Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Pierwsza Loara dla wojska
Opublikował Wiadomość
GRYZLI 
9



Pomógł: 11 razy
Dołączył: 19 Cze 2004
Posty: 4472
Skąd: Znad morza~~~
Wysłany: Pon 13 Gru, 2004   Pierwsza Loara dla wojska

Po długich latach prób i niepewności co do losu strategicznego programu Loara ,wojsko otrzymuje wreszcie pierwszy zestaw.
Pozostaje jednak pytanie ,na ile wozów może pozwolić sonie nasza armia :?:
Pierwsze dostawy będą raczej symboliczne ,choć dobre i to w kontekście ewentualnego eksportu,bo nie ma szans na sprzedanie produktu którego nie kupuje własne wojsko.
Miejmy nadzieję że Przeciwlotnicy bedą zadowoleni z nowego oręża :!:



Za Onetem

Cytat:
Wojsko otrzymało pierwszy zestaw przeciwlotniczy Loara



W Centrum Naukowo-Produkcyjnym Elektroniki Profesjonalnej RADWAR S.A. w Warszawie przekazano w czwartek wojsku pierwszy egzemplarz samobieżnego przeciwlotniczego zestawu artyleryjskiego LOARA.

Według specjalistów pod względem technologicznym jest to obecnie najbardziej zawansowane tego typu urządzenie na świecie, całkowicie polskiej konstrukcji i w 90 procentach polskiej produkcji.

Pierwsza LOARA trafi na wyposażenie 10. Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie. Jej dowódca, gen. bryg. Paweł Lamla odebrał symboliczne klucze, uruchamiające wyposażenie bojowe pojazdu.

Pełny zestaw LOARA to sam wóz bojowy z dwoma szybkostrzelnymi działami przeciwlotniczymi kalibru 35 mm oraz dwa wozy wsparcia logistycznego - amunicyjny i remontowo-techniczny.

Wóz bojowy powstał poprzez zabudowanie na podwoziu czołgu T-72 obracalnej opancerzonej wieży z dwoma działami 35 mm oraz trójwspółrzędnym radarem obserwacji okrężnej (kontrolującym całość przestrzeni powietrznej). Radar został skonstruowany i produkowany jest przez RADWAR. System celowniczy dział obejmuje kamery tele- i termowizyjne, dalmierz laserowy i radar śledzący. Wyposażenie to umożliwia skuteczne zwalczanie celów w dzień i w nocy, niezależnie od warunków atmosferycznych. LOARA jest zdolna trafić każdy cel w ciągu nie dłużej niż 10 sekund od chwili wykrycia go. System kierowania ogniem gwarantuje zniszczenie celu już pierwszym strzałem.

35-milimetrowe armaty wytwarzane są w Hucie Stalowej Wola na podstawie licencji szwajcarskiej firmy Oerlikon i mają pełny certyfikat pierwotnego producenta. W Polsce podjęto także seryjną produkcję odpowiedniej amunicji - odłamkowej i podkalibrowej.

LOARA dysponuje systemem pomiaru prędkości wylotowej pocisków, dzięki czemu pokładowy komputer dużej mocy może dokonywać bieżących obliczeń balistycznych w trakcie strzelania. Liczne testy poligonowe dowiodły znakomitej skuteczności LOARY w zwalczaniu celów.

Zdolność manewrową i taktyczną sprawność wozu bojowego LOARA zwiększają zamontowane w nim systemy nawigacji satelitarnej (GPS) i bezwładnościowej.

LOARA powstała w ramach Strategicznego Programu Rządowego *Nowoczesne Technologie dla Potrzeb Rozwoju Systemu Obrony Przeciwlotniczej Wojsk i Obiektów, LOARA", który obejmował, oprócz LOARY, także opracowanie przeciwlotniczej rakiety GROM. Początek prac koncepcyjnych sięga roku 1992, ale prace realizacyjne ruszyły w 1995 roku po powołaniu konsorcjum ds. programu LOARA i podpisaniu stosownej umowy konsorcyjnej z CNPEP RADWAR S.A. jako głównym projektantem, koordynatorem i wykonawcą programu.

Partnerami programu LOARA były także m.in. BUMAR Łabędy, OBRUM Gliwice i Zakłady Mechaniczne Mesko.

Poza zbudowaniem nowego radaru, dzięki programowi LOARA opracowano szereg innych nowatorskich rozwiązań technicznych, jak algorytmy śledzenia celów sensorami optycznymi i radiolokacyjnymi oraz całą gamę nowych elektrycznych silników synchronicznych.

Na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach LOARA otrzymała nagrodę GRAND PRIX, przyznaną po raz pierwszy w historii tej imprezy.

W trakcie konferencji prasowej przedstawiciele MON, Sztabu Generalnego i Grupy BUMAR wskazywali, iż LOARA ma duże szanse na znalezienie zbytu za granicą, ale niezbędny warunkiem sukcesu eksportowego jest zademonstrowanie jej walorów w trakcie służby we własnych siłach zbrojnych.

Jak poinformowano podczas konferencji, w najbliższym czasie wojsko powinno otrzymać drugi egzemplarz LOARY, a w niedalekiej przyszłości - kolejne dwa.

W uroczystości wziął udział wiceminister obrony narodowej Janusz Zemke. Nowy sprzęt - LOARĘ i dwa wozy towarzyszące - poświęcił biskup polowy Wojska Polskiego, gen. bryg. Tadeusz Płoski.
_________________
"...Nic nie jest skończone dopóki się nie skończy..." MIŚ YOGI

Flogger Fanclub na NK
28 SPLM na facebook
Ostatnio zmieniony przez GRYZLI Sro 13 Lut, 2008, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Komandos
Gość
Wysłany: Pon 20 Gru, 2004   

Nareszcie jakis pozytyw, polski sprzęt, robiony tu, nowy i dośc nowoczesny, robiony w Polsce - a nie kolejny złom z zachodu :mrgreen:
 
 
Oso
5


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 27 Lis 2004
Posty: 340
Wysłany: Pon 20 Gru, 2004   

Pozytyw oczywiscie ale czy jest to dobry sprzęt? Jak dla mnie to strasznie wielki(Szyłka to była zgrabna!!!)
 
 
Tulio
3



Dołączył: 12 Lis 2004
Posty: 143
Skąd: Gdynia
Wysłany: Pon 20 Gru, 2004   

Panowie to jest dopiero 1 sztuka. Ciekawe kiedy i czy wogóle wojsko zamówi nastepne. Jesli nie to dobrze byłoby zmodernizować chociaz Szyłki do standardu Białej.
 
 
Oso
5


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 27 Lis 2004
Posty: 340
Wysłany: Pon 20 Gru, 2004   

Dokładnie- jedna sztuka w armii to wielkie koszty, wątpię,że przez rok doczekamy choćby baterii Loar.Jeżeli chodzi o Białą to założenie ok, ale było i jest wiele wad(np. problemy z prowadzeniem ognia w ruchu).
 
 
GRYZLI 
9



Pomógł: 11 razy
Dołączył: 19 Cze 2004
Posty: 4472
Skąd: Znad morza~~~
Wysłany: Wto 21 Gru, 2004   

Z tego co się czyta wynika że w ciągu najbliższych 2-3 lat raczej nie ma co liczyć na to że wojsko zakupi większą ilość zestawów (mówi się o 5 ?).Nie wiem co jest przyczyną ,bo zestaw jest chwalony,pewnie problem tkwi w kasie :?:
Jedynym pozytywem jest to że jeśli już nasze wojsko zaczyna kupować ten zestaw ,to otwiera się szansa na eksport -podobno jest kilka krajów zainteresowanych zarówno Loarą jak i np Popradem.
Ciekawi mnie jak teraz będzie wyglądała sprawa z Loarą rakietową która pewnie będzie jeszcze droższa od artyleryjskiej -skoro nie ma kasy to pewnie doczekamy się nastęnego zdychajacego programu

_________________
"...Nic nie jest skończone dopóki się nie skończy..." MIŚ YOGI

Flogger Fanclub na NK
28 SPLM na facebook
 
 
 
Oso
5


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 27 Lis 2004
Posty: 340
Wysłany: Wto 21 Gru, 2004   

Jeżeli chodzi o Poprad to trochę mi się nie podoba zwykłe Gromy bez sensownego SKO. Lepiej dać ten samochód drużynie "gromowców".
 
 
GRYZLI 
9



Pomógł: 11 razy
Dołączył: 19 Cze 2004
Posty: 4472
Skąd: Znad morza~~~
Wysłany: Sro 22 Gru, 2004   

Nie jestem fachowcem od tych spraw ,ale czytałem że w zestawie jest termowizyjna głowica optoelektroniczna ,a na oddzielnym podwoziu radar (podobno ten sam co w Loarze)-to już można uznać jako SKO :?:
Teraz raczej trzeba się zająć zintegrowaniem z zestawm odpowiedniego podwozia :!: -Nie wiem co byłoby najlepsze Ryś :?: (chyba zbyt wielki)-może Hummer :!: :?:
Przy zainteresowaniu innych krajów (Malezja ,Indonezja ..ponoć i Wietnam) warto pokusić się o przygotowanie róznych wariantów :!:

_________________
"...Nic nie jest skończone dopóki się nie skończy..." MIŚ YOGI

Flogger Fanclub na NK
28 SPLM na facebook
 
 
 
Oso
5


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 27 Lis 2004
Posty: 340
Wysłany: Sro 22 Gru, 2004   

Jeżeli jest głowica pasywna i możliwość sterowania radarem to jest ok. Ciągle jednak mankamentem jest zasięg- ciągle to Gromy max. ok.5km jeśli pamiętam- do tego typu zestawu przydałby się Grom "super" z wydłużonym zasięgiem.Ciekaw jestem czy byłaby możliwość "wpięcia" zestawu w system "Łowcza"- przekazywanie info i np. sterowanie innymi środkami ( np. pluton ZU).Jezeli tak to chylę głowę i zaczynam zmieniać zdanie. Może Ktoś udzieli nam wykładu na w/w temat?
Z chęcią poczytam
Pozdro
 
 
V.I.P.E.R. 
4



Wiek: 53
Dołączył: 20 Cze 2004
Posty: 178
Skąd: NEW_ZELAND
Wysłany: Czw 23 Gru, 2004   

Oso napisał/a:
Pozytyw oczywiscie ale czy jest to dobry sprzęt? Jak dla mnie to strasznie wielki(Szyłka to była zgrabna!!!)

Mówisz,ze wielka jest ?? To przyjrzyj się np. takiemu niemieckiemu Gepardowi ... to to dopiero jest wielkie...
_________________
Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach - to klęska. Józef Piłsudski (1867 - 1935)
Władca, który nie króluje w sercu swych ludów, jest nikim. Napoleon BonaparteW polityce głupota nie stanowi przeszkody. Napoleon Bonaparte (1769-1821)
 
 
Darek
[Usunięty]

Wysłany: Pon 27 Gru, 2004   

Jeśli chodzi o Poprad to w ślad za producentem moge tu podac jego dane :
Charakterystyka

POPRAD jest przeznaczony do niszczenia celów powietrznych na małych i średnich wysokościach przy użyciu samonaprowadzających się pocisków rakietowych. Zestaw jest przystosowany do współpracy w systemie zautomatyzowanego kierowania obroną przeciwlotniczą, skąd otrzymuje łączami cyfrowymi wskazanie celów do zniszczenia. Wysokie parametry dynamiczne napędów głowicy śledzącej umożliwiają zwalczanie szybkich celów manewrujących. Do śledzenia celów powietrznych zastosowano kamerę termalną (FLIR), pozwalającą na skuteczne prowadzenie walki w dzień i w nocy. Zestaw jest wyposażony w urządzenie zapytujące "swój-obcy", co minimalizuje możliwość pomyłkowego zwalczania samolotów własnych i zwiększa autonomię wykorzystania na polu walki. Małe wymiary i masa zapewniają łatwe przebazowanie urządzenia na duże odległości różnego rodzaju środkami transportu. Zestaw jest zamontowany na podwoziu samochodu Iveco, ale jego konstrukcja pozwala na łatwy montaż także na innych pojazdach.

Główne części składowe zestawu

* pojazd bazowy
* wysuwana hydraulicznie głowica śledząco-celownicza, zawierająca:
o zestaw sensorów elektrooptycznych (kamera termalna i dalmierz laserowy)
o urządzenie zapytujące "swój-obcy"
o cztery wyrzutnie pocisków rakietowych GROM
o zespół napędowy w dwóch osiach
* komputer kierowania ogniem
* system nawigacjii i orientowania
* system łączności i transmisji danych
* system zasilania z agregatem prądotwórczym


Zalety

* wysoka skuteczność
* zwalczania celów prowadzenie skutecznego ognia zarówno w dzień, jak i w nocy
* praca autonomiczna lub w zautomatyzowanym systemie dowodzenia obroną przeciwlotniczą
* w pełni pasywna praca, bez ujawniania swojej pozycji
* długotrwała praca przy zasilaniu z akumulatorów
* identyfikacja "swój-obcy"
* wysoka mobilność
* krótki czas przestawienia zestawu z położenia marszowego do bojowego
* możliwość przewożenia różnymi środkami transportu
* możliwość zastosowania w zestawie innych typów rakiet


Podstawowe charakterystyki

* zakres wysokości skutecznego zwalczania celów powietrznych: 10 m ÷ 3500 m
* zakres odległości skutecznego zwalczania celów powietrznych: 500 m ÷ 5500 m
* liczba pocisków rakietowych na pokładzie: 8 (w tym 4 zapasowe)
* załoga: 2 osobowa (dowódca/operator, kierowca/mechanik)
http://www.radwar.com.pl/pol/pol/prmi_pop.htm
 
 
szwangier
[Usunięty]

Wysłany: Pon 03 Sty, 2005   

a co panowie sądzicie o tym? http://www.wzu.pl/pl-of-mo-osa.htm
 
 
szwangier
[Usunięty]

Wysłany: Pon 03 Sty, 2005   

to też wygląda ciekawie http://www.wzu.pl/pl-of-pro-trynka.htm
 
 
KOMANDOS
Gość
Wysłany: Wto 04 Sty, 2005   

Wygląda bardzo ciekawie - przydałby się w Iraku !! :viktoria:
 
 
Musashi
[Usunięty]

Wysłany: Nie 09 Sty, 2005   

Użytkownicy zagranicznych forów wojskowych pytają się o zalety "Loary" w porównaniu do "Geparda". Co mam tym ludziom napisać? Pomóżcie ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group