Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Podstawowe pytania dotyczące zasadniczej służby wojskowej
Opublikował Wiadomość
noonamee 
1


Dołączył: 26 Sie 2008
Posty: 1
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: Wto 26 Sie, 2008   

Witam.
Z tego co zdążyłem sie zorientować, zgłaszając się na ochotnika do wojska, mam przywilej wybrania sobie jednostki wojskowej, w której chce służyc. Stąd tez moje pytania, czy dotyczy to takze wojsk lotniczych i jesli tak, to jakie jednostki są "polecane", chodzi mi również o to zeby spojrzeć na temat pod kątem zostania w wojsku jako żołnierz zawodowy.
Mam wykształcenie średnie techniczne, czy ma to jakieś znaczenie?
 
 
Maciek83 
1


Dołączył: 28 Sie 2008
Posty: 1
Skąd: Zawiercie
Wysłany: Pią 12 Wrz, 2008   B12 do listopada, a pobór

Witam, mam pytanie. Mam B12 do 7 listopda tego roku w związku z tym ze od nowego roku ma niebyć wcieleń, to czy moge się czuć 100% pewien ze mnie nie wezmą? i jak np. w listopadzie przyszło wezwanie do WKU, żebym się zgłosił ponownie na komisje lekarską, to jaki mógłbym sobie wybrać najpózniejszy termin? Bo niewiem czy jest sens składania papierów do szkoły co wiąże się z wydatkiem 900zł. Był bym wdzięczny za odp.
 
 
jork 
4



Pomógł: 1 raz
Wiek: 55
Dołączył: 25 Mar 2007
Posty: 190
Skąd: Wlkp.
Wysłany: Pią 12 Wrz, 2008   

Witam
Kolego Maciek 83,
W dniu 07.11 kończy Ci się odroczenie ze względu na stan zdrowia, teoretycznie już 08.11 możesz otrzymać skierowanie na ponowne ustalenie Twojej kategorii zdrowia. Sadzę, że komisja może wydać orzeczenie w ciągu 7 dni, jeżeli będziesz zdrowy i WKU będzie miała zadania uzupełnieniowe to mogą Cię wcielić. Szanse masz 50/50%
pozdrawiam
 
 
pituarsenal18 
2
Sapere aude.....


Wiek: 35
Dołączył: 28 Lut 2007
Posty: 55
Skąd: Nysa
Wysłany: Wto 23 Wrz, 2008   

I jeszcze jedno,kolego cywilu, nikt nie jest w 100% pewny co do tj armii zawodowej.Ostatnio pojawiły się pogłoski,że pobory mają być dalej,a to z tej prostej przyczyny,że nie ma wystarczająco dużo wojska,by utworzyć już zawodowstwo. Więc na razie nie przesądzaj ,że już Cię to ominęło;)
_________________
"Życie to raj, do którego klucze są w naszych rękach..." - Fiodor Dostojewski
 
 
 
PDT 
Guru
iuris peritus in spe



Pomógł: 32 razy
Wiek: 54
Dołączył: 12 Sty 2008
Posty: 13757
Skąd: ex rei publicae defectae
Wysłany: Wto 23 Wrz, 2008   

Niezupełnie bo, całe zamieszanie z pogłoskami, polega na nagminnym myleniu ( nawet na najwyższym szczeblu oraz w tym topicu), pojęć głównie chodzi o słowo pobór i fachowe znaczenie słowa. Pobór którego, od samego początku nie zamierzano znieść a jedynie przekształcić w kwalifikację wojskową .
Powoli niektórzy zaczynają mieć pretensje o niesłowność władz, a tak naprawdę to mogą mieć jedynie pretensje do własnej niewiedzy oraz do tego że sami posługują się żargonowymi pojęciami w ważnych dla siebie sprawach.
_________________
Nec stultis solere succurri.
******* ****
 
 
miki 
Mod



Pomógł: 139 razy
Wiek: 61
Dołączył: 07 Mar 2007
Posty: 6757
Skąd: Warmia i Mazury
Wysłany: Pią 10 Paź, 2008   

Ufolek8
Cytat:
W jaki sposób i kiedy jest przyznawany żołd w zsw?



Cytat:
Dziennik Ustaw z 2002 r. Nr 76 poz. 693

USTAWA

z dnia 17 grudnia 1974 r.

o uposażeniu żołnierzy.

(tekst jednolity)
...........Art. 7. 1. Prawo do uposażenia powstaje z dniem stawienia się żołnierza do pełnienia służby w określonym miejscu.
2. Zmiana wysokości uposażenia następuje z dniem powstania okoliczności uzasadniających tę zmianę.
3. Jeżeli prawo do uposażenia powstało lub zmiana wysokości uposażenia nastąpiła w określonym dniu miesiąca kalendarzowego, uposażenie za każdy następny dzień do końca tego miesiąca oblicza się w wysokości 1/30 części miesięcznego uposażenia.

Art. 8. 1. Prawo do uposażenia wygasa z ostatnim dniem miesiąca, w którym żołnierz:
1) został zwolniony z czynnej służby wojskowej,
2) zmarł lub zaginął,
3) otrzymał urlop bez prawa do uposażenia.
2. Prawo do uposażenia żołnierzy zwolnionych z zawodowej służby wojskowej wygasa po upływie roku od zwolnienia ze służby, z zastrzeżeniem przepisów art. 18.
3. Przepis ust. 1 pkt 1 nie dotyczy żołnierzy powołanych do odbycia czynnej służby wojskowej na okres nieprzekraczający trzech miesięcy. Żołnierze ci tracą prawo do uposażenia z dniem zwolnienia z czynnej służby wojskowej.
..........
Rozdział 3

Uposażenie i inne należności pieniężne żołnierzy niezawodowych

Art. 27. 1. Żołnierzom służby okresowej przysługują uposażenie i inne należności pieniężne według zasad określonych w art. 11-13, 14 ust. 2, art. 15, 22 i 25.
2. Żołnierzowi zwolnionemu z okresowej służby wojskowej przysługuje odprawa w wysokości:
1) 50% miesięcznego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym, należnego na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym, jeżeli służbę okresową odbywał co najmniej sześć miesięcy,
2) 100% uposażenia określonego w pkt 1, jeżeli:
a) służbę odbywał co najmniej dwanaście miesięcy albo
b) został zwolniony ze służby ze względu na stan zdrowia przed jej odbyciem.
3. Odprawa nie przysługuje żołnierzom zwolnionym z okresowej służby wojskowej wskutek skazania na karę pozbawienia wolności, w tym również na karę aresztu wojskowego lub utraty stopnia wojskowego, albo wskutek zastosowania tymczasowego aresztowania, chyba że postępowanie karne zostało umorzone lub żołnierz został uniewinniony.
................
Art. 30. 1. Żołnierzom odbywającym zasadniczą służbę wojskową lub przeszkolenie wojskowe przysługuje uposażenie zasadnicze według stopnia wojskowego.
2. Żołnierzom pełniącym czynną służbę wojskową jako służbę kandydacką przysługuje uposażenie zasadnicze w wysokości uzależnionej od roku nauki i stopnia wojskowego.
3. Wysokość uposażenia kandydatów na żołnierzy zawodowych, odbywających naukę w szkole chorążych lub podoficerskiej szkole zawodowej, może być uzależniona tylko od stopnia wojskowego.
4. Żołnierzom, o których mowa w ust. 1 i 2, mogą być przyznane do uposażenia dodatki: funkcyjny, kwalifikacyjny oraz dodatki uzasadnione szczególnymi właściwościami lub warunkami służby wojskowej.
..................
Art. 34. Przepisy niniejszego rozdziału dotyczące żołnierzy odbywających zasadniczą służbę wojskową stosuje się odpowiednio do żołnierzy pełniących nadterminową zasadniczą służbę wojskową.


Terminy płatności uposażenia:

Cytat:
§ 12. 1. Uposażenie wypłaca się żołnierzom, z zastrzeżeniem ust. 2, miesięcznie z góry w pierwszym dniu roboczym miesiąca kalendarzowego, za który uposażenie to przysługuje.
2. Uposażenie dla żołnierzy, o których mowa w art. 31 ustawy, wypłaca się miesięcznie z dołu w dniu zwolnienia z ćwiczeń wojskowych, z tym że w przypadku ćwiczeń trwających co najmniej 30 dni i obejmujących okres dwóch lub więcej miesięcy kalendarzowych odpowiednią część uposażenia wypłaca się z dołu w ostatnim dniu roboczym danego miesiąca.
3. W razie powołania żołnierza do czynnej służby wojskowej w trakcie miesiąca kalendarzowego, pierwsze uposażenie wypłaca się niezwłocznie po powstaniu prawa do tego uposażenia.


Aktualna stawka uposażenia szer. zsw:
Cytat:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 7 lutego 2005 r.
w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy niezawodowych

§ 2. 1. Żołnierzowi odbywającemu zasadniczą służbę wojskową przysługuje uposażenie zasadnicze według stopnia wojskowego szeregowego (marynarza)
w stawce miesięcznej w wysokości 150 zł.


Z dniem stawienia się do odbycia zsw przysługuje Ci uposażenie zasadnicze według stopnia wojskowego.

Pozdrawiam miki :cool:
_________________
"Człowiek postępuje rozsądnie wtedy i tylko wtedy, gdy wszelkie inne możliwości zostały już wyczerpane". - Prawa Murphiego
 
 
luke_ass 
1


Dołączył: 15 Paź 2008
Posty: 1
Skąd: Strzelce Opolskie
Wysłany: Czw 16 Paź, 2008   

Witam, ma pytanie. Jak ma wyglądac wniosek o przeniesienie żołnierza zsw z Marynarki Wojennej do wojsk lądowych, do kogo pisac, jakie są szanse i czy zaświadczenie o przyjęciu na studia w trybie dziennym jest wystarczającym powodem?

[ Dodano: Pią 17 Paź, 2008 ]
Żadnych pomysłów?
 
 
Luka Wars 
1



Wiek: 34
Dołączył: 18 Paź 2008
Posty: 12
Skąd: Lublin
Wysłany: Sob 18 Paź, 2008   

No to kilka pytań, 5 listopada już zostaję wcielony (zasadnicza służba). To już niedługo więc mam wiele do was pytań. Mam nadzieję,że otrzymam odpowiedź zanim mnie porwą^^

1. Wczoraj byłem w WKU i dostałem swoją kartę powołania (zwykły biały kwit). Czy z tym papierem mam 5 listopada się zgłosić na wybraną przez mnie jednostkę, czy pocztą ma mi jeszcze coś ważnego przyjść? Jeżeli mam brać tą kartę powołania to jakie jeszcze papiery muszę brać na jednostkę? Tylko dowód osobisty i książeczkę wojskową.

2. W internecie czytałem o jakimś ''żółtym bilecie'', co to? :D Przy okazji: Czym jest unitarka (spotkałem to pojęcie na tym forum)?

3. Gdy spytałem się do pana w WKU co mam ze sobą brać na jednostkę odpowiedział nieprecyzyjnie ''praktycznie nic'' xD Czyli co waszym zdaniem powinienem tam brać? xD Szczoteczka, pasta, krem do golenia, maszynki, bielizna i skarpetki. Czy mogę ze sobą zabrać komórkę i mp3?

4. Na komisji lekarskiej stwierdzono mi płaskostopie z zaznaczeniem, że ''jestem zdolny do noszenia karabinu''. Czyli pan z WKU wyjął swoje magiczne tabelki i kwalifikowałem się na strzelca (dokładnej nazwy nie pamiętam, ale to podstawowa grupa chyba, piechota). Z tego co wiem jeszcze czekają mnie badania (przy okazji: badania lekarskie, psychologiczne, fryzjer i umundurowanie czekają na mnie w jednostce czy mam wszystko sam załatwiać jeżdżąc po mieście?) i czy na badaniu lekarskim gość może stwierdzić, że jednak nie nadam się z płaskostopiem i mogą mnie wysłać do innej jednostki?

5. Na forum przeglądałem wysokość żołdu i znalazłem (post z 2007 roku), że żołd wynosił 200 zł na miesiąc. Wczoraj pan w WKU powiedział mi, że żołd wynosi 300 zł. Czy żołd się podniósł czy ten gość ''naściemniał'' mi abym poszedł do wojska? Aha i kto mi wypłaca żołd? Na jednostce jakieś specjalne ''okienko'' jest?

6. Ulga na PKP,PKS,MPK (z malutkimi wyjątkami) wynosi 78%. Tak się składa, że jestem synem pracownika kolei państwowych i mam ulgę na pociągi 80% (wygasa mi z końcem roku). Czyli mam zakładać, że do końca roku mam 80% ulgę kolejarską, a gdy mi wygaśnie jadę na wojskowej? I sprawa biletów MPK. Znaczy jak będę miał ulgę 78% to w kiosku pokazuję książeczkę wojskową i kupuję bilet za 22% jego wartości czy jak? xD Są jakieś specjalne bilety na wojskowych? Aha w Lbn mamy papierowe bilety MPK, ale do końca roku mają być wprowadzone takie plastikowe karty więc wtedy jak będzie mi ulga wojskowa działała?

7. Ojciec wczoraj mi wspominał, że po ślubowaniu istniała tzw. ''stała przepustka''. Działało to mniej więcej tak, że po tych naukach, zajęciach (czy jak to się zwie), gdy żołnierz miał wolne mógł codziennie się wypisać na 24h poza jednostkę, pojechać do domu, zjeść tam kolację i się przespać, a nazajutrz przed pobudką zjawiał się z powrotem na jednostce. Czy istnieje to jeszcze? Czy po ślubowaniu będę mógł spokojnie się wypisywać w wolnym czasie prawie w każdy dzień(wiem że wyjątkiem jest jakbym był jakimś dyżurnym, wtedy musiałbym zostać na jednostce)? Przy okazji: gdy np idę na przepustkę mogę się przebrać w cywilne ciuchy na jednostce i wyjść czy zależy to od dowódcy?

8. W jakie dni są widzenia? Ustala to dowódca czy odbywają się one w wolnym czasie żołnierza codziennie? Czy widzenie trzeba najpierw zgłosić czy np. moja dziewczyna może po prostu pojechać do jednostki i ją spokojnie wpuszczą?

9. Wybrałem sobie ''profesję'' strzelca. Rozumiem, że pewnie będę trenował więcej strzelania niż ludzie z innych ''profesji''. Czy na jednostkach znajdują się strzelnice? Bo u nas w Lublinie w prawdzie na Majdanku jest duża strzelnica, ale ostatnio prokuratura ją zamknęła, bo była niebezpieczna (tzn. żołnierze strzelali, a przy okazji ostrzeliwali stodołę jakiegoś chłopa xD). Tak więc gdzie ja będę ćwiczył strzelanie? Czy będę musiał jechać do prywatnej strzelnicy i może za to jeszcze płacić ze swoich pieniędzy?

10. W internecie sprawdzałem jak mniej więcej wygląda plan dnia na jednostkach. Najwięcej czasu trwało ''szkolenie''. Co się do niego wlicza? Czy to zwyczajna i nudna nauka teorii czy jakieś ćwiczenia sprawnościowe i praktyki?

11. Wiem, że nie ma co wrzucać wszystkich jednostek to jednego worka, ale jak jest z bezpieczeństwem? Czy standardem są jakieś metalowe szafki, w których można swobodnie zostawiać komórkę i cenne rzeczy? Czy występuje plaga kradzieży?

12. Jaka jest władza dowódcy na jednostce? Może on np. zablokować mi przepustki/widzenia na kilka miesięcy, albo zarekwirować moją komórkę?

13. Czytałem w internecie o służbie nadterminowej, którą mogę odbyć po przysiędze. Widzę w jej taki plus, że po co mam dostawać 300 zł żołdu jak mogę 1600 na czysto (taki żołd podał pan w WKU). No więc na czym ta służba prawnie polega? Jest to coś jakby praca na umowę/zlecenie? I ile ona trwa? Powiedzmy, że od razu po ślubowaniu idę na służbę nadterminową i kiedy wychodzę na wolność? Czy podczas tej służby nadterminowej (trwającej w czasie zasadniczej) mam nadal te same prawa, obowiązki i plany zajęć? Czy wtedy pomimo pobierania tego 1600 będę dostawał także 300 ze służby zasadniczej, a na koniec odprawę? A może jest tak, że gdy idę na służbę ponadterminową wtedy zasadnicza mi się kończy i mam zupełnie inne zadania? Chodzi mi głównie ile miesięcy jeszcze po tych 9 będę musiał zostać na jednostce, bo pewnie trochę tęskno do dziewczyny będzie^^

14. Jestem ateistą, a w tekście ślubowania końcowa linijka jest o bogu. Ja wiem, że jest ona nieobowiązkowa, ale czy dowódca (powiedzmy jakiś fanatyczny wierzący...) może mnie naciskać, abym wymówił tą linijkę i czy może mnie ukarać jak jej nie wymówię?

15. Co jest takim dokumentem upoważniającym mnie do wejścia i wyjścia z jednostki wojskowej? Książeczka wojskowa?
 
 
 
cola
[Usunięty]

Wysłany: Nie 19 Paź, 2008   

Luka Wars

<br><br> <table align="center" bgcolor="#FFCC66" border="1" cellpadding="8" width="400"><tbody><tr><td style="font-size: 14px; color: rgb(0, 0, 0); font-family: Tahoma,Verdana,Arial,Helvetica,sans-serif;" align="center"><span class="postbody"><b>Tematy wielokrotnie poruszane na forum - skorzystaj z <a href="search.php" target="_blank" style="color: rgb(0, 102, 153);">WYSZUKIWARKI</a> tego Forum. </b></span></td></tr></tbody></table><br><br>
 
 
Luka Wars 
1



Wiek: 34
Dołączył: 18 Paź 2008
Posty: 12
Skąd: Lublin
Wysłany: Nie 19 Paź, 2008   



Wypowiedź w temacie jest niezgodna z REGULAMINEM
punkt IV/3
otrzymujesz OSTRZEŻENIE, w przypadku powtórzenia się sytuacji, zablokujemy Ci konto.


 
 
 
Low_radiation 
6
bez tytułów



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 20 Gru 2006
Posty: 1034
Skąd: skądinąd
Wysłany: Wto 04 Lis, 2008   Odprawa przy zwolnieniu z zasadniczej służby wojskowej

Ile na dzień dzisiejszy wynosi odprawa dla żołnierza z.s.w. po zwolnieniu do cywila?
_________________
Pieniądze szczęścia nie dają. Dopiero zakupy.
— Marilyn Monroe

 
 
gosiaaa 
1


Wiek: 37
Dołączyła: 08 Lis 2008
Posty: 1
Skąd: Małopolska
Wysłany: Sob 08 Lis, 2008   

witam! możne tu mi ktoś odpowie mój chłopak obecnie przebywa w wojsku i leży na izbie chorych z ręka w gipsie a wszystko przez to ze ścierał stolik i ręka wypadła mu ze stawu barkowego w szpitalu dowiedział się ze morze mieć chore stawy . pytając o odszkodowanie uzyskał odpowiedz ze mu się nie należny ponieważ on sobie te chorobę przywiózł z cywila ( to co on tam robi skoro jest chory na coś :zly2: )czy jest tak możliwość żeby nie dostał odszkodowania.

Zdania zaczynamy wielką literą. Patrz punkt II/6 Regulaminu


_________________
gosiaaa
 
 
Jankes 
9


Pomógł: 119 razy
Wiek: 50
Dołączył: 22 Cze 2006
Posty: 4273
Skąd: Archiwum X
Wysłany: Nie 09 Lis, 2008   

O przyznaniu odszkodowania decyduje komisja lekarska . Jak juz się wyleczy ,lekarz powinien Go na nią skierować.
_________________
Jeśli uznasz, że ktoś na forum Ci pomógł - daj mu punkt - używając przycisku "pomógł".
Czytanie jest jak tłumaczenie, ponieważ doświadczenia dwóch różnych osób nie będą nigdy takie same. Aby nauczyć się czytać w sposób właściwy, wszechstronna znajomość wielu dziedzin nauki jest mniej ważna od instynktu - W.H. Auden.
 
 
 
mularinho 
1


Wiek: 41
Dołączył: 20 Sty 2009
Posty: 1
Skąd: Bełchatów
Wysłany: Wto 20 Sty, 2009   



Treść postu usunięta ze względu na brak poszanowania zasad poprawnej pisowni, co czyni post nieczytelnym i jest sprzeczne z REGULAMINEM tego Forum.


[ Dodano: Wto 20 Sty, 2009 ] Witam wszystkich. Chciał bym się dowiedzieć jaką mam szanse zostania zawodowym żołnierzem. Skończyłem niedawno studia pedagogiczne i jestem mgr z zakresu pedagogiki zdrowia z wychowaniem fizycznym. Niestety na uczelni przez 3 lata mialem jezyk rosyjski co powoduje ze szkoly oficerskie i podoficerskie odpadają ze wzgledu na nieznajomość jezyka angielskiego. Czy jest jakiś inny sposób żebym mógł zaistnieć w armii?? Bo z tego co sie orientuje obowiązek zasadniczej służby wojskowej został zniesiony na początku roku
 
 
 
michal 
5


Pomógł: 11 razy
Dołączył: 25 Wrz 2006
Posty: 832
Skąd: Kraków
Wysłany: Wto 20 Sty, 2009   

Posiadając maturę możesz zdawać do szkoły podoficerskiej. Egzamin z języka jest na poziomie początkującym, trzeba przysiąść samemu może lekcje. Choć obecnie tyle w sieci kursów...za darmo.

Język i tak musisz opanować jeśli masz chęć się rozwijać dalej, awansować itp. Jeśli skończyłeś studia masz aspirację do tego.

Do SO nie namawiam skoro z językiem kiepsko. Więcej poczytasz w dziale szkoły podoficerskie. Twoje pytanie już było więc poszukaj dokładnie. Zawsze też możesz się udać do WKU, powinni coś zaproponować.

:gent:
_________________
Pozdrawiam Michał مايكل
"Życie Cię jeszcze nauczy, że najważniejsze to robić to co się lubi a nie to co 'tata kazali'."
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group