Strona Główna


<b><font color=blue>REGULAMIN</font></b> i FAQREGULAMIN i FAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  <b>Galeria</b>Galeria  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przegrzewanie laptopa
Opublikował Wiadomość
jaqb 
5
emeryt


Pomógł: 12 razy
Wiek: 45
Dołączył: 17 Wrz 2007
Posty: 492
Skąd: Poznań
Wysłany: Pią 14 Gru, 2007   Przegrzewanie laptopa

Witam,
mam laptopa Acer Aspire od ponad 2 lat. Od jakiegoś miesiąca mam wrażenie że się nadmiernie przegrzewa, nawet podczas niewielkiego użytkowania (jedno okno internetu z javą, komunikator, antywirus). Zdarzają się też zawieszenia, zamula... Ponieważ gwarancji już nie ma troszkę go rozkręciłem , odkurzyłem wentylator procesora, ale dalej to samo. Czy te zawieszenia mogą być spowodowane że raptem brakuje pamięci?(obecnie jest 512M DDR, procesor AMD Sempron 2800+). Zastanawiam się czy zwiększyć pamięć (jeżeli tak to czy można stosować DDR2?), czy może trzeba wymienić wentylator tylko?
Jeżeli ktoś miał podobną "przygodę" z laptopem i może coś poradzić będę wdzięczny.
Pozdrawiam, :hey:
 
 
Edi 
5
Emeryt_Rencista


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 19 Cze 2004
Posty: 427
Skąd: Pomorze
Wysłany: Pią 14 Gru, 2007   

Podaj dokładny typ lapka, sprawdze jakie kosci obsłguje.
Jakby co ma dwie kości 512 i 128 DDR, do odsprzedania po swoim trupie.

Generalnie od RAM bym zaczął, no i preinstalacja systemu.
_________________
Podstawą służby wojskowej jest nie dać sobie postawić zadania, głupiego zadania.
 
 
jaqb 
5
emeryt


Pomógł: 12 razy
Wiek: 45
Dołączył: 17 Wrz 2007
Posty: 492
Skąd: Poznań
Wysłany: Pią 14 Gru, 2007   

System robiłem. Mam Acer Aspire 1362LMi . Szkoda że nie masz dwóch jednakowych kości 512MB DDR 333MHz PC2700 (bo nie wiem czy mogę w nim dać 400MHz PC3200). Też pomyślałem żeby zacząć od RAMu, ale z drugiej strony... przecież RAM mają wieczną gwarancje, czyli nie zużywają się... więc czy na pewno zwiększenie przyniesie poprawę?
 
 
Endriu48 
Mod
*emW-"spider"



Pomógł: 71 razy
Wiek: 75
Dołączył: 17 Sty 2006
Posty: 3222
Skąd: O...../Mazury
Wysłany: Pią 14 Gru, 2007   

jaqb, W tym lapku nie można stosować DDR2 płyta nie obsługuje tych kości. Obsługuje tylko takie 256/512/1924 MB DDR 333Mhz. Wyżej też może być czyli na 400MHz. Zwiększanie RAM ma sens bo odciąża proca.
:gent:
_________________
"Doświadczenie zmienia się proporcjonalnie do zrujnowanego sprzętu."


Jak pomogłem to Kliknij w -> POMÓGŁ!
 
 
 
jaqb 
5
emeryt


Pomógł: 12 razy
Wiek: 45
Dołączył: 17 Wrz 2007
Posty: 492
Skąd: Poznań
Wysłany: Sob 15 Gru, 2007   

Endriu48 napisał/a:
nie można stosować DDR2

zgadza się, to już się dowiedziałem, a tam w pierwszym poście w tym temacie myślałem o tym żeby zmienić na 400MHz, a napisałem tak jak napisałem :) , sorki. Ale dzięki bo teraz wiem że warto zmienić i raczej zdecyduję się na te 400MHz (chociaż dziwi mnie ze mają one "CL3" a podobno im niższy tym lepiej... 333MHz mają "CL2,5"-nie kumam tego :) ).
Myślę że 2x512MB powinno pomóc, bo przecież procek w miarę dobry.
Już mam wstępnie na oku takie kosteczki po około 120 za sztukę Kingston lub Corsair; są też tańsze za ok 100zł Goodram http://www.allegro.pl/ite..._fv_okazja.html tylko te są produkowane w Polsce, wypadało by je kupić skoro jestem patriotą ;) Jeszcze zanim kupię może dostanę jakieś cenne wskazówki.
 
 
GrPol 
5



Pomógł: 1 raz
Wiek: 54
Dołączył: 01 Maj 2005
Posty: 542
Skąd: ZSD
Wysłany: Sob 15 Gru, 2007   

jaqb - a może zakupić Coolmate. To takie coś podkładane pod laptoka z dwoma wiatraczkami. Na mojego Della działa :viktoria: chociaż grzał się wrednie.
_________________
Każdy dzień rozpoczynam od szklanki uśmiechu z miodem
"Jeżeli to prawda, że pesymista to po prostu dobrze poinformowany optymista, to ja błogosławię swoje permanentne niedoinformowanie"
 
 
mkow 
1
hobbysta-amator


Pomógł: 3 razy
Wiek: 56
Dołączył: 18 Wrz 2007
Posty: 18
Skąd: W-wa
Wysłany: Sob 15 Gru, 2007   

Mam takiego "dobrze grzejącego" California Access'a. Ponieważ było mi go szkoda dokupiłem do niego wspominaną tu aluminiową podkładkę z dwoma wiatrakami, trochę pomogło ale obniżyło "mobilność". Generalnie dołożenie pamięci może pomóc o tyle, że mniej będzie kręcił dyskiem. W moim wypadku najbardziej pomogło generalne odkurzenie wnętrza, rozebranie radiatora na procesorze, wyczyszczenie, przesmarowanie srebrną pastą i złożenie wszystkiego od nowa. Tyle, że ja miałem jeszcze części zamienne z dwóch innych CA zdekompletowanych po uszkodzeniach więc wyszedłem z założenia, że nawet jak coś nie pójdzie to z trzech się da złożyć jednego. Taki objaw, że najpierw go zamula a na koniec staje dęba to ewidentne przegrzanie procesora.
 
 
thikim 
Guru


Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sty 2007
Posty: 13020
Skąd: Polska
Wysłany: Sob 15 Gru, 2007   

Hmm, piszesz że się nadmiernie nagrzewa. Zwiększenie częstotliwości taktowania pamięci do 400 MHz tylko zwiększy nagrzewanie się. Dalej napisałeś że grzeje się dopiero od miesiąca, czyli wcześniej było ok. Zakładam że Visty mu nie wrzuciłeś bo ledwo by ruszyła tylko używasz XP. Jeśli komputer nagle muli to pierwszą rzeczą jaką powinieneś sprawdzić to jak bardzo procesor jest zajęty, czyli Ctr+Alt+Del i menedżer zadań, może jakiś program to wywołuje wtedy zobaczysz w menedżerze że proces jakiś zajmuje kilkadziesiąt % czasu procesora. Dopiero po upewnieniu się że to nie tego typu problem myślisz o problemach sprzętowych.
Przyrost wydajności po zwiększeniu taktowania czy to procesora czy pamięci jest dla użytkownika mało odczuwalny. Zatem jeśli nie masz zepsutej pamięci (co objawiałoby się restartami i niebieskim ekranem, albo błędami przy uruchamianiu, pakowaniu plików) to wymiana na 400 MHz nie pomoże a tylko zaszkodzi(więcej ciepła).
Polecam zatem działać wg następującej kolejności.
1. Ctr+Alt+Del i menedżer zadań(antywirus i przeglądarka na niektórych stronach czasem nieźle mulą).
2. Wyczyszczenie wnętrza lapka, zwłaszcza obserwacja pracy wentylatora.
3. Obserwacja czy procek się nie nagrzewa za bardzo, bo on tu może ponosić winę. Gdy nagrzewa się za bardzo układy odpowiedzialne za temperaturę mogą go zatrzymywać.
Pzdr
 
 
jaqb 
5
emeryt


Pomógł: 12 razy
Wiek: 45
Dołączył: 17 Wrz 2007
Posty: 492
Skąd: Poznań
Wysłany: Sob 15 Gru, 2007   

Używam XP Home. Dzięki za te wskazówki odnośnie zwiększania pamięci pod względem taktowania. Po sprawdzeniu Crtl+Alt+Del stwierdzam że ani komunikator ani antywirus nie męczą procesora. Przeglądarka (Mozilla) , gdy przeglądam np NFoW, Allegro, Interia tylko trochę go pobudza, za to jak wrzucam Wirtualną Polskę to dzieje się źle... Tylko proszę mi nie pisać że mam nie odwiedzać wp.pl :) bo tak przecież nie powinno się dziać, to teraz już wiem że najbardziej sie przegrzewa jak używam gierek na javie , czata itp. Zacznę od próby chłodzenia, a pamięć to i tak przydało by się zwiększyć, tylko proszę o opinie na temat firmy Goodram.
 
 
Endriu48 
Mod
*emW-"spider"



Pomógł: 71 razy
Wiek: 75
Dołączył: 17 Sty 2006
Posty: 3222
Skąd: O...../Mazury
Wysłany: Sob 15 Gru, 2007   

jaqb, Tu poczytaj opinie na temat kości Goodram KLIK
:gent:
_________________
"Doświadczenie zmienia się proporcjonalnie do zrujnowanego sprzętu."


Jak pomogłem to Kliknij w -> POMÓGŁ!
 
 
 
jaqb 
5
emeryt


Pomógł: 12 razy
Wiek: 45
Dołączył: 17 Wrz 2007
Posty: 492
Skąd: Poznań
Wysłany: Sob 15 Gru, 2007   

Dzieki Endriu48. Dzięki Waszym radom myślę że najlepiej będzie kupić dwie nowe pamięci np te GoodRam,512, 333MHz. Gdyby i to nie nie pomogło (chociaż mam nadzieję że rozwiąże to problem) wtedy dopiero kupię wspomnianą podstawkę, nie są takie drogie na Allegro.
 
 
thikim 
Guru


Pomógł: 53 razy
Dołączył: 26 Sty 2007
Posty: 13020
Skąd: Polska
Wysłany: Sob 15 Gru, 2007   

Mozilla jest dobra, ale nie pod każdym względem, szybkość działania nie jest najwyższa a zapotrzebowanie na moc procka jest u niej znaczne. Spróbuj jeszcze użyć Opery może z nią nie będzie problemów takich.
 
 
Endriu48 
Mod
*emW-"spider"



Pomógł: 71 razy
Wiek: 75
Dołączył: 17 Sty 2006
Posty: 3222
Skąd: O...../Mazury
Wysłany: Sob 15 Gru, 2007   

jaqb, W przypadku Fx'a zwiększ pamięć podręczną np. do wartości 80MB. ;)
:gent:
PS. Jeśli chodzi o RAM to czy nie lepiej byłoby zasadzić 1024MB (chyba nie chodzą w dual'u) jeśli masz do dyspozycji dwa sloty.
_________________
"Doświadczenie zmienia się proporcjonalnie do zrujnowanego sprzętu."


Jak pomogłem to Kliknij w -> POMÓGŁ!
 
 
 
jaqb 
5
emeryt


Pomógł: 12 razy
Wiek: 45
Dołączył: 17 Wrz 2007
Posty: 492
Skąd: Poznań
Wysłany: Sob 15 Gru, 2007   

Endriu48, masz na myśli żeby kupić jedną 1GB pamięć a drugie gniazdo zostawić wolne? w sumie może to i dobry pomysł :)
 
 
Endriu48 
Mod
*emW-"spider"



Pomógł: 71 razy
Wiek: 75
Dołączył: 17 Sty 2006
Posty: 3222
Skąd: O...../Mazury
Wysłany: Sob 15 Gru, 2007   

jaqb, Właśnie o to mi chodzi. ;) Wziąłbym jednak DDR'a 1024MB/333MHz lub 400Mhz.
Co do temperaturki to sprawdziłbym jeszcze grafa bo też lubi się grzać. Zwłaszcza jak ma pasywne chłodzenie tylko w postaci radiatora bez wentyla.
:gent:
PS. W stacjonarnym mam zainstalowane DDR 2x1024MB/400 i pełny komfort pracy. Zwiększyła się szybkość.
_________________
"Doświadczenie zmienia się proporcjonalnie do zrujnowanego sprzętu."


Jak pomogłem to Kliknij w -> POMÓGŁ!
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group