Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kilka pytań - Nadterminowi
Opublikował Wiadomość
focus 
Mod
Freedom for the region Silesia.



Pomógł: 65 razy
Wiek: 84
Dołączył: 03 Wrz 2005
Posty: 6445
Skąd: Getarnte Option von ...
Wysłany: Pon 28 Maj, 2012   

Stone napisał/a:
ale od kiedy???????


Jeżeli dobrze sięgam pamięcią, to bodajże od 1991 roku.
Zasadnicza służba wojskowa pełniona nadterminowo została ''wprowadzona'' zmienioną ustawą z dnia 25.10.1991r. /Dz.U Nr 113, poz. 491/ do ustawy o powszechnym obowiązku PRL ... ;)
_________________


Ludzie :!: :!: :!: , nie udzielam porad ''prawnych'' za pośrednictwem
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pon 28 Maj, 2012   

Ja na swoją pamięć za bardzo nie liczę, wolałem sprawdzić. Masz rację focus, właśnie podaną przez Ciebie nowelą, wyodrębniono w 1991 roku w ustawie o powszechnym obowiązku obrony PRL (nią też zmieniono tytuł ustawy - z PRL na RP) nadterminową zasadniczą służbę wojskową jako wyraźnie odrębny rodzaj służby wojskowej.
Jednakże już w 1979 roku wprowadzono do tej ustawy możliwość odbywania zasadniczej służby wojskowej nadterminowo, lecz miała ona nieco inny charakter - była to dosłownie zasadnicza służba wojskowa, tylko ochotniczo pełniona dłużej.
Różnic między tymi dwoma służbami nadterminowymi nie analizowałem.

Historia służby nadterminowej sięga jednak jeszcze dalej. Przykładowo, według ustawy z dn. 06.06.1958 r. o służbie wojskowej szeregowców i podoficerów Sił Zbrojnych (Dz. U. Nr 36, poz. 164), wojskowa służba nadterminowa (bez dodatku zasadnicza) była służbą poprzedzającą powołanie podoficera do wojskowej służby zawodowej. Trwała ona 2 lata i stanowiła okres próbny dla kandydata na podoficera zawodowego, zaś warunkiem powołania do niej było wcześniejsze odbycie zasadniczej służby wojskowej (niekoniecznie bezpośrednio przed).

Dodam jeszcze, że w latach 1967 - 1991 ustawa o powszechnym obowiązku obrony PRL przewidywała także możliwość odbywania przez ochotników długoterminowej, 5-cio letniej zasadniczej służby wojskowej. Była ona praktykowana bodajże tyko w latach 60-tych i 70-tych. Zresztą, w latach 80-tych nie funkcjonowała chyba także nadterminowa zasadnicza służba wojskowa.
Ostatnio zmieniony przez Szwejk Pon 28 Maj, 2012, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
PDT 
Guru
iuris peritus in spe



Pomógł: 32 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 13757
Skąd: ex rei publicae defectae
Wysłany: Pon 28 Maj, 2012   

Szwejk, służba nadterminowa istniała nawet w okresie międzywojennym i zazwyczaj pełnili ją kandydaci na podoficerów zawodowych.
_________________
Nec stultis solere succurri.
******* ****
 
 
szeregowy90 
Banita


Pomógł: 2 razy
Wiek: 48
Dołączył: 05 Cze 2011
Posty: 826
Skąd: Z FRUSTRACJI, PO ....
Wysłany: Pon 28 Maj, 2012   

A ja to też napisałem. :gent:
 
 
PDT 
Guru
iuris peritus in spe



Pomógł: 32 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 13757
Skąd: ex rei publicae defectae
Wysłany: Pon 28 Maj, 2012   

focus napisał/a:
zmienioną ustawą z dnia 25.10.1991r. /Dz.U Nr 113, poz. 491/ do ustawy o powszechnym obowiązku PRL ... ;)


Oto metryczka ustawy:
http://isap.sejm.gov.pl/D...2412%2424&min=1
_________________
Nec stultis solere succurri.
******* ****
 
 
szeregowy90 
Banita


Pomógł: 2 razy
Wiek: 48
Dołączył: 05 Cze 2011
Posty: 826
Skąd: Z FRUSTRACJI, PO ....
Wysłany: Pon 28 Maj, 2012   

Pojęcia służby nadterminowej można już się doszukać w Dz.U.1967.44.220. W kwestii pełnienia tego rodzaju służby przez żołnierz zsw znalazłem taki zapis: Cytat:
Cytat:
1979-08-06 tekst jednolity Dz.U.1979.18.111
Art. 91. 1. Żołnierze odbywający zasadniczą służbę wojskową mogą pełnić ją nadterminowo przez okres od jednego do czterech lat na podstawie dobrowolnego zgłoszenia.
2. Żołnierze pozostawieni w zasadniczej służbie wojskowej, stosownie do ust. 1, są obowiązani do nadterminowego pełnienia jej przez okres, na jaki się zgłosili.
3. Minister Obrony Narodowej określa szczególne uprawnienia w zakresie zakwaterowania, urlopów i innych świadczeń przysługujących żołnierzom, których zgłoszenie do nadterminowego pełnienia zasadniczej służby wojskowej zostało przyjęte.


I tutaj się zgadzam, ze Szwejkiem i Focusem. Wszystko zależy komu i do czego te daty są potrzebne. :gent:
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pon 28 Maj, 2012   

Zwrócę uwagę na jeszcze jedną rzecz. Czy pamiętacie, jak niektórzy "interpretatorzy" prawa usiłowali stosować do żołnierzy nadterminowej zasadniczej służby wojskowej - tego najnowszego wydania - przepisy dotyczące żołnierzy zasadniczej służby wojskowej? Było to oczywiście niewłaściwe, bo - jak już wcześniej zwróciłem uwagę - od 1991 roku nadterminowi byli odrębną kategorią żołnierzy.
 
 
szeregowy90 
Banita


Pomógł: 2 razy
Wiek: 48
Dołączył: 05 Cze 2011
Posty: 826
Skąd: Z FRUSTRACJI, PO ....
Wysłany: Pon 28 Maj, 2012   

Ale to już historia. :gent:
 
 
Stone 
1


Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 15
Skąd: WKU X
Wysłany: Sro 30 Maj, 2012   

Ochotnicy mogli zgłaszać się do odbycia długoterminowej zasadniczej służby wojskowej. Gdzie znaleźć informację, że był to okres do 5 lat skoro art. 74 ust. 1 ustawy o powszechnym ob. obr. PRL mówi, że na czas ustalony przez Ministra Obrony Narodowej?

Jakie były okresy odbywania zasadniczej służby wojskowej i innych form służby wojskowej w poszczególnych latach?
proszę o weryfikację
np. zsw w latach 1967-1988 wynosiła 24 mies. (36 mies. w jednostkach pływających, rakietowych i radiotechnicznych)
W l. 1989-1991 pobyt w lądowych wojskach został skrócony do 18 miesięcy, a marynarze służyli 2 lata.
W 1992 r. następuje kolejna modyfikacja czasu trwania służby wojskowej, we wszystkich siłach zbrojnych zostaje ujednolicony czas trwania do 18 mies.
Od 1999 r. - 12 mies.
Od 2003 r. - 9 mies.
_________________
Wiedza to władza. Ale niewiedza, niestety, nie oznacza jeszcze braku władzy.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Sro 30 Maj, 2012   

Że długoterminowa zasadnicza służba wojskowa trwała 5 lat, wiem to z zapisów w osobowych kartach ewidencyjnych, bo parę razy natknąłem się na karty osób po tej służbie.

Ten okres potwierdza także Wikipedia, choć nie podaje podstawy prawnej.

Z kolei według "Leksykonu wiedzy wojskowej" - wyd. MON 1979:
Długoterminowa zasadnicza służba wojskowa wprowadzona została w 1965 roku i trwała:
- dla ochotników z wykształceniem podstawowym (służba połączona była z nauką na poziomie szkoły zawodowej) - 5 lat;
- dla ochotników z wykształceniem co najmniej zasadniczym - 4 lata.
Tu moja uwaga: nie wiem, skąd wzięto ten rok 1965, gdyż pojęcie d.z.s.w. znajduję dopiero w ustawie z 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony PRL. Nie występuje ono ani w poprzedniczce tej ustawy, tj. w ustawie z 30.01.1959 r.o powszechnym obowiązku wojskowym, ani też w ustawie z 06.06.1958 r. o służbie wojskowej szeregowców i podoficerów Sił Zbrojnych.

Czas trwania służby długoterminowej określał zapewne jakiś podrzędny akt prawny (typu: zarządzenie, rozkaz itp.), bo rozporządzenia jako akty wykonawcze do ustaw zaczęto stosować masowo dopiero bodajże w latach 90-tych.


A tak w ogóle Stone, może wyjaśnisz do czego Ci te wszystkie dane są potrzebne.
 
 
PDT 
Guru
iuris peritus in spe



Pomógł: 32 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 13757
Skąd: ex rei publicae defectae
Wysłany: Sro 30 Maj, 2012   

Szwejk, zobacz art. 100 - 104 ustawy z dnia 18 lipca 1924 o podstawowych obowiązkach i prawach szeregowych Wojska Polskiego ( DZ. U. z 1924 nr. 72 poz. 698). :gent:
_________________
Nec stultis solere succurri.
******* ****
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Sro 30 Maj, 2012   

Zerknąłem PDT do tej ustawy. Istotnie, podane przez Ciebie przepisy mówią o nadterminowych (żołnierzach). Ustawa uchylona została z dniem 19.01.1933 r.

Mnie jednak intryguje i zastanawia podany w moim "Leksykonie..." rok 1965, jako początek funkcjonowania, czy też wprowadzenia instytucji długoterminowej zasadniczej służby wojskowej.
 
 
PDT 
Guru
iuris peritus in spe



Pomógł: 32 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 13757
Skąd: ex rei publicae defectae
Wysłany: Sro 30 Maj, 2012   

Szwejk napisał/a:
Ustawa uchylona została z dniem 19.01.1933 r.


Zastąpiło ją rozporządzenie [ z mocą ustawy ] prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 października 1932 roku o służbie wojskowej podoficerów i szeregowców ( Dz. U. z 1932r. nr 89 poz. 749). W tym akcie prawnym zasady służby nadterminowej regulowały przepisy art. 77 - 89.

Zatem uważam, że należy przyjąć że służba nadterminowa obowiązywała z przerwami od 22 listopada 1924 roku czyli z dniem wejścia w życie ustawy z dnia 18 lipca 1924 o podstawowych obowiązkach i prawach szeregowych Wojska Polskiego ( DZ. U. z 1924 nr. 72 poz. 698) porządkującej przepisy dotyczącej zasady służby wojskowej żołnierzy. Wcześniej obowiązywały dość chaotyczne przepisy państw zaborczych pospinane doraźnie ustawami, dekretami oraz aktami prawnymi niższej rangi. Zaznaczyć przy tym należy, że pojęcie "szeregowy" obejmowało wszystkich żołnierzy niebędących oficerami czyli szeregowców (jak ich wówczas nazywano) jak również podoficerów.
Szwejk napisał/a:
Mnie jednak intryguje i zastanawia podany w moim "Leksykonie..." rok 1965, jako początek funkcjonowania, czy też wprowadzenia instytucji długoterminowej zasadniczej służby wojskowej.


Domyślam, że to koniec przerwy lub jednej z przerw w funkcjonowaniu i autor nie dokopał się dalej. Jak zauważyłem autorzy opracowań historycznych i "historycznych" okrutnie gubili się w znaczeniu pojęć.
Druga sprawa, to czy możemy służbę długoterminową i nadterminową postrzegać jako tożsamą ?
_________________
Nec stultis solere succurri.
******* ****
 
 
Stone 
1


Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 15
Skąd: WKU X
Wysłany: Sro 30 Maj, 2012   

Podejrzewam, że pewne pojęcia nie wywodzą się z aktów obecnie dostępnych, tylko jakiś rozkazów, instrukcji, wytycznych itp. do których nie mam szans dotrzeć dlatego szukam wiedzy u bardziej doświadczonych.
A swoją drogą - jesteście prawdziwą kopalnią wiedzy! :brawo:
_________________
Wiedza to władza. Ale niewiedza, niestety, nie oznacza jeszcze braku władzy.
 
 
PDT 
Guru
iuris peritus in spe



Pomógł: 32 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 13757
Skąd: ex rei publicae defectae
Wysłany: Sro 30 Maj, 2012   

Stone napisał/a:
Podejrzewam, że pewne pojęcia nie wywodzą się z aktów obecnie dostępnych,


Jesteś w błędzie, jeżeli chodzi o historyczne akty prawne wiele można znaleźć w odpłatnych systemach informacji prawnej ( LEX, Lexpolonika, Legeo itp. ) oraz na stronach, Sejmu, Rządowego Centrum Legislacji, Bibliotekach Cyfrowych (bogata baza przedwojennych Dzienników Rozporządzeń (Rozkazów Wojskowych) Ministra Spraw Wojskowych) a nawet ... Austriackiej Biblioteki Narodowej.

[ Dodano: Sro 30 Maj, 2012 ]
Szwejk napisał/a:
A tak w ogóle Stone, może wyjaśnisz do czego Ci te wszystkie dane są potrzebne.


Dziewczyna w ubiegłym roku zatrudniła się jako pracownik służby cywilnej ( poczytaj jej posty) i jak uważam, wdraża się i stara się jak najwięcej zrozumieć.
_________________
Nec stultis solere succurri.
******* ****
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group