Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Internet bezprzewodowy w JW - zgodne z przepisami?
Opublikował Wiadomość
pacerek
[Usunięty]

Wysłany: Pon 27 Sie, 2007   Internet bezprzewodowy w JW - zgodne z przepisami?

Witam!!
Czy jest to zgodne z przepisami żeby internet dla JW był dostarczany drogą radiową? Prosiłbym o podanie ewentualnych podstaw prawnych.

Poprawiłem tytuł by lepiej odzwierciedlał treść postu Najlepiej jest jeżeli sformułujesz taki tytuł, by można było zorientować się o co w poście chodzi. (Ułatwia to innym znalezienie informacji)

P_E

 
 
radiola 
5
pracujący emeryt



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 20 Lip 2004
Posty: 886
Skąd: Zachodniopomorskie
Wysłany: Wto 28 Sie, 2007   

Raczej odwrotnie. Podaj chociaż jeden przepis zabraniający dostarczania dostępu do sieci Internet w jednostce wojskowej drogą radiową (radioliniową, satelitarną).
Co nie jest zabronione... :D
_________________
W wyniku powyższych czynności ustalono brak możliwości wykorzystania... w dalszej służbie wojskowej, co skutkuje dokonaniem... wypowiedzenia stosunku służbowego przez organ wojskowy - gen. bryg. Zbigniew Jabłoński
 
 
Żeton 
5
orderly regulation



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 11 Lip 2005
Posty: 613
Skąd: Żandarmeria
Wysłany: Wto 28 Sie, 2007   

Rozmawiałem kiedyś w jednym w WPG z biegłym informatykiem, który zakładał właśnie w owym WPG sieć LAN i tak z ciekawości zapytałem go na temat WLAN. Na co ten odpowiedział, że kategorycznie nie można w instytucjach/jednostkach wojskowych zakładać. Zaczął trzepać jakimiś przepisami. Specjaliście od LANów i WLANów (bo rzeczywiście znał się znakomicie) uwierzyłem na "gębę" i dalej informacji na temat Wireless'ów nie szukałem a może jednak warto byłoby spojrzeć w przepis. Gdzie to w takim razie można znaleźć?

Jeżeli coś komuś to mówi to proszę: "Wykaz obowiązujących i zalecanych standardów technologii informatycznych do stosowania w resorcie obrony narodowej"
Wiem, że coś takiego było, obecnie - nie mam pojęcia.
 
 
radiola 
5
pracujący emeryt



Pomógł: 4 razy
Dołączył: 20 Lip 2004
Posty: 886
Skąd: Zachodniopomorskie
Wysłany: Czw 30 Sie, 2007   

Na zdrowy rozsądek w JW nikt bezprzewodowego Internetu nie powinien zabraniać. Oczywiście pod pewnymi warunkami :czytanie:
Nie słyszałem o żadnych przepisach zabraniających. Czyżby wprowadzono zakaz promieniowania EM w jednostce? Wystarcy mieć zezwolenie na używanie komórki. Już samo to jest zezwoleniem na internet bezprzewodowy. Wątpię też aby porty USB w jawnych komputerach jednostki były poblokowane.
Zresztą, w jakim celu zabraniać bezprzewodowego Internetu? Przecież służy do przesyłania (a raczej pobierania) informacji jawnych, przydatnych do służby. A wykraść dane można na wiele innych, mniej skomplikowanych sposobów.
_________________
W wyniku powyższych czynności ustalono brak możliwości wykorzystania... w dalszej służbie wojskowej, co skutkuje dokonaniem... wypowiedzenia stosunku służbowego przez organ wojskowy - gen. bryg. Zbigniew Jabłoński
 
 
Rewizor
[Usunięty]

Wysłany: Sob 08 Wrz, 2007   

radiola napisał/a:
Czyżby wprowadzono zakaz promieniowania EM w jednostce? Wystarcy mieć zezwolenie na używanie komórki.

W kwestii dotyczącej komórek przypomnę, że wprowadzono nieżyciowy przepis zabraniający posługiwania się prywatnymi komórkami w JW. A ile jest służbowych komórek w jednostce, każdy wie. Dowódca, zastępca i może paru innych BWP (Bardzo Ważnych Pułkowników).Zrobiono za grubą kasę depozyty i inne zabezpieczenia, wszystko aby utrudnić życie przeciętnemu żołnierzowi. I co ? Ano nic, głupi przepis wszyscy traktują tak, jak na to zasługuje, czyli go "olewają". Jak pisze Radiola
radiola napisał/a:
A wykraść dane można na wiele innych, mniej skomplikowanych sposobów.

Po co więc całe to zamieszanie z komórkami, jak nie przymierzając Red Flad Act. Przepis nakazujący w Wielkiej Brytanii aby przed każdym automobilem biegł pieszy z czerwoną flagą ostrzegający przed niebezpieczeństwem. Przepis do dzisiaj nie uchylony. A wymuszony przez właścicieli omnibusów, dla których automobile były zbyt dużą konkurencją. Podejrzewam więc, że ten nieżyciowy przepis wymusili na MON operatorzy telefonów stacjonarnych. Tych nie zabraniają używać nasi światli przełożeni. A przecież aparat stacjonarny dysponuje tymi samymi możliwościami co komórka. Tyle że "nowe" budzi tyle obaw co aparat fotograficzny u murzyna, który "kradnie duszę". Ciekawe, kto ukradł dusze i rozum naszym przełożonym. :?:
Pozdrawiam :cool:
 
 
Jankes 
9


Pomógł: 119 razy
Wiek: 50
Dołączył: 22 Cze 2006
Posty: 4273
Skąd: Archiwum X
Wysłany: Sob 08 Wrz, 2007   

Rewizor napisał/a:
że wprowadzono nieżyciowy przepis zabraniający posługiwania się prywatnymi komórkami w JW.


Raczej ograniczający strefy jej używania ;)
_________________
Jeśli uznasz, że ktoś na forum Ci pomógł - daj mu punkt - używając przycisku "pomógł".
Czytanie jest jak tłumaczenie, ponieważ doświadczenia dwóch różnych osób nie będą nigdy takie same. Aby nauczyć się czytać w sposób właściwy, wszechstronna znajomość wielu dziedzin nauki jest mniej ważna od instynktu - W.H. Auden.
 
 
 
Dżaba 
6


Pomógł: 9 razy
Dołączył: 05 Sty 2005
Posty: 1018
Skąd: gdzieś daleko...
Wysłany: Sob 08 Wrz, 2007   

Rewizor napisał/a:
W kwestii dotyczącej komórek przypomnę, że wprowadzono nieżyciowy przepis zabraniający posługiwania się prywatnymi komórkami w JW.

Nie wprowadzaj ludzi w błąd - zakaz posługiwania się m.in. telefonami komórkowymi dotyczy w całości stref bezpieczeństwa klasy I, stref specjalnych oraz w ograniczonym zakresie w strefach bezpieczeństwa klasy II (można się w niej posługiwać komórką jeśli posiada się stosowne pisemne zezwolenie Dowódcy JW - tak stanowią przepisy (Decyzja nr 390/MON)
 
 
Rewizor
[Usunięty]

Wysłany: Sob 08 Wrz, 2007   

Być może, być może koledzy Yankes i Dżaba. :efendi2:
Wiem tylko tyle, że "Miłościwie Nam Panujący" tak te strefy poplanował, że nie wolno komórki nawet w toalecie. Dobrze że zabrakło mu inicjatywy rewidować nas na wejściu do tego przybytku tajemnic, a po drugie to determinacji co by owe swoje cenne inicjatywy wcielić w życie. I pamiętajmy, że w tych jak to mówicie strefach cały czas są telefony stacjonarne. Ile pożytecznego można zdziałać za ich pomocą każdy wie. Dobrze przynajmniej, że przed wejściem to "komnaty tajemnic" nie dokonują dekapitacji.
To takie znane z życia codziennego. Dużo bicia piany, a jak co do czego to ... kicha. Jak nie przymierzając z autostradami.
Pozdrawiam.
 
 
pacerek
[Usunięty]

Wysłany: Pon 10 Wrz, 2007   

Witam!!!
Może przybliże bardziej temat o który mi chodzi bo widze że za bardzo odchodzimy od tematu który mnie interesuje. Jeżeli jest dozwolony internet bezprzewodowy w JW to jak powinna wyglądać sieć, zabezpieczenia, warunki pracy cokolwiek (przepisy???) czy może być zorganizowana siec na bazie serwera dostawcy, czyli poczta i strona JW na serwerze dostawcy. Konkretnie poproszę. :efendi2:
 
 
szymar 
2



Dołączył: 06 Lip 2007
Posty: 84
Skąd: Warszawa
Wysłany: Czw 04 Wrz, 2008   

Dołączę się do tematu - czy jest coś takiego jak kolega wspomniał "Wykaz obowiązujących i zalecanych standardów technologii informatycznych do stosowania w resorcie obrony narodowej na rok 2008-2009"?
pozdrawiam
 
 
homontos 
2


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 09 Sie 2006
Posty: 68
Skąd: Szczecin
Wysłany: Czw 04 Wrz, 2008   

A prawdą jest to że z kabla ekranowanego szybciej wykradnie się dane po przez odpowiednie urządzenia jak po WiFi, więc w czym problem ? chyba tylko niechęć, nieznajomość, niestworzone historie
 
 
plachnina 
1
cywil


Dołączył: 15 Wrz 2007
Posty: 4
Skąd: wawa
Wysłany: Czw 04 Wrz, 2008   

Pozwolę się nie zgodzić z ostatnią wypowiedzią. Do podsłuchiwania danych przesyłanych przez WiFi wystarczy mi zwykła karta plus przebywanie w rejonie, gdzie mam zasięg. I spróbuj mnie znależć, wiedząc, że podsłuchuję. Generalnie pytanie jest zasadnicze. Czy łącze internetowe bezprzewodowe służy do przetwarzania informacji niejawnej? Nie. Więc nie widzę problemu z dostępem poprzez rozwiązania bezprzewodowe. Łącze bezprzewodowe w tym wypadku jest takim samym medium transmisyjnym jak każde inne, bo przesyłasz tylko i wyłącznie informację jawną. No chyba, że w służbach mundurowych macie jakieś tam swoje dziwolągi nieprzystające zupełnie do rzeczywistości.
Gdyby chodziło o sieć teleinformatyczną służącą do przetwarzania informacji niejawnej, opartą o technologie bezprzewodowe, to każdego, który coś takiego chciałby wprowadzić, biłbym po łapkach taką metrową linijką znaną ze szkół podstawowych... Przy założeniu, że nie stosujemy żadnych urządzeń szyfrujących transmisję z certyfikatem do określonej klauzuli.
 
 
Borsukowaty 
6


Pomógł: 1 raz
Wiek: 114
Dołączył: 02 Cze 2008
Posty: 1232
Skąd: a kogo to?
Wysłany: Czw 04 Wrz, 2008   

szymar napisał/a:
Dołączę się do tematu - czy jest coś takiego jak kolega wspomniał "Wykaz obowiązujących i zalecanych standardów technologii informatycznych do stosowania w resorcie obrony narodowej na rok 2008-2009"?

Oczywiście. Wydany przez Departament Informatyki i Telekomunikacji MON.
I co roku wydawany jest nowy (uaktualniany).

Rewizor napisał/a:
I pamiętajmy, że w tych jak to mówicie strefach cały czas są telefony stacjonarne. Ile pożytecznego można zdziałać za ich pomocą każdy wie.

Nie przesadzaj. W I strefach pomieszczenia są certyfikowane wraz ze sprzętem tam zainstalowanym. I jest to sprawdzane przez bardzo fachową ekipę. A osobiście widziałem jak komórka, która była 5 minut w rękach fachowca zaczynała działać jak cudny mikrofon.
A nasze przepisy wcale nie są o wiele bardziej restrykcyjne niż w innych krajach. W Danii nie dość, że wyłączałem telefon to jeszcze rozłączałem baterię. W US do stref odpowiadających takiej naszej "1,5" wchodziło się przez bramkę magnetyczną.
_________________
Lecz gdyby mi kazały wyroki ponure / Na ziemi się meldować, by drugi raz żyć
Chciałbym starą wraz z mundurem wdziać na siebie skórę, / Po dawnemu... wojować... kochać się... i pić. gen. Wieniawa Długoszowski
 
 
szymar 
2



Dołączył: 06 Lip 2007
Posty: 84
Skąd: Warszawa
Wysłany: Nie 07 Wrz, 2008   

Borsukowaty - gdzie można otrzymać albo kogo prosić o taki dokument?
 
 
Hack 
3



Pomógł: 1 raz
Wiek: 54
Dołączył: 01 Gru 2005
Posty: 115
Skąd: Warszawa
Wysłany: Pon 08 Wrz, 2008   

[quote="Rewizor"]
Wiem tylko tyle, że "Miłościwie Nam Panujący" tak te strefy poplanował, że nie wolno komórki nawet w toalecie.
Zawyżanie i zaniżanie klauzuli jest karalne, wystarczy wykazać, że wyznaczenie stref w danych pomieszczeniach nie ma na celu ochrony informacji, odsyłam do Ustawy o OIN.

W temacie internetu: na kompach do przetwarzania informacji nie ma prawa być żadnej sieci zewnętrznej. Ogólnie dostępnymi sieciami są Olimp (jawna) i MIL-WAN ("Z"). Do tej drugiej nie można parować internetu. Olimp podobno ma być połączony z MIL-WAN-em i wtedy tylko internet będzie na wydzielonych stanowiskach komputerowych. Już w tej chwili nie mogę wytłumaczyć kontrahentom, że ofert lub zapytań cenowych nie wysyłam mail-em tylko faks (nie każdy ma zabytkowe urządzenie), a co później? Ponad to internet jest dostępny obecnie w większości telefonów komórkowych. Świat idzie do przodu, a w rezultacie działań BWP armia zostanie odcięta od jednego z podstawowych źródeł komunikacji i informacji. Nie wszystkim jest potrzebna sieć niejawna na stanowisku pracy, a w wielu przypadkach internet jest bardziej potrzebny niż sieć wewnętrzna.

Nie słyszałem o przepisach zabraniających stosowania sieci bezprzewodowej dla ogólnie dostępnego internetu.
Pozdrawiam.
_________________
Qui diuturna (diutina) pace volunt frui, bello exercitati esse debent (Kto chce korzystać z długiego pokoju, winien być wyćwiczony w wojnie)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group