienia nadterminowej zasadniczej służby wojskowej. Pełniłem służbę wojskową jako żołnierz nadterminowy przez 4 lata. Po wyjściu do cywila nie otrzymałem świadectwa pracy...z czym więc mam iść do Urzędu Pracy i jak mam udokumentować okresy składkowe?? Czy należy mi się z jednostki świadectwo pracy??
Z góry dziękuję za pomoc.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pią 08 Maj, 2009   

Maxfly, przepisy o służbie wojskowej niezawodowej nie przewidują świadectwa służby dla żołnierzy z niej zwalnianych (przysługuje ono wyłącznie żołnierzom zawodowym). Z kolei przepisy dotyczące rejestracji bezrobotnych nie określają sposobu jej dokumentowania. W tej sytuacji wystarczająca będzie książeczka wojskowa zawierająca odpowiednie wpisy bądź zaświadczenie wydane przez JW lub WKU. Pamiętaj, aby udokumentować również zasadniczą służbę wojskową i ewentualne zatrudnienie poprzedzające służbę, gdyż wysokość zasiłku wypłacanego bezrobotnemu zależy od długości tych okresów (do 5 lat - 441, 50 zł, od 5 lat - 551,80 zł).
 
 
Mironik 
4


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 04 Wrz 2007
Posty: 221
Skąd: z kraju
Wysłany: Pią 08 Maj, 2009   

"Z dniem rozpoczęcia pełnienia służby nadterminowej dowódca jednostki wojskowej rozkazem dziennym przydziela żołnierza do pododdziału, wyznacza na stanowisko służbowe przewidziane dla szeregowych zawodowych, starszych szeregowych zawodowych lub podoficerów zawodowych oraz dopełnia obowiązku meldunkowego tego żołnierza."

A mnie ta informacja cieszy, bo jestem kapralem rezerwy więc bardzo mnie interesuje co by mi powiedziało WKU, gdybym zgłosił chęć pełnienia służby nadterminowej. Wynika z tego, że można powoływać takich ja i wyznaczyć na stanowisko kpr. zaw. To nie moja winna, że byłem nadgorliwy i po zasadniczej służbie w porozumieniu i za zgodą WKU :) wysłałem się na kurs podoficerski w ramach rezerw.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group