Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Stevie
Wto 16 Paź, 2007
Nowe rozporządzenie (rozłąkowe) już podpisane
Opublikował Wiadomość
manfred 
Guru



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 18 Sie 2007
Posty: 12718
Skąd: Jelenia Gora
Wysłany: Sro 08 Wrz, 2021   

Pamiętam taką sprawę, żołnierz poszedł na jakiś kurs też coś koło 12 mies., ale nie został przeniesiony do rk i cały czas był na stanowisku w macierzystej jednostce i to była taka jakby podróż służbowa. No i dostał odmowę rozłąkowego, bo miał rodzinę "na miejscu". Diet też nie dostawał, bo wyżywienie miał zabezpieczone.
_________________
Jedyny użytkownik Forum, który dostał 6 ostrzeżeń na raz.
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Sro 08 Wrz, 2021   

Myślę, że w rozważanym przypadku dodatek za rozłąkę należy się. Należy się, bo pytający spełnia wszystkie warunki, o których mowa w art. 68 ust. 1 i 5 ustawy o sł. wojsk. żołn. zawod., tj.:
1) posiada rodzinę,
2) w miejscu pełnienia służby (czyli tam, gdzie pobiera naukę) korzysta z zakwaterowania zbiorowego lub internatowego bez prawa zamieszkiwania z członkami rodziny,
3) nie pobiera świadczenia mieszkaniowego.

Co prawda pytający nie podaje, czy na okres nauki zachowa stanowisko w swojej JW, czy też zostanie przeniesiny do rezerwy kadrowej, jednakże z § 38 rozporządzenia MON z dn. 09.09.2014 r. w sprawie trybu wyznaczania żołnierzy zawodowych na stanowiska służbowe i zwalniania z tych stanowisk (Dz. U. z 2014 r. poz. 1292 oraz z 2016 r. poz. 1740) wynika, że to drugie. W tej sytuacji wniosek powinien być złożony do komendanta szkoły, jako dowódcy JW, do której żołnierz zostanie skierowany w ramach pełnienia zawodowej służby wojskowej w rezerwie kadrowej (vide § 4 ust. 1 i 4 rozp. MON z dn. 30.04.2010 r. w sprawie świadczeń socjalno-bytowych dla żołnierzy zawodowych - Dz. U. z 2010 r. poz. 565 oraz z 2011 r. poz. 258, a także definicja d-cy JW - art. 6 ust. 2 pkt 3 ustawy).

Takie jest moje rozumowanie, ale mogę się mylić. Więc mam nadzieję, że Pilsner11 poinformuje nas jak sprawa się potoczyła.
 
 
Pilsner11 
1


Dołączył: 10 Lis 2018
Posty: 42
Skąd: Wroclaw
Wysłany: Czw 09 Wrz, 2021   

Szwejk napisał/a:
Myślę, że w rozważanym przypadku dodatek za rozłąkę należy się. Należy się, bo pytający spełnia wszystkie warunki, o których mowa w art. 68 ust. 1 i 5 ustawy o sł. wojsk. żołn. zawod., tj.:
1) posiada rodzinę,
2) w miejscu pełnienia służby (czyli tam, gdzie pobiera naukę) korzysta z zakwaterowania zbiorowego lub internatowego bez prawa zamieszkiwania z członkami rodziny,
3) nie pobiera świadczenia mieszkaniowego.

Co prawda pytający nie podaje, czy na okres nauki zachowa stanowisko w swojej JW, czy też zostanie przeniesiny do rezerwy kadrowej, jednakże z § 38 rozporządzenia MON z dn. 09.09.2014 r. w sprawie trybu wyznaczania żołnierzy zawodowych na stanowiska służbowe i zwalniania z tych stanowisk (Dz. U. z 2014 r. poz. 1292 oraz z 2016 r. poz. 1740) wynika, że to drugie. W tej sytuacji wniosek powinien być złożony do komendanta szkoły, jako dowódcy JW, do której żołnierz zostanie skierowany w ramach pełnienia zawodowej służby wojskowej w rezerwie kadrowej (vide § 4 ust. 1 i 4 rozp. MON z dn. 30.04.2010 r. w sprawie świadczeń socjalno-bytowych dla żołnierzy zawodowych - Dz. U. z 2010 r. poz. 565 oraz z 2011 r. poz. 258, a także definicja d-cy JW - art. 6 ust. 2 pkt 3 ustawy).

Takie jest moje rozumowanie, ale mogę się mylić. Więc mam nadzieję, że Pilsner11 poinformuje nas jak sprawa się potoczyła.


Dzięki za odpowiedź. Tak jak wywnioskowałeś będę w rezerwie kadrowej . Oczywiście poinformuje jak sprawa się zakończyła. Pozdrawiam
 
 
Franz 
3



Pomógł: 3 razy
Wiek: 36
Dołączył: 18 Lis 2008
Posty: 107
Skąd: Guantanamo Bay
Wysłany: Czw 09 Wrz, 2021   

-=Alex=- napisał/a:
Franz napisał/a:
będziesz pisał co miesiąc normalnie o rozłąkę
Dlaczego co miesiąc ?


Dlatego, że o wypłatę rozłąki pisze się wniosek co miesiąc, wraz z wnioskiem o przejazd raz w miesiącu do miejsca zamieszkania.

Wynika to z faktu, że trzeba być co najmniej 1 dzień w pracy, w danym miesiącu. Dlatego ludzie w robocie kombinują z urlopami, żeby się nie przestrzelić i żeby nie było wolnego pełny miesiąc ;)
_________________
Zen master says "we'll see"
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 282 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15886
Skąd: POLSKA
Wysłany: Czw 09 Wrz, 2021   

Pisanie wniosku co miesiąc nie wynika z faktu nie wykonywania zadań służbowych przez okres miesiąca kalendarzowego. Od tego jest wykaz żołnierzy uprawnionych do otrzymania dodatku.

Franz, który zapis ustawy, rozporządzenia mówi o comiesięcznym składaniu wniosku ?
Czy co miesiąc do wniosku dołączasz wymagane dokumenty oprócz wymienionego w § 4. ust. 2 pkt 4 ?
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Czw 09 Wrz, 2021   

Prawdę powiedziawszy, w przepisach chyba nigdzie nie jest powiedziane, że wniosek o dodatek za rozłąkę powinien być składany co miesiąc. Wydaje mi się, że ewentualne "puste" miesiące kalendarzowe powinni wychwytywać kadrowcy. Zwłaszcza, że - jak mówi przepis - "Dodatek za rozłąkę wypłaca się do dziesiątego dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni na podstawie zatwierdzonego przez dowódcę jednostki wojskowej wykazu żołnierzy, którzy w danym miesiącu kalendarzowym są uprawnieni do jego otrzymania."

Z drugiej jednak strony:
Cytat:
§ 4.
3. W sytuacji gdy żołnierz dołączył uprzednio dokument, o którym mowa w ust. 2 pkt 4 [potwierdzenie zakwaterowania zbiorowego lub internatowego], przy składaniu kolejnych wniosków składa on oświadczenie o dalszym korzystaniu z tego zakwaterowania.

Hm, kupy się to nie trzyma, skoro składania kolejnych wniosków przepisy nie przewidują.
 
 
manfred 
Guru



Pomógł: 33 razy
Dołączył: 18 Sie 2007
Posty: 12718
Skąd: Jelenia Gora
Wysłany: Czw 09 Wrz, 2021   

Jakieś 13 lat temu się co miesiąc takie rozliczenia pisało.
_________________
Jedyny użytkownik Forum, który dostał 6 ostrzeżeń na raz.
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 282 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15886
Skąd: POLSKA
Wysłany: Czw 09 Wrz, 2021   

Szwejk napisał/a:
Wydaje mi się, że ewentualne "puste" miesiące kalendarzowe powinni wychwytywać kadrowcy.
I tak to się odbywa.

Jeżeli wniosek miałby być składany co miesiąc to należy co miesiąc dołączać do wniosku
Cytat:
2. Do wniosku o wypłatę dodatku za rozłąkę żołnierz zawodowy dołącza:
(...)
3) dokument potwierdzający miejsce zamieszkania członków rodziny;
Pomijam oświadczenia bo to sprawa prosta.
Kolejna rzecz, żołnierz wiedząc, że nie wykonywał zadań służbowych przez okres miesiąca kalendarzowego przecież nie będzie składał wniosku bo go nie otrzyma. Logiczne.

Po to jest zapis, aby przerwać wypłatę dodatku w przypadku zmian.
Cytat:
6. Żołnierz zawodowy jest obowiązany poinformować pisemnie dowódcę jednostki wojskowej o zmianie stanu rodzinnego albo miejsca zamieszkania swojego lub członków rodziny, mających wpływ na prawo do dodatku za rozłąkę, oraz o przyznaniu świadczenia mieszkaniowego.


Wiele lat w różnych jednostkach pobierałem dodatek za rozłąkę składając tylko jeden (pierwszy wniosek) i płacone miałem co miesiąc. Wersyfikacja odbywała się w kadrach, poprzez sporządzone listy, które uprawniały do wypłaty.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
Franz 
3



Pomógł: 3 razy
Wiek: 36
Dołączył: 18 Lis 2008
Posty: 107
Skąd: Guantanamo Bay
Wysłany: Czw 09 Wrz, 2021   

Wniosek o przyznania prawa do rozłąki, w którym dołącza się właśnie zaświadczenia o zameldowaniu cżłonków rodziny itp., robi się tylko raz.
Następnie składa się wnioski (przynajmniej u mnie w jednostce, na WAT ŻZ również) co miesiąc, choć można napisać po 2-3 miesiącach i wypłacą zaległe.
Nie jestem prawnikiem ani gandalfem prawa, żeby się wykłócać z organem finansowym jednostki, skoro wszyscy tak funkcjonowali wiele lat, a dla mnie nie było to w żaden sposób uciążliwe. Na szczęście już nie muszę tego pobierać, ale tak to wygląda w wielu jednostkach w Polsce.
Choć z tego co piszecie, to ewidentnie ktoś zrzuca robotę na rozłąko-biorców ;)
_________________
Zen master says "we'll see"
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Czw 09 Wrz, 2021   

Franz napisał/a:
Wniosek o przyznania prawa do rozłąki (...) robi się tylko raz.
Następnie składa się wnioski (...) co miesiąc

Czyli wniosek robi się raz, a składa co miesiąc? Rozumiem, ale nie mogę pojąć...
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 282 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15886
Skąd: POLSKA
Wysłany: Czw 09 Wrz, 2021   

Szwejk pewnie pierwszy o ustalenie, a kolejne o wypłatę.

W załączniku nr 1 do rozporządzenia MON jest zawarte wszystko co jest potrzebne do comiesięcznej wypłaty dodatku bez składania dodatkowych wniosków.
Łącznie z obowiązkiem wnioskodawcy
Cytat:
Jednocześnie zobowiązuję się do pisemnego poinformowania Dowódcy JW Nr ………… o przyznaniu świadczenia mieszkaniowego, zmianie stanu rodzinnego albo miejsca zamieszkiwania swojego lub członków rodziny, mających wpływ na prawo do dodatku za rozłąkę.

Jak widać niektórzy lubią utrudniać sobie robotę, albo liczą na to, że ktoś zapomni złożyć comiesięczny wniosek.
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
Franz 
3



Pomógł: 3 razy
Wiek: 36
Dołączył: 18 Lis 2008
Posty: 107
Skąd: Guantanamo Bay
Wysłany: Czw 09 Wrz, 2021   

-=Alex=- napisał/a:
Jak widać niektórzy lubią utrudniać sobie robotę, albo liczą na to, że ktoś zapomni złożyć comiesięczny wniosek.

Tylko sęk w tym, że można taki wniosek złożyć nawet i po 3 miesiącach, wtedy nastąpi wypłata za 3 miesiące.

Tylko pierwszy jest wniosek o "przyznanie prawa do dodatku za rozłąkę", kolejne są wnioski o wypłatę za dany miesiąc. Do tego składa się wniosek o wypłatę "za przejazd raz w miesiącu do miejsca zamieszkania rodziny". Oczywiście nie pamiętam słowo w słowo, jak jest w tytule wnioski, gdyż z reguły są to gotowe druki i tylko się uzupełniało ;)
_________________
Zen master says "we'll see"
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Czw 09 Wrz, 2021   

Franz napisał/a:
Tylko pierwszy jest wniosek o "przyznanie prawa do dodatku za rozłąkę", kolejne są wnioski o wypłatę za dany miesiąc.

Ale rozporządzenie MON z 2010 r. w sprawie świadczeń socjalno-bytowych dla żołnierzy zawodowych przewiduje tylko jeden rodzaj wniosku - o wypłatę dodatku (§ 4 ust. 1). Zresztą, aby wypłacić świadczenie, trzeba najpierw zbadać, czy wnioskodawcy przysługuje prawo do niego, więc osobny wniosek i osobne postępowanie w sprawie ustalenia prawa do niego są raczej zbędne.
Oczywiście nie polemizuję z Tobą, bo Ty tylko mówisz jak jest, ja zaś zastanawiam się, jak być nie powinno.

-=Alex=- napisał/a:
W załączniku nr 1 do rozporządzenia MON

Jakiego rozporządzenia? Bo to wymienione wyżej nie posiada załączników. Czyżby jeszcze jakieś inne rozporządzenie regulowało omawianą kwestię?
 
 
-=Alex=- 
Guru



Pomógł: 282 razy
Dołączył: 17 Gru 2004
Posty: 15886
Skąd: POLSKA
Wysłany: Czw 09 Wrz, 2021   

Szwejk napisał/a:
Jakiego rozporządzenia? Bo to wymienione wyżej nie posiada załączników.
Sprawdziłem w internecie i faktycznie nie ma.

Na kompie mam
ROZPORZĄDZENIE MON z dnia 30 kwietnia 2010 r. w sprawie świadczeń socjalno-bytowych dla żołnierzy zawodowych (Dz. U. z dnia 21 maja 2010 r.)
ROZPORZĄDZENIE MON z dnia 23 lutego 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń socjalno-bytowych dla żołnierzy zawodowych Dziennik Ustaw z 8 marca 2011 Nr 50 poz. 258
i trzy załączniki.
- Załącznik nr 1 "WNIOSEK O USTALENIE PRAWA DO DODATKU ZA ROZŁĄKĘ"
- Załącznik nr 2 "WNIOSEK O ZWROT KOSZTÓW PRZEJAZDU ODBYTEGO RAZ W MIESIĄCU DO MIEJSCA ZAMIESZKIWANIA CZŁONKÓW RODZINY I Z POWROTEM"
- Załącznik nr 3 "WNIOSEK O USTALENIE PRAWA DO ZWROTU KOSZTÓW CODZIENNYCH DOJAZDÓW Z MIEJSCA ZAMIESZKIWANIA DO MIEJSCA PEŁNIENIA SŁUŻBY I Z POWROTEM".

Skąd się wzięły, nie mam pojęcia. :-o
_________________
----= Historia to uzgodniony zestaw kłamstw, zbiór faktów, które nie musiały zajść. =----
 
 
Szwejk 
Vice Admin
Janusz SUTOR



Pomógł: 132 razy
Wiek: 65
Dołączył: 15 Gru 2007
Posty: 5807
Wysłany: Czw 09 Wrz, 2021   

Pewnie korzystasz z jakiejś płatnej bazy aktów prawnych i te trzy wzory wniosków nie są załącznikami sensu stricto, ale "nadliczbowymi", gratisowymi i niekoniecznie obowiązującymi ściągami z internetu, albo tworami samych autorów bazy.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group