Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kilka pytań - Nadterminowi
Opublikował Wiadomość
pilot82 
1


Dołączył: 30 Lip 2011
Posty: 5
Skąd: Koszalin
Wysłany: Czw 31 Maj, 2012   urlop

Szukam i szukam i nie mogę nigdzie znaleźć.. Pytał o to wcześniej Mały, ale nikt mu nie odpowiedział.. Czy przechodząc ze służby nadterminowej do służby zawodowej żołnierzowi przepadał niewykorzystany urlop wypoczynkowy? I czy nie należy się za to jakaś rekompensata? Nie wykorzystałem urlopu za cały rok służby nadterminowej ( od lutego 2008 do lutego 2009) a do służby zawodowej powołano mnie w czerwcu 2009 i mało tego... przysługiwało mi tylko 13 dni urlopu wypoczynkowego w 2009r.
Pozdrawiam
 
 
Stone 
1


Dołączyła: 21 Wrz 2011
Posty: 15
Skąd: WKU X
Wysłany: Czw 31 Maj, 2012   

otóż to
_________________
Wiedza to władza. Ale niewiedza, niestety, nie oznacza jeszcze braku władzy.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Czw 31 Maj, 2012   

Niestety pilot82, żołnierzowi powołanemu do zawodowej służby wojskowej z nadterminowej zasadniczej służby wojskowej przepada niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Nie przysługuje mu także z tego tytułu ekwiwalent pieniężny. Powód: przepisy nie przewidują (-ywały) "przenoszenia" urlopu z jednego do drugiego rodzaju służby wojskowej.
Urlop za drugie półrocze 2009 roku naliczono Ci prawidłowo - proporcjonalnie do okresu służby zawodowej w tym roku kalendarzowym.
 
 
Ryś 
7
Pomóc - rzecz ludzka



Pomógł: 37 razy
Wiek: 60
Dołączył: 06 Mar 2011
Posty: 2608
Skąd: Głogów
Wysłany: Pią 01 Cze, 2012   

Szwejk nie pamiętam już dokładnie, ale była wtedy jakaś interpretacja prawna obowiązujących wtedy przepisów (mówię tu o rozporządzeniu w sprawie urlopów żołnierzy w służbie czynnej) która nakazywała wykorzystywanie zaległych urlopów ze służby nadterminowej już w służbie zawodowej. Wkórzało mnie to bo żołnierz w styczniu danego roku nabywał prawo do pełnego urlopu w służbie nadterminowej, a po powołaniu np. od lutego do służby zawodowej dostawał następny urlop. W sumie żołnierz szedł na prawie 50 dniowy urlop (26 nadterminowa i 24 zawodowa).
Może ktoś pamięta to lepiej, albo dogrzebie się do źródła. :gent:
_________________
Jeśli uznasz, że ktoś na forum Ci pomógł - daj mu punkt - używając przycisku "pomógł".

Aż nadto bardzo szczęśliwy emeryt :) :) :)
 
 
szeregowy90 
Banita


Pomógł: 2 razy
Wiek: 48
Dołączył: 05 Cze 2011
Posty: 826
Skąd: Z FRUSTRACJI, PO ....
Wysłany: Pią 01 Cze, 2012   

Kiedyś to było wyjaśnione, ale cześć postów została wykasowana, na życzenie ich właścicieli (oczywiście postów). :gent:
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Pią 01 Cze, 2012   

Ryś napisał/a:
...była wtedy jakaś interpretacja prawna obowiązujących wtedy przepisów (mówię tu o rozporządzeniu w sprawie urlopów żołnierzy w służbie czynnej) która nakazywała wykorzystywanie zaległych urlopów ze służby nadterminowej już w służbie zawodowej.

A może to było po prostu polecenie "góry"? - bo, zasadniczo, nie da się interpretować nieistniejącego przepisu prawa.

szeregowy90 napisał/a:
Kiedyś to było wyjaśnione...

Pamiętasz kto wyjaśniał, jak wyjaśniał i jakiej argumentacji użył?
 
 
Ryś 
7
Pomóc - rzecz ludzka



Pomógł: 37 razy
Wiek: 60
Dołączył: 06 Mar 2011
Posty: 2608
Skąd: Głogów
Wysłany: Sob 02 Cze, 2012   

Szwejk napisał/a:
A może to było po prostu polecenie "góry"?


Tak jak napisałem nie pamiętam dokładnie, ale wiem, że taki fakt w roku 2007 miał miejsce.
Może było to przyczyną tego, że inne rozporządzenie o urlopach obowiązywało dla żołnierzy nadterminowych:

Cytat:
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 2 lipca 2004 r.
w sprawie urlopów żołnierzy niezawodowych

§ 1.Rozporządzenie określa wymiar i zasady udzielania urlopów żołnierzom w czynnej służbie wojskowej, którzy:
1) odbywają:
b) nadterminową zasadniczą służbę wojskową,

§ 9. 1.Urlopu wypoczynkowego udziela się żołnierzom, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. a, b i d.
2.Urlopu, o którym mowa w ust. 1, udziela się w jednym nieprzerwanym okresie żołnierzom:
2) odbywającym nadterminową zasadniczą służbę wojskową - w wymiarze 26 dni kalendarzowych, z wyłączeniem niedziel i świąt oraz dni dodatkowo wolnych od służby, w każdym roku jej odbywania;


a inne dla żołnierzy zawodowych, w którym było jasno określone:

Cytat:
§ 5.Żołnierzowi, w roku kalendarzowym, w którym został powołany do zawodowej służby wojskowej, udziela się urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do okresu pozostającego do końca danego roku kalendarzowego.


a w każdym jest jasno określone "udziela się".
Oczywiście masz rację, że nigdzie nie ma o tym, że zaległy urlop ze służby nadterminowej przechodzi do służby zawodowej, ale też nigdzie nie ma że przepada. :gent:
_________________
Jeśli uznasz, że ktoś na forum Ci pomógł - daj mu punkt - używając przycisku "pomógł".

Aż nadto bardzo szczęśliwy emeryt :) :) :)
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Sob 02 Cze, 2012   

Ryś napisał/a:
Oczywiście masz rację, że nigdzie nie ma o tym, że zaległy urlop ze służby nadterminowej przechodzi do służby zawodowej, ale też nigdzie nie ma że przepada.

Powiadasz, że co nie jest zabronione, jest dozwolone? ;) Niestety... albo na szczęście, zasada ta - w dosłownym tłumaczeniu z łaciny: "nie ma przestępstwa bez prawa (bez przepisu)" - ma zastosowanie w prawie karnym. My zaś rozpatrujemy problem z zakresu i na gruncie prawa administracyjnego :gent:
 
 
Riczard 
6
Riczard



Pomógł: 7 razy
Dołączył: 04 Wrz 2011
Posty: 1813
Skąd: JW ****
Wysłany: Nie 17 Sie, 2014   

Tak mnie właśnie zrobili w butelke w 2009 roku. Najpierw ustalili mi urlop tak, by po tygodniu wszedł w życie kontrakt na pełnienie zawodowej służby, potem powiedzieli że urlopu już nie ma. Ot dobrodzieje :gent:
_________________
U-3®
WSZYSCY POLACY TO JEDNA RODZINA!
:polska:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group